Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Hasegawa F-18C 30th Anniversary Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/48 Hasegawa F-18C 30th Anniversary
    Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 08:34
Selamlar. Bir suredir bu 30th anniversary semasini ilginc buluyordum, yeni yapim icin bunu sectim. Simdiye kadar duz beyaz bir boyama denememistim, biraz zorlayacagini tahmin ediyorum. Butun yuzey hatalarinin kolayca gorulecegini tahmin ediyorum, o yuzden tesviye sirasinda dikkatli olmak istiyorum.

Fighter town decals, Aires kokpit ve egzos seti kullandim. Kokpitte cogunlukla Aires yerine kitten cikan parcalari kullanmaya karar verdim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 08:37
Butun panel cizgilerini ve percinleri derinlestirmeye karar verdim, aksi takdirde yikama cok iyi oturmuyor.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 08:40

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 08:43

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 08:46

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 08:50

Astar asamasina yavas yavas geliyorum sayilir, Hud camlarini taktiktan sonra on siperligi yerlestirip kokpiti maskeledikten sonra boya faslina baslayabilirim gibime geliyor. Gerci kokpitin her iki yanindaki kisimlarda biaz daha calisma yapmam gerekecek (bazi panel cizgileri iyi olmadi). Astardan sonra da bir muddet eksikleri gedikleri elden gecirmem gerekecek saniyorum.

IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 09:56
Düz beyaz boya atmy? biri olarak size öncelikle sabyr diliyorum. Gerçekten de beyaz boya bence netalik boyamadan bile daha zor bir boya ?ekli ve kapatma konusunda sykyntylara feci ?ekilde gebe bir boya...

Tavsiyem uça?a önce çok açyk renkte, tamiya xf19 gibi, bir astar atmanyz. Astary attyktan sonra byrakyn 1-2 gün kurusun. Ondan sonra beyazy atarsynyz.

Kolay gelsin...
161...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 12:36
Boyama konusunda yapylacak bir hile de Alclad'yn veya benzer bir firmanyn beyaz renkte astarlaryny kullanmak olabilir. Hem boyaya göre daha kapatycy, hem de zaten beyaz oldu?u için üstüne atylacak parlak boya için güzel bir zemin olu?turur.

Kolay gelsin diyorum. Bence elinizden yine güzel bir i? çykacak. Yalnyz merak etti?im bir nokta var, bu uçakta yykama hangi renkle yapylacak?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 19:17
Sagolun. Astar icin Tamiya'nin beyaz astari var elimde, onu kullanmayi dusunuyorum (http://www.tamiya.com/english/products/87096surface/index.htm). Mr. Surfacer gibi uygulaniyor. Gerci oncesinde Surfacer 1200 ile bir alt astar da dusunuyorum ama henuz karar veremedim. Yikama icin acik gri bir renk dusunuyorum. Normal yikama rengi cok koyu kacar gibime geliyor. Gercek ucakta cok belirgin degil bu, ancak detaylarin belirgin olmasi icin gerekli olacak zannediyorum.

Karar veremedigim bir husus eskitmeyle ilgili. Gercek ucagin bir cok resmini topladim. Bariz bir eskime gozukmuyor ama ucagin alt ve ust kisminda yag sizintilari, koyulasma vs gorulebiliyor. Bunlarin disinda tonlama/ongolgeleme/sonradan golgeleme yapmayi planliyorum, ama oldukca hafif olmasi gerekecek galiba. Nedense tek ton beyaz ile tatminkar bir goruntu olusturamayacagimi dusunuyorum.
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 20:07
Orjinalini yazan: levburkara

Nedense tek ton beyaz ile tatminkar bir goruntu olusturamayacagimi dusunuyorum.

Neye göre tatminkar?
E?er foto?rafyndakine benzer bir görüntü olursa neden olmamy? olsun ki?
Bunun yanynda her uça?yn boyasy ayny ?ekilde eskir diye bir kural var my?
Yoksa boyanyn kalitesi dy?ynda çevresel faktörler de etkili midir?
Sonuç olarak ayny filo bile olsa kullanyldyklary çevreye ba?ly olarak her uçak farkly eskiyebilir.
Bu yüzden, kanymca, e?er foto?rafyna benzer ?ekilde oldu?u sürece içinizin rahat olmasy.
Bu kadar dyr dyr etmemi sebebi bugüne kadar yapmy? oldu?unuz kamufleli çaly?malarda hep ayny tekni?i kullandy?ynyz için zannymca gözünüzün de aly?yp beyazda da aynysyny aramaya çaly?ty?ynyz dü?ünmemdir.
?imdiden elinize sa?lyk,iyi maketler!
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 21:09
Arkut'a katylyyorum. Bir süre sonra algyda aryzalar olu?maya ba?lyyor. Mükemmel derecede gerçe?ine benzeyen bir modeli "die-cast gibi" tanymlayan modelci sendromu da bunun en ileri a?amasy sanyrym. Referanslarynyza uygun eskitme ile bence güzel bir model ortaya çykartabilirsiniz. Bu tip özel uçaklaryn modelleri, gereken özeni gösterince bence çok güzel oluyorlar. Sizin elinizden kurtulmaz :)

Öneri olarak da açyk gri veya gri tonlarynda bir yykama ile bence bu tip modellerde sonucu belirleyici malzeme olan verni?in, son kat parlaklyk orany ve kalynly?yna dikkat etmenizi tavsiye edebilirim.

IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/12/2012 Saat 22:47
Demek ki Hasegawa 30th Anniversary olarak F-18'in ilk prototip ?emasyny seçmi?. Bunun 1/32'sini direkt olarak bu dekallerle veriyor.

Size kolay gelsin. Beyaz rengin bu uçakta nasyl duraca?yny merak ediyorum do?rusu.
SI VIS PACEM PARA BELLUM
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2012 Saat 00:34
Tesekkur ediyorum, gorusleriniz kullandigim tekniklere daha kritik bir gozle bakmama yardimci oluyor. Gozlemlerinize de hak veriyorum, onceden kullandigim teknikleri ezbere kullanmak gibi bir huyum var saniyorum. Halbuki yapilan modelin gercegini model tekniklerinden bagimsiz olarak inceleyip ona gore hareket etmekte yarar var dediginiz gibi. Bakalim nasil bir sey cikacak ortaya. Belki Rahmi Bey'in dedigi gibi is parlak/mat vernik olayinda sakli olabilir. Arkut Bey, sorulariniz retorik sorular mi yoksa bu ucaga mahsus cevap beklediginiz sorular mi tam cozemedim ama sorularinizdan cikardigim anlama katiliyorum.

Hayatimda ilk yaptigim 1/48 model Italeri'nin su maketiydi:

13-14 yasindaydim. Eskisehir'de bir kirtasiyeden almistim. Sinif arkadasima bu maketi gordugumden bahsettigimde "Hmm... Benim de hosuma gitti, bu aksam belki ugrar alirim." demesiyle panik yapip babami zorla ikna etmistim hemen o gun gidip almamiz icin. Bayaa cinmisim o siralar. Zannederim bu 30th anniversary ucagini gorunce o gunler aklima geldi, belki o yuzden cok etkilendim bu ucaktan...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2012 Saat 07:30
Selamlar, nihayet HUD camlarini bitirip on siperligi taktim.

Cami Tamiya liquid cement ile yapistirdim. Govdeyle cam arasindaki bosluklari Micro Klear ile doldurdum, ve islak bir kulak pamuguyla temizledim. Kuruduktan sonra camin kenarlarini 400'luk kucuk bir zimpara kagidi ile yuzeye birlestirmeye calistim. Bu esnada bir kac hafif cizik oldu, o yuzden butun yuzeyi comppund ile ovaladim. Ust katmandaki future da gitti tabi. En son firca ile ust yuzeye ve govdeyle birlestigi yerlere future surdum.

Egzos iclerinde seramik plakalarin oldugunu gordum, simdi o kisimlari Tmoya Buff ile boyayip seramik goruntusu vermeye calisacagim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2012 Saat 08:06
Selamlar, yavas yavas yol almaya calisiyorum. Son asamalardan bir kac resim paylasmak istedim.

Farkli zamanlarda takilmis seramik goruntusu vermek icin egzosun ic patellerini maskeleyerek farkli tonlarda boyadim:

Koltugu da boyadim. Cok icime sinmedi, aslinda benim icin en sikici asamalardan biri bu koltuk boyama isi. Kerhen yapiyorum nerdeyse:

Ayni sekilde siperlik/kokpit maskelemesi de oldukca sikinti veren bir asama. Bir cok deneme yanilmadan sonra asagidaki gibi oldu maskeler:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2012 Saat 08:18
Beyazi boyamak icin beyaz astar yerine gumus rengi kullanmaya calistim. Bir kac yerde beyaz renk icin metalik alt katmanin ise yaradigini okumustum. Deney icin yatay stableri kullandim. Once Surfacer 1200 ile alt astari uyguladim. Kuruduktan sonra gozluk temizleme beziyle yuzeyi iyice ovaladim. Ardindan MM Chrome silver uyguladim.

Iki stabi de chrome ile boyadiktan sonra iki farkli beyaz denedim. Solda Tamiya X-2'yi, sagda Gunze aqueous H-1'i gorebilirsiniz. Resimlerde cok belli olmuyor ancak Gunze'yi cok daha fazla begendim. Daha fazla bir derinlik ve puruzsuz bir yuzey olusturdu gordugum kadariyla. Gunze ile yola devam edecegim. Bir kac kat daha uygulamam gerekecek, cunku henuz tam beyaz rengi ortaya cikaramadim.

Nihayet ana govdeye gecis yaptim. Surfacer ile astar uyguladim. Yuzeyi tam olarak ortmektense ince bir katman olusturmayi hedefledim:

Son olarak da gumus reng. Butun detaylar ve daha onemlisi aksakliklar bir anda ortaya cikti! Uzulsem mi sevinsem mi bilemedim...

Bir sonraki asama beyaz boya olacak. Umarim cok sorun cikmaz. Ileride bir tek beni dusunduren yagli yikama olacak. Beyaz boya ve parlak vernigin yeterince kalin olmasi gerekiyor ki yikama sivisi bu enamel gumus katmanina etki edip kaldirmasin.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2012 Saat 11:37
Öncelikle kolay gelsin. Arkada?ymyn zoruyla syky?yk zamanda 3 tane yolcu uça?yny beyaza boyady?ymdan ne zor i? oldu?unu tahmin edebiliyorum. Metal üstü tavsiyesi muhtemelen metalin y?yk yansytmasynyn daha parlak ve düzgün görünen bir beyaz yüzey yaratacak olmasydyr.

Siz de tecrübe etmi?sinizdir ama ben yine de uyarayym, beyazla u?ra?manyn en büyük anahtary sabyr. Katlar halinde çok homojen boya atyp-bekleyip-tekrar atyp-bekleyip-tekrar atmak ?eklinde ilerlemek gerekiyor. Sykylyp bir yerde abanynca illa sorun çykyyor, boya kalynlyklary farkly olursa da beyazda ton farklary olu?uyor.

Gümü?le de ilgili ufak bir uyary. Üzerine enameli çözecek bir incelticiyle boya atacaksanyz, gümü?ün üzerine de vernik gibi bir katman iyi fikir olabilir. Gümü? boyanyn içindeki metal tozu inceltici yüzünden çözülüp üstüne atylan boyaya kary?abiliyor. Kurudu?unda simli gibi bir görüntü olu?uyor. Daha önce gümü?e boyayyp sonra üstüne kamuflaj atty?ym bir uçakta ba?yma gelmi?ti, bölge bölge gümü? boya yüzeye çykyp simli gibi parlamaya ba?lamy?ty. Gerçi bahsetti?im bu olay benim cahiliye devrimden kalma, kesin bir yerde hata yapmy?ymdyr. Siz yine de dikkat edin eme?inize yazyk olmasyn.

Bana beyaz maketler bir süre uzak kalsyn ama bence siz bu i?i hakkyyla kyvyryrsynyz. Tekrardan kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2012 Saat 19:58
Tesekkur ederim Emre Bey. Gumusun cozulup yuzeye cikma olayini tasvir ettiginiz sekliyle aynen yasadim. O siralar beyaz olarak MM enamel kullaniyordum, belki ondan olmustur, ama dediginiz olay hakikaten gerceklesiyor dikkat edilmezse. Isi garantiye almak icin gumus ustune bir kat future uyguladim, simdi kurumasini bekleyecegim, ardindan Gunze beyaz.
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04