Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Kompresör emniyet ventili sorunsaly(my) ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Konu: Kompresör emniyet ventili sorunsaly(my) ?
    Gönderim Zamanı: 14/03/2015 Saat 17:29
Selamlar. Kompresörle ilgili ufak bir problemim var.25 Lt hava depolu ekovatly bir sistem kullanyyorum. Aldy?ym günden beri (yakla?yk 8 sene) herhangi bir ya? ekleme i?lemi uygulamadym. Hava deposunu 3 bara kadar doldurup kullanyyorum. Geçen gün sistemi çaly?tyrdy?ymda hava deposu 2-2.5 seviyelerine geldi?i esnada deponun altynda yer alan emniyet ventili aniden açyldy ve yarym litre kadar sary bir syvy püskürttü. Syvy bo?aldyktan sonra da çok az bir ya? akytty. Açylan emniyet ventili ayny vida gibi tekrar çevirerek kapanabiliyor. Bu ventili çevirerek kapatyp tekrar kullanyma devam etmemde bir sakynca var mydyr? Emniyet ventilinin açylmasynyn sebebi ne olabilir? Ekovattaki ya? miktarynyn azalmasy buna sebep olur mu? Civarymda ekovat ya?y bulamyyorum. Buna alternatif benzincide satylan gres ya?y gördüm fakat i?e yarar my bilemedi?imden almadym. Aramyzda kompresör kullanan modelci dostlardan yardym almak isterim.
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/03/2015 Saat 19:26
Kompresör kullanyldy?yna göre, demekki model yapylmakta...
Bilgilerim kulaktan dolma oldu?u için yanly? bir ?eyler dememe adyna payla?myyorum. Ancak dikkat etmek lazym derim.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2015 Saat 17:01
Kompresör çok ciddi mekanik bir ekipmandyr. Yanly? ayarlanmasy ya da bakymsyzlyktan emniyet ventilinin fonksiyonunu yerine getirmesi çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir.

Ayarlaryny yapmayy siz bilmiyorsanyz, mutlaka size yakyn bir sanayi bölgesine götürün ve kompresör bakymy yapan bir yerde bakymyny ve emniyet ayarlaryny yaptyryn. Orada ya?yny vs de tamamlarlar. Temizli?ini de yaparlar. Siz de güvenle kullanyrsynyz. Bunu yapmadan önce kompresörü kesinlikle kullanmamanyzy öneriyorum.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2015 Saat 02:14
Kompresörü yakla?yk 9 yyl önce Serdar(Toughbeard) yapmy?ty. Kendisine de aynen burada yazdyklarymy aktardym. Gelen yanyty a?a?yda payla?ayym ki sonuç havada kalmasyn.

"Olasy nedenler:

1- Tankta ya? fazla birikmi? olabilir. Emniyet ventili de aryza vermi?tir ( Basynç ?alteri altynda ya? olunca bozulur. Ekstra emniyet)

2- Gösterge bozulmu? olabilir. Sistem 6 bar Maximum için ayarly.

Çözüm:

1- Öncelikle emniyet ventilini de?i?tir çok ya?ly ise. Hava tutup tekrar takabilirsin. Bozuk de?ilse çaly?yr.

2- Tank altyndaki vanayy açyp kompresoru çaly?tyr içi bo?alsyn.

3- Hava emi?ten 450 ml kompressor ya?y koy. "

Benim sorunum olasy nedenlerde 1 numara olarak gözüküyor. Zaten ventili sykyp tekrar çaly?tyrdy?ymda tam merkezinden hava kaçyrynca bozuldu?una kanaat getirdim. Komple parçayy söktü?ümde zaten elime kuruyup parçalanmy? plastik conta parçasy geldi. Emniyet ventilini yenisi ile de?i?tirece?im. Tankyn içini ?u an bo?alttym. En son ya? koyarak olayy sonlandyryrym diye ümit ediyorum.

Serdar abiden gelen yanytlar içerisinde genel anlamda kompresör bakymy için yapylmasy gerekenleri de eklemek isterim. Tesadüfen kompresör sorunlary ile ilgili arama yapan biz fani modelcilere kula?a küpe olmasy bakymyndan faydaly olacaktyr. Ben bunlary hiç yapmamy?tym.

* En fazla 3 ayda bir alt vanadan su ve ya?yn atylmasy lazym tanktan.

* Ayryca her yyl 450 ml ya? eklemek gerekli kompresöre.

* Hava kaçyran parçalary söküp teflon bant ile saryp tekrar takylmaly.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2015 Saat 02:17
Orjinalini yazan: erhntly

Kompresör kullanyldy?yna göre, demekki model yapylmakta...
Bilgilerim kulaktan dolma oldu?u için yanly? bir ?eyler dememe adyna payla?myyorum. Ancak dikkat etmek lazym derim.

Do?rudur abi, ama 72 de?il. Üzgünüm. :)
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/03/2015 Saat 02:20
Orjinalini yazan: Burak

Kompresör çok ciddi mekanik bir ekipmandyr. Yanly? ayarlanmasy ya da bakymsyzlyktan emniyet ventilinin fonksiyonunu yerine getirmesi çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir.

Ayarlaryny yapmayy siz bilmiyorsanyz, mutlaka size yakyn bir sanayi bölgesine götürün ve kompresör bakymy yapan bir yerde bakymyny ve emniyet ayarlaryny yaptyryn. Orada ya?yny vs de tamamlarlar. Temizli?ini de yaparlar. Siz de güvenle kullanyrsynyz. Bunu yapmadan önce kompresörü kesinlikle kullanmamanyzy öneriyorum.

Benim problem tamamen bakymsyzlyktan kaynaklanyyor. :(
Sütten a?zym yandy...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma