Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/72 Hasegawa F-102 > Meng F-102 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/72 Hasegawa F-102 > Meng F-102
    Gönderim Zamanı: 30/09/2012 Saat 19:43
Selamlar. Kayinpederim '67-'70 yillari civari Izlanda'da bir Amerikan ussunde F-102'lerde crew chief olarak gorev yapmis. Ona hediye vermek uzere bu projeye basladim. Noel tatiline kadar bitirmek istiyorum ama gorecegiz.

1/48 ile 1/72 arasinda gidip gelirken kendisine sordum ve kucuk modeli tercih edecegini soyledi. Hasegawa'nin bu kitini Ebay'den yakinlarda edindim. Odemeyi yaptiktan bir kac gun sonra internette Meng firmasinin yeni kalip F-102'sinin cok yakin bir tarihte piyasaya surulecegini okudum! Tam emin degilim ama bu yeni kit muhtemelen ice detay oldugu gibi, gunumuz teknolojisyle uretildiginden Hasegawa'nin kitinden kat kat iyi oldugunu dusunuyorum. Preorderlar $22 civarinda.

Bu yeni Meng alternatifiyle canimi daha fazla sikmadan modele baslayayim dedim. Ya disa detay bir cok yuzey detayini oldugu gibi tutacaktim, ya da maceraya atilip tum modeli rescribe edecektim. Birinci opsiyonun icime sinmeyecegine karar getirdikten sonra ust tarafta yuzey detaylarini temizleme islemine basladim. 400 gritli zimpara ve celik yunden sonra ust yuzey yavas yavas sekle girmeye vasladi. Ancak goruldugu gibi buyuk bosluklar var. Rescribe edecegim icin dolgu malzemesi onemli. Normal macun cok iyi rescribe edilmiyor kanimca, seramik malzeme gibi kirilgan oluyor. Japon yapistiricisi da zaman zaman ayni problemi doguruyor. Belki tinerle eritilmis plastik parcasi kullanabilirim, ama o da cok problemsiz degil. Neyse, simdi dusunmeye basladim bunun ustesinden nasil gelebilirim diye.

Kokpit detayi hic yok denebilir. Parca uyumu da cok kotu olmamakla beraber, bazi kisimlarda ciddi sikintilar var. Alt yuzeyi de ust yuzey gibi temizleyip, bosluklari tesviye edttikten sonra rescribe isine girecegim umarim. Benim icin de bir tecrube olacak. Umarim sonunu getirebilirim.

Düzenleyen levburkara - 02/08/2013 Saat 04:44
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/09/2012 Saat 23:37
Tamiya'nyn yeni beyaz macunu var. Normal macunlara göre biraz daha esnek yapyda oldu?u için belki daha iyi sonuç verebilir. Standart macunlar pul pul olup dökülüyor.

Çok daha u?ra?tyrycy ama üzeri çizilip edilecek çözüm bo?luklary ya do?rudan epoksi macunla doldurmak ya da plastikle alttan destekleyip kalan bo?luklara epoksi tepelemek olabilir. Toleransy daha iyidir ama zymparalamasy çile dolu bir macera olabilir...

Kolay gelsin!
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2012 Saat 05:02
Tesekkur ederim Emre Bey. Elimde Tamiya white putty var, ama hic kullanmadim. Yeni, esnek formul mu bilmiyorum ama bir deneyebilirim. Bugun alt tarafi da zimparaladim. Oldukca buyuk capli bir zimparalama oldugu icin su dolu bir legende yapmaya calisiyorum. Simdi bosluklari doldurup, tekrar zimparalayip, rescribing islemine hazirlamam gerekiyor.

IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2012 Saat 14:45
Ke?ke hiç detay açma olayyna bula?masaymy?synyz...Bende bunun revell kutulusu vardy, hiç cesaret edemedim. Kolay gelsin...
161...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2012 Saat 21:51
Benim de gozum korktu ama bu yapima biraz rescribing antrenmani olarak bakiyorum. Bazi detaylari yok etmeden birlesim yerlerini macunlamak ve zimparalamak imkansiz gozuktu, ben de tutarli gozuksun diye elim degmisken butun detaylari sifirlayayim dedim. Rescribing islemin detaylarini paylasmayi planliyorum, bakalim nasil olacak.

Ucagin hatlarini hic begenmiyordum, ama simdi arastirdikca kanima girmeye basladi. F-22'de de boyle olmustu. Herhalde bir ucagi uzun sure arastirinca, tarihini okuyunca vs. insan begenecek birsey bulmak zorunda hissediyor kendini (begenmezsem maket bitmez dercesine bir defans mekanizmasi herhal). Gerci BF-109'larda, Spitlerde, P-51'lerde de denedim bu yontemi ama bir turlu ilgimi cekmiyor bu pirpirlar nedense. Herhalde maketini almadan olmayacak bu WW2 isi.

Düzenleyen levburkara - 01/10/2012 Saat 21:53
IP
lamurt
Üye
Üye

Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/10/2012 Saat 02:06
geriye yatik olmayan kanat erkek adami bozar.

hadi bakalim psikologlar ciksinlar isin icinden simdi! :D
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/08/2013 Saat 04:34
Selamlar, araya giren diger maketler ve bu modele olan ilgimi kaybetmem nedeniyle uzunca bir zamandir askida olan bir yapimdi. Meng'in modeli cikip da internetteki pozitif incelemeleri gorunce iyice sogudum. Sonunda dayanamayip Meng'i aldim ve Hasegawa'yi emekliye ayirdim. Bu nedenle konu basligini da degistirdim.

Meng'in kalibi ve detaylari oldukca guzel gorundu bana. Once parcalari ayirdim ve temizledim.

PA ANG yapmak istedigimden Hasegawa'nin dekallerini kullanacaktim. Ancak Cagri Acikgoz Bey sagolsun bu planimi gorunce Hobbytime markali dekal setinden yolladi (arti birkac adet daha dekal seti). Cok sevindim. Simdi bu dekallerle devam etmeyi planliyorum.

Simdiye kadar kullandigim aletler sunlar:

Modelin detaylari ne kadar iyi olsa da butun panel ve percinleri derinlestirdim. Micromesh 1500 ve 2400 ile yuzeyi zimparalayip muslukta dis fircasiyla temizledim. Asagidaki resimlerde macun veya doldurucu malzeme kullanmadan ne kadar yol alinabilecegini gostermek istedim. Bazi yerlerde problemler var gordugnuz gibi ama liquid primer veya tamiya putty ile halledebilecegimi dusunuyorum.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/08/2013 Saat 04:35

Simdi bir muddet macun-zimpara ve asiriya kacan panel cizgileriyle percinleri biraz inceltme islemleri var gibi.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/08/2013 Saat 04:46
Selamlar, halen tesviye isiyle ugrasmaktayim. Dolgu malzemesi olarak cogunlukla Tamiya liquid primer, kanat kokleri icinse Vallejo plastic putty kullandim. Vallejo puttyi oldukca begendim, islak bir kulak temizleme cubugu ile rahatlikla temizlenebiliyor (su ile de inceltilebiliyor sanirim).

Astar oncesi son maskeleme islemleri

Sanirim bir sonraki adim astar olacak.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 01:41
Selamlar, astar ve boyama islemlerinden bir kac fotograf paylasiyorum. Astar olarak Surfacer 1200 ve MM Primer'in karisimini kullandim. Puturlu kuruyan kisimlari bertaraf etmek icin astardan sonra tum yuzeyi eski bir bezle sildim.

Ongolgeleme denemek istedim bu yapimda. ARC'de bu ucaklarin cok fazla kirlenmedigini, dolayisiyla belirgin bir eskitem/kirletmenin gercekci olmayacagi seklinde bilgiler edindim. Bakalim, oldugu kadar deyip sonucu gormek istedim:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/09/2013 Saat 01:46
Ana renk icin asagida gorunen renklerin karisimindan kullandim. Ongolgeleme oldukca yok oldu:

Siyah kisimlari boyadiktan sonra (maskeleme ve duzeltme oldukca zaman aldi) future uyguladim, son durum soyle:

2-3 gun kurumasini beklediktan sonra sanirim dekal isine girip, ardindan yikama ve metalik kisimlari boyama islemlerine yonelecegim.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/09/2013 Saat 06:14
Selamlar, dekal ve yikama islemlerini nihayet bitirdim. Simdi mat vernik ve metalik kisimlari maskeleyip boyama asamalari var. Daha oncesinde biraz daha eskitme vs gerekiyor mu halen karar veremedim...Biraz oyuncak havasi var.

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2013 Saat 11:47
Kyskandym....Haset ettim. Ellerinize sa?lyk. Maketi yeni nesil Airfix kyvamyna çekmi?siniz resmen.
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/10/2013 Saat 15:26
Çok güzel görünüyor. Öte yandan gözüme takylan bir ?ey var. Yanylyyor muyum bilmiyorum ama siyahyn içinden sanki metalik boya pyryltylary görünüyor. Böyle mi olmasy lazym, yoksa Citadel'in metalik renkli boyasy kendini biraz belli mi etmi??
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/10/2013 Saat 22:29
Orjinalini yazan: Jolly Roger

Kyskandym....Haset ettim. Ellerinize sa?lyk. Maketi yeni nesil Airfix kyvamyna çekmi?siniz resmen.

Sagolun, bir turlu bitmek bilmedi. Bakalim, sonunda yaklastim, umarim yakinda final resimlerini paylasabilirim. Ne yazik ki Airfix referansini anlayamadim. Yeni nesil kaliplarinin oldukca iyi oldugunu duydum (eger atifininiz bu yondeyse), ancak Meng'in de modeli oldukca iyi oldugu icin kendime pay cikaramiyorum :)

Orjinalini yazan: KucukEniste

Çok güzel görünüyor. Öte yandan gözüme takylan bir ?ey var. Yanylyyor muyum bilmiyorum ama siyahyn içinden sanki metalik boya pyryltylary görünüyor. Böyle mi olmasy lazym, yoksa Citadel'in metalik renkli boyasy kendini biraz belli mi etmi??

Tesekkur ederim, gozunuzden kacmamis, bravo diyorum. Normalde airbrushta boyalar arasinda renk degistirirken onceki boyayi bosaltip haznenin icini soylece bir siliyorum. Yani tam temizlik yapmiyorum. Yeni boyayi da 1-2 saniye bir kutuya puskurttukten sonra genelde eski boyadan eser kalmiyor. Metalik boyayla boyadigim bir kac kisim vardi, o bittikten sonra future uyguladim, onceki seansin partikullleri kaldi diye zannediyorum.

Yakinlarda semi-gloss vernik uyguladim, bir nebze azaldi gordugunuz etki, ancak resim cekmeden karsilastirmak zor, umarim final resimlerinde degerlendirme firsatimiz olur.

Acilen bir fantom, tomcat veya JSF yapimina baslamam lazim. Aylardir kafamda kurguladigim planlar var, ancak F-18 ve bu model yuzunden bir turlu girisemedim...Su andaki egilimim Tuaf SEA fantom yonunde ama bakalim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/10/2013 Saat 04:08
Selamlar, sonuna iyice geldim sayilir. Tekerlekler, kanopi ve pitot tubu kaldi. Tekerleklerin onceki halini begenmemistim, tekrar yaptim, onu da begenmedim, simdi 3. denemesini yapiyorum.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/10/2013 Saat 04:08

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/10/2013 Saat 10:22
Metalik boyanyn boya tabancasyndan temizlenmesi maalesef biraz zor oluyor. Benim bu konuda uygulady?ym temizlikten sonra içine biraz WD-40 sykyp bir de onunla temizlemek. Laker veya selülozik tiner WD-40'y çykartty?y için sonrasynda sykynty olmuyor. Unutsanyz da verdi?i tek zarar atty?ynyz boyanyn paryl paryl parlamasy :)

Temiz bir biti? oluyor, gayet güzel. Tekerlerle ilgili sorun nedir? Nesini be?enmediniz?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme