Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: M-41 Walker Bulldog (1/35, Skybow) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: M-41 Walker Bulldog (1/35, Skybow)
    Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 10:35
Herkese selam,

Genelde kendisiyle pek ilgilenilmeyen ve askeri kariyerinde ba?arydan ba?aryya ko?mamy? bir tankla kar?ynyzdayym. Benim için yeri özel, zira çocuklu?umda bana bir tank oyunca?y hediye gelmi?ti ve ?ekli benim için tankla özde?le?mi?ti. Yyllar sonra aklym bu i?lere ermeye ba?layynca onun bir M-41 oldu?unu anladym. Seneler önce de tanka olan sevgimden Ytrix'in Maket Mabedi'nden orijinal kalyby artyk aramyzda olmayan Skybow firmasyna ait, Okuno isimli bir firma tarafyndan kutulanmy? bir M-41 almy?tym... Muhtemelen de 6-7 senedir dolapta yatyyordu. Kysmet bu seneyeymi?.

Kitin genel kalitesi 90laryn Tamiyalary kyvamynda. Genelde iyi birle?iyor, bazy yerleri basitle?tirilmi? olsa da oturma sorunu yok. Skybow kalybyny bildi?im kadaryyla AFV Club da kutulayyp satyyor. Tek farky sanyrym onlaryn satty?y M-41A2. Bir de mantlet örtüsü AFV Club kitinden çykmyyor, bu kitte standart olarak verilmi?.

M-41 Walker Bulldog tanklarynyn en belirgin özelliklerinden biri egzoz muhafazalarynyn a?yry ysy sebebiyle kavrulup burada bulunan boyayy atmasyyla paslanmasy. Biraz kullanylan tanklaryn hemen hepsinde bu bölgedeki boyalar dökük ve pas var. Egzozlar o kadar ysynyyormu? ki, muhafaza olmadan geceleri kyzardyklary uzaktan görülebiliyormu?. Muhafazalaryn bile kyzardy?y rivayet ediliyor. Ben de böyle bir atraksiyona girdim.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 10:41
Biraz kullanylmy? bir araç modellemek istedi?imden aracyn yan alt yüzeylerinde birikmi? ve tortula?my? çamur yapayym dedim. Bu arada yapaca?ym araç Japon Savunma Kara Gücü'ne ait olacak, zira kutudan ba?ka çykartma çykmamakta.

Egzozlara pas pigmentleriyle giri?tim. Dökülme etkisi neredeyse tamamen kayboldu. Çok sykynty etmedim, referanslarda böyle görünen hatta muhafazalary tamamen pas içinde olan araçlar da var. Zaten Japon tanklary kullanylmy? Amerikan araçlary oldu?undan e?er muhafazasy de?i?tirilmediyse boyanyn kavrulup pasly yüzeylerin olu?masy mümkün olabilir.

Kitten vinil paletler çykyyor. Vinil paletler oldum olasy ho?uma gitmez. O yüzden AFV Club'yn M-41 ve M-42 için üretti?i hareketli bakla palet setini kullandym. Bu sette palet baklalary birbirine geçiyor. Paletlerin ortasyndaki kauçuk pabuçlary da ayry vinil parça olarak vermi?ler. Birle?tirmesi ve kullanmasy çok kolay, tavsiye ederim.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 10:42
Bu da bitmi? hali. Foto?raflar pek güzel olmady, kullandy?ym y?yk kaynaklary kyrk takla atmama ra?men parlama yapyyor. Önlerine aydynger falan da gerdim ama para etmedi. I?yk çadyry kullanynca da yeteri kadar y?yk vermiyorlar. Ne yapaca?ymy bilemedim, belki bir ?emsiye vs gibi ?eyle tekrar deneyece?im bir ara.

Bitmi?i de ?öyle bir ?ey oldu (antenleri kyrylyyor diye çekmedim):

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 14:25
Çok güzel olmu?. Elinize sa?lyk. Sanyrym modülasyon tekni?ine de kullanmy?synyz. Bir tek o sarymsy ye?il biraz göze batyyor. Çamur efektleri harika.
SI VIS PACEM PARA BELLUM
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 14:52
Te?ekkür ederim. Evet modülasyon tekni?i kullandym, en açyk olan renk çyplak gözle bu kadar cyrtlak durmuyor. Yo?un y?yk altynda foto?rafa biraz da kontrast verince patlamy? biraz. Biraz daha kirli yerleri olabilir ama sanyrym bugüne kadar eskitmeyi en dengeli yapty?ym ve içime sinen tankym bu oldu.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 19:45
Çok gaza getirici olmu?. Ellerine sa?lyk.
(D700'e mi terfi ettin?)
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 21:13
Sa?ol Burak. Evet, 2 hafta kadar önce gaza geldim. Emektar D-80'i takasa verip D-700e zypladym. Full frame makina pek güzel ho? ama battery grip, prime lens, büyük gövde derken 3 kiloya yakynla?masy... fla?, yedek pil ve ek lenslerle birlikte syrt çantasynda en az 5-6 kilo ta?ymaya ba?lamak pek güzel olmady :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/09/2013 Saat 20:00
Muthis olmus Emre Bey. Asagidaki fotografinizda kavrulmus bolgeleri nasil yaptiniz? Sac spreyi ile mi? Oldukca guzel olmus. Metodunuzu aciklayabilirseniz sevinirim.

Bir de resimler bence gayet net ve iyi isiklandirilmis durumda. Golgeler oldukca yumusak. Tanklardan pek anlamam ama belki canli renkler biraz daha sonuklestirilebilirmis gibi geldi. Toplamda yapim ve fotograflama cok guzel.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/09/2013 Saat 21:08
Orjinalini yazan: KucukEniste

Sa?ol Burak. Evet, 2 hafta kadar önce gaza geldim. Emektar D-80'i takasa verip D-700e zypladym. Full frame makina pek güzel ho? ama battery grip, prime lens, büyük gövde derken 3 kiloya yakynla?masy... fla?, yedek pil ve ek lenslerle birlikte syrt çantasynda en az 5-6 kilo ta?ymaya ba?lamak pek güzel olmady :)

Çok geçmi? olsun diyeyim o zaman. Gülü seven dikenine katlanyr.

Zamanynda ?u AK mi yoksa MIG mi hatyrlayamadym, ikisi birden olabilir, videolu anlatymlary vardy. Yapty?yn i?lemler sanyrym oradaki gibi.

AFV olayynda artyk eskitme süreci on yyl öncesine göre, ya?ly boyalary falan kastediyorum, modasy geçti gibi sanyrym.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide