Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Acil yardım lütfen sprey boya Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 26
Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Konu: Acil yardım lütfen sprey boya
    Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 09:17
Arkadaşlar boyamada mecburiyetten dolayı sprey kullanıyorum, astar boya attım (ana boyayı da denedim aynı kurumuyor) fakat boya 3 gündür kurumuyor ve kokuyor. Başına gelen varsa ya da neden olduğunu bilen varsa yardım rica ediyorum.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 12:18
Boyanın markası ve kimyasal içeriği nedir ?
Nasıl uyguladınız ?
Kaç kat attınız ? Birden fazla katlar ise aralarda bekleme Süreleri nedir ?
IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 13:23
Sorularınıza cevabı akşam verebilirim ama benim bildiğim sprey boyaların daha hızlı kuruması gerekmez mi? (sprey boya modeller için üretilmiştir bu arada) Bir kat astar attım 2 gün kurumadı rengi beğendiğimden yine tam olarak deneme amaçlı astar boya 2. katı attım
IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 19:41
Marka: Testors 1237 primer enamel
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2384
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 19:48
Yeterince çalkalamamış olabilirsiniz. Boyalar solventleri ile yeterince karışmadığı zaman böyle durumlarla karşı karşıya bırakabiliyor. Öncelikle modeli kaybedebileceğiniz gerçeğini kabullenip bir rahatlayın. Herkesin başına gelebilir. Sonra birkaç gün daha bekleyin, zira model işi biraz da sabur işi, hala kurumazsa sentetik tinerle dikkatlice temizleyin, boyamaya baştan başlayın. Tabii bu sefer iyice çalkaladığınızdan emin olun boyayı. Sonra da gündelik mutfak giderlerinden kısıp işe/okula araba veya toplu taşımayla gitmek yerine yürüyerek tasarrufa başlayın, tiz elden bir pistole bir de güç kaynağı edinin:} İşin nüktesi bir yana hakikaten oldukça makul bir bütçeye işinizi görebilecek bir püskürtme takımı alabilirsiniz. Preshade ile açtığınız başlığa da bir cevap yazmıştım ancak sistem beğenmeyip sildi nedense(sayfa hatası, biri silmedi yani). Şimdiden geçmiş olsun.
Consume Ergo Sum
IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 20:15
Çok teşekkür ederim. Yeterince çalkaladım ama bu başıma gelen 2. olay netten baktım bir kişinin daha başına gelmiş. Ben sizler gibi profesyonel değilim :( çok daha basit oluyor yaptıklarım, hediye ediyorum yaptıklarımı. Aklımda şöyle bir çözüm var üstüne mat vernik atmayı düşünüyorum sizce nasıl olur? Daha önceki olayda çabuk kuruyan boya atıp sorunu çözmüştüm. Birde ben Suudi arabistandayım burada bu ekipmanlar çok pahalı ve şantiyedeyim o yüzden imkanlarım kısıtlı :( Bu arada eğer size zahmet olmayacaksa buraya yazar mısınız preshade cevabınızı.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2015 Saat 23:11
Jolly yazmış yeterince :)

Testors spreylerini hiç kullanmadım. İklimin de etkisi var mı bilemedim..
IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2015 Saat 11:43
Testors 5-6 kutu aldım malesef ve 1/72 ölçeğe kutunun 3/2 gidiyor. İlk denediğimde boyanın bozuk olabileceğini düşündüm ama 2.yi ve 3.yü deneyince anladım ki boyada sıkıntı var. Son bir kat daha attım astar kullanmadım bazı detaylar silikleşti ama bıçak ucuyla ufak rutuş yapabilirim. Bu son kat sanki kuruyacak gibi bakalım akşamı iple çekiyorum. İklimin etkisi dükkan sahibi kapalıyken klimaları kapatıyormuş öyle tahmin ediyorum ki sıcak direk etkili ve birde çok yeni mal gelmiyor sıkıntılı biraz öle her şey bulunmuyor.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2384
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2015 Saat 14:21
Sıcaktan boyalar bozulmuş olabilir hakikaten, öte yandan bozulmamış olsa bile sıcak sebebiyle normal dışı tepkiler veriyor olabilirler. Detayların kaybolması boyayı çok yakından ve fazla miktarda uyguladığınıza da işaret edebilir. Sprey özellikle küçük modellerde oldukça kontrolsüzdür ve her şekilde sizi uğraştırır. Genellikle geniş alanda ve tek ton dalgasız ve pürüssüz yüzey elde etmek için daha iyidir. Şayet 1/72 uçak yapıyorsanız fırça ile boyamak spreyden daha iyi bir çözüm olabilir.
Consume Ergo Sum
IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2015 Saat 19:21
3 kat boyama yapınca öyle sıkıntı oldu ve fırça ile nedense güzel çalışma yapamıyorum iz kalıyor biraz çalışmam gerek.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/06/2015 Saat 23:44
Boyadıktan sonra modeli buzdolabında bekletmek çözüm olabilirmi bilemedim şimdi :) farklı bir tepki de olabilir mi..

IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/06/2015 Saat 13:21
Komik olacak ama duvar tipi klimanın önünde boyamış olduğum diğer parçaları astım pek farkı olmadı, buzdolabı da aklıma gelmedi değil yani :D
IP
Blackfuut
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı Blackfuut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2015 Saat 09:14
Sorunu çözdüm gibi, izin günümde yaradana sığınıp güneşin altına koydum maketimi bir saat kadar alt ve üst olarak denedim sonuç %97 kuruma sağlandı ama koku hala var malesef.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide