Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapim Teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Ahşap Modeller : Yapim Teknikleri
Mesaj icon Konu: Eskitme teknikleri ve kritikleriniz Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: Eskitme teknikleri ve kritikleriniz
    Gönderim Zamanı: 16/12/2011 Saat 22:59
Selamlar, herkes gibi internette ilgimi ceken modellerin tekniklerini ogrenmeye calisiyorum zamanim oldukca. Bir suredir su yapimdan oldukca etkilendim:

http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/index.php?showtopic=235686&st=0

Merak ettigim sizin olumlu/olumsuz kritikleriniz. Internette Ispanyol akimi olarak gecen ve biraz normalden fazla eskitme / isik oyunu olarak ozetlenebilecek bir dizi yaklasim var. Bunda da sanki oyle bir durum var. Yine de bazi ayrintilar can alici nitelikte. Sizlerin gorusunu merak ettim.

Eskitme icin anladigim kadriyla fazlaca yagli boya kullaniyor. Buna ilaveten Tamiya smoke ile panel onlerini maskeleyip arkalarina sentetik golgelendirme yapiyor. Biraz asiriya kacmis olabilir (mi?).

Bu yontemlerin bazilarini su anda ugrastigim ve ileride ugrastigim bazi modellerde kullanmayi planliyorum, ancak kafamda iyi bir kistas olusturamadim iyi mi kotu mu diye.

Tabi en guvenli yol gercek ucakta bu etkiler oluyor mu onu gormek, ancak ondan bagimsiz olarak goruslerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Buna ilaveten su bloglari da arada bir takip ediyorum, belki sizin de ilginiz ceker.

http://dqscaleworks.blogspot.com/ (Yukaridaki modelicinin blogu)

http://dzmodels.blogspot.com/ (Baska bir Ispanyol kokenli modelci)
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2011 Saat 17:14
Merhaba Burak Bey,
bu tip çaly?malary takip etmekle gayet do?ru bir i? yapyyorsunuz. Zaten sonuçlary da ortada. Çok güzel modeller üretiyorsunuz.

Benim bu konuda fikrim, tekni?in bir yere kadar i?e yarady?y yönünde. E?er kafanyzda bir sonuç canlandyysa ve siz onu yakalamak için teknik kullanyyor veya geli?tiriyorsanyz bir ?eyler çykyyor ortaya. Yoksa teknik kopyalama yöntemiyle, bizim memleket "model ocaklary" teknikleri arasynda kemikle?mi? olan, paneli ne kadar düz çizersen o kadar iyi preshade olur veya ne kadar az ya?ly boya byrakyrsan o kadar iyi yykama olur gibi zenaat kysmy geli?ip, kural olup kalyr. Bu noktada teknik, yeteneksizli?i maskeleme görevini layykyyla yerine getirdi?inden pek de kötü bir ?ey de?il aslynda.

Gösterdi?iniz modellerde kullanylan yöntemler, hedeflenen modele yönelik kullanyldy?yndan amacyna ula?my?, gayet ba?aryly çaly?malar. Denemekte sakynca yok, uygulama syrasynda kendi hedefinize göre zaten dozunu ayarlayacaksynyz ister istemez. Bence bu yolda devam edin, çaly?malarynyza renk katacak yöntemler geli?tirmeniz bu yolla gayet mümkün.

Ayryca size Hyperscale'de Chris Wauchop çaly?malaryny incelemenizi öneririm, oldukça katky yapacaktyr.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/12/2011 Saat 18:14
Bence Chris Wauchop bünyeyi bozabilir. Ynsan bakynca "Allahym ben modelciysem o ne? O modelciyse ya ben neyim?" diyesi geliyor...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/12/2011 Saat 01:20
Sagolun gorusleriniz icin. dediklerinizden sonra biraz daha dusundum bu konuda. Her yapimda dikkat etmek istedigim noktalar arttigi icin yapim hizim iyice yavasladi gibi hissediyorum. Harcadigim zaman artinca da yeni seyler denemek konusunda cesaretim gitgide azaliyor, pek risk alamiyorum. Internette yukaridaki gibi yapimlari gorunce de saniyorum ikilemde kaliyorum. Denemeden once de bir tek bana mi guzel gorunuyor, yoksa sizce de etkili teknikler mi ogrenmek istedim. Sihirli bir formulu yok bu isin, deneme yanilma yine tek yontem galiba. Sagolun cevabiniz icin. 'Model ocaklari' tabiri de guldurdu ciddi ciddi okurken :)

Daha once bahsetmistiniz Chris Wauchop'tan ancak pirpir yaptigini gorunce cok dikkat etmemisim. Simdi biraz daha inceledim, hakikaten muthis modelleri var. Simdi makalelerini okumaya calisiyorum vakit buldukca.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/12/2011 Saat 07:57
Burak Bey, ben de dandik bir modelci olarak çorbaya iki tutam tuz atayym (pek haddime de?il ama...).

Öncelikle yapym hyzynyzyn yava?lamasy ola?an bir durum. Dikkat etmeniz gereken ?eyler ve göstermek zorunda oldu?unuz özen arttykça, verilmesi gereken emek ve buna ba?ly olarak zaman artyyor. Aksi halde, tabiri caizse "kusar gibi" maket yaparsynyz. Ahalinin bazysynda yapylan örnekleri var. Yetene?iniz de olmasyna ra?men en basit hatalary yapar, düzeltmeye de u?ra?mazsynyz. Sonuç da çok çok iyi olabilecekken vasatyn altynda kalyr.

Öte yandan özeneyim derken abartyya da kaçmamak lazym diye dü?ünüyorum. Öteki uca ilerleyince mesele insanda bir takynty haline geliyor, en ufak bir ?eyi takyp deliriyorsunuz. Bu sefer de keyif almanyz gereken hobi eziyete dönü?üyor. Çok gereksiz ayryntylara takylyp maketi yapamaz hale geliyorsunuz. Bunun sonu da herhalde hiç maket yapamayyp modelcilik u?ra?ynyzy ba?kalarynyn hobiden alaca?y keyfi bozma üzerine kurmak. Yabancy forumlarda "rivet counter" dedikleri amcalar buna örnek diye dü?ünüyorum.

Son olarak bence örnek verdi?iniz gibi siteleri takip etmek önemli, çünkü bazen aklynyza gelmeyecek ama aslynda uygulamasy çok basit olan çok güzel teknikler payla?ylyyor. Amerika'yy tekrar ke?fetmeye gerek kalmyyor.

En nihayetinde diyece?im odur ki denemekten korkmayyn, çünkü durmadan yeni bir ?eyler ö?reniyorsunuz. Bu sene içinde bir sürü uçak bitirdim ve her ilerleyen makette yeni bir ?ey deneyip ö?rendim. Oldukça keyifli bir tecrübe oldu. En kötüsü "olmady bu" der atarsynyz, keyif sizin maket sizin. Ya da cinnet geçirir paralarsynyz benim yapty?ym gibi... sonuçta maketin kendi bulunmaz de?ilse daha düzgün ?ekilde oturup ba?tan yaparsynyz.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/12/2011 Saat 00:31