Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Academy Mirage IIIR Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
lamurt
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Konu: 1/48 Academy Mirage IIIR
    Gönderim Zamanı: 28/01/2012 Saat 15:05
pasymy atayym diye ba?lady?ym mirage 3'den cep telefonu kamerasyyla çekti?im bir kaç resim:

gövde denemesi, alt tarafdaki birle?im problemi çok kötü:

gövdenin yapy?my? hali:

romantizm esintileri?!

gövde alty, kanatlar deneme amaçly:

üst taraf, kanatlar halen deneme amaçly:

tesviye ve zympara i?ini sadece üst tarafla synyrlamak gibi bir niyetim var çünkü her ne kadar yapy?tyryrken alt tarafy elimden geldi?ince esnetip ayarlamaya çaly?tyysam da (gövde içine destek ekleme imkany yoktu kokpit ve burun yapysy yüzünden) özellikle burnun altyndaki seviye farky çok beter, ?u anki beceri(sizlik) seviyemle düzeltece?ime daha beter etmem neredeyse garanti.

burundaki kamera ekipkmany için ?effaf parça kutuda verilmedi?i için 15-20 yyllyk yedek parça zulama daldym ve eski bir hase 1/72 f-4e kitinden kalan rf-4'e uygun kamera vs plastiklerini keserek mirage'in burnuna ve yan tarafyndaki tüm bo?luklara uydurdum ancak gövdeyi ve kokpiti yapy?tyryrken yapy?tyrycynyn resmen elimde patlamasy yüzünden ?effaflaryn çok büyük kysmy heba olup gittiler - sökmek zorunda kaldym. :(
IP
lamurt
Üye
Üye

Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/02/2012 Saat 12:02
gövde altini tamamen metalikle boyamak biraz uzdu acikcasi. daha dogrusu fircayla boyamak..

firca izini azaltmanin yontemi var mi bu tip bir durumda (enamel boya X tiner orani, firca kalinligi, fircanin ucu vs)?, 1 kat daha gecmek sart cunku su haliyle, hic olmazsa onu duzgun yapayim, artik ne kadar kurtarabilirsem.

tesekkurler.

Düzenleyen lamurt - 03/02/2012 Saat 12:03
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/02/2012 Saat 13:01
Ozellikle metalik boyalarda sentetik tiner kullanmanin faydasi olduguna inaniyorum. Zira selulozik plastige isleyeceginden boyada bozulmaya daha cok sebep verecektir.
Keza neftin de faydasi olabilir.
Acikcasi yavas kurudugu zaman boyanin pigmentleri yayilacak ve dhaa homojen bir goruntu ortaya cikacaktir.
Bir de yassi uclu firca kullanmanin daha cok faydasi olabilir.
Iyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
lamurt
Üye
Üye

Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2012 Saat 16:29
2 ay önce ba?lady?ym Academy 1/48 Mirage IIIR Fransyz Hava Kuvvetlerine ait taktik ke?if uça?ynyn bitmi? hali:

Uça?yn gövdesi 2 büyük parçadan olu?makta. Birle?tirmesi kolay olsa da özellikle burun kysmynda çok büyük uyum sorunu vardy. Gövdenin ve burnun üst tarafynda bu sorun burnun altyna göre nispeten az olunca oralaryn tesviyesini rahatça yapabildim ama alt tarafa dokunmaktan çekindim zira fark syrf tesviyeyle kapanacak gibi de?ildi, zaten a?a?yda kaldy?y için pek göze batmyyor uça?yn altyny çevirip bakmayynca:

Uçak ke?if uça?y oldu?undan burnunun alt kysmynda ke?if amaçly çe?itli kamera vs. ekipman ta?ymakta. Sorun ?u ki Academy bunlara ait yerleri açmy? ancak kapatmak üzere ?effaf parçalary makete dahil etmemi?. Eski maket zulamdan uydurdu?um ?effaf parçalarla buralaryn bir ço?unu kendim kapatmaya çaly?tym ve ba?aryly oldum. Ne var ki maketçi laneti daha plastik sahalara 15 sene sonra kesin dönü? yapty?ym ilk maçta beni buldu; gövdeyi birle?tirirken yapy?tyrycynyn patlayyp gövde içine akarak dolmasy neticesinde sonradan ekledi?im ?effaf parçalaryn birisi dy?ynda tümü bu?ulanarak telef oldular. Üst resimde gövde birle?im yerlerindeki dalgalanmalar macun denemesi de?il, patlayan yapy?tyrycynyn kalyntylary….

Zaten 40 küsür parçadan olu?an maketi birle?tirme a?amasynda ba?ka herhangi bir sorunla kar?ylamadym (daha ne olsun?!) ve modeli boyamaya hazyrlandym. Ylk önce makette kullanaca?ym renkleri belirlemesi dert oldu. Fransyz uça?y oldu?undanmydyr nedir, boya numaralaryna ait kaynak çok az. Belçikaly ve Fransyz 2 modelci arkada?ymyn yardymlary neticesinde bir de netten buldu?um Dassault’un Mirage serisiyle ilgili Ytalyanca bir kitaby kaynak alarak FS numaralaryny belirleyip Yzmir HobbyTime’yn satty?y boya markalaryna denk gelen numaralary da The Ultimate Model Paint Conversion Chart yardymyyla çözdükten sonra (soru kitapçy?y gibi mubarek) Alsancak’a do?ru dükkanyn yolunu tuttum…. ama ilaç için arady?ym numaralardan bir tanesini bile bulamadym! Numaralaryn 1 üstüydü 2 altyydy derken uça?yn kamuflajynda uydurabildi?im kadaryyla kullandy?ym Vallejo Model Color akrilikler ?unlar:

70893 US Dark Green // Koyu ye?il
    70992 Neutral Grey // Gri

Bu badireyi atlaktyktan sonra ba?ladym boyamaya. Ba?ladym ba?lamasyna da ?imdiye kadar enamele aly?my? bünyede akrilik durmady! Belçikaly arkada?ym bana ysrarla enameli byrakyp akrilik kullanmamy tavsiye edip aklymy çeldi. 2. elini arady?ymy ama henüz airbrush alamady?ymy, fyrçayla boyayaca?ymy ikaz etmeme ra?men ysrar etti, vatanda? BUNU , BUNU ve daha bir ço?unu yapmy? oldu?undan saf anadolu delikanlysy olarak kandym ve emperyalistler bir kere daha galip gelmi? oldular! ?aka bir yana, akrilik boyayla ciddi anlamda cedelle?tim. Ya çok incelttim boya akty gitti bir yerlere toplandy, ya suyu be?enmedi leke yapty veya boya kururken med cezir oldu – evet boyady?ym yerlerden geri çekilip bo?luk byrakty resmen…? Al takke ver külah derken bazy yerlere belki 5 kat attym.

Memnunmuyum? Rezalet! Ama kabahatin fyrçada de?il, inceltici, teknik veya (yassy) fyrça ba?ynda oldu?una inanyyorum halen, daha do?rusu öyle umuyorum çünkü boyanyn kalitesi ve renklerin tonu bence muhte?em ve kullanmaya devam etmek istiyorum, humbrol, testors vs. gitsin kumda oynasyn.

Buraya kadar anlatty?ym hikayenin süresi yakla?yk 2 ay. Can sykyntysy ve hyrs neticesinde modeli kaldyryp atmadan ne yapyp edip bitirmek için kendimi gaza getireyim diye cuma günü ucuz tarafyndan hasegawa 1/72 Harrier gr mk3 aldym. Hem tezgahtakini temizlerim hem de Yngiliz Hava Kuvvetleri Harrier’ynyn renkleri Mirage’la ayny oldu?undan son bir deneme daha yapar bundan böyle fyrçayla akrilik boya yapmaya devam edip etmeyece?ime karar veririm diye dü?ündüm. Bu gazla da geceyarysyndan sabahyn körüne kadar oturdum yapabildi?im son düzeltmeleri yaptym ve dekalleri yapy?tyrma faslyna geçtim. Fyrçayla vernik atamady?ym için parlamayy umursamadan çykartmalary yapy?tyrdym ama niyeyse bazy dekallerde anlamady?ym sorunlar olu?tu:

Kanat üzerindeki hava frenine ait kyrmyzy çykartmaya dikkat ederseniz üzerinde beyaz gri bozulmalar meydana geldi?ini görebilirsiniz, bunlaryn nedenini bulabilmi? de?ilim. Y?in garibi bu sorun sadece 1 2 tane dekalde meydana geldi, beklenen parlama hariç di?er dekallerde bir aryza meydana gelmedi.

Ö?renmem gerekenler:

Tesviye ve macun i?ini ilerletmem lazym.
    Boyama syrasyndaki fyrça izleri ve boyanyn yapy?mamasy sorunu vallejo akrilik boyayy fyrça ile atty?ymdan my oldu, yoksa inceltici, orany veya fyrça seçiminde bir hata my yaptym?
    Fyrçayla yeterince ince vernik atamady?ymdan airbrush alana kadar çykartmalaryn parlamasyny verniksiz halledebilirmiyim?
    Bazy dekallerde olu?an gri beyaz renkli bozulmalar nereden çykty?

Syradaysa RAF kamosuyla Hasegawa 1/72 Harrier GR Mk.3 var….

Bitmi? haliyle Mirage IIIR’nin resimleri:
https://plus.google.com/u/0/photos/109976583745708314209/albums/5736414182120886497

Düzenleyen lamurt - 28/04/2012 Saat 16:43
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04