Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Anytime baby
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Anytime baby
Mesaj icon Konu: 1/72 Hasegawa F-14D VF-31 Sunset Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/72 Hasegawa F-14D VF-31 Sunset
    Gönderim Zamanı: 13/10/2013 Saat 19:09
Nihayet F-14'te karar kilip yapima basladim. Kit cok parcali ve panel detaylari oldukca ince duruyor. VF-31 Lo-viz Sunset semasini planliyorum. Kitten cikan dekallerle mumkun olsa da Fighter Town dekallerini almadan edemedim.

Dusundugum konfigurasyon soyle:
- Kanatlar acik ve flap+slatler dusuk
- Merdiven acik
- Merdiven ustundeki basamaklar acik
- Hava frenleri acik
- Kanopi acik
- Bos Phoenix platleri takili
- Lantirn podu takili
- 1 flight recorder pod takili (bulabilirsem)
- 1 egitim sidewinderi takili (bulabilirsem)

Cogu modelcinin elinden gectigi icin webde yapimdaki zorluklar ve dikkat edilmesi gereken yerler hakkinda oldukca fazla bilgi var. Boyamanin nispeten kolay ama yapimin zor olacagini tahmin ediyorum.

Bir cok parcada oldukca fazla kalip sizintisi var. Olcek kucuk olunca da tesviyesi biraz zorlasiyor.

Zamaninda ayni olcekte bir F-14B yapmistim. Topun oldugu bolgedeki kapaklar oldukca sorunlu:

Bu nedenle, bu yapimda bu kapaklari acik yapmak istiyorum. Ancak, 90 derece acik olmasini da istemiyorum. Asagidaki resimdeki gibi bir konfigurasyon istiyorum. Bakalim, eger boyle bir durus gercekci ise bunu yapmaya calisacagim. Kapaklari kapali durumda hizalamak ve tesviye etmek cok buyuk sorun benim icin.

IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/10/2013 Saat 10:21
Öncelikle kolay gelsin. F-14 çok güzel bir uçak fakat modellerini yapmak gerçekten zor. Uça?yn genel yapysyda zannedersem plastik maket üreticilerini kolay yapylabilir bir model üretmede zorluyor. Son kysymdaki kapaklaryn monte etmek için takylacaklary yerin altlaryna delik açarsanyz deliklerden seviye ayaryny alttan do?ru yapyp daha sorunsuz bir yüzey elde edebilirsiniz.

Düzenleyen oy61 - 15/10/2013 Saat 10:21
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
Atrastella
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı Atrastella Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/10/2013 Saat 21:34
Merhaba Burak Bey,

AN/APX-95 TACTS Podu, 1/72 Hasegawa Weapons Set V'de mevcut, yalniz bu podun burnundaki anten cikintilarina dikkat, birkac alt versiyonu var. CUBIC pod yapani bilmiyorum ama siz elde de yaparsiniz.

Ucakta hidrolik takat yokken hava frenleri acik kalmaz, ikisi beraber hareket ettigi icin sadece alttaki de agirliktan dolayi asagi sarkmiyor, bilginiz olsun.

Yine cok guzel bir kit olacagindan suphem yok, hayranlikla izliyoruz.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/10/2013 Saat 15:58
Onerileriniz ve verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. Uzun zamandir bir guncelleme yapmadim cunku kitteki butun parcalari ayirma ve temizlemekle mesgulum. Bu yapimda tek damla boya kullanmadan butun parcalari hazir hale getirmeyi denemek istedim.

Ilk postumdan sonra verdiginiz bilgiler isiginda top bolgesini ve hava frenlerini kapali durumda yaptim. Yakinda resimleri paylasirim umuyorum. Tahmin ettigimden daha sorunsuz oldu, ancak tesviye isi bekliyor.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2013 Saat 05:50
Selamlar. Bir suredir evin maket yaptigim kosesini kapatmakla ugrastim. **** duvari yapti, ben de astarla boyasini.

AoA probunu toplu igneyi biley tasinda incelterek yaptim. Olcek pek olmadi ama oldugu kadar diyeyim.

Egzosun ici oldukca yavan. Steren parcalari kerpetenle sikistirip ic dokuyu vermeye calistim.

Burdaki klupten bir arkadas sidewinder ve flight podu vardi sagolsun. Cok makbule gecti.

Düzenleyen levburkara - 09/12/2013 Saat 05:52
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2013 Saat 05:56
Hava frenlerini kapatmaya karar verdim. Kuru denemelerde tam oturmadigini kesfedince yuvadaki bazi parcalari bertaraf ettim.

Egzos icinde temizlik.

Lastikleri sonradan parafilm ile maskeleyecegim icin jantla birlesim yerini derinlestirdim.

Antenlerin oturdugu garip yuksek tabanlar vardi onlari yok ettim, gps kuresi icin delik actim. Butun yuzey detaylarini maalesef yine derinlestiriyorum. Cooook uzun bir surec.

Düzenleyen levburkara - 09/12/2013 Saat 06:09
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2013 Saat 06:06
Halen temizlenmeyi bekleyen bir cok buyuk parca var. Her aksam 1-2 parcanin panellerini ve percinlerini derinlestirmeye calisiyorum. Uzun suruyor haliyle.

Simdiye kadar cogu kucuk parcayi halletim sayilir. Hepsi rescribe oldu, percinleri derinlestirildi, zimpara ile temizlenip musluk altinda dis fircasiyla yikandi:

Bu yapimda tek damla boya kullanmadan butun parcalari bu sekile hazirlamayi amacliyorum. Saydim tam 193 parca olacak son seklinde. Temizlik asamasindan sonraki adimlarin daha zevkli olacagini umuyorum.
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/12/2013 Saat 07:04
Selamlar,

Y?neyi yakyp yeniden takarsanyz o zaman daha gerçekçi oluyor.
bkz. Üstten 10. foto?raf:
http://www.modelsitesi.com/galeri/arkut/agressor02/index.htm

Yyi modeller!

Düzenleyen arko - 09/12/2013 Saat 07:08
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2013 Saat 22:49
Tesekkur ederim. Bu yontemi daha onceki bir modelimde de onermistiniz ama tamamen unutmusum. Japonla tas gibi oldugu icin artik boyle birakayim diyorum. Ama dediginiz efekti anlayabiliyorum, menevislenmis celik goruntusunu andiriyor, degil mi?
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/12/2013 Saat 06:59
Do?rudur, buzlanmasyn diye ysyttyklaryndan rengi bir acayip oluyor.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2014 Saat 00:10
Agir da olsa yol almaya calisiyorum. Hasegawa'nin Tomcatlerini yapanlar bilecektir yapim kilavuzunu birebir takip etmemekte fayda var. Zamaninda yaptigim F-14B'de bir cok problem var goreceginiz gibi, onlari tekrarlamamaya calisacagim:

https://plus.google.com/photos/110067636253319648868/albums/5349795176141584065?banner=pwa

Kayda deger degisiklikler: Motor aliklarini ic parcalarini yapistirmadan once monte etmek, aliklari icten gitar teliyle biraz germek (dis yuzeyde kaide yaratmasin diye), kuyruk arkalarindaki alt ve ust parcalari once govde yarilarina yapistirmak, on govde ve ust govdeyi onceden yapistirmak, ve on inis takiminin hemen arkasinda kalan parcayi alt govdeye birlestirip steren ile saglamlastirmak:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2014 Saat 00:13
Bu eforlara ragmen yine de dolgu malzemesi gerektiren bir cok yer olacak asagidaki resimlerde goreceginiz gibi:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2014 Saat 00:16

Simdi uzun bir macun, zimpara, detay acimi beni bekliyor. Umarim adam edebilirim. Tomcate bayiliyorum ama cok zorlu oluyor bunun modelleri! Tamiya bi 48'lik serisini cikarsa da rahat etsek artik!
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2014 Saat 18:39
Selamlar, yapim tesviye henuz bitmedi, en son asamalardan bir kac fotograf paylasiyorum.

Gerekli yerlere Tamiya liquid primer ve Tamiya white putty uyguladim.

Kuruduktan sonra celik yunle tesviyesini yapmaya calistim. Su urunu kullaniyorum:

Su yardimiyla yapilinca micromesh veya zimpara kagidina gore detaylari daha iyi muhafaza ediyor. Ancak her islemden sonra modeli suyla iyice durulamak gerekiyor, kalan celik yun parcaciklari hemen paslanmaya meyilli oluyor.

Temizlendikten sonraki hali:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2014 Saat 18:47
GPS dome'u tekrar yapmaya calistim:

Phoenix tasiyicilarini ve bir kac daha parcayi da ekledim:

Nasil gorundugune bir goz atayim dedim:

Simdi yine bir kac seanslik detay acma islemi beni bekliyor. 1/72'de cok zor oluyor bu is, ama detaylar tutarli olmayinca yikama pek iyi durmuyor kanimca.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2014 Saat 15:16
Hasegawa'nyn Tomcat'leriyle sizin gibi u?ra?an birilerini her gördü?ümde içim daralyyor ?ahsen, 6-7 tane var 48inden , yarysy çe?itli a?amalarda yatyyor, her u?ra?ty?ymda yola iyimser bir ?ekilde çykyp ilerleyen a?amalarda cinnet noktasyna geliyorum:) Darysy ba?yma:)

Kolaylyklar dilerim:)
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2014 Saat 15:54
Tomcatleri bu kadar sevmesem ugrasilacak gibi degil hakikaten. 1/48'lige hazirlik olarak bakiyordum buna ancak ne zaman ona girisirim henuz bilmiyorum. Dun gece kanat ustundeki detaylari derinlestirme isine girdim biraz canimi sikti. Detaylar o kadar sig ve girintili-cikintili ki dogru durust igne ile scribe edilmiyor, kayip duruyor. Daha fazla moralimi bozmadan olay mahalinden uzaklastim. Icimden bir ses detaylari bosver, yikamayi bosver, boya gitsin diyor, ama pisman olurum biliyorum.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/02/2014 Saat 10:05
Modele komple enamel beyaz astar atyp prürüzsüz hale getirirseniz ve akabinde Copic'in 0.02 siyah kalemiyle bütün detaylary çizip bu çizgileri preshade gibi kullanabilirseniz Gunze boyanyn altyndan detay çizgisiymi? gibi görünebilir. Kysytly alanlarda bu etkiyi elde ettim ama komple modelde denemedim henüz, dolayysyyla deneysel bir yakla?ym da olabilir.

Düzenleyen Ares - 15/02/2014 Saat 10:06
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04