Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Hasegawa F-22 Rollout Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/07/2012 Saat 05:02
Inceledigim resimlerde kullanim goren F-22'lerin cesitli panellerinde renk farkliliklarinin olustugunu gordum. Bilimum paneli parafilmle maskeleyerek farkli renklerle boyamaya calistim.

Boya asamasindan bir kac resim.

Dikey stablerin dis yuzeylerindeki koyu griler hosuma gitmedi (Ege kiyilari gibi oldu, Akdeniz kiyilari gibi olmaliydi). Belki maskeleyip tekrar boyayabilirim.

Simdi kanat ve kanatciklarin dis kenarlarini metalik olmayan farkli bir ton gri ile boyamam gerekiyor. Yatay stablerde basladim bu ise ancak biraz ugrastiracak gibi gorunuyor. Ardindan future ve dekal asamasi var bir aksilik cikmazsa.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/07/2012 Saat 08:05
Selamlar. Uzunca bir zamandir detay maskeleme ve boyamasiyla ugrasiyorum. Bekledigimden fazla zaman aldi nedense.

Motor aliklarinin icini yapistirmadan once kahverengi boyadigim icin simdi sorun oldu. Airbrush ile icini gri renkte boyayamadim. Bunun uzerine aliklara kapak yapayim dedim.

Egzos cikislarini resimlerde gordugum sekilde boyamaya calistim ama cok iyi olmadi acikcasi.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/07/2012 Saat 08:17
Burda da parlak vernik oncesi son resimler. Bu resimlerden sonra future uyguladim. Umarim metalik parlakligi dekal, yikama, mat vernik derken kaybetmem sonunda...

Aksilik olmazsa biraz daha sabirla bitirecegimi umuyorum. Eskitme konusunda cok fazla fikrim yok. Belki yagli boyalarla biraz yag sizintisi vs yapabilirim. Aslinda bu ucagin ilginc bir sekilde cesit cesit yipranma/solma/eskime resimleri gormek mumkun. Ancak gorduklerimi nasil uygulayabilecegim konusunda fazla fikir uretemiyorum. Bakalim, dekallerden sonra biraz deneme/yanilmayla birseyler yapmaya calisayim.
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/07/2012 Saat 22:44
Selamlar. Aslynda ilgiyle takip etti?im bir ba?lyk idi ama daha önce nedense mesaj yazmayyp i?i takip etmeyi istedim.

Öncelikle kit ile ilgili birkaç dü?üncem var. Academy ile kyyaslandy?ynda sizin de dedi?iniz gibi gerçek uçakta olmayan abarty kabaryk detaylara sahip. Dolayysyyla bu kitte öncelikle iyi bir yüzey temizli?i ve yeniden detaylandyrma yapmak gerekiyor. Zor i? kysacasy. En iyisi e?er alynmy? bir kitiniz var ise do?rudan boyamak ve kenara koymak. Academy de ise sanki yüzeylerde biraz detaysyzlyk var. Kokpitte Hase ile academy arasynda bariz bir fark var. Hangisi daha do?ruya yakyn onu ?u an bilemem ama sonuçta hase biraz daha güzel gibi.

Bende mevcut olan Academy kitini sizin ba?lady?ynyz gibi astarly yapmaya çaly?aca?ym. Fakat benim kullanmayy dü?ündü?üm boya Vallejo Game Color serisinin jade green'i. Vallejo boyalaryn tutarsyzlyklary ve nedense incelticilerle olan genel problemleri herkesin malum. Game color serisi ise tamamen dengesiz bir seri fakat e?er abuk sabuk renkleri aryyorsanyz nedense çaat diye onu baryndyran bir seri. En son game color serisi ile boyamaya çaly?ty?ym uçak benim için bir azaba dönü?mü?tü. Boyayy ancak camsil syvysy ile uygun ?ekilde inceltmi?tim. Bunda bakalym neler ya?ayaca?yz.

F-22'lerin ilk dönemleri (2006 civary) uçaklar koyu renk kanopili ve de?i?ik bir tür gri (metalik gibi parlayan) ile boyalyydy. Airliners.nette bu de?i?ik ve parlayan grili uçaklary görmek mümkün. Hatta model dünyasynda bu tip parlayan bir boya üretilecek mi acep? diye geyikler bile dönmü?tü. Ama son dönemde üretilen F-22'ler de o boya yok artyk. Normal gri tonlara boyanmy? uçaklar.

Ufak bir ele?tirim olacak. Bu tip ince maskeleme ve boyama çaly?malrynda mümkünse parafilm kullanmayyn. Hele hele uçak üzerinde parafilmi koyup kesme çaly?masyna pek girmeyin. Evet parafilm maskelemede iyi bir malzeme ama keskin hatly maskelemelerde (panel vb.) mutlaka maske bandy kullanyn. Dijital kamuflaj üzerine baya?y kafa yoran biri olarak size bunu tavsiye etmeliyim. Evet belki ba?ka bir yerde banty kesip sonra yapy?tyrmak ve boyamak sonra sökmek gayet sykycy bir i? ama napalym.... :)

Nozullary boyarken alclad my kullandynyz?

Uça?y kirletirken uça?yn alt tarafynda motorlary oldu?u yerde ya? kaçaklaryna ba?ly kirlenmeler yo?un. Onun haricinde uça?yn özellikle altyna Mig Production'yn kahverengi wash syvysy i?ini oldukça iyi görecektir. Üst tarafta ise vernik atmamy? olsaydynyz panel renkleriyle oynayyn derdim ama ?u anda sadece hafif bir yykama i?inizi görecektir.Sonuçta bu uçak henüz çok çok genç bir uçak ve e?er kirletmeseniz/soldurmasasnyz bile kimse yanly? yapmy?syn diyemez.

Düzenleyen balpete?i - 21/07/2012 Saat 22:45
161...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/07/2012 Saat 04:57
Detayli bilgileriniz icin tesekkur ederim. Hase-Acedemy arasindaki farklar konusunda haklisiniz. Baslarda Hase yuzeyindeki abartilar gozume cok batiyordu. Ancak zaman gectikce duyarsizlastim o detaylara nedense. Simdi asiri rahatsiz etmiyor. Academy kitine basladiniz mi bilmiyorum ama burun konusuna dikkat ederim derim. Ilk baslarda bir sikinti gormuyordum ancak F-22'nin gercek resimlerine 3-4 ay kadar baktiktan sonra Academy'nin burun problemini farkediyorum simdi. Cok detayci degilseniz problem degil kesinlikle, yine de hatirlatayim dedim. Zannederim sonradan duzletmisler kaliplarini ama hangi kutudan hangi versiyon cikiyor bilemiyorum.

Maske isini dediginiz gibi hata yapa yapa ogreniyorum. Aslinda parafilmi diger bir cok kisimda problemsiz kullaniyorum (ozellikle ice donuk panel detayi varsa) ancak yuzey farki cok olmayan yerlerde parafilm cok uygun degil dediginiz gibi.

Nozullarda Alclad kullanmadim. Hareketli parcalarda MM Steel ve Burnt iron (metallizer) kullandim. Uyguladiktan sonra biraz ovaladim. Egzos civarlarindaki diger tum renkler Tamiya'nin muhtelif gri ve kahve tonlari. Yikama isine gelince biraz alt tarafi kirletecegim gibi.

En son dekaller uzerinde calisiyordum. Pek fazla Holloman AFB F-22'si gormedigim icin onu yapayim dedim. Kitin dekallerini kullandim. Fena degiller, ancak bir kac dekalde parcalanma oldu. Boyayla telafi etmeye calistim. Bir kac buyuk dekali uygulamadim (dikey stab arasi kisimda gri, kanopi arkasinda gri vs.). O kisimlari maskleyeip boyamayi dusunuyorum. Hamur ve parafilm ile maskeledigim kisimlari soktum. Maskeleri yerlestirdikten sonra modeli defalarca su altinda zimparalayip yikadigim icin su kalintilarinin problem olacagindan korkuyordum. Cok buyuk bir problem yok neyse ki. Kokpit kenarlarindaki siyah kisimlari duzeltmem gerekcek.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2012 Saat 14:29
Selamlar, en son kokpit parcalari, muhimmat, dekal ve yikama ile ugrasiyordum. Cogu bitti azi kaldi diyecegim, ama belli olmuyor tabi. Bir kac resim paylasiyorum.

Beyaz ve siyah karisimi ile yagli yikama yapip temizledim. Bazi panel cizgileri cok duzgun olmadi, bir kac gun icinde dis fircasi ile biraz ovalayip tekrar ustunden gececegim bu cizgilerin.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2012 Saat 14:31

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2012 Saat 14:37

1-2 haftasi daha var tahmin ediyorum. Bu sene IPMS Nationals'a gitmeye karar verdim ve ucak biletini aldim! Orlando Disneyland'in kampusunde olacak. Agustos 8'de basliyor. Oldukca heyecanliyim. Model goturup goturmeme konusunda karar veremedim henuz. En buyuk sikinti paketleme ve ucakta yolculuk. Eger bu modeli o zamana kadar bitirebilirsem, ve paketleme isini cozebilirsem goturmek istiyorum, ama bitsin diye de aceleye gelsin istemiyorum. Bakalim...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/07/2012 Saat 17:14
Model götürün bence; bu arada dekallerin ma?allahy var, haly kalynly?y kyvamyndalar gördü?üm kadaryyla
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/08/2012 Saat 07:15
Selamlar. Bugun neredeyse ucagi duvara dogru kamikazeliyordum. Kendimi zor tuttum. Simdi yavas yavas toparlamaya calisiyorum. Hersey eskitme isleminin sonunda dogru oldu. Asagidaki fotolarda, sag kanadin ust kismindaki koyu gri kamuflajda oldu aksilik. Resimlerde pek belli olmuyor olabilir ama o kismi fena bozmustum. Neyse...

Eskitme isleminde bir kac farkli cesit boya kullandim.

- Egzos cikislarinda (alt ve ust govdede) gri, kahverengi, smoke, clear blue ve clear orange renklerini panelleri maskeleyerek hava akimi yonunde tatbik ettim.

- Kalinca bir fircayi farkli koyu tonlardan temin ettigim yagli boya karisimina bandirdim. Sonra kuru fircalama gibi boyanin nerdeyse tamami yok oluncaya kadar fircayi temizledim. Sonra fircayi fazla bastirmadan model usundeki butun disa dogru detaylar ustunde hafifce gezdirdim. Bu, detaylarin biraz daha belirginlesmesine yardimci oldu. Fazlaliklari bez ile temizledim (yagli boya cok gec kurudugu icin oldukca zaman oluyor bu tur rotuslara). Cok fazla belli olmuyor ne yazik ki bu etki.

- Bazi panelleri (yatay stabler, arelonlar, hucum kenarinin hareketli paneli, dikey stab arkasi vs) maskeleyerek arkalarina cok inceltilmis smoke tatbik ettim. Bu Ispanyol akimi var ya, golgeleri abartmaya calisiyorlar koyu renklerle, onu bir nebze simule edeyim dedim ama cok cesaret edemedim. Biraz hafif kaldi.

- Genis yuzeylere inceltilmis smoke ile cok hafif spot tonlama.

- Yag sizintisi icin dikey stablerin arkalarina kucuk, kut bir firca ile kursun kalem tozu.

- Bazi dekallerde asiriya kacan boya katmanini temizlemek icin dekalleri maskeledim, ve celik yun ile ovalayarak ust katmandaki fazla boyalari trasladim.

- Farkli tonlari, dekalleri, eskitmeleri topluca harmanlamak icin butun modele inceltilmis H306+Citadel metalik karisimi ile genel son bir kat.

- Eski bir pamuklu bez ve gozluk silecegi ile siki bir ovalama / parlatma. Bu son islem boya ile kurumus olabilen toz parcaciklarini vs bertaraf ederek yuzeyi oldukca duzgun hale getiriyor.

Dedigim gibi bir noktada sarpa sardi isler, duzelteyim derken iyice kontrolden cikti. O sirada ucagi firlatiyordum masadan. Zor tuttum kendimi :) Bakalim, cok ugrastirdi bu model. Bir an once bitirip bir sonraki modele dogru yola koyulsam iyi olacak.

Ufuk bey, dekaller konusunda cok haklisiniz. Ben de ayni sekilde dusunmustum. Butun dekalleri olabildigince grafiklere yakin kesmeye calistim, yoksa cok kotu duracaklarini gordum kalinliktan dolayi. Mr. Mark softer da kullandim. Tecrubem, bu tur solusyonlar dekalleri pek inceltmiyorlar, sadece girintili cikintili yuzeylerde dekalin bosluklari kavramasina yardimci oluyorlar. Duz, parlak bir yuzeyde kalin olan bir dekali nasil inceltebilecegimi pek bilmiyorum acikcasi. Kalinliklar halen belli oluyor, ancak bu son bir kac islemden sonra etkisi bir nebze azaldi gibime geliyor.
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2012 Saat 00:24
-afedersiniz ama- Hayvani bir ?ekilde kullanylan microsol+microset solüsyonlary ile bir noktaya kadar kalynlyklary azalmakta. Ama tam abarty bir ?ekilde süreceksiniz, yani defalarca dekale sürün bu iki solüsyonu. Fakat bu yöntemde ben ?öyle bir sykynty da gördüm; çok nadiren vernik ve boyada hafif ton de?i?ikli?ine neden oluyor.

Bir de canym yurdum insany olarak nasylsa bu solüsyonlar bir nevi kimyasal, o zaman hakiki Tari? üzüm sirkesi de ayny i?i yapar ve bu tip dekalleri adam eder diye kullanmayy dü?ündüm ama sonra model kelle, paça gibi kokar diye vazgeçtim... :)

Düzenleyen balpete?i - 04/08/2012 Saat 00:26
161...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/08/2012 Saat 03:32
:) Aslinda sirke isi utopik degil. Bu modelde ve bir onceki modelde Microset yerine beyaz sirke kullandim. Etkin madde anladigim kadariyla ikisinde de asetik asit. Ancak denemelerimde sirkenin Microsol / Mr. Mark Softer'in yerini tutmayacagini da gordum (sirke biraz zayif kaliyor, dekali eritmiyor).

Dediginiz gibi Mr. Mark softeri bolca kullanarak belki inceltilebilir, ancak dikkatli olmak gerekiyor. Birikme yapinca alt boya/future katmanina zarar verebiliyor. Bir de Solvaset var, iclerinde en guclusu o galiba, ama henuz deneyemedim.
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/08/2012 Saat 08:08
En son amerika seferimde solvaseti menhettyndaki bir yeralty modelcisinden almy?tym. Kullandym ve fena olmady?yny gördüm. Aslynda microset/microsol karde?lere göre daha seri ve ba?aryly sonuçlar veren bir ürün oldu?unu dü?ünüyorum...
161...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2012 Saat 06:23
Selamlar. Agustos basindan beri son uc-bes parcayla ugrasirken ciddi bir problem yarattim olmadik yerde. Inis takimlarini sac kurutucusu ile duzelteyim derken sol sidewinder yuvasinin kapaklarini ve sidewinderi erittim. Oylece biraktim modeli bir sure. Sansima baska bir modelcinin 2012 Nats'te kuradan kazandigi modelin parcalarini temin edebildim ve sonuna gelebildim! Hic bitmeyecek sanmistim bu model. Cok ugrastirdi ama acikcasi kendi hatam. Boyadan 2-3 defa memnun kalmayip sifirdan baslamanin sonucu sakiz gibi uzadi yapimi. Inanir misiniz 2 haftadir yeni temin ettigim sidewinder uzerinde calisiyordum. Dort kere gri kuyruk-mavi govde maskelemesini begenmedigim icin boyayi sokup tekrar basladim. Sorun biraz kafada yani, makette degil :)

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2012 Saat 06:31
Bugun nihayet duzenegi kurup son studyo resimlerini cektim. Orjinal resimlerin tumunu surda bulabilirsiniz:

Studyo resimleri

Bu resimlerin bir kismini kucultulmus halde asagida paylasiyorum.

Düzenleyen levburkara - 07/09/2012 Saat 15:49
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2012 Saat 06:34

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2012 Saat 06:36

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2012 Saat 06:45

Bu da foto duzenegi. Model buyuk oldugu icin diffuser cadirina koyamadim, dolayisiyla resimlerden de gorulecegi gibi golgeler biraz fazla sert oldu.

Simdi bir sonraki modeli kurguluyorum. Bir F-18C almistim, ona basladim. Ancak gectigimiz hafta kayinpedere icin hediye amacli bir model yapmaya niyetlendim. Kendisi 67-70 yillari arasinda Izlanda'daki bir Amerikan ussunde F-102'lere bagli crew chief olarak calismis. Simdi o donemi ve ucaklari arastiriyorum. 1/48'le kafayi fazla siyirmamak icin 1/72'lik Hasegawa modelini aldim, simdi onu bekliyorum. Kit oldukca eski ve disa detay olsa da ortaya yanar doner biseyler yapip cabuk tarafindan bitireyim diyorum. Tabi bu plan simdilik boyle, maketi minciklamaya baslayinca ne olur bilemiyorum... :)

Düzenleyen levburkara - 07/09/2012 Saat 06:46
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma