Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tamiya P-47D30 "Tulsa Redhead" yine yeniden Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: 1/48 Tamiya P-47D30 "Tulsa Redhead" yine yeniden
    Gönderim Zamanı: 27/04/2015 Saat 23:19
Öncelikle bir hatyrlatma yapayym ; 2007 senesinde yapty?ym Tulsa.

Tek foto?raf ve kysytly bilgiyle yola çykty?ym bu modelde bilinen seri numaralary ve görsel referanslary eleye eleye geldi?im noktada elimde 3 seçenek kalmy?ty numara bazynda. Bu noktada belirleyici etmen uça?yn burun bandyydy. Siyah beyaz foto?raflarda aradaki farky belirlemenin çok zor oldu?u iki renk olan açyk mavi ve sary i?imi açykçasy kolayla?tyrmamy?ty. Bu nedenle 3 seri numarasyndan saryya denk gelen numarayla modeli sonlandyrmama ra?men senelerdir kafamdaki acabayy açykly?a kavu?turmak için konuyla alakaly olabilecek her bilgi kyryntysynyn pe?ine dü?meye çaly?tym. Nitekim Arkut'un çok alakasyz bir kaynakta nose art'y görmesiyle bu modele olan yolculuk ba?lady. Bu süreçte öncelikle Roy Sutherland, akabinde de Don Barnes çok büyük yardymda bulundular, özellikle Don Barnes'yn yollamy? oldu?u teslimattan bir iki ay önce çekilmi? olan renkli foto?raf olaya son noktayy koydu. Hipotezlerimin yüzde doksanyny, pilotun memleketi vesaire gibi tutturdu?umu büyük sevinç içinde gördüm.

Öncelikle yeni bilgilerimiz;

Uça?ymyzyn pilotu Tulsa Oklohoma'dan 1922 do?umlu Varge Pfuehler ki 2005'de aramyzdan ayrylmy? kendisi.
Uça?ymyzyn seri numarasy 44-33467
Uça?ymyzyn orjinal gövde kodu C4*M
Uça?ymyz bir süre 386 da uçtuktan sonra 365'e transfer olmu?; 365 eve dönerken geride kalan bu tayyare Türkiye'ye gönderilmi?.
Burun bandy, kuyruk fini ve kokpit yan plakasy açyk mavi
Burundaki mavi bandyn önünde 386'nyn kyrmyzy bandyndan bir parça ta?ymakta.
Tulsa noseart'y sava?yn sonlarynda boyanmy?, Holy ise sava? sonrasy rezervdeyken boyanmy?.
Tulsa Redhead yazysynyn zemini kyrmyzy, hatunun saçy ise turuncuya yakyn bir kyrmyzy.

Hala bilinmeyenler ve ara?tyrmakta oldu?um noktalar da mevcut; ilki Tulsa'nyn önündeki piktogram, niyedir nedendir ve nedir soru i?areti; ikincisi ise uça?yn sa? tarafy neye benzemektedir. Bir 8 sene sonra bir tane daha yapabilirim bundan kysacasy.

Gelelim piyasada bu uça?y yapmak için elimizde bulunan opsiyonlara. Öncelikle ?u dakika itibariyle iki seçenek mevcuttu. Ylki benim bilgim dahilinde olmayan Babibi Dekal'in benim ara?tyrmamyn sonucunu sanki anonim bir bilgiymi? gibi sitesinden payla?yp ticari olarak kullandy?y dekal seti. Ykincisi ise bilgim dahilinde Ayhan Toplu'nun ürettirmi? oldu?u ilgili set.
Ylk setle ilgili bir yorumda bulunmak istemiyorum keza oranyndan renklerine kadar her tarafy yanly? ve baskysy kalitesiz.
Ykinci set olan Tigerhead ise benim 32'lik uça?ymy birebir baz aldy?y için oransal olarak do?ru olmasyna ra?men seri numarasy, boyama plany ve özellikle nose art'yn renkleri ve fontu açysyndan yanly?. Öte yandan dekaller kaliteli ve ince. Bu sebepten dolayy modeldeki milliyet i?aretlerinin alayyny bu setten gelen dekallerle yaptym.

Bu yeni bilgiler dahilinde çizimini hazyrlady?ym yeni nose art, numaralar, oranlary iyile?tirilmi? HOLY yazysy ve gövde numarasyny Baremetal'in lazer için hazyrlanmy? ka?ydyna çyky? alyp beklemekte olan kutunun içine quickboost'un koltu?u ve çe?itli Eduard aksesuarlar ile birlikte atyp uygun bir bo? bakti beklemeye ba?ladym.
Vize haftalarynyn bitimi ve elimdeki i?lerin hafiflemesi yary?maya bir hafta kalaya denk gelince yary?ma gazyyla biterse biter deyip olaya geçen pazar kokpiti toparlayarak giri?tim. Eduard setle paneller plakalar ?eklinde ?enlendirdikten sonra ortamy resin koltu?u yapyya dahil ettim. Bu noktada Eduard kemer kullanmama sebebim, iki boyutlu olan bu üründe 47'ye özgün kocaman yuvarlak kemer kilidinin olmamasynyn yanysyra üst kolonlaryn ba?lantysynyn tel olmasyna kar?yn pe olarak kemer ?eklinde yanly? verilmesi, kysacasy mala ba?lamamak için o setten çykan kemerden uzak durun.

Pazar gününü bütün yapyyy alt gruplar halinde toplayyp tesviyesini yapyp byrakarak bitirdim.

Pazartesi günü atölyeye u?rayyp komple modele Alclad'yn filler siyah astaryny atyp boya tutulur hale gelince ana yapy parçalaryny paketleyip yanyma aldym.

Saly günü okuldaki atölye dersi esnasynda benimkiler tekne sararken bende bo? oturmayyp 4 saatte komple modeli dy?a detay dekal perçinle kapladym.

Çar?amba perçinlerin ta?yyycysy yolup kysytly 1 saatlik zamanymda ilk kritik hatamy yaptym. Modelin yüzeyini iyice temizleyip normalde atty?ym ilk kat rengi de?i?tirip Al101 aluminyum'u yüzeye tatbik ettim ve modeli byraktym.

Per?embe sabahtan atolyeye gidip yegane bo? günümü tam kapasite de?erlendirmeye çaly?tym. Ylk hayal kyrykly?ym 3 küsür bin perçinin tek kat alclad altynda ebediyete intikal etmesiydi. Ylk i? 6000 grid zymparayla yüzeye dalyp perçinleri görünür hale getirmeye çaly?tym. Akabinde bir kysmyny serbest el bir kysmyny da maskeyle uygulamak suretiyle 5 ayry alclad tonuyla yüzeye panel tonlamasy yaptym. Tonlama i?i bitince Gunze'nin metal renkleriyle gerçe?inde metalik boyayla kapatylmy? olan Amerikan forslarynyn yerini belli ettim; e?er orjinal Amerikan filo tanytlama i?areti ta?yyan bir Türk P-47'si yapyyorsanyz, bu atlamamanyz gereken önemli bir detay. Syrasyyla metali maskeleyip mavileri kary?ym yapyp; maviyi maskeleyip kyrmyzyyy, alayyny maskeleyip antiglare'i tonlayarak ve finalde nose art'a negatif maske yapyp beyazy attym. Dekal gelecek yerlere de X-22 çakarak yemek molasy vermek suretiyle sabah seansyny kapadym.

X-22'ye düzgün oturmasy için 1 saat verip dekal i?ine giri?tim ki bu arada e? zamanly olarak bir adet de 32lik 109'u ayny a?amalardan geçirmekteydim. Yki uça?yn dekallemesi toplamda 45 dakika sürdükten sonra ara vermeden bölgesel yykama ve tabancayla tonlama i?ine girdim, 2 saate yakyn iki uçakla e?lendikten sonra 109'u daha fazla kasmamak için kenara kaldyrdym ve 47'ye yo?unla?tym. eskitmeyi kendi kriterlerime ve ayny dönemde çekilmi? ayny partinin uçaklaryna bakarak kararynda uygulady?yma kanaat getirdikten sonra mat verni?ini atyp ak?am 5 gibi mesaiyi sonlandyrdym.

Cuma okul çyky?y atölyeye u?rayyp yarym saatlik bir periyodda komple uça?y kanopi hariç topladym; genel özetlemek gerekirse kanatlary gövdeye taktym, motor yapysyny toparladym, pe destekli ini? takymlaryny yerlerine taktym vs. Nihayetinde bu ?ekilde uça?y eve getirip son detaylary da 1 saatlik bir çaly?mayla bitirdim ki bunlara ezline'dan anten teli, paylonlardaki sway brace'ler ki bo?una u?ra?my?ym bu kysymlarla keza bunlarsyz da dereceye girilebiliyormu? gördü?üm kadaryyla;)

Neticede do?ruluk ve finishing açysyndan beni ziyadesiyle tatmin eden bu model yary?mada eskitmesi fazla argümanyyla elendi, tesellim ise Fw-190 A9'um ve Ju-87 kendi kategorilerinde birinci olmasyydy. Ama esas enteresan nokta ayny tayyarenin eksik ve yanly? versiyonunun ilk üçte kendine yer bulmasyydy ki yanly? kysmyny bir kysym açmak gerekiyor. Özel boyamaly Türk P-47'ler konusunu incelerken özel bir koleksiyondan izin alarak kullandy?ym bir foto?rafa istinaden yapty?ym bir modelin ki ayny sary mavi karma?asy o modelde de mevcutmu? elimdeki en güncel dökümanlara göre, baz alynmasyyla üretilen bir dekali sorgusuz sualsiz ve dökümansyz olarak kullanmak suretiyle bitirilmi? bir modelden bahsediyoruz, kysacasy esas kaynak tav?anynyn suyunun suyu formatynda. Y?in esas ironik yany ben 2008'de bu seriyi yapyp basarken Türkiye'de öyle uçak my olur saçma sapan bir ara?tyrma bu diye ortaly?y yykanlardan biri olayyn seçilen, öbürü de seçen tarafynda. Eh ne demi?ler gün döner devran döner.

Foto?raflar direkt güne? y?y?ynda çekilmi? olup kadraj kroplamak haricinde ellenmemi?tir..

Düzenleyen Ares - 28/04/2015 Saat 09:04
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/04/2015 Saat 23:22

Bunlar da y?y?y do?ru yerden yedi?i zaman görünen sair zamanda syrra kadem basan perçinler; i?in kötüsü dü?ük y?yk ?artlarynda veya ters y?ykta yüzeyi ciddi tozlu gösterme gibi de bir eksi yönü var.

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2015 Saat 00:41
Bu da bonus olsun, boyanmadan önce kanatlaryn bir kysmynyn görünümü, ke?ke komple uça?y boya a?amasyndan hemen önce foto?raflasaydym:(
Ares
IP
Gallardo
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 12
Alıntı Gallardo Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2015 Saat 04:36
Elinize sa?lyk. Tabii ki de?erlendirmek benim gibi bir amatöre dü?mez ama; az daha decal mi söktünüz iz kalmy? diyecektim, neyse ki yazyyy okudum sonuna kadar. :)

Harikulade.

Düzenleyen Gallardo - 28/04/2015 Saat 04:37
Semih
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2015 Saat 14:49
Olmamy? bu. :P
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2015 Saat 19:34
Orjinalini yazan: KucukEniste

Olmamy? bu. :P

yaw he he :)
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2015 Saat 00:35
Sahane olmus Ufuk Bey. Yaptiginiz modellere tarihi ve ek bilgileri de ekleyince seyir zevki daha da artiyor. Ama sizden ricam yapim asamalarini da resimleyin de teknik/taktik dersi alalim.

Ustte kanat koklerindeki eskitmeyi neyle yaptiniz (acik kahverengi renk)? Guzel duruyor.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2015 Saat 09:24
Ulan ?imdi i?in yoksa eldekinin sarylaryny maviye çevir....tövbe estafurullah! Neyse artyk dekal firmalary da bakyp bakyp düzeltir setlerini..heh heh heh...
Consume Ergo Sum
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2015 Saat 10:52
Te?ekkürler; kanat kökünde önce smoke ile hafif metali?i öldürdükten sonra mat vernik uyguladym, vernik kuruduktan sonra Tamiyanyn kahverengi wash'yny çalkalamadan yüzeye dokundurup yaydym, yslak bir fyrçayla da panel boylaryna do?ru çektim.
Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2015 Saat 20:37
Sagolun, Tamiya'nin enamel washi'i mi bu?

Düzenleyen levburkara - 30/04/2015 Saat 20:37
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2015 Saat 22:50
Panel line accent color diye geçen
Ares
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2015 Saat 03:26
Orjinalini yazan: Ares

Y?in esas ironik yany ben 2008'de bu seriyi yapyp basarken Türkiye'de öyle uçak my olur saçma sapan bir ara?tyrma bu diye ortaly?y yykanlardan biri olayyn seçilen, öbürü de seçen tarafynda. Eh ne demi?ler gün döner devran döner.

Bu durum yüzündeki yslakly?yn sebebini ya?murdur diye geçi?tirenler ile ilgili bir ata sözünü hatyrlatty bana.Ne yapylynca ya?mur ya?yyor sanyyormu? konu mankeni?Nasyldy yahu?
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide