Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Yeni Model: Italieri GMC 2 1/2 ton 6x6 Truck Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3
Yazar Mesaj
ranger
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 140
Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/04/2013 Saat 20:51
?u site beni varolan rengimde kalmaya daha çok yakla?tyrdy ama ilginç bir ?ekilde jantlarla gövde farkly ye?il farkettiyseniz :)
http://www.toadmanstankpictures.com/cckw_352.htm
IP
emrerkaplan
Üye
Üye

Gönderilenler: 274
Alıntı emrerkaplan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2013 Saat 01:34
bence o fotodaki ta?yta özel bir durum, ta?yt özensizce restore edilmi? ve olan cant öylece takylmy? olabilir bu sava esnasyndaki bakym onarymlar da da rastlanabilir bir detay "eldekini kullan" durumu, stepnedeki cant kamyonla ayni renk ama...
why so serious
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2013 Saat 04:56
Önceki mesajlary okumadynyz yanylmyyorsam de?il mi? :) Yani mat ye?il'e devam my diyorsunuz?
IP
emrerkaplan
Üye
Üye

Alıntı emrerkaplan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2013 Saat 07:56
bir ysrarym yok,modeli siz yapyyorsunuz:)Diyebilece?im ?udur;kutu kapa?yndaki resmi kesin renk referansy olarak almak do?ru de?il,fotolar da çekildikleri y?y?a göre yada ta?ytyn hangi tarihte çakilmi? fotosu oldu?una göre,(yenileme yapylmy? my yapylmamy?my müze fotosu mu,renkli fotomu renklendirilmi? foto mu) farkly olabilir.Sizin ilk verdi?iniz testors kodu Ydris in de dedi?i gibi usaaf rengi diye biliyorum. Ayryca önceki mesajlarda benim gördü?üm son mesajdan daha kesin belirtiler sunmuyor renk kodu için bence. Tabi ara?tyrmaya devam etmekte fayda olsa gerek ..

Düzenleyen emrerkaplan - 20/04/2013 Saat 08:01
why so serious
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/04/2013 Saat 08:41
Zaten tekerlekleri de ANA613 ile boyadym. Bir daha de?i?tirmeye cesaretim yok :) Devam o vakit.
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2013 Saat 11:18
Kylavuzda adym adym ilerlerken son sayfada baz rengin Olive Drab Flat olarak belirtildi?ini gördüm. ANA613 ile boyady?ym için açykçasy birazcyk moralim bozuldu. Ne dersiniz?
IP
emrerkaplan
Üye
Üye

Alıntı emrerkaplan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2013 Saat 15:32
Ke?ke her?eyden önce kylavuzu sonuna kadar inceleseymi?siniz,böyle bir soruya payla?ym sitelerinde yanyt arady?ynyza göre,eldeki tüm bilgileri de?erlendirdikten sonra,soruyorsunuz sanmy?tym ?ahsen,bu kadar kafa patlatmazdyk "acaba bu ne renk" diye:)
why so serious
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2013 Saat 15:37
Haklysynyz elbette dikkatsizlik sonucu oldu. Her zamanki davrany?ym acelecilik :) Oysa ki emindim kylavuza bakty?yma. Hatam temel rengin ba?taki renk listesinde belirtilmemesi, arkadaki dekal ?emasynda belirtilmi? olmasy (kaldy ki o da hata çünki iki versiyonda da ayny ye?il kullanylmy?). ?imdi bu saatten sonra dönülür mü sizce? Ynternetteki gerçek resimlerde ?imdi kullandy?ym ye?il ile olan versiyonlar da var sonuçta. Bir kayyp mydyr? Kylavuzu %100 referans olarak mu kabul etmek gerekir? Dönmesi o kadar da sorun olmayabilir tekerlekler haricinde (ki ciddi bir sorun olacak:) ) Ne dersiniz?

Laf aramyzda, aslynda dönmeye pek niyetim yok ama birazcyk morale ihtiyacym var :)

Edit: Daha gövdeyi boyamadym bu arada, ?ase ve jantlar boyandy. Dönsem mi diye kara kara dü?ünmekteyim ?u anda. Tekerlekleri sökmek çok zor, sa?lam yapy?tyrmy?tym. Üstündeyken boyasam arka kysmy boyanamayacak büyük ihtimalle.

Düzenleyen ranger - 28/04/2013 Saat 17:03
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2013 Saat 17:24
Karar verdim ANA ile devam ediyorum. Sonuçta uzay meki?i yapmyyoruz ve bu renkte de gerçek resimler var. Olmasa da artyk bu renkte bir örnek var :)
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2013 Saat 11:10
En sonunda çyldyraca?ym. ?ase kalyby bu kadar güzel olupta kabin kalybynyn bu kadar uyumsuz olabilece?i aklyma gelmemi?ti. Bir yeri yaparken diyeri bozuluyor. Biryerleri düzeltece?im derken camlar le? gibi oldu yine. Kabin'in üstünde silah için alternatif bir delik vardy, yapmy?ken onu da yapayym dedim. Deli?i gösterilen yerden açtym ama onun üstüne gelecek parça ufak geldi oraya. Sa?dan soldan bo?luklar kalyyor. Macunlanacak gibi de?il. Maketi kyryp çöpe atmama az kaldy.

Düzenleyen ranger - 05/05/2013 Saat 11:15
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2013 Saat 13:04
Ye?il kafadan vazgeçip revell yapy?tyrycyya döndükten sonra nihayet toplayabildim modeli. Boyarken aslen tahta olan kysymlara kuru fyrçalama i?e biraz alttan çykmy? tahta dokusu vermeye çaly?tym ama ba?arysy tarty?ylabilir. ?imdi dekallerden önce biraz oil wash yapma derdindeyim ama batyrmaktan tyrsyyorum birazcyk. Siyah enamel'i a?yry derecede inceltip yykamak istedi?imiz yeri (mesela dingil, amortisör vs. olan alt kysmy) ba?tan a?a?y yykyyoruz de?il mi? Sonrasynra yapylacak bir i?lem var my?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2013 Saat 15:37
- Siyah enamel çok koyu olabilir ve gölgeleri a?yry abartabilir. Koyu kahverengi tonlary daha güzel durabilir. Siyah enamele eser miktarda ana renk katarak koyulu?unu kyrmak ve ana rengin çok koyusunu elde etmek de farkly bir yakla?ym.

- Enamel boya inceltilecekse sentetik tiner veya terebentin kullanmaly. Selülozik tineri makete boca etmek = gözya?y.

- Enamel boya yerine kaliteli ya?lyboyayy terebentinle inceltip uygulamak da yykama için uygun bir yöntemdir. Özellikle kokusuz terebentin kullanylyrsa epey rahat ve kolay olur. Bu durumda tercih edilebilecek koyu kahverengi renk Raw Umber olabilir. Yine farkly yakla?ymda çe?itli renkte ya?ly boyalar alyp ana rengin koyusu tonlar veya maketin dönmesini istedi?iniz renkler kullanylabilir.

AFV'de son zamanlarda ba?tan a?a?y yykama demode olmaya ba?lady. Bunun yerine filtreleme ve "pin wash" dedikleri bölgesel yykama olarak iki farkly yöntem bir arada kullanylyyor. Filtrelemede çok çok inceltilmi? boya maketin geneline sürülüyor. Amaç aracyn genelindeki tonlary birbirine yakynla?tyrmak ve bazen tek bir renge do?ru gitmek. Örne?in çölde kullanylmy? kamuflajly bir araca açyk kahverengi gibi bir renkle filtreleme yaparak renkleri birbirine yakla?tyrmak ve hafif tozlu bir görünüm sa?lamak.

Yerel yykama denilen ise daha koyu kyvamly bir boya kary?ymyny ince uçlu bir fyrçayla detaylara dokundurarak yapylyyor. Bunda amaç bu boyanyn girintilere dolmasyny sa?layarak gölge etkisini abartmak ve detaylary ortaya çykartmak. Bu boyanyn fazlasy ve ta?an kysymlary temizleniyor.

Siz "eski akym (old school)" denilen yöntemi izleyecekseniz seçti?iniz renk bence siyah olmasyn. Çok baskyn bir renk olaca?yndan maketi a?yry koyultacaktyr. Renk olive drab ise bu renge daha yakyn koyu bir kahverengi veya koyu ye?il daha iyi sonuç verecektir diye dü?ünüyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2013 Saat 15:53
Açykçasy modelde çok fazla girinti çykynty yok uçak modellerinde oldu?u gibi. Ne yol izleyece?imi ben de kestiremedim ?imdi. Modelin son durum resimlerini koyarym birazdan, sanyrym o zaman daha netle?ir durum.
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/06/2013 Saat 16:06
Son durum bu ?ekilde. Flash boya hatalaryny da ortaya çykartty tabii. Camlardaki parmak izi de cabasy. Fakat onlary da camlary tozlandyrarak gidermeyi dü?ünüyorum.

Bunun yanynda bugüne kadar kullandy?ym enamel renklerinin içinde kapatycyly?y en az olan bu Olive Drab Ana 613 oldu. Bazen ikinci kat bile kapatycy olmady.

Düzenleyen ranger - 27/06/2013 Saat 16:07
IP
emrerkaplan
Üye
Üye

Alıntı emrerkaplan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/06/2013 Saat 12:45
sürücü figürünü geçici olarak yerle?tirdiniz de?il mi?

Düzenleyen emrerkaplan - 29/06/2013 Saat 12:45
why so serious
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/06/2013 Saat 14:39
Maalesef kalycy. Yatyk duruyor de?il mi biraz?
IP
<< Önceki Sayfa   3
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04