Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yarışma ve Sergiler
 Modelsitesi Forumu : Duyuru ve Uyarılar : Yarışma ve Sergiler
Mesaj icon Konu: 2012 IPMS Nats Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 2012 IPMS Nats
    Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 06:26
Selamlar, gectigimiz hafta IPMS Nationals'a gitme firsatim oldu. Orlando'da Disney World'un kampusundeki bir otelde gerceklesti. llk defa bu buyuklukte bir yarismaya katildim. Carsamba'dan baslayip Cumartesi gece yarisina kadar devam etti. Hayatimda bu kadar cok modeli bir cati altinda gormemistim. Muhtesem bir tecrubeydi. Zengin alis veris standlari, seminerler, geziler, modellerin sergilendigi salon, modelcilerle sohbet, restoranlar derken goz acip kapayasiya kadar bitiverdi. Cogunluk Amerika'dan olsa da Venezuella, PortoRiko, Guatamala, Kanada, Ingiltere, Japonya, Cek, ve Slovakya'dan katilimcilar da vardi.

Her cesit maket olmasina ragmen benim ilgim daha cok ucaklardaydi. Sanirim 807 ucak modeli vardi. Hakkini vere vere incelemek bir kac gun aliyor tabi, dolayisiyla bazi gruplara ustun koru vakit ayirabildim. Bir tek zorluk begendiginiz maketi yapan kisinin adini ogrensenizde (model giris formunun katli kalan kisminda bu bilgiler mevcut), o kisiyi bulmak zor oluyor. Dolayisiyla merak ettiginiz sorularin cevabini hemen almak kolay olmuyor.

Bir cok kisi cektigi resimleri cesitli yerlere basmaya basladi. Su adreste guzel ozetlenmis:

http://svsm.org/gallery/orlando2012

48 ve 32'lik jet modellerini defalarca, oldukca yakindan inceledim. Goze inanilmaz hos gelen yapimlar, kamuflaj ve dekal secenekleri vardi. Ancak, objektif olmam gerekirse, kucuk bir grup haric kalitenin aman aman yuksek oldugunu soyleyemeyecegim. Kritik gozle bakildiginda temel yapim hatasi bulunan model sayisi oldukca fazlaydi. Boyle bir yaklasim cok dogru degil cunku modellerden haz almayi kisitliyor boyle bir bakis acisi. Ben de seans seans yapmaya calistim: 20 dakika derin nefes ala ala zevkini cikartmaca, ara, sonra 20 dakika detaylarda kaybolus. Oyle gecti iste.

Ancak simdiye kadar ciplak gozle gormedigim cok cok ust duzey yapimlar da mevcuttu. 48'lik bir A-10 vardi, muhtesem otesiydi. Zaten best aircraft secildi. Monogram kitinin disa detay cizgileri rescribe edip percin detaylari acilmisti. Tamiya'nin kitlerinden daha iyi olmustu, o derece.

Ucak modellerin coklugu nedeniyle bir cok kategori olusturulmustu. F-22 yapimimi bitirip goturme planlari yaparken, son gece kutulama ve sac kurutma makinesiyle inis takimlarini dogrultma sirasinda buyuk bir aksilik oldu. F-22'yi oylece biraktim. Onun yerine F-16'yi goturdum. 1/48'lik, boyu 13.9"'ten kucuk, Amerikan yapimi jet kategorisinde 3. oldu. Katildigi kategoride toplam 30 ucak vardi. Bitis seansi ve odullerden sonra modeli toplarken bir hakem yanasip degerlendirmelerinden bahsetti. Bir walkway dekalinde parlama gormusler (haklilar), ama onun disinda ciddi bir problem yokmus dediklerine gore. Halbuki tam onden baktigimda F-16'nin inis takimlarinda biraz yamukluk (esime de sordum, o da ayni seyi gordu), motorun girisinin yan tarafinda carpiklik, kanopide future icinde kurumus toz parcasi vs. cok fazla eksik oldugunu biliyorum. Diyecegim IPMS kurallari belli olsa da hakemlerden eksiksiz ve hatasiz bir degerlendirme beklemek cok gercekci degil. Benim oldugum kategoride ilk iki gelen modelin disinda kanimca cok cok iyi modeller vardi, organizasyonun degerlendirme kismina cok ragbet etmemek lazim onu anliyor insan. Bir kac resim paylasiyorum:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 06:27

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 06:28

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 06:29

IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 16:12
Derece için tebrik ederim. Organizasyon ve model çe?itlili?i gerçekten imrendirici.

IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 16:48
Tebrikler!
IP
lamurt
Üye
Üye

Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/08/2012 Saat 21:20
oyle bir yarismaya Turk bayrakli modelle katilmaya cesaret edip uzerine bir de onca model arasinda derece alinca tebrik etmek yetmez, yetmemeli... helal olsun. :)
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 15:17
Tebrikler.. F-22ye üzüldüm çok u?ra?tyrmy?ty ama olsun herseyde bi hayyr vardyr...
Sweat saves blood!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 15:34
Tebrik ederim, gurur verici bir ba?ary. Bence o kadar u?ra?ty?ynyz modellerin derece almasy da gayet ola?an :)

Gönül isterdi ki böyle organizasyonlar bizde de olsun. Bakyp imrenmekten ba?ka elden gelen bir ?ey yok.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 19:17
Cok tesekkur ederim herkese. Umuyorum onumuzdeki senelerde de gidebilirim. Yaz programim pek belli olmuyor, bu sene denk geldi, bakalim.

Nezih Bey, F-22 heba olmadi aslinda. Sac kurutma makinasiyla inis takimlarini isitayim derken yan silah yuvasinin iki kapagini ve bir sidewinderi murdar ettim. Plastik gozumun onunde eridi, yamuldu. Nats'te kuradan ayni modeli kazanan bir kisiyle tanistim. O da yapmak istemedigini ve bana satabilecegini soyledi. 8 ay ugrastiktan sonra cope gitmesin diye yeni kiti aldim, gerekli parcalari arakladim, ve modeli hemen hemen bitirdim. Simdi bir Aim-9M bekliyorum bir modelciden, onu da yaptiktan sonra son resimleri paylasacagim.

Düzenleyen levburkara - 17/08/2012 Saat 19:19
IP
maverick99
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32
Alıntı maverick99 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 19:18
Çok tebrikler , çok sevindim, tekrar tebrikler..
Highlander Alfa Scramble   go go go
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 19:20
Cok sagolun, tesekkur ediyorum.
IP
wolf1
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 175
Alıntı wolf1 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 20:12
Aldy?ynyz derece için tebrikler , organisazyonda güzelmi?
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 21:06
O F-105'i metal olarak bitiren arkada?y tebrik etmek yetmez arkada?!!! helal olsun valla...

161...
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/08/2012 Saat 22:07
Tebrik ederim.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2012 Saat 10:51
Orjinalini yazan: levburkara

Cok tesekkur ederim herkese. Umuyorum onumuzdeki senelerde de gidebilirim. Yaz programim pek belli olmuyor, bu sene denk geldi, bakalim.

Nezih Bey, F-22 heba olmadi aslinda. Sac kurutma makinasiyla inis takimlarini isitayim derken yan silah yuvasinin iki kapagini ve bir sidewinderi murdar ettim. Plastik gozumun onunde eridi, yamuldu. Nats'te kuradan ayni modeli kazanan bir kisiyle tanistim. O da yapmak istemedigini ve bana satabilecegini soyledi. 8 ay ugrastiktan sonra cope gitmesin diye yeni kiti aldim, gerekli parcalari arakladim, ve modeli hemen hemen bitirdim. Simdi bir Aim-9M bekliyorum bir modelciden, onu da yaptiktan sonra son resimleri paylasacagim.

Bazen böyle ?ansly maketlere denk geliyoruz :) kayyp kyryk parçalar biyerlerden hop bitiviriyor, genelde kazaya kurban gitti?inde keyfim kaçar, bir daha elim asla de?mez :) merakla bekliyoruz resimleri. kolay gelsin
Sweat saves blood!
IP
cem78
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 32
Alıntı cem78 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/08/2012 Saat 11:01
Tebrik ederim...
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide