Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Bilim Kurgu
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Bilim Kurgu
Mesaj icon Konu: Scracthbuild Nubian J-327 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Scracthbuild Nubian J-327
    Gönderim Zamanı: 03/12/2015 Saat 21:07
Episode 1'deki en be?endi?im tasarymlardan biri olan bu gemiyi uzun süredir yapmak istiyordum. Piyasada resin olarak 1/288 ve fiber olarak 1/72 ölçeklerde azmederseniz ve bütçeniz oldukça geni?se bulunabilme ihtimali mevcut. Yki ölçekte de üretilen kitler beni çok cezbetmedi?i için bu ebattaki gemilerde daha standarda oturmaya ba?lamy? olan 1/144 ölçe?i tercih edip plan görünü?lerinden yapyma ba?ladym. Arada derede strafoam bir merkez kütle ?ekillendirip yy?ma styren ile formu yakaladym. Hava giri?leri ve rattail'in ilk kysmy için ayny mantyktaki yy?ma yapyyy tornadan geçirdim. Rattail2lerin ince kysymlary ise uçlary tornalanmy? 3mm solid styren borular.

Macun için ilk önce çelik macunu kullanyp genel formu yakalayyp ince ayarlary son kat yoklama macunuyla yaptym. Son kat macunun zymparaya hazyr hale gelmesi 12 saat istedi?i için her i?lem sonrasy i? ertesi güne atty ki hergün atölyeye gidememem süreci oldukça uzatty.

Ana yapy ortaya çyktyktan sonra Adore'nin düzenlemi? oldu?u yary?manyn StarWars bölümüne yeti?tirmeye modeli karar verdim.

Ylk foto?raf son kaba astaryn foto?rafy. Burada kullandy?ym astar oto dolgu astary.

Daha sonra ini? takymlaryyn yuvalaryny ve giri? rampasynyn gelece?i yerleri oyup styrenden buralara kutular yapyp forma yedirdim. Artyk daha ince i?lere girece?im için Tamiya gri astara ve Tamiya macuna döndüm. Motorlaryn yuvalaryna styren dönüp içten, light curing putty ile formu toparladym. Bu a?amalarda 1 kutuya takyn tamiya putty ve iki full teneke sprey asatar bitirdim keza bu yüzey toparlanma a?amasy tek ba?yna 3 haftaya yakyn sürdü.

Artyk son kat astarly hali modelin.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2015 Saat 21:14
Krom ataca?ym için alete siyah zemine ihtiyaç duymaktaydym. Astary parlatma noktasynda zymparaladyktan sonra Tamiya sprey siyahy yüzeye tatbik ettim. 1200 numara ile boyayy düzeltip ka?yt ?ablonlar yardymyyla mevcut detay çizgilerini astara inecek ?ekilde siyah boyanyn üstüne açtym scriber yardymyyla.

Bu noktada AK Krom tatbik ettim modele ve acaip bir sisli görünümle kar?yla?tym. Direkt AK ya mesaj atyp nedenini sordum, bilmediklerini keza bu ebatta bir yüzeyde henüz boyayy test eden birinin çykmady?yny söylediler. Arada kullanmy? oldu?um compound'un kromu bozmu? ollabilece?inden bahsettiler. 800 numara zympara ile siyaha heri inip bu sefer sprey siyahy wet bir ?ekilde modele ba?tan uyguladym.

Ve boya kuruduktan sonra 1 gün, kromu bu sefer geni? bantlar halinde dumanly olarak modele uyguladym.
Siyah boya kururken bir yandan yapty?ym ini? takymlaryny da modele bu a?amada yapy?tyrdym.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2015 Saat 21:29
Model toplamda içine yüzeyleri sertle?tirsin diye döktü?üm resinle beraber 320 grama ula?my? durumdaydy bu a?amada. Parantez açmak gerekirse, uyanyklyk yapyp döktü?üm resin ysysyyla styren kabu?u deforme etti?i için macun i?ime ekstra 1 hafta eklendi arada.

Neticede elimde ta?ynmasy gereken 320 gram, kazulet gibi bir ön ini? takymy ve metalden dökmedi?im sürece bel vermeye mahkum oldukça narin bir arka ini? takymynyn olu?turdu?u bir havuz problemi olu?tu.

Yary?mada 2 gün kaldy?y için olayy çözülebilecek en pratik ?ekilde ele almaya karar verdim . Bauhaus'tan alynma bir çerçevenin için 3M yapy?tyrycy, puda, tuz, dolgu astary ve gunze boyalarla bir zemin hazyrladym. Bu zemi,ni yaparken arka ini? takymlarynyn dy?ary açylmasyny önlemek için 1mm'lik kare profilden 3mmlik iki parça kesip yanal takozlar hazyrlayyp yüzey dokusunun altyna gömdüm. Böylelikle yanlardan kasylan ini? takymy, modeli yere paralel hale getirdi. Zemini en kysa zürede daha küçük bir zeminle de?i?tirmeyi planlyyorum ama.
Kromu atmadan önce siyahta maskeledi?im alanlar ise kokpit camlaryny olu?turdu dip not oarak.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2015 Saat 21:35
Kromu AK abilerin anlatty?y ?ekilde parlattyktan sonra ki çok tatmin oldu?um söylenemez, Naboo ku?atmasyny yararken aldy?y hasarlary (lazer izleri vs)tabanca ile tatbik ettim, neticede filmi seyreden herkesin anlayabilece?i üzere zeminimiz Tattoine'e ait.

0.25'lik styrenden ini? takymlarynyn ve rampanyn kapaklaryny ve mekanizmalaryny yaptyktan sonra rampayy da 0.5'lik styrenden kestim.

Kapaklary filanyny yerine takyp modeli zemine yapy?tyrdy?ymda günlerden Cuma idi ve biter mi acaba dedi?im bu projeye harcady?ym süre 2 küsur aya yakla?my?ty.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2015 Saat 21:45

Neticede yary?maya yeti?ti model. Syralama sonuçlary açyklanynca açykça ?a?yrdym, keza OOB temiz toplanmy? bir adet Republic Star Destroyer ve Bandai R2D2'yn ardyndan son anda dördüncülükten yyrtyp üçüncü olmu?tu model. Aradan 5 gün geçmi? durumda ve haliyle sinirim de yaty?maya ba?lamy? durumda, dolayysyyla ilk i? olarak modelin adam gibi foto?raflaryny çekmeyi planlyyorum, ikinci olarak zamansyzlyktan ekleyemedi?im muhtemelen benim dy?ynda kimsenin de farketmeyece?i 2 3 detayy ekleyece?im ve sonraki a?amada yurtdy?y yary?malaryna yollayaca?ym.

Düzenleyen Ares - 04/12/2015 Saat 08:47
Ares
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/12/2015 Saat 23:30
A???bi SR71 alyp kromsilvyr atsan kurtarmyyor muydu?...eheh ehehehe....ehehehhe...hehehhee....
Consume Ergo Sum
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2015 Saat 06:10
Yalym, Jar Jar kovalayasyca seni:)
Ares
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2015 Saat 06:31
Sonunda site nefes aldy!
Rahmi ne kadar çok siteyi sycak tutmaya çaly?sa ve kysmen ba?aryly olsa da ancak senin girdilerinle de tekerle?in dönece?ini söylememin bir abuklu?u varmy bilmiyorum.
Fakat yine de bütün i? yükünü burada aktarmanyn kalycy olmasy sebebiyle hareketli sanal ortamdan çok daha de?erli bir hafyza olu?tu?una inanyyorum.

Prag'dan döndü?ümde en çok görmeyi istedi?im maket buydu ve o yorgunlu?uma ra?men harcady?ym vakite de?di?ini dü?ünüyorum.

Bu arada, koyacak bir kutu olduktan sonra her yere gider herhalde :)
IP
lamurt
Üye
Üye

Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2015 Saat 22:15
diyecek bir seyim yok da, merakim hangi yarismada "patladi" bu model?!

yurtdisi ise sanirim olay her yerde ayni, top benim topum istedigimi oynatmam mahalle maci havasinda heralde hepsi o yuzden cok fazla ***lememek gerekli. katilmamak en iyi cozum bence, bunu begenmeyenler birbirlerini agirlasinlar.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2015 Saat 11:34
Bu haftasonu Havacylyk müzesinde vuku bulan Adore Plastik Model yary?masynyn StarWars özel kategorisinde...
Ares
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/12/2015 Saat 13:34
Yary?ma my? Peki neden sitenin herhangi bir yerinde yary?ma duyurusu olmady diye sorsam?
Consume Ergo Sum
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/12/2015 Saat 21:44
Sitelere, en azyndan buraya o tip bir haber e-maili yollanmady, olayy facebook üzerinden ve dükkanlara asylan afi?lerle duyurmayy tercih ettiler.
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/05/2016 Saat 21:28
Modelin güncellenmi? halini ekleyeyim.

Ylk i? zemini de?i?tirdim, blok odun, 2.5kg civary, tam kafa yarmalyk; ?yk.
Ykinci a?ama ana ini? takymlary; iç taraflaryna yere dik oyuk açtym, uygun formda kyvyrdy?ym ataç parçalaryny oyuklara oturtup japonla sabitledim, gövdeye oturan kysmyny da karbonat japona gömdüm, ta? gibi oldu.

Zemine japonla sabitledim akabinde camlary maskeleyip external mix ile komple bir krom daha attym.

Koç'taki yary?maya götürdüm, StarWars kategorisinde altyn aldy model. Sergi günü vatanda?yn biri çarpty?y için zeminden ayryldy model, dönü? yolunda ise ben adam gibi sabitlemedi?im için uçup rattail'lerden birini kyrdy. Foto?raf çekimi için japonladym, o nedenle dikkatli bakarsanyz kyryldy?y noktayy görebilirsiniz

Neyse foto?raf a?amasyndan sonra mdoeli eve getirdim ve hemen ertesi gün bugüne kadar kar?yla?mady?ym temizlikçi terörüyle acy yoldan tany?tym. Bu dahil 12 model ciddi hasar almy? vaziyetteydi. ?u an itibariyle on tanesi tamir oldu, bir tanesi ba?tan boyanacak (eskitmelere çama?yr suyuyla müdahale etmi?) ve bu arkada? muhtemelen ba?tan yapylacak, esasynda boya filan u?ra?mayyp mevcut parçalaryny yekvücud hale getirip kalyplayadabilirim.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/05/2016 Saat 21:28

Ares
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide