Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: 1/48 Hasegawa F-4E Tuaf SEA Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/48 Hasegawa F-4E Tuaf SEA
    Gönderim Zamanı: 04/09/2011 Saat 22:45
Selamlar, yine bir Phantom atesi sardi. Bu sefer Tuaf SEA'yi kafaya koydum, iyisiyle kotusuyle bitirmeyi umuyorum. Malatya ucagi olmasini planliyorum:

Aires kokpit ve egzos seti, ve Dmolds'dan seamless sucker seti edindim. Aliklarin gerekli yerlerini delmis bulunuyorum. Kokpit ve aliklar icin oldukca fazla dry-fitting yapmak gerekiyor.

Sag taraftaki RAT kapaginin kapanmasi gerektigini ogrendim bir onceki denememde, ancak tam olarak hangi panel cizgileri yok edilmedi bilemiyorum. Asagidaki resimden hangi numaralari kapatmam gerektigini soyleyebilir misiniz?

Cok tesekkurler.

Düzenleyen levburkara - 04/09/2011 Saat 22:58
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2011 Saat 08:01
Merhaba;
Benim yaptigim 1/72 revell f-4f basligina bakabilirseniz belki yardimi olur. Ayni ve baska sorunlar o kitte de vardi.
Iyi maketler!
Not: onu copilot_clumsy imzamla basmistim evde oldu?um icin

Düzenleyen arko - 05/09/2011 Saat 08:03
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2011 Saat 15:38
Tesekkur ederim Arkut Bey. Resimlerinizi inceledim. Cikardigim sonuc 1 ve 2 haric butun cizgilerin gitmesi seklinde, acaba bu dogru mu? Ayni kapak sol tarafta da var, ancak onlara dokunmuyoruz. Hatam varsa duzeltebilir misiniz?

Izin verirseniz bir soru daha ilistirmek istedim. Kamuflajdaki acik kahve rengi icin FS 30219 veriliyor ve Gunze H310'a denk geliyor. Ancak H310 gozume oldukca koyu geliyor. Acaba bizim fantomlarda bu rengi en iyi nasil tutturabilirim? Gerekirse MM veya baska boyalara da yonelebilirim.

Düzenleyen levburkara - 05/09/2011 Saat 17:27
IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2011 Saat 21:05
Kapak, malum, RAT kapagi ve benim bildigim kadari ile sadece sol taraftan var.
Sag tarafta ayni detay cizgisi olabilir de kapok degil.
Renk icin zaten eskitme yapinca koyulasacagindan eskitme teknikleri ile tonunu oynayamaz miydiniz?
Ya da dediginiz gibi MM olabilir.
Îyi maketler!
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2011 Saat 19:20
Tesekkur ederim Arkut Bey. Belki ilgilenenlere yardimci olur dusuncesiyle detay setleri ile ilgili kisimlari paylasayim dedim.

Aliklarin arkasini, onden hafif kirli gozukmesi icin ince acik kahverengi ile boyadim. Kompresorleri once Tamiya gloss black, ardindan Alclad stainless steel ile boyadim. Kompresorler kotu gozukuyor ama benim hatam. Once laker boyayla boyadim, olmadi, boyasini sokerken sentetik tiner kullandim ve gorunen yamulmalar oldu. Sandim sentetik tiner resine etki etmez ama ogrenmis oldum. Bazi kisimlari steren parca ile yeniledim. Aliklar oldukca guzel oturuyor, ancak modeldeki kisimlarin dikkatlice acilmasi ve inceltilmesi gerekiyor. Aliklari takmadan once ust kisimda 0.75mm percin acici kullandim.

Aires kokpit oldukca guzel ancak cok fazla dry fitting yaptim ve fazlaliklari trasladim.

Bu da kokpitin yerlestirilmis sekli. Govde ici yan duvarlari zimpara ile iyice inceltmek gerekiyor. Yan konsollari olcerek bicerek, defalarca deneme yaparak yerlerine yapistirdim. Icime sindi diyebilirim. Govdedeki kahverengi gozume batiyor. Gunze H310'u beyazla actim, ona ragmen halen koyu gozukuyor. Belki biraz daha beyaz veya Tamiya buff rengi eklemem gerekecek. Govdenin sagindaki anteni(?) toplu igne ile yapmaya calistim.

Aliklarin onden gorunumu.

Iceriden gorunum. Aliklara daha sonra percin acacagim ve panelleri derinlestirecegim, dolayisiyla arkadan saglamlastirdim. Silikon ve yapistirici kullandim.

IP
arko
Üye
Üye

Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2011 Saat 22:47
Selam,
Sanirim govdenin sagindaki zimbirti AOA probe' u. Isiltildiklari icin de renkleri koyu oluyor. Aslinda sokebilirseniz igneyi ateste kor halinde isitip tekrardan yapistirmaniz. Daha güzel olabilir.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/09/2011 Saat 07:02
Levent Bey, yukarda gerçek uça?yn foto?rafyyla sizin foto?raflara bakyyorum, alyklaryn yapy?my? halinde renk oldukça yakyn görünüyor. Renkler konusunda çok uzman sayylmam ancak bu aralar ben de renk soldurmak vs için kahverengi ve ye?illerle epey oynuyorum. E?er çyplak gözle o kahverengi koyu görünüyorsa, bence direk beyazdan ziyade açyk gri ve e?er renk fazla solup beyaz-griye dönerse çok az buff katmak çözüm olabilir.

Bir de foto?raftaki uçakta özellikle kokpit arkasyndaki kahverengi bölüm do?rudan gün y?y?yny yansytyyor. Hemen altynda kanatta görünen kahverengiyle bakarsanyz farkly ve açyk duruyor, belki ?u anki rengi çok kurcalamasanyz da olur?
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 15:53
Tesekkur ederim gorusleriniz icin. Elimdeki boyalarla devam etmeye calisacagim. En son resin parcalar ustunde calisiyorum.

Motor cikislarina resimlerinde gordugum yesilimsi rengi uygulamaya calistim. Ardindan gumus, tan ve metalik mavilerle kuru fircalama yaptim.

Kokpit boyamasini da bitirdim sayilir. Bir-iki photoetch parca daha var takilmasi gereken. Boyama asamalari kabaca soyle:

- MM primer astar.
- Tamiya XF-19 baz renk.
- Vallejo siyah + el fircasi ile konsollar
- Future vernik
- Yagli yikama (kahverengi + siyah)
- Future vernik
- Bilimum renkte kutular
- Testors Mat vernik
- Gumus kuru fircalama
- Gri, sari+siyah, kirmizi+siyah dugmeler.

Gostergeler icin asetat ve photoetch parcalar verilmis. Asetatlari arkalarindan beyaz ile boyadim. Future ile asetat ve photoetchleri yapistirdim, ardindan tekrar future ile resin parcalara yapistirdim.

Resimlerde gordugum bir takim arizalari gidermeye calistim (toz, dagilmis renkler) ve ardindan kokpiti oturtup govdeyi kapattim.

Düzenleyen levburkara - 12/09/2011 Saat 15:56
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2011 Saat 15:48
Agir aksak ilerliyorum...

Bosluk olmamasi icin kanat koklerini biraz yukariya dogru kaldirmak gerektigini farkettim.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2011 Saat 22:21
Selamlar, az once ARC'de yeni bir topic acmistim bu model ile ilgili. Zigi rumuzlu arkadas buyuk bir hatayi kesfetti! Kokpitin arkasindaki kismin gitmesi gerekiyordu!

Hersey japonla yapistirilip govde birlestirilmisti. Oldugu gibi devam etmek var ama iki kanopi arasi orta cam bolme testlrde garip duruyordu (simdi anladim neden). Artik iyice gozume batar... Ne yapsak acep...
IP
Atilla Güç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 193
Alıntı Atilla Güç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2011 Saat 22:42
Kolay gelsin, çok güzel gidiyor, elinize sa?lyk. Umarym bu sorunu da halledip, içiniz rahat devam edersiniz.
Ben bir öneride bulunmak istiyorum, belki bu sizin de aklynyza gelmi?tir. Orta kalynlykta matkap ile kö?elerden delip, bu deliklerden kyl testere yardymyyla girerek parçayy kesip çykartabilirsiniz belki. Kolay gelsin.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2011 Saat 04:55
Oneriniz icin tesekkur ederim Atilla Bey. Ancak yan konsollar tas gibi yapisti ve oynatmak mumkun degil. Oldukca da inceltmistim duvarlarini. Geri donusu yok benim icin :(

Bir ugursuzluk aldi basini gidiyor bakalim bu fantomlarla. Fazla kaptiriyorum mental olarak ve hayal kirikligi kotu vuruyor. En son daha fazla devam etmemeye karar verdim bu modele. ABD'de olmak kaydiyla isteyen birine posta karsiligi maketi gonderecegimi belirttim ARC'de. Salim bir kafayla devam etmek istiyorum (ne olduguna karar veremedim daha). Bu model icin cok uzulmedim, bilakis oldukca zevk aldim kokpitte bile. Ancak o tilsim var ya.... Kacti gitti....

Düzenleyen levburkara - 14/09/2011 Saat 04:57
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/09/2011 Saat 06:46
Orjinalini yazan: levburkara

Ancak o tilsim var ya.... Kacti gitti....

Ben öyle oldu?u zaman dolaba atyp nadasa byrakyyorum. 2-3 sene sonra maketin kendisini bile unuttu?umdan çykartyp devam etmek mümkün olabiliyor :)

Tabii ilk heyecan kaybolduktan sonra vazgeçmek de mantykly olabilir. Devam etseydiniz de güzel olurdu, kokpit çok güzel olmu?tu. Bir dahakine diyelim artyk...
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/09/2014 Saat 20:51
Selamlar, uzun bir aradan sonra yine bir TuAF F-4E SEA yapmaya karar verdim. Daha once baslattigim bu konudan devam edecegim. Ancak yeni bir maket aldim, sifirdan basliyorum. Aires kokpit ve egzos da aldim.

Aklimda:

1 Aim-9J (Sol)
2 Aim-7 (Govde alti arka taraf)
1 travel pod (Sag)
1 Flight recorder pod (sidewinderdan yapacagim)(Sag)
2 kanat yakit tanki (Sag-Sol)
1 govde alti tank (Orta)
1-2 Bomba (Sol)

Bu konfigurasyon gercekci olmayabilir (filoya da bagli tabi) ancak show bird olarak gecistirmeyi planliyorum. Bu yukler hakkinda sorum olacakti.

- Taramalarimda sidewinder veya sparrow yuklu hic bir ucak goremedim. Acaba resimleriniz varsa paylasabilir misiniz?

- SEA phantomlarda govde alti tanki hep eski oval model mi, yoksa daha modern F-15 tipi yakit tanki kullanildi mi?

- Bulabilirsem ne tur bomba kullanmam uygun olur? Mk-82? AGM-45? Diger? Bunlar envanterimizde mevcut mu, mevcutsa phantomlarda kullanildi mi bilmiyorum.

- Flight recorder pod (Terminatorlerde gordugumuz kanatsiz pod?) SEA phantomlarimizda kullanilmadi diye dusunuyorum, dogru mu?

- Genel itibariyle SEA'larda ne tur loadout kullanildi? (hem av hem bobardiman rollerinde).

- Ayni tarafta hem Aim-9 hem de bomba olabilir mi? MER/TER konfigurasyonlarinda ne mumkun, ne degil pek bilmiyorum.

Tesekkurler.

Düzenleyen levburkara - 24/09/2014 Saat 20:51
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2014 Saat 07:21
Orjinalini yazan: levburkara

Bu konfigurasyon gercekci olmayabilir (filoya da bagli tabi) ancak show bird olarak gecistirmeyi planliyorum. Bu yukler hakkinda sorum olacakti.

Bu konfigurasyon sizin de belirttiginiz gibi, buralarin ifadesiyle biraz "fanciful" olmus ama proje sizin. Sorulariniza yanit vermeye calisayim.

- Taramalarimda sidewinder veya sparrow yuklu hic bir ucak goremedim. Acaba resimleriniz varsa paylasabilir misiniz?

1. Korfez Savasi sonunda bol miktarda ABD eskisi F-4E'nin gelmesiyle birlikte Hill Gray II kamuflajli ucak sayisi artip, sozkonusu kamuflaj THvK tarafindan da benimsenince hava savunmayla gorevli filolarda SEA kamuflajli pek fazla ucak kalmadi. Dolayisiyla ilk alim FY73 ve FY77 seri SEA F-4E'lerde AIM-9/AIM-7 yuklu resim bulabilmek icin 1990-1991 yillarindan oncesine bakmaniz lazim. Benim arsivimde de SEA kamuflajli ve havadan havaya silah tasiyan Phantom resmi oldukca nadir. Bir tanesini burada paylasiyorum; 1983-1984 gibi cekilmis oldugunu sandigim bu resimde ucakta 2xAIM-7, 2xAIM-9B var.

- SEA phantomlarda govde alti tanki hep eski oval model mi, yoksa daha modern F-15 tipi yakit tanki kullanildi mi?

F-15 tipi tanklarin envantere girmesi 1990-1991, Kayseri'de uretilmeye baslanmalari ise cok daha sonra. SEA kamuflajli ucaklara hic takilmamis olduklarini soylemek zor. Kendi adima ben biraz once arsivimden binden fazla resmeme bakmama ragmen goremedim. Ozellikle buyuk govde kodlarinin hala kullanildigi donemden bahsediyorsak eski tanki kullanmaniz uygun olur.

- Bulabilirsem ne tur bomba kullanmam uygun olur? Mk-82? AGM-45? Diger? Bunlar envanterimizde mevcut mu, mevcutsa phantomlarda kullanildi mi bilmiyorum.

AGM-45 (Shrike) THvK'de kullanilmamis bir silah, kastettiginiz silah AGM-65 Maverick ise AGM-65A/B varyantlari Turk Phantom'larinda operasyonel olarak kullanildi. 1980'lerden 1990'larin baslarina kadar ic guvenlik operasyonlarinda en cok duz Mk.82(500lb) ve Mk.84(2000lb) bombalarinin kullanildigi goruluyor. Zaten bu ikisinin MKE'de yerli uretimi de mevcut oldugu icin mantikli olani bu. Ayrica eski stok 750lb'lik M-117 ve henuz napalmin uluslararasi anlasmalarla yasaklanmadigi donemde napalm bombalarinin da takildigini goruyoruz.

(1980'lerde askeri havaciliga merakli her cocugun/gencin uykusuz kalip seyrettigi TRT'deki "Silahli Kuvvetler Saati" programinin girisinde de SEA kamuflajli iki F-4E'nin hedefe napalm attigi gorulurdu - hey gidi gunler ;-) )

Asagidaki resimlerde 1980'lerden birkac silahli Turk F-4E'si var. Ilkinde 2xTER'de ikiser adet Mk.82 goruluyor. Her ne kadar sabi-subyanin hava aliklarinin icine oturtulmasini onaylamasak da diger resim de TER'de 1960'lardan kalma bir M-117 gorulmesi acisindan ilginc.

- Flight recorder pod (Terminatorlerde gordugumuz kanatsiz pod?) SEA phantomlarimizda kullanilmadi diye dusunuyorum, dogru mu?

Govde kodu tasindigi donemde (1998-1997 oncesi) bu podlar envanterde degildi, dolayisiyla pek tutmuyor. Benzer bir sey takacaksaniz o donemlerde cok kullanilan captive AIM-9B/E egitim fuzeleri olabilir. Bunlar temelde arka kanatciklari ve harp basliklari olmayan, ama gercek bir IR arayicisina sahip AIM-9B'ler ve ozellikle 1980'lerden kalma bircok resimde (asagidaki gibi) goruluyorlar.

- Genel itibariyle SEA'larda ne tur loadout kullanildi? (hem av hem bobardiman rollerinde).

- Ayni tarafta hem Aim-9 hem de bomba olabilir mi? MER/TER konfigurasyonlarinda ne mumkun, ne degil pek bilmiyorum.

Benim resimlerde en cok gordugum yuklemeler her TER'de 2 adet olmak uzere 4 Mk.82, hava-hava rollerinde de 2 x AIM-9, 2 x AIM-7. Acikcasi hem AIM-9, hem bomba tasiyan ucar durumda hic Turk Phantom resmi gormedim. O donemde ucus omru kisitli olan gercek fuzeleri QRA gorevindeki ucaklar disinda tasimak icin bir sebep yoktu. QRA ucaklarinin da bomba tasimasi icin bir sebep yok.

Turk Hava Kuvvetleri o donemlerde ECM kabiliyetini gostermeyi pek sevmedigi ve envanterdeki az sayidaki podun omrunu uzatmak icin nadiren kullandigindan cok fazla gorulmemekle birlikte envanterde AN/ALQ-119 ECM podunun da oldugunu ve zaman zaman kullanildigini belirtelim. Bence bir AN/ALQ-119, Mk.82 ve AIM-7 kombinasyonu takabilirsiniz ve cok da mantik disi olmaz.
IP
lamurt
Üye
Üye

Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2014 Saat 08:12
Sahane bilgiler!

Pave Spike diyeyim bende, bizim hvk envanterine girmi? diye biliyorum ama SEA kamolu uçaklarda uçmu?mudur bilgim yok o konuda!?
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2014 Saat 16:18
Kesin olarak envantere giris tarihini bilmesek de Pave Spike'larin muhtemelen 1980'lerde ilk defa Paveway I nesil LGB'lerin girdigi donemde girmis olmasi lazim. Cunku 1980'lerin ortalarinda tatbikatlarda LGB atildigi biliniyor. O zaman ne F-16/LANTIRN, ne de baska bir isaretleyici platform olmadigi icin envanterde bir isaretleme podu olmasi lazim. Sonradan Pave Spike'lari ortaya cikarttiklarina gore demek ki daha onceden beri kullaniliyormus.

Bu arada bir duzeltme: sabah dikkatlice tekrar arsivi tarayinca F-15 tipi tank tasiyan birkac SEA kamuflajli Phantom buldum, ama istisnasiz hepsi buyuk govde kodlarinin kullanimi sona erdikten sonra, 1990'larin sonu/2000'lerin basinda Konya'da gorev yapan harp egitimi gorevli ucaklar. Yine de soyledigim gibi ucaklar govde kodlarini tasirken de F-15 tipi yakit tanklari kullanimda oldugu icin tasinmadigini soylemek mumkun degil.

Düzenleyen KursadA - 26/09/2014 Saat 16:20
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/09/2014 Saat 16:33
Kursad Bey, oyle guzel yazmissiniz ki tam bir katalizor etkisi yaratti :) Yapabilecegim konfigurasyonlar oldukca zenginlesti. Soyle bol muhimmatli, ortaya karisik bir sey dusunuyorum.

Kursad Bey, tahmin ettiginiz gibi buyuk borda numaralari SEA yapmayi dusunuyorum, o takdirde F-15 tanki yerine eskisini kullanacagim.

Academy F-4E cikmadan bunu bitirmek istiyorum. Yapim sirasinda yardimlariniza basvuracagim. En yakin zamanda bir kac resimle paylasimlara baslayacagim. Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim. Lamurt; isminiz neydi acaba? Beynim sizi Lamurt olarak register etmis, isminizi hatirlayamadim. Size de tesekkur ederim.

Düzenleyen levburkara - 26/09/2014 Saat 16:35
IP
Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma