Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Yyl Sonu Gazy Mk.II F-104G Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Konu: Yyl Sonu Gazy Mk.II F-104G
    Gönderim Zamanı: 30/12/2012 Saat 14:11
Bu yavruce?izi de bizim kuzenin hanym arkada?yna yapyyorum. Revell'in terbiyeli uslu namuslu küçük G kiti. Do?rulu?unu bilmem ama hem F-104'ün bütün çekicili?ini yansytyyor hem de gayet güzel oturuyor.

Ylk kademe montaj ardyndan eldeki dekallerle ne yapabilirim diye bakyp en küçük Türk bayra?ym ve en uydurulabilir forslaryn ilk gelen beyaz kanat çyplak metallerden olaca?yna kanaat getirdim ve radom ile kanat üzerine Molak Camouflage Grey ile giri?tim. Kyrmyzy ?eridi de boyarym diye hesaplady?ym için kyrmyzysyny da bastym ancak sanyyorum boyam bozulmu?, bir türlü yüzeyi tutmady?y için sonradan çykarttym. Ve i?kence ba?lady

Gerekli yerleri maskeleyip Model Mster buffing Aluminum Plate ile ilk katy attym. Ancak metalik boya kullanmayy unuttu?umu farkettim. Bu meret altynda ne varsa gösteriyor. Dolayysyyla mat boya bula?an kysymlar oldukça syrytty. Sonuç 1. hüsran devri. Yine de inatla özellikle kuyruk kysmyndaki bariz metal ayrymlaryny yapmak için maskeleme?e ba?ladym.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2012 Saat 14:17

Arka tarafyn ana hatlaryny metalik boyanyn ü?zerine maske atmanyn eziyetlerini hatyrlayarak ayyrdym ve yine Model Master buffing Stainless Steel ile bir kat geçtim. Tabii bu tip boyalary kullanyrken her maske uygulamasy ve di?er kattan önce iyice silip parlatmayy unutmamak gerekiyor.

Parlattyktan sonra bu boyanyn biraz mavi oldu?una kanaat getirip Mr Metal Color Stainless Steel uyguladym. Daha iyi durdu.

Ardyndan tekrar eziyet yollaryna kendimi vurup orta panellei maskeleyip Mr. Metal Color Chrome Silver ile giri?tim. Bu esnada çe?itli di?er panellere de yukaryda kullandy?ym boyalaryn bir kysmyny fyrça ile uyguladym.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2012 Saat 14:24

Voila! Fena durmady . Maskelerin hasar verdi?i panellerin bir kysmyny parlatarak bir kysmyny da fyrça ile onarmaya gayret ettim ancak çok ba?aryly oldu?umu iddia edemem. Tutma ve parlatma esnasynda hasar gören camo greyleri de ince bir kat püskürtme ile onarmaya gayret ettim.

Son bir maske ile anti-glare panel'i de göz karary bir ye?ili Sadyk yarim Sprite'a doldurup atyverdim...gözümün kararyna, elimin ayaryna tüküreyim! Artan boya ile aradan bu arkada? da çykyverdi:

(hehehe, bu ba?ka bir hikaye...bizi izlemeye devam edin anacy?ym!)
Neyse. ?imdi di?er parçalary birle?tirme, sa?dan soldan dekal uydurma, kirletme, eskitme, detay vydy dydy ve final kaldy... Bakalym yeti?ecek mi?
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2012 Saat 14:27
Tabii bu esnadan güzel asistanym Makiko ve di?er tezgah teknisyeni arkada?lar "Bu herif ne yapyyor yine, adam gibi bir?ey yapsa da biz de yolumuzu bulsak!" diyerek kenardan izlemekteydi...
Consume Ergo Sum
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2012 Saat 16:17
Bütün bu çabalaryn seneye sürekli maket yapbilmen içinse Hanym'yn kulyna gitmesin sakyn!
Bu arada, Ma.K. gücü adyna, sanki 1/35 ya da 1/20 ölçekle u?ra?yyorsun da ba?kalaryny alet edip byk byk ediyon yolumuzu bulalym diye...
Not: Kayanyn ady 'Dora' ise ba?yma elmeden kaçayym :))) Sahi neredeydi o??!!
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2012 Saat 20:40
Daha var istersen dert de?il keh keh. Evet ne yani basmadym my ben Ma.K. figürü aaaa...
Bkz. ?ekil 1a.

Düzenleyen Jolly Roger - 30/12/2012 Saat 20:47
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2013 Saat 11:51
Nerde kalmy?tyk: Hmm evet.Anti-glare paneli de attyktan sonra geldik dekallere. Ylk ba?ta bu boya ?emeasyny "Ne var forslary da maskeler boyarym." diye seçmi?tim ama ?u noktadan sonra bir daha bu modelde metalik boya üzerine maske yapak istemedi?ime emin oldu?um için ba?ladym dekal zulamy kary?tyrmaya.

Kendime göz karary biraz ölçüm üzerine bu 1/72 Italeri Bf.109G kitinin Ysviçre dekallerini forslaryn beyaz kysymlary için gözüme kestirdim.

Çok ?ükür pek fena i? çykartmadylar.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2013 Saat 11:54
Kyrmyzylar için ise ikinci bir Kaydet modelinin ?eritlerinden bir miktar kesip beyazlaryn üzerine ekledim. Bayraklar ise eski Turquoise Decals setinin en ufak bayraklary...ve evet bir kere daha sa? taraftaki bayra?y ters yapy?tyrdym...Allah'ym ben bunu yapmamayy ö?renemeyece?im sanyrym. Neyse sonrasynda düzelttim.

Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2013 Saat 12:00
Ardyndan kitten çykan dekallerin bir kysmyny kullanarak uyary i?aretlerini vs yapmaya ba?ladym.

Uyary i?aretleri bitince bin türlü setten yapmayy hedefledi?im FG-602 kodu uça?yn numaralaryny benzetme?e u?ra?tym. F'ler Italeri 1/72 F-5E kitinden, G Turquoise'yn F-4E/RF-4E setindeki kesikli ini? takymy kapa?y numaralaryndan Copic 0,03 marker ile 6'dan G'ye tashih edildi, tire de Copic, 602 ayny setin numaralaryndan. Kuyruk kodu ise sanyyorum Minicraft 1/144 Ju88 kiti ve Dragon 1/144 Tiger setinden toparlama.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2013 Saat 12:04
Dekallerin üzerine bir miktar kirletip tekerlekleri boyadym.

Alt tarafy da bir miktar kirlettim(evet biliyorum bu daha kirlenir...ne var, yary kirli seviyorum belki, hem bir hanyma gidecek bu...)

Ve arka tekerlekler ike yatay stabilizatörü de (sonraki4 defanyn ilki olarak) monte ettim.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2013 Saat 12:10
Veee yakyt depolary, ini?takymy kapaklary, pitot derken camyda tak....amadym... o da nesi? Salyncak gibi oynuyor bir öne bir arkaya... Y?te o anda F-104 maketleri ve çekiçlerin yarym asyrlyk dansyny anlamlandyrabildim.

Bir süre öyle yapsam, böyle yapsam ?urdan syky?tyrsam gibi salak çözümler arayyp sinir katsayym birilerini hyrpalama düzeyine gelince byratym ve hanymla yylba?y aly?veri?ine çykyp tramvayda birkaç ki?iye toplu ta?yma adaby dersi verince kendime geldim.
Yylba?y hophoplary dinilip kendi kö?eme geçince, saat 2245 civary, "Eh tamam oldu?u kadar" deyip son foto?raflaryny çektim.
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2013 Saat 12:15

Sonuç olarak içime tam olarak sinmese de yylyn son modelini bitirdim...sayylyr. Ertesi sabah, 1 Odak'da kuzenim ve hedef yenge kahvaltyya geldiler. Tam uça?y vermeden önce yatay stabilizatörden tutup uça?y elime alyrken pitot üzeri dü?mesin mi yere...Yamuk cam ve kyryk pitotla da olsa teslim ettim. Sahibi yeterince mesut görünüyordu. "Pitotu yok mu bunun?" diye sormasy ayry bir güzellik tabii. Ynsanyn böyle yengesi olur da ona F-104 yapmaz my? Eh hanymyn Kaydet'i yeti?medi ama o da "Eee ben burdayym ne olacak, sonra bitirirsin canym. Ya ben de 1/32 Albatros ya da Foker D.VII mi yapsam" demez mi...?ansly adamym vesselam...Herkese iyi seneler.
Consume Ergo Sum
IP
ccumhura
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 16
Alıntı ccumhura Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 15:23
ellerinize sa?lyk...
Cüneyt Cumhur AKTA?
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2013 Saat 21:01
Jollycim tebrik ederim, yyla bitmi? bir model ile ba?layabilmi?sin...Gelir gerisi..
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide