Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Acemilere yardym Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
ertu?rul_79
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 9
Alıntı ertu?rul_79 Cevaplabullet Konu: Acemilere yardym
    Gönderim Zamanı: 10/11/2011 Saat 23:04
Makete yeni ba?layan bir acemiyim,ama takyldy?yn çok nokta ve sorun var.****larymyz yardymyny esirgemezse bu i?i kyvyryrym.Sorunlar geliyor.....                                   1)Eskitme ve gölgeleme konusunda çok ba?arysyzym nasyl yapylyyor bunlar.                                              2)Die-cast ne demektir.
3)Ayrbrush ile astar atylabilirmi.Atylyrsa ne ile inceltilir.
Cevap bekliyorum ****lar.                                  
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 11:21
3) Atilir. Laker tiner veya selulozik tiner.

Düzenleyen nezih - 11/11/2011 Saat 11:21
Sweat saves blood!
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 11:23
1) Yagli boya yikama ve toz pastel ilk kullanilan malzemeler. Makaleler bolumunu inceleyin.Ayrica snternette Model Weathering diye arama yaparsaniz videolara da ulasabilirsiniz.
Sweat saves blood!
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 11:24
2) Fabrikasyon uretilen, hazir modellerdir.
Sweat saves blood!
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 12:06
Die-cast, metalin eritilip bir kalyba dökülerek ?ekillendirilmesinin ismidir. Die-cast modeller de bu teknikle üretilen metal modellere ve/veya parçalara verilen isimdir. Tamamy die-cast ise metaldir ve parçalary hazyr ?ekillendirilmi?tir. E?er "die-cast ?u-bu" gibi bir açyklama var ise o parça metalden üretilmi?tir ve kullanyma hazyrdyr.

Örne?in ço?umuzun a?ina oldu?u 1/18 ölçekli otomobil modelleri "die-cast"tir, gövdeleri metalden yapylma ve hazyr boyalydyr. Öte yandan Tamiya firmasynyn 1/48 tank maketlerinde "Die cast chassis included (Die-cast ?asi kutunun içindedir birader)" ibaresi vardyr. Maketin tamamy plastikken sadece ?asisi metal verilmi? demektir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/11/2011 Saat 12:08
Airbush ile astar atylyr, ancak atylacak astar enamel mi akrilik mi? E?er enamelse Nezih'in dedi?i ?ekilde inceltilebilir. Fakat e?er astaryn kendi incelticisi ba?ka bir bazdaysa atylmaz.

Bu arada sprey astary böyle kullanmaktan bahsediyorsak, piyasada özel olarak boya tabancasy için üretilen astarlar da var. Onlary kullanmak daha rahat olabilir.

Ylk sorunun cevaby derya deniz. Neyi nerede nasyl yapmak istedi?inize ba?ly olarak tamamen de?i?ir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Navyasw
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 22
Alıntı Navyasw Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/02/2012 Saat 01:17
Merhabalar,
Öncelikle söylemeliyim sitede yeniyim ve çok be?endim, sanyrym bu benim için yeterli olacak.
Her ne kadar küçük ya?lardan beri maket yapsamda artyk biraz daha ileri gitmeye karar verdim ve ****lardan bazy tavsiyelere ihtiyacym olacak, yardymcy olursanyz çok sevinirim:)
   Genelde Revell'in uçak ve gemi modellarini yaptym amatör olarak. Fakat ?imdilerde bu siteninde etkisiyle hobimi geli?tirmeye karar verdim. Artyk daha çok bir diorama için figür ve kara araçlary üstünde çaly?yyorum,sizlere bir kaç sorum olacak:
1. Boya i?i için plastik modellerde hangi tip boya kullanmayy tavsiye edersiniz (plastik modeller için ve fyrça ile)
2. Bir kitde yakla?yk 10 ila 20 arasynda boya kullanylyyor (Tamiya kitleri gibi)Bu boyalaryn hepsini almaya kalkmak pek ekonomik de?il bunun pratik bir çözümü var my?
3. Özellikle küçük parçalaryn boyanasyndan önce yapylacak i?lemler nelerdir (astar atmak ne demek mesela :))
4. Boya inceltme i?lemi nasyl yapylyr?
?imdilik bu kadar. Çok temel oldu galiba ama dedi?im gibi acemiyim, yardymcy olursanyz çok sevinirim.
ASW
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04