Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: tamiya putty plasti?i eritir mi? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
lamurt
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Konu: tamiya putty plasti?i eritir mi?
    Gönderim Zamanı: 22/08/2012 Saat 20:26
biraz acil bir durum var

revell 1/48 f-5f

kendi namlulary yerine aires resin top namlulary ekledim. yapy?tyrma i?lemini parçlar resin oldu?undan bison marka CA yani bizim bildi?imiz japonla yaptym.

haliyle namlular 2 numara küçük geldikleri için üzerlerine tamiya basic (gri) macun çektim, yapy?tyrma i?lemini tam 3 gün önce yapmy?tym, yani CA tamamen kurumu?tur diye dü?ünüyorum(?).

?u anda namlulardan 1 tanesinin etrafyndaki plastik fena halde yumu?ak vaziyette. di?erinde hiç bir sorun YOK.

yumu?amanyn oldu?u macun çekti?im yerde CA dy?ynda hiç bir yabancy kimyasal madde yoktu, kesinlikle eminim. ancak namlu yuvasynyn altyna do?ru, uzak bir yerde vallejo astar mevcut. astara macunun bula?ty?y da yok.

sorun her ne ise artyk, ?u anda yapabilece?im bir ?ey var my?

ilerlermi ilerlemezmi hiç bir fikrim olmady?yndan hemen ba?lyk açtym, e?er konu tekrar edilmi?se kusuruma bakmayyn.

Düzenleyen lamurt - 22/08/2012 Saat 20:28
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2012 Saat 21:17
Geçmi? olsun. Tamiya'nyn macununu kullanmady mancak di?erleri ile üç a?a?y be? yukary yakyn bir bile?i?i vardyr diye tahmin ederek bir ?ekil çözücü madde dolgu maddesiye yeterince kary?madan modele uygulanym diye bir tahminde bulunabilirim. Çözüm olarak söz konusu kysymy kazyyyp macunu iyice kary?tyryp ya da farkly bir marka ile tekrar uygulama dy?ynda aklyma bir?ey gelmiyor. Gelen varsa beri gelsin.
Consume Ergo Sum
IP
lamurt
Üye
Üye

Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2012 Saat 21:38
Te?ekkürler, benim de aklyma ba?ka bir çözüm gelmedi?inden plasti?i olabildi?ince syvamadan etrafyndan altyna do?ru oydum, ?u anda geri kalan kysymlarda bir aryza yok gibi görünüyor, bekleyelim bakalym ne olacak... :/
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2012 Saat 10:04
Plasti?in yumu?amasy macundan veya CA'dan kaynakly olabilir. Fazla miktarda CA kullanyldyysa, kururken ortaya çykartty?y ysy ve asidik yapysy sebebiyle plastikte erime ve yumu?ayyp bozulma yapabiliyor. Burnuna metal bilye doldurup sonra CA basty?ym bir uça?yn burnunun kartal gagasy gibi çarpylyp büküldü?ünü görmü?lü?üm var.

Macunlaryn incelticileri de enamel veya laker bazly oldu?undan plasti?i biraz eritirler. Yalym'yn dedi?i gibi iyi kary?mamy?sa inceltici bölümü hafif jel kyvamynda oluyor ve syva?ty?y plasti?i yoluk yoluk yapyp eritmeye ba?lyyor. Jel formunu da uzunca süre kaybetmedi?i için temizlemesi de cidden zor olabilir. Sorun bundan kaynaklyysa dikkat edin. Macunlary kullanmadan da tüpün içinde iyice myncyklayyn derim, özellikle dik konumda uzun süre byrakyldyysa katy bölümü a?a?yya çökerken inceltici kysmy yukary yükselip ayry?yyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
lamurt
Üye
Üye

Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2012 Saat 12:18
tüpü dik tutuyorum ama her kullanymdan önce kesinlikle myncyklyyorum. uygularkende bir gariplik fark etmediydim ama belki aceleye getirmi? olabilirim çünkü bir an evvel bitsin istiyorum çok uzady - kusurlu hareket farkyndayym.

CA olayyna gelince o tam muamma, çünkü her 2 namluyada CA uyguladym, hatta erimeyen tarafyn bo?lu?un ilk önce putty yerine CA ile kapatabilirmiyim diye denedim, yani erimeyen yerdeki CA di?erine göre çok çok daha fazla.

putty'yi yaymak için metal spatül/mala kullanyyorum, her kullanymdan sonrada tinerli bezle üzerindenki kalyntylary alyyorum. ne kadar uçucu olsada tiner kalyntysy ile ilgili bir?ey olabilir belki?

cevaplar için çok te?ekkürler, ?u anda kritik bir durum yok, hatta oydu?um yeri doldurdum bile ama görüntüsü fena, çok fena... :X

Düzenleyen lamurt - 23/08/2012 Saat 12:20
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/08/2012 Saat 12:45
Tiner gerçekten çok uçucu bir malzeme o yüzden spatuladan kaynaklanabilece?ini dü?ünmüyorum. Çok büyük ihtimalle macun kary?mady?y için olan bir durum. Sizin yerinizde olsam (ki ben öyle yapyyorum) macun tüpünü yatay konumda saklarym. Kullanmadan önce de dy?tan myncyklayyp spatulayla ?öyle bir kary?tyryrym.

Tekrar geçmi? olsun.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme