Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Hasegawa F-22 Rollout Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/48 Hasegawa F-22 Rollout
    Gönderim Zamanı: 21/01/2012 Saat 21:35
Selamlar. Bir sonraki model icin sundan esinlendim:

F-22 test1

F-22 test2

F-22 test3

Anladigim kadariyla onceden cogunlukla kahverengi/pembe olan astari yakinlarda daha az zararli yesil astara cevirmisler. Bu gecis donemindeki ucaklarin astarlari hep birbirlerinden farkli oluyor (eskiler kahverengi agirliki, yeniler yesi agirlikli). Bu resimlerden faydalanarak ortaya karisik bir seyler yapmayi planliyorum.

Gozume simdiye kadar pek zarif gelmiyordu bu ucak ama yavas yavas fikrim degisiyor gibi. Degisik bir durusu var. Ama bir F-14 degil tabi.

Hasegawa'nin yeni cikan F-22 kitini kullanacagim. Bu maketin incelemelerinde goreceginiz gibi yuzey detaylari biraz asiriya kacmis durumda. Simdi parcalarin temizligi ile ugrasiyorum. Alttaki ana silah yuvasi kapali olacak. Bu kararla bir cok detayi kapatmis oluyorum. Her iki yandaki Aim-9 yuvalarini acik yapmayi planliyorum. Pilotu da kullanacagim. Out of box olacak muhtemelen.

Parcalarin uyumu beklentimden cok daha iyi cikti. Biraz sasirdim. Nerdeyse Tamiya uyumunu yakalamislar. Bir tek internette hava aliklarinda sorun oldugunu okudum, o noktalarda dikkatli olmaya calisacagim. Onun disinda parca birlesimi simdilik sorunsuz (kokpit ve resimde gorulmeyen baska parcalarin birlesimi ile sinirli bu gozlem).

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2012 Saat 21:10
Selamlar. Agir aksak yol almaya calisiyorum. Oncelikle yeni kesfettigim bir seyden bahsetmek istedim. Yakin zamanda Winsor&Newton'in artists' painting mediumunu aldim. Enamel/yag bazli boyalarda retarder etkisi gosterdigini okumustum bir yerde. Boyayi biraz islak tutup airbrushtan cok daha rahat bir bicimde cikmasini sagliyor diye yazmisti birisi. Hakikaten muthis bir fark yaratti! Simdiye kadar Testors'un enamel bazli boyalarindan cok iyi randiman alamiyordum. Genel boyamada sorun olmasa da dusuk basincta golgeleme vs yapmaya calisinca tikaniklar olusuyordu hep. Bu problem buyuk olcude kalkti simdi. Asagidaki resimde test ettigim farkli boya/astarlari gorebilirsiniz. Hepsini selulozik tinerle incelttim ve cok az painting medium ekledim. Tamiya'nin astarlariyla dahi uyumlu oldugunu gozlemledim. Airbrushin performasi tahminimden cok daha fazla artti. Boyanin kurumasi geciktigi icin yuzeye cok daha duzgun bir sekilde tatbik edebildim boyalari. Bu problemle ozellile Testorsun metalizer boyalarinda siklikla karsilasiyordum (dusuk basincta boya airbrushin ucunda kuruyup zaman zaman puskurtulu cikiyordu). Simdi o da buyuk olcude cozuldu gibi.

Daha once bu boyalari testorsun kendi tineriyle, sentetik tinerle, selulozik tinerle inceltmistim ama hep sorun oluyordu. Simdi nerdeyse Tamiya/Gunze performansina yaklasti bu boyalar. Belki oldukca bilinen bir yontem olabilir bu, ancak yeni kesfedip sonuclari da iyi olunca bir heyecan basti.

Gunze'nin Mr. Levelling tinerini deneyenler bilir, boya bittikten sonra bile airbrushin ic ceperinde kalan boya halen oldukca yumusak, kaygan ve islak halde duruyor. Ona benzer bir etki yaratiyor. Belki alternatif bir yontem olarak kullanilabilir.

Bu aralar Floquil'in NYC Jade Green rengini test ediyorum. Resimlerde gordugum yesile oldukca yakin oldugunu dusunuyorum (ARC'de bir kisinin onerisiydi bu). Kahverengi olarak H310, Tamiya flat earth ve deck brown renklerini de test ediyorum. Boya kalkmasi benim hatam, kurumasini beklemeden maskledim.

Jade green ilginc bir sekilde kamerami tongaya dusuruyor. Bu yesilin baskin oldugu resimlerde kamera (AV modunda - macro lens) bir turlu focus edemiyor. Ilginc geldi bana.

Kokpiti de basitce toplamaya calisiyorum. Gostergelere maketten cikan dekallari ekledikten sonra kuru fircalama yaptim. Ardindan yanar doner ambalaj kagidiyla gostergeleri orttum. Yapistirici olarak future kullandim. En son su ile incelttigim Tamiya smoke ile yikama yaptim.

Kokpitin kalanini da boyayip kuru fircalama yaptim. Dugmeleri kurdan ile boyadiktan sonra yan konsollari Tamiya smoke ile boyayip ton farki yaratmaya calistim.

Yanar doner film ilginc bir etki yaratti (farkli acilardan degisik etkisi oluyor) ancak biraz fazla janjanli gorunuyor gozume. Testors dullcoat ile biraz bastirmaya calistim bu etkiyi ama halen 'bana bakin' der gibi bir havasi var. Belki koltuk vs eklenince biraz ceki duzen gelir kokpite.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/02/2012 Saat 21:20
Resimlerden simdi farkediyorum kokpitin arka kisminda yuvarlak kalip izleri oylece kalmis. On konsolun en alt gostergesindeki dekal de yamuk duruyor. Sol konsoldaki kirmizi yuvarlak dugme dagilmis. Benim gozler yavas yavas yaslilik moduna girmis. Artik buyutecli gozluk kullanmanin zamani geliyor gibi.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2012 Saat 02:02
Selamlar, yapim asamalarindan bir kac resim paylasiyorum:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2012 Saat 02:03

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/03/2012 Saat 02:05
Motor aliklarinin icini aliklari latex boyaya bandirarak boyamaya calistim.

Yikama islemleri biraz zahmetli.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2012 Saat 03:57
Selamlar, kucuk bir guncelleme. Bazi bosluklari surface primer, selulozik tinderde eritilmis plastik ve enamel boyayla doldurmaya calistim. Genelde parca uyumu oldukca iyi. Normal macun hic kullanmadim bu modelde (ancak motor aliklarinda cok fazla dry fitting yaptim).

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2012 Saat 04:00
Egzosun yan duvarlarini da styrene plakalarla kaplamaya calistim.

Oldukca sikici asamalar tabi, ama yapilmasi gerekiyor. Panel cizgilerini scriber ile biraz temizleyip astar asamasina gecmeyi planliyorum.
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2012 Saat 08:35
Burak bey modelinizi hayranlykla seyrediyorum. Uça?yn üst yüzeyi bizim türk halylaryn i?leme ?ekline benziyor.Ayryca bu uçak için malzemelerin maliyeti ne kadar oldu? Baya bi?eyler var!
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2012 Saat 14:28
Tesekkur ederim, dediginiz gibi yuzey detaylari fazla belirgin, ve degisik bir paterni var. Radar taramasini en aza indirmek icin olabilir bu tasarim. Modeli internetten $29 + posta ~=$35'e aldim. Ilk ciktiginda oldukca pahaliydi, ancak cok satmadigi icin fiyatlari dustu. Onun haricindeki malzemelerin hepsi elimde vardi esasen. Bir tek NYC Jade Green boyasini aldim. Oldukca ucuza cikacak yani aksilik olmazsa. Ancak, diger malzemelerin maliyetini merak ediyorsaniz, kabaca soyleyebilirim. Bir tek dekal sikintim var (kutudan cikanlar olmuyor, resimlerdeki gibi siyah lazim), onu da what-if seklinde eski dekallerden yapacagim gibi geliyor.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2012 Saat 17:31
Selamlar, boya oncesi asamalardan bir kac resim paylasmak istedim.

Dikey stableri kuvvetlendirmek icin gitar teli kullandim.

Maske oncesi silah ve inis takim yuvalari.

Bazi disa detay panel cizgilerini iceri cevirmeye calistim.

Butun ice detay cizgileri ve percinleri muhtelif aletlerle derinlestirdim. Son bir hafif zimpara da uyguladim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2012 Saat 17:32

Ve astar asamasi. Astar olarak Surfacer 1200 ve MM gray primerini kullandim. Karisimi Mr. Levelling thinner ile incelttim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/04/2012 Saat 17:34

Raptor Aim-9X kullanmamasina ragmen onu da modelde kullanmayi dusunuyorum. Iki sidewinder da Tamiya F-16 kitinden.

Simdi boya asamasina gececegim aksilik olmazsa. Kara kara dusunuyorum tabi nasil olacak bu is diye :)
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/04/2012 Saat 03:33
Boya asamasina hemen hemen geldim sayilir, ancak paterne tam olarak karar veremedim. Fabrika cikisi raptorlarin astar renkleri hep birbirinden farkli oluyor. Onceden kahverengi hakimken sonlara dogru yesil astar agirlik kazanmaya baslamis.

Airliners 1

Airliners 2

Yesil rengi kullanmak istedigimden ust tarafa ana boyayi tatbik ettim. Henuz alti boyanmadi.

Bunlar 0 km olsa da biraz eskitme/tonlama da yapacagim. Yine realistik bir model olmayacak ne yazik ki, bir cok gercekle ortusmeyen unsur olacak tahminimce (dekal, aim-9x, eskitme, alakasiz renkler vs.). Artik show ucagi diyerek de kandiramayacagim kendimi. Bi ara Turk bayragi uygulama fantezim de ortaya cikar gibi oldu, neyse onu simdilik bastirdim gibi.

Düzenleyen levburkara - 02/04/2012 Saat 03:35
IP
Snake Eye
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 608
Alıntı Snake Eye Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/04/2012 Saat 15:45
Burak bey tebrikler, çok güzel gidiyor.
Yapym a?amasy aklyma bir video getirdi. Son (4195'inci) F-22'nin yapymy ile projenin arkasyndaki insanlary tanytan bir video. Burdan payla?mak istedim sakyncasy yoksa.
LYNK
SI VIS PACEM PARA BELLUM
IP
Veli
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 88
Alıntı Veli Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2012 Saat 08:17
Burak bey,modele çok güzel detaylar katyyorsunuz,ilgiyle takip ediyorum,kolaylyklar dilerim.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2012 Saat 11:17
Elinize sa?lyk, dikkatimi çeken bir?ey var ki referans fotolarda ye?il her uçakta farkly, sizin atmy? oldu?unuz ye?ilden biraz daha açyk ve pastel görünüyor. Rengi kary?tyrarak my attynyz yoksa direk bu astar rengi mevcut mu. Kolay gelsin.
Sweat saves blood!
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/04/2012 Saat 15:19
Cok sagolun gorusleriniz ve yorumlariniz icin. Videoyu ben de gecen hafta gordum, zannederim bu dediginiz 4195'e odaklanacagim. Boya paterninde biraz gerceklikten sapmayi dusunuyorum, ancak temel olarak bu son ucak cazip gorundu bana da.

Yesilin rengi hakkinda cok haklisiniz. Floquil NYC Jade Green rengini kullaniyorum, ancak tum ucagi boyayinca biraz koyu kaldigini gozlemledim. Yukaridaki fotodan sonra ucagi tekrar boyadim. Bu sefer 1:1 MM Insignia White:Jade Green karisimi kullandim. Halen koyu gozukuyor gozume. Firsat bulursam bu aksam bir kac resim paylasacagim bu problemi gostermek icin.
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04