Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: f-104 ortak projesi Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   23 Sonraki >>
Yazar Mesaj
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 05:30
Levent abi
Bu kamuflajı sormamın nedeni, koltuğu ona göre seçeceğim içindi. Ama söylediğini anlıyorum. o yüzden Alman koltuğuyla işe giriyorum. Artık decallere gelince de basacak bir abimzi çıkar elbet.

Yuvarlak kalıp çukurlarını, Tamiya yeşil kafa, putty karışım ile doldurdum.

Uçağın burnunu, ve yakıt tanklarını toplayıp, tesviye islemine giristim. Motor kısımlarını airbrush ile metalic grey rengine boyadım.

Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
CErginbas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1160
Alıntı CErginbas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 05:34
Kokpit parçalarını temizleyip, airbrush ile açık gri attım. Tabi sarı kısımları boyarken de modelciliğin 7 günahından birini işlemeden ynie airbrush kullandım.

Ardından, macunla doldurduğum delikleri 2000 nolu su zımparasıyla düzelttim. Bakalım olmuş mu diye, kokpit parçalarını boyarken, bu parçaları da gri ettim. Deliklerin çoğu güzelcene kapanmış. Birkaç olmayan deliğe de gerekli müdahaleyi yapacağım.
Üretime evet, polemiğe hayır!!!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 07:13
U biçimli fırlatıcı kolunu çerçeveden ayırıp sarıya boyasaydınız keşke. Çünkü tam sırtı dışa bakacak ve tekrar sarıya boyamanız gerekecek
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 07:17
Herkese merhaba. Sanırım yarın sabah kitimi teslim almış olacağım
Kamuflaj ve versiyon konusunda kararlar verilmeye çalışılmış. Sonuç olarak; şimdilik arayışlar bırakılıp, seçimlerin sona bırakılması kararlaştırılmış.
Aslında ben de kamuflaj ve versiyon konusunda tereddütler yaşıyorum. Bu tereddütlerimin sebebi kararsızlık değil, yapacağım kit ile karar verdiğim decal setinin uyumlu olup olmayacağı.
Fotoğraftaki decal setini ısmarlamayı düşünüyorum.

Grafiğin "j" versiyonuna ait olduğu yazıyor. Malum, kitimiz "g". Yanda ise "a/g/j" olarak yazılmış.
Konu hakkında bilgim olmadığı ve yaptığım araştırmada bu kamuflaj hakkında internet te bilgi bulamadığımdan soruyorum; fotoğraftaki decal setini ısmarlayıp, mevcut kitimize decal/kamuflaj olarak uygulamam doğru olur mu? Sonradan düzeltemeyeceğim farklılıklar çıkıp, modeli "hatalı" sınıfına koyar mı?
Herkese kolay gelsin.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 14:56
Pascalpati
İzmir de hobi dükkanı vardı.Sitenin dükkanlar bölümünde adresi vardır.Ege model.
IP
pascalpati
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 242
Alıntı pascalpati Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 18:37
ege modele sordum ellerinde boyalardan biri de vardı ama nasıl olsa diğerlerini netten alacağım için onu da aralarına ekledim. ege modele gidiyorum arada, hatta bu F-104 kitini de oradan aldım. hiçbişey olmasa oradan geçerken vitrindeki modellere bakıyorum zaten :)
Ulas Demirdag
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 19:07
Mueve, yanlış hatırlamıyorsam G ile J aynı yapı itibarıyle. Yalanım varsa biri düzeltsin
Yeminli modelci
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 19:36

iniş takımlarında küçük değişiklikler var ki aslında kitten o arçalarda çıkıyor galiba.
parça konusunda Copilot-Ercan abi yardımcı olabilir zannedersem, on da J vardı galiba.
Saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 19:49
Orjinalini yazan: akhilleus

U biçimli fırlatıcı kolunu çerçeveden ayırıp sarıya boyasaydınız keşke. Çünkü tam sırtı dışa bakacak ve tekrar sarıya boyamanız gerekecek

Şart değil, oraya siyah denk getirilebilir
Yeminli modelci
IP
Mueve
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 581
Alıntı Mueve Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/11/2005 Saat 20:21
Teşekkürler. Zaten bu grafik dışında bırakın bilgiyi, fotoğraf dahi bulamadım. Yani hatalı da yapsam anlaşılmaz herhalde
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 00:23
Bende bugüne kadar yaptıklarımı teşhir edip sıramı savayım. Çarşamba günü Revell F-104'ün kutusunu açtım. Şöyle bir kalıplara baktım kopan parça falan var mı diye. Sonra yapım kılavuzunu inceledim biraz. Kafamda neler yapmam gerektiğini, ilk hangi parçaları koparıp temizlemem gerektiğini planladım. Bu arada yapım kılavuzundaki hataları bende keşfettim. Bazı parçaların numaraları yanlış verilmiş.aman dikkat!
Klasik olarak önce kokpit parçalarını yerlerinden Tamiya yan keski ile incitmeden kopardım. Daha sonra maket bıçağı ucuyla kestiğim tüm parçaların çapaklarını temizledim. Bunu her kopardığım parçaya uyguladım. Çapak temizlemeyen bir modelci bizden değildir
Son olarak parçaların etrafından zımpara ile bir tur daha geçtim. Bir sürü yerde kalıp izleri kabak gibi çıktı ortaya. Buralara Squadron yeşil puty ve Mr.Dissolved Puty sürdüm. Bu son sürdüğüm sıvı çöktükçe üstüne ekleme yaptım. İşte parçaların macunlanmış hali:

I'd Rather Be Flying...
IP
Levent Basara
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 293
Alıntı Levent Basara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 00:29
Gövdeyi kapatmadan önce yerleştirilmesi gereken parçaları yerlerinden koparıp yine yukarıda anlattığım şekilde temizledim. Bunlardan bir kısmı Cumartesi günü Testors Light Ghost Gray ile boyanacak.

Bugün gövde ve kanat parçalarını temizledim. İçerde iki parçanın yapışmasını engelleyecek kabartıları yok ettim. Parçaları test fit yaptım. Radom gibi yakıt tanklarını da yapıştırıp hazır ettim. Ayrıca hava frenlerini de yerlerine yerleştirip Tamiya yeşil kafa marifetiyle şık bir şekilde yapıştırdım.

I'd Rather Be Flying...
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 00:41
Bu kadar parçayla uğraşınca kesin kaybediyorum. Revell'in kutusu bu kadar küçük parçalar için pek güvenli değil. Uçak ebatlarında bir saklama kabı ayarladım. Sadece F-104 projesine ait parçaları içine koyuyorum. Uzun süreceğinden tozlanma ve kaybolma riski azalıyor. Benim gibi darmadağın çalışanlara tavsiye ederim.
IP
pilotcuk
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1228
Alıntı pilotcuk Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 01:19
Bu modelimi çok şık yapmak istiyorum ancak bir kaç sorum olacaktı.Bildiğim kadarıyla yerde uçakların Flapları elaronları vs. parçaları salınmış bir şekilde oluyor ancak hava frenlerinin buna dahil olmadığını biliyorum.ama detaylı yapmak amacıyla da hava frenlerini açık yapmak istiyorum.Hava frenleri açık olsa biraz gerçekçilikten çıkıcak sanırım.Ne dersiniz nasıl yapmak makbuldür???
I feel the need The Need for Speed...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2005 Saat 01:31
Genelde park halinde hava frenleri kapalı tutulmasına rağmen açık olması "hatalı" olmaz. Sonuçta açtın mı açılır bunlar.
Yeminli modelci
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/11/2005 Saat 08:19
gövde içinde kalacak parçalar çerçevelerinden çıkarıldı...gövdeye uyum durumları test edildi..çerçeve bağlantı yerleri temizlendi...yarın boyanacak...
bu arada gövdede delikler açıp yerleştirdiğimiz şeffaf parçalar nedir acaba ?

yani şunlar ??

Düzenleyen Batur
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/11/2005 Saat 08:35
ışık... ama tam olarak ne için şu an bilemiyorum.
saygılarımla,
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/11/2005 Saat 08:40
aman ne güzel...ben bunlardan 8 tane saydım...gövde içinde kaldığına göre,model bitene kadar maskelememiz gerekiyo...sıvı maske iş görür herhalde...
IP
<< Önceki Sayfa   23 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04