Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: F-105 - 1/72 Monogram Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Konu: F-105 - 1/72 Monogram
    Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 13:19
Sene oldu yeni bir maket bitirmeyeli...
Di?er yandan nedendir hâlâ anlayamadym, bir nostalji havasy esiyor ba?ymda. Kendimi eskiye verdim; eski maket, eski ?arkylar.
Ya devrimin adamy olmayy beceremiyorum ya da ça?a ayak uyduramyyorum. Ya da… her neyse!
(Galiba 6 sene önce B777 için hat aly?tyrma uçu?u yaparken Avusturyaly ö?retmenin 'eski kafaly pilot' demesinin bir sebebi varmy?.)

Bunlaryn y?y?ynda tabii ki bunca yeni maket furyasynda bu hâlimle yine yeni bir maket yapmak içimden gelmedi. Yy?yna bakty?ymda da eBay üzerinden almy? oldu?um Monogram üretimi 1/72 ölçek F-105G maketini cezbedici buldum.

Maketin kutusunda 1985 tarihini görünce içim daha bir pyrpyr etti; tehlikeli bir durum olabilir, biliyorum. Ancak, Roxette, Guns'n Roses, Rammstein, Bary? Manço vesaire e?li?inde arada Müzeyyen Senar kary?my? ?arkylarla beraber ortaö?retim yyllarymyn özlemini hissederek kendimi daha bir sakinli?e yakynla?tyrabildi?imi ifade etmemin bir zarary olmaz herhalde.

(Bu arada daha 3 gün önce tabutuma 37. çiviyi çakmak suretiyle yeni ya?yma girdim. Acaba daha kaç çivi kaldy?yndan bihaber olmamyn getirdi?i korkuyla my bu eskiye özlem…? Halbu ki bu dünyada hesabyny veremeyece?im bir durumum yok diye biliyorum.
Ho?, Yspanyol Dili ve Edebiyaty mezunu bir insanyn aldy?y e?itimden etkilenebilece?ini varsayarsak Don Quijote baky? açysyny ta?ymasy bir yana yakyn dönem sayylabilecek Yspanyol edebiyatynyn melankolik ve kasvetli havasyndan da etkilenmi? olabilece?i de a?ikârdir herhalde.
Allah'tan i?im gere?i manzaram geni? ve açyk da içimi ferahlatacak fyrsat bulabiliyorum.)

Sanyrym siz okuyanlary daha fazla baymadan makete geçsem iyi olacak…

Efen'im; maketimiz Dünya'nyn en büyük tek motorlu jet uça?y diyebilece?imiz bir uça?yn maketi.
Neredeyse ayny ölçekteki Su-27 ile ayny uzunlu?a sahip ya da aslynda uça?y~kendisi gerçek Su-27 ile ayny uzunlu?a sahip :)
Az parçaly ancak, bir Monogram maketinden bekleyebilece?iniz neredeyse bütün detaylara sahip. Kysacasy kutu içinde çok keyifli bir maket.
Kutu içinde diyorum zira ?enlik asyl maketi yapmaya ba?layynca ba?lyyormu?. Asyl sözü sondan önce ?imdi söyleyeyim; Süleyman A?abey bu maketi yapty?ymy duyunca "O maket çok macun yer" dedi. Senelerdir macundan kö?e bucak katan birisi olarak ne hâle dü?tü?ümü siz hayal edin artyk. Ama, çare bilmem ne misali ba?ka bir seçene?im yok ki makete devam ettim. (Ho?, elimde ayny uça?yn yine ayny ölçekte Trumpeter marka maketi var.)

Maalesef yapym a?amasynda foto?raf olana?ym olmady?yndan cep telefonu ile destekleyebilece?im foto?raflar y?y?ynda maketin kötü olan yönlerini aktarayym.

Önce yazmam gerekirse her iki kanadyn gövde ile birle?me yerlerinde tyrnak girecek kadar çok bo?luk kalyyor. Tamam, buralary Mr. Surfacer kullanarak doldurabiliyorsunuz. Bunda sykynty yok. Ama syra burun kysmyna gelince "Allah'ym. neydi günahym??!!" nakaraty anlamsyzca dilinize dolanabiliyor.
Bakynyz:

Bunlary atlatabildi?imi dü?ündükten sonra iki küçük yvyr zyvyry halletmek istedim...
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 13:35
Yvyr zyvyra geçmeden önce burundaki u?ra?yn ne kadar can sykycy oldu?unu gösteren son foto?raf:

Hem fazla dy?a detay çizgi hem de G modeline has küçük üçgen antenleri kaybetmemek adyna biraz u?ra?ty?ymy söylememin zarary yoktur herhalde.

Yvyr zyvyrlar ise gövde altynda bulunan küçük üçgen hava alyklary. Kalypta nispeten ters bir konumda bulunduklary için maket üzerinde pek güzel durmuyorlar:

Di?er 3. üçgen ise burun ini?takymynyn hemen arkasynda bulunuyor.

Nasyl yapaca?ym konusunda bir fikir yürütmeye çaly?yrken arada bulunduklary kysymlary açtym:

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 13:39
Sonrasynda da üçgenleri dy?aryda yapyp makete yapy?tyrmaya karar verdim.
Bunun için düzgün bir ücgen yapmak adyna Tamiya'nyn kareli maskeleme ka?ydyny kullandym:

Üçgenin tabanyny çykardyktan sonra etrafyny duvar olacak plastik tabaklarla kaplayyp ?unu elde ettim:

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 13:44
Sonrasynda bunlary açmy? oldu?um deliklere siyah CA ile yapy?tyryp zymparaladym: (Belirtmeden geçemeyece?im, yabancy sitelerde kullanyldy?yny gördü?üm siyah CA normal CA'ya göre daha rahat i?lenebiliyormu?.)

Maket bu kadar istemsiz küçük u?ra?ydan sonra boyama a?amasyna gelmi?ti.

Kaybolan detaylar my? Onlary tekrardan ince ysytylyp çekilmi? plastikten yapmayy istemedim; içe detay açmak da cezbetmedi; e o zaman???
Azzz sonnnraaaa….
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 14:25
Artyk aly?ylagelmi? ?ekildeki yöntemimle önce maketi tamamyyla metalik renge boyadym. Sonra astar renk olarak kromat sarysyny attym.
Buraya kadar her ?ey güzel, peki ya sonra?

Twobobs'un erken model F-4E için üretti?i bir sulu çykartma setinde bedava verdi?i bir F-105 yapmayy dü?ündü?ümden uça?y Güneydo?u Asya kamuflajynda boyamam gerekiyordu. Ancak, hangi boyalarla?

Bir di?er durumsa renklerin tonlaryyla oynamayy sevmedi?imden bir sorun olaca?yydy.
Her ne kadar azymsanmayacak sayyda maketçi tarafyndan uygulanacak boyalaryn tonlarynyn açylmasy savunuluyorsa da buna gerçekten gerek var my?
Hangi boya üreticisi gerçek renkleri bize sunuyor ki?
Zaten hepsi bir ?ekilde gerçek tondan farkly bir tona sahip oluyorlar.
Yine de durumu batyrmamak adyna elimdeki FS595b kartelasyna bakarak kullanaca?ym renklere karar verdim.

Elimde çe?itli sayyda markanyn boyalary var. Bu maket için Gunze Sangyo enamel, Polly Scale akrilik ve Testors enamel renklerini kar?yla?tyryp gözüme en uyumlu gelen renkleri kullanmaya karar verdim.

Ortaya ?u durum çykty:
FS 30219 - Testors
FS 34079 - Gunze Sangyo
FS 34102 - Gunze Sangyo
FS 36622 - Gunze Sangyo

Yukaryda seçmi? oldu?um renkler karteladaki renkelere yakyn ve hatta çok az açyk tonlary.

Boyalary Ywata CM-B modeli ile uyguladym.
Yine elimde Gunze Sangyo'nun enamel boyalary için 3 çe?it incelticisi oldu?undan (Mr. Thinner, Mr. Leveling Thinner ve Mr. Rapid Thinner) istedi?im geçi?i yakalayabilmek için uygun incelticiyi de kullanmam gerekiyordu.

Sonuçta Testors'u Mr. Rapid Thinner ile incelttim. Di?er tinerler boyanyn kimyasyny farkly etkiledi?inden hem istedi?im inceli?i elde edemedim hem de sonradan rötu? yapmak istedi?imde ton farky olu?acakty.

Geri kalan renkleri yani, Gunze Sangyo olanlary ise Mr. Thinner ile incelttim. Di?er iki inceltici tonlary bozmasa da istedi?im geçi?i yakalamayy beceremedim.

Ana boyayy bitirdikten sonra maketi yine tamamyyla Model Masters Sealer ile kaplayyp sulu çykartmalary yapy?tyrdym.
Çykartmalaryn dy?a detaya oturmasy ve yerine sa?lam ?ekilde yapy?abilmesi için çe?itli solüsyonlar kullandym. Ilk ba?ta Japon bir firmanyn syvysyny kullandy?ymda fazlasyyla etkili oldu?unu görünce Mr. Mark Setter'in yeterli olaca?yna kanaat getirdim.
Sonucun o kadar sa?lam oldu?unu söyleyebilirim ki aklyma yeni bir ?ey denemek geldi; çykartmalary eskitmek. Bunun için sadece servis yazylaryna bula?tym.
Peki ne ile?

Aslynda dekallerin üzerine dumanlama çok inceltilmi? boya atmak bir çozüm gibi dursa da 1/72 ölçekte daha kontrollu bir çözüm daha oldu?unu da tahmin ediyordum; silgi!

Boyayy uygulady?ynyzda ince olmasy sebebiyle saydamly?yndan gerçekte uçmu? gitmi? yazylary simüle etmek pek gerçekçi olmayacakty. Oysa silgi ile uçmanyn getirdi?i sürtünmeyi simüle edebilir ve daha gerçekçi bir görünüm olabilirdi.

Ben de bunu denedim ve artyk anca bu kadar diyip durdum:

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 14:42
Sonrasynda dekalleri koruma altyna almak ve eskitmeye ba?layabilmek için yine Sealer attym.

Dy?a detay maket eskitmeyeli onlarca yyl olmu?tu; nasyl yapylabilece?i konusunda uzun zaman dü?ündüm. Evet. pre-shading dedikleri tekni?i kullanabilirdim ancak bugüne kadara hangi maketime uyguladym ki buna uygulayacaktym?
Ne yapayym, ne edeyim diye dü?ünürken Mig marka Interior Wash rengini üst ve yan detaylara sürdüm. Gövdealty içinse AK Interactive markasynyn gri boyaly uçaklary için panel yykama syvysyny kullandym.
Fikirlerine dany?mak için sonucu arkada?laryma gösterdi?imde alt uygulamanyn kabul edilebilir oldu?unu söylediler. Ancak, üst tarafta kullandy?ym yykama syvysynyn renginin kahverengi üzerinde çok abarty duruyor olabilece?i tenkidinde bulundular.
Dediklerinde hakly gibilerdi ancak her nedense elim bir türlü buna bir çözüm bulmaya gitmedi ve o ?ekilde devam ettim.

Yykamayy yaptyktan sonra syra Güneydo?u Asya'da uçan uçaklaryn boya eskitmesini simüle etmeye karar verdim.
Foto?raflara bakyldy?ynda uçaklaryn nemli ve güne?li hava ?artlarynda boyalarynyn solgunla?maya ba?lady?yny görebiliyorsunuz.

Japonya'ya son gidi?imde Gaianotes'un son çykardy?y Güneydo?u Asya boyalaryny almy?tym.
Maketi boyamak için kullandy?ym boyalarla kar?yla?tyrdy?ymda renklerin gri haricinde daha açyk oldu?unu gördüm. Gri ise koyuydu ve bunun için Gunze Sangyo'nun Off White rengini kullanmaya karar verdim.

Renkleri çokça inceltip panellerin ortalaryna uyguladym. Boya çok inceltilmi? oldu?undan daha kontrollüydüm.
Bir iki küçük yerde bütün paneli o renge tamamen boyayyp sanki yeniden boyanmy? havasy vermeye çaly?tym.

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 14:45
Yary mat vernikten sonra kaybolan detaylary da kur?un kalem kullanarak yapmaya çaly?tym. Bunun için 2B yumu?akly?ynda 0,3 mm kalem kullandym:

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 14:51

Motor çyky?lary içinse yine biraz fantezi ?eklinde çaly?tym. Sonucu gerçekçi gibi durmasa da göze fena gözükmedi?ine inanyyorum:

Önce parçalaryn orta kysymlaryny krom rengine dy? kysymlaryny da çelik rengyne boyadym. Sonra fyrça ile orta kysma Scale 75'in saydam olan mürekkeplerinden mavi ve portakal, dy? kysymlara ise siyah renklerini uygulayyp perçinlere krom ile kurufyrçalama yaptym. En son orta kysymlara ?effaf kahverengi attym.

Bundan sonra ya? ve kir kaçaklaryny yapyp kalan parçalary da ekleyip kysa sürede sona gelece?imi ümit ediyorum.

Yyi maketler!
-Sorumluuu...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 16:45
Ciddi tedaviye ihtyacyn var
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 17:51
Detayli anlatim icin tesekkurler, ilgiyle okudum. Cok guzel gidiyor. Disa detaya nasil cesaret ettiniz, bravo. Benim motivasyonum ilk zimparadan sonra kirilirdi kesin. Kursun kalem cizgiler oldukca tatminkar duruyor. Bu silgi eskitmesi de ilgincmis. Kontrolu kolay mi yoksa alistirma gerektiriyor mu? F-4'te deneyeyim diyorum ama uyarilariniz var mi?
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 18:40
Levent Bey, merhaba,

Yyi dile?iniz için te?ekkürler!

Aslynda silgiyi aslynda kalem olarak kullanyyorum. Hatta ?u ba? adresindekini belki kolayca temin edebilirsiniz:

http://www.faber-castell.com/art-and-graphic/artist-products/accessories/EraserpencilPERFECTION7057Latexfree/185712

Y?in güzel tarafy bir çe?it zympara hem de kendini sürekli yenileyen.
Sadece bu makette de?il, en son yapty?ym Spitfire maketinin kanatkökü eskitmesi için de kullanmy?tym.
Bir di?er yarary da boyada yapylan hatalary düzeltmek için de kullanylabiliyor.

Bilmem nedendir, bir kaç senedir kullandy?ym bu yöntemin muadilini 8 ay önce Japonya'da raflarda yine eskitme için görünce ?a?yrmy?tym.

Son olarak aly?tyrmaya hiç gerek yok. Ben neredeyse tamamen yumu?ak olan pembe kysmy kullanyyorum.

Yyi maketler!

Düzenleyen arko - 11/06/2015 Saat 18:48
IP
nazilli
Üye
Üye

Gönderilenler: 210
Alıntı nazilli Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/06/2015 Saat 23:09
Kolay gelsin, boya geçi?leriniz çok güzel tebrikler
It is clear to take off!
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/06/2015 Saat 15:55
Tesekkurler silgi bilgileri icin. Kanatkoku icin yaptiginizda silgi boyayi kaldirdigi icin mi kullandiniz (chipping gibi) yoksa silginin biraktigi izden mi yararlanmak istemistiniz?
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/06/2015 Saat 20:48
Aslynda silgi iz byrakmyyor.
Boyayy a?yndyryyor ve istedi?iniz sonuca ula?ana kadar uyguluyorsunuz.
?urada yine anlatmy?ym:
http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=7745
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2015 Saat 22:12
O kadar hengame ve yava?lyktan sonra sonunda bitti…

Havadan yere roketleri Eduard markasynyn Brassin serisinden kullandym; maketin kendi roketlerinden daha güzel durdular sanki.

Pislenme eskitmesi için yine Tamiya'nyn eskitme setinden ya?y kullandym; fyrçayla uyguladym. En son üzerine yine saten vernik attym ki uça?yn genelinde de saten vernik var.

Maketin belki de yegane dy?ynda ve yanly? olan detay kysmy AOA çubu?u. Aslynda sa?da olmasy gerekirken solda duruyor. Halbu ki sadece tek ki?ilik modellerde solda duruyor. Tabii ki solda kesilip sa? için yine yapyldy.

Son a?amada burunun altynda olan ve kutudan çykmayan antenleri ve kanopideki bir kaç detayy yapyp ekledim. Kanopi özellikle önemliydi zira plasti?in üzerindeki o kadar detaydan sonra fazla çyplak duracakty. Hepsi olmasa da uyum sa?layacak kadar oldu?una inanyyorum.
Antenlerin neler oldu?unu bulana kadar zaman geçti. Özellikle küçük daireler içinde duran çykynty antenleri yapmak kizilderili hilesi gerektirdi. Önce antenlerin girece?i 0,2 mm delik açyp sonra 1mm geni?li?inde ?ablon daire ile etraflaryny siyaha boyadym. En son 0,1 mm plasti?i Tamiya turuncu kafaly kalyn kyvamly yapy?tyrycy ile yapy?tyrdym. En son mat siyaha boyadym. Geri kalan antenleri de Evergreen marka plastik tabakalardan kesip ?ekillendirerek yaptym.

Yunanistan'daki yary?maya götürdü?ümde maskelemeden boyady?yma inanamakt zorlandylar. Yine de hakly sayylmakla beraber itiraf ve kabul etmem gerekir ki Iwata Custom Micron-B ve Gunze laker boya uyumuyla bu sonucun çykmasy çok normal.

...

-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2015 Saat 22:14

...
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2015 Saat 22:14

...
-Sorumluuu...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/10/2015 Saat 22:15

...
-Sorumluuu...
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma