Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Anytime baby
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Anytime baby
Mesaj icon Konu: 1/72 Hasegawa F-14D VF-31 Sunset Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2014 Saat 22:14
Tesekkur ederim Ufuk Bey. Dediginiz yontemi anliyorum. Neyseki uzunca suren asamalardan sonra butun detaylari acabildim. Son durumdan bir kac resim.

Isiklari steren parcalardan yapmaya calistim:

Kaybolmus panel cizgilerini igne ve ince testere ile tekrar aciyorum:

Kuyruklari da tesviye gerektirdigi icin boya oncesinde yapistirmaya calistim. Egzos kisminin boyanmasi bir hayli guc olacak bu sekilde ama bir sekilde yapmaya calisacagim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/03/2014 Saat 22:17
Detay acma islemleri. Alt kisimdaki detaylar belirsein diye keceli kalemle boyayip alkolle sildim. Eger actigim diger detaylar da bu sekildeyse normal yikamanin uygun olacagini umuyorum.

Siperligi alttan maskeledikten sonra Tamiya clear green ve clear blue karisimiyla airbrush ile boyadim. Kuruduktan sonra future banyosuna bandirip cikardim, emici kagit ustunde ustunu kapatarak kurumaya biraktim:

Astar ve boya islemlerine yavas yavas yaklastim. On IP panelini, hud camlarini ve siperligi monte ettikten sonra bu sikici asamalari geride birakacagim umuyorum.

Düzenleyen levburkara - 02/03/2014 Saat 22:19
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2014 Saat 15:24
Imrenerek izliyorum, keske bu kadar sabirli olabilsem ben de...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2014 Saat 19:30
Sagolun Emre Bey, hayatimin 'deadline' sorunu olmayan nadir aktivitelerinden bir tanesi bu. O nedenle sabir konusunda problem olmuyor, ama yapim da sakiz gibi uzuyor, farkindayim. Su astari bi atabilsem gerisi gelir tahmin ediyorum.
IP
lamurt
Üye
Üye

Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2014 Saat 19:43
Levent bey astar icin ne kullanacaksiniz?
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2014 Saat 19:49
Aklimda Surfacer 1200 (Mr. Color Leveling thinner ile inceltilmis) var. Airbrush ile tatbik edecegim. Kuruduktan sonra eski pamuklu bir bez veya gozluk temizleme beziyle yuzeyi iyice ovaliyorum normalde, ipeksi bir doku olusturuyor.

Düzenleyen levburkara - 03/03/2014 Saat 19:52
IP
lamurt
Üye
Üye

Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/03/2014 Saat 20:02
Sagolun, dilerim bunca macun tesviye isinden sonra astara cee diyen bir girinti cikinti olmaz da güzel güzel biter.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/03/2014 Saat 23:06
Siperligin maskelemesi ile ugrasiyordum. Tamiya bandi ince ince kesip tatbik etmeye calistim, ama cok hosuma gitmedi:

Bunun uzerine, Kursad Bey'in ARC'de bahsettigi Silhoutte Portrait cutteri aldim.

http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?showtopic=262944

Oldukca kolay bir softwarei var. Bir kac denemeden sonra kanimca tatminkar bir seviyeye getirebildim:

IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/03/2014 Saat 08:36
Maskeleme bantyny daha da ince keserseniz çok rahat ederdiniz.
Daha da ince derken 0,2 (daha ince de olabiliyor) demek istiyorum ki cam üzerinde çelik cetvel ve yepyeni maket byça?yyla yapylabiliyor.
Bantlary kesince neredyse ipten bile ince olduklary için kyvrymlary dönüp maskeleme yapabilirsiniz.
Aralary da maskolle doldurup boyama hallolur.
Yyi maketler!
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2014 Saat 06:14
Tesekkur ederim Arkut Bey. Dediginizi anladim. Biraz meraktan edindim bu aleti. Hosuma gitti oldukca. Ancak sirf kanopi maskelemesi icin biraz pahalica tabi, dediginiz yontemle de ayni sonucu almak mumkun.

En son asamalardan bir kac resim. Inis takimi yuvalarini maskelemek icin 'Silly Putty' denilen malzemeyi kullandim. Su linkten ogrendim:

http://www.modern-hobbies.com/blog/2014/2/20/silly-putty-masking-modeling-tips-techniques

Blutac'e oranla oldukca yumusak ve sekle daha rahat giriyor.

Yuzeyi astardan once son bir kez temizledim.

Astar olarak Surfacer 1200 kullandim.

Maskeleme ve boyama islemleri

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2014 Saat 06:18
Boya olarak H308 (Light ghost gray) ve H337 (bluish gray) kullandim. Normalde TPS semasinda H307 de var, ancak onu pas gectim. H337 ne yazik ki resimlerden gordugum TPS semasindaki rengi pek tutturamamis gibi.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/04/2014 Saat 06:32
Ana renklerden sonra acik ve koyu renklerle post-shading uyguladim. H337 gozume dogru gozukmedigi icin yukaridaki resimlerden sonra ana renge Tamiya clear blue katarak tekrar boyadim. Post-shading o isleme mutakip uygulandi. Renkleri acmak icin beyaz, koyultmak icin Tamiya XF-63 kullandim.

Post shading bittikten sonra ust kisimda renk farkliligini biraz kismak ve rengi acmak icin oldukca inceltilmis H307 (Dark Ghost gray) ile bir filtre katmani uyguladim. Alt tarafa da ayni sekilde inceltilmis H308 uyguladim.

Simdi bazi panellere ek kirletme yapip yapmamayi kararlastiriyorum. Bu ucagin sirt kismi oldukca kirli ve renk varyasyonu oldukca fazla. Bu ise girisirmiyim bilmiyorum ama en azindan kanat koku eskitmelerini vs yapmayi planliyorum.

Düzenleyen levburkara - 06/04/2014 Saat 06:37
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2014 Saat 05:45
Selamlar, en son asamalardan bir kac resim paylasayim dedim. Kucuk parcalari maskelemek oldukca fazla zaman aliyor. Once parafilm ardindan seffaf plastik film kullandim:

Yurume yollari icin Tamiya sivi astari eski kut bir fircayla tatbik ettim, ardindan XF-54 ile boyadim. Dort panel olmasi gerekiyordu, bir panel cizgisini gozden kacirmisim. Umarim cok belli olmuyordur:

Kanat uclarini decal yerine boyamayi tercih ettim. XF-4, clear yellow, ve smoke renkerinin karisimini kullandim:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2014 Saat 05:57
Hava aliklarinin alt girisini metalik renkle boyamak icin maskeleme yapmam gerekti. Askerdeyken onerdikleri sungerimsi kulak tipaclarini kullandim. Elle buzuldukten sonra kendiliginden genisleyip bosluklari dolduruyor:

Ana maskelemeden sonra daha genis alanlari silly putty ile koruma altina almanin oldukca kolay oldugunu gordum:

Top cikisini Alclad stainless steel ve polished aluminum renklerinin karisimi ile boyadim:

Bilimum alet edevat. Gercekci olmayan cok kisim var. Kanca aslinda tek renk, cizgili degil. Yine de maskeleyip boyadim. Yakit tanki ustundeki felix artworku bu low-viz semada yok, ben kullanmayi tercih ettim. ACMI podunu da resimlerden esinlenip kafama gore boyadim/dekalledim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2014 Saat 06:08
Monoton goruntuyu kirmak icin bazi panel cigilerine oldukca inceltilmis gri, koyu gri, smoke karisimlarindan tatbik ettim. Ardinda 50:50 Windex ile inceltilmis Future tatbik ettim:

Sonunda dekal islemine de basladim. Fightertown dekalleri oldukca ince ve saglam. Bir kac Hasegawa dekali de var. Kuruduktan sonra panel cizgileri uzerine gelen kisimlari keskin falcata ile kesip bosluga microsol uyguluyorum:

Bazi panellere de rotus babina acik tonla post shading uyguladim:

Alt kisimdaki bazi panellerde hem acik hem koyu tonlar var:

Simdi yikama yapip yapmamayi kararlastiriyorum. Yikama rengi cok koyu olunca (cogunlukla bu hatayi yapiyorum) model iyi gozukmuyor. Bir turlu tutturamiyorum bu isi. Gozume dogru gorundukten sonra bir miktar daha beyaz eklemem gerekiyor. Bir kac kez bunu yaptim, sonunda yine koyu oldu. Neyse, acaba yikama yapmasam model tatminkar gozukur mu sizce? Yikamasiz birseyler eksik duruyor gibi amma…

Egzos kismini da bir sekilde maskeleyip boyamam gerekecek. Artik ne kadar surer bu is ben de bilmiyorum. Sabirsizlanmam umarim.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/05/2014 Saat 12:48
Güzel gidiyor, elinize sa?lyk.
Parlak vernik çok fazla kayna?tyryyor tonlamalary, göz yanyltycy bir durum. Mat halini görmeden bir ?ey demek zor yeterli olup olmamasy hakkynda. Mat sonrasy, tonlamalar ve kirletmeler patlayaca?y için biraz daha eski ve kirli görünece?ini hesaba katyn, belki hatayy orada yapyyorsunuzdur. Ama gövdenin altyna yykama yapabilirsiniz. Her uçakta orasy çok kirli oluyor zaten :)

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2014 Saat 04:38
Tesekkurler Rahmi Bey. Evet dediginiz gibi parlak vernik tezati biraz azaltiyor. Muhtmelen daha fazla tonlama yapmayacagim, ancak yagli yikama yapip yapmama hususunda kararsizim. Muhtemelen yapacagim, ancak rengi tutturma konusunda sikinti yasiyorum cogunlukla (hep koyuya kaciyor: bknz: F-102, F-18C). Cozum bariz tabi, yikamaya biraz daha beyaz, ancak bir turlu beceremedim.
IP
lamurt
Üye
Üye

Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/05/2014 Saat 19:31
Levent bey normalde gri uzerine ne renkler kullaniyorsunuz bilmiyorum ama wash için payne's gray'i duz/notr gri tonlarda azicik actiktan sonra 1 e 1 miktarda burnt umber gibi ne sari ne kirmizi ikisinin ortasinda bir k.rengi tonuyla karisitirmayi deneyebilirsiniz zira 337'nin golgesi siyah degil gunship gray gibi mavili çok koyu gri ama 1/72 olcegin etkisini de hesaba katinca payne's gray seyrelince tek basina mavi kacacaktir gibime geliyor, k.rengi'yi katin demem o yuzden.
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04