Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Special Hobby 1/48 Saab Viggen Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Special Hobby 1/48 Saab Viggen
    Gönderim Zamanı: 31/05/2016 Saat 22:49
Zamanynda Escisini bulamamy?tym, Tarangus çykarynca da nasylsa alyrym diye öteledim. Memlekette biri Special Hobby'sini saty?a koyunca artyk kasmanyn alemi yok deyip aldym. Kit Tarangus'ta çykan modelin yer saldyry varyanty. Ana farklar dikey stabilize ve gövde uzunlu?u. Plasti?i oldukça kalyn ve shortrun yaparken ya?amanyz gereken çileyi toptan paket program size sunuyor.Yki ayry model çykarmak için yapylan gövde bölme i?lemleri astar a?amasyna gelinceye kadar yarym tüp macuna maloluyor.

Plan ayry bir ?enlik; Tarangus yapym planyny tadil etmi?ler ama bazy detaylary atlamy?lar. Misal plana göre giderseniz direkt yanly? dikey stabilizeyi takyyorsunuz. Dekal a?amasyna kadar farketmedi?im bu hataya sa?olsun Arkut dikkatimi çekti de geç de olsa müdahale edebildim olaya. Böyle bir hatayy nasyl yaparym diye dü?ünürken yalnyz olmady?ymy görmemle bir nebze rahatladym, nitekim Moson gibi bir yere kasyp model yapan biri bile ayny hatayy yapabiliyormu? ki açty?y perçinleri filany face'de görünce ilk ba?ta adam baya?y çaly?my? demi?tim. Neyse zor bir karardy bboyaly modelin kuyru?unu tadil etmek ama pi?man de?ilim, en azynda do?ru oldu.

Plandaki ikinci hyyarlyk ise boyama kysmynda kar?ymyza çykyyor. Uça?yn zaten insan gibi bir kamuflajy yokken bunu modelde tekrar etmek tamamen sinir bpzucu bir durum. Bu çylgynly?y bertaraf etmek için birden fazla yöntem mevcut.
Ylki parasyny verip hazyr maskesini almak. Alana mani olmam ama bana uymaz.
Ykincisi boyama planyny fotokopiyle büyültüp elle maske kesmek ki Moson'daki modelde bu yöntem kullanylmy?. E?er boyama plany orantysyz ise ve e?imli yüzeylerin izdü?ümünü hesaplayamyyorsanyz bu yöntem sonucunda ancak Viggen'vari bir kamuflaja sahip olursunuz, geçmesi gereken çizgilerin yerleri yanly? olur vs.

Ykinci yöntemin sonucunu tesviye a?amasyndayken gördü?üm için kendi yöntemimi devreye sokmak için baya?y geni? bir vakit araly?yna sahiptim ?ans eseri. Önce plany tarayyp mevcut çizimi vektörel olarak üstünden ba?tan çizdim, akabinde çizimi kanat gövde vs ?eklinde çyky?lar alyp modelin üstünde defalarca deneyip çizim ve pattern tam oturuncaya kadar ayarladym. Tatmin edici sonuca ula?ynca da direkt plotter'dan kestim.

Boyama syrasy olarak ise siyahtan açy?a do?ru gittim. Boyama nihayete erdikten sonra gene Arkut'tan gelen bilgi y?y?ynda uçakta esasen siyah de?il çok koyu, siyaha yakyn bir ye?il kullanyldy?yny ö?rendim. Ekstra bir maskeleme seansynyn ardyndan siyaha boyady?ym kamuflaj bölgelerini çok koyu ye?ile boyadym. Her rengin boyanmasy esnasynda ise o esnada kullandy?ym rengin açyk tonlaryyla panellere müdahale ettim. Modelini yapty?ym uça?yn foto?raflaryna bakarak kuyruktaki "2"lerden birini soldurdum; 62'yi maskeyle atmanyn avantajy.

Her?ey bittikten sonra cins ini? takymlaryny hizaly yapy?tyrabilmek için yarym günümü harcadym. Ana ini? takymy iç kapaklaryny kapaly yapmam gerekti?ini ö?rendi?imde ise yeni bir maceraya yelken açmy? bulundum keza kapaklar yuvalardan büyüktü. Kestim biçtim küfrettim, sonuç olarak dekallenmi? uça?yn altyny bölgesel olarak ba?tan boyamak zorunda kaldym. Tam her?ey bitti derken özene bezene 20ye yakyn pe yapy?tyrdy?ym koltu?un kokpite sy?mady?yny görüp modeli kaldyryp atma noktasyna geldim. Çözümü koltu?u alt yanlarynda ne var ne yok sökmekte buldum. Kuyruktaki blade anteni muhtemelen yary?ma için modeli paketlerken farketmeden kyrdym ve foto?raflary çekinceye kadar da farketmedim; aynalary ise son dakika golü yememek için yapy?tyrmadym yary?maya götürürken, bir ara bu iki eksi?i tamamlarym artyk.

Model yary?mada bronz aldy ve kazasyz belasyz geri dönüp vitrindeki Draken'in yanyna yerle?ti. Bir ara bir de Gripen yaparsam holy trinity olayyny yakalamy? olaca?ym.

Ylk foto?raflar ana boya bittikten sonra;

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/05/2016 Saat 22:51
Dikey stabilizenin tadili. Pitoyu uçurdum, üst hücum kenarynypitonyn altyyla ayny hizaya getirdim, zymparayla formunu yakaladym. Stabyn tepesini kesip di?er stabyn tepesini buna taktym ve boyadym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/05/2016 Saat 22:53
Ve bitmi? hali...

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/05/2016 Saat 22:53

Ares
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide