Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Anytime baby
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Anytime baby
Mesaj icon Konu: F-14 A Tomcat (32, Tamiya) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2011 Saat 03:57
Di?er elemanlar.

Gösterge ekranlaryny ?effaf renklerine boyamadan önce silver uyguladym. Fotolardan pek belli olmuyor ancak koltukta ve di?er siyah renk alanlarda silver kuru fyrça uyguladym.

Kafama takylan bir konu. ?u fyydyrma kancalarynyn sary ?eritleri. Ölçek büyük olunca dikkat çekiyor. Nasyl yapabilirim ?

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/09/2011 Saat 09:10
Yapabilirsen ince ?eritler halinde maske bandyyla dönüp boya. Kaan Gök zamanynda sanyrym siyah çykartmalary ince ?erit halinde kesip sary boyady?y yere (veya saryyy siyaha, tam hatyrlamyyorum) uyguluyordu; o da bir çözüm olabilir. Elle yaparsan 48 ölçekte bile patlak duruyor bu ölçekte hiç yutturamazsyn :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/09/2011 Saat 04:08
Emre, dedi?ini yaptym. Kalynlyklary tam tutturamasam da ilk deneyim için fena de?il gibi. Kancalary yapy?tyrmasaymy?ym daha kolay olacakmy?.

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 02:44
Süreç yava? ilerliyor. Kanatlaryn hücum kenarlaryndan dy?a detay olarak verilen perçinleri içe detaya çevirdim. Perçin açmak için aldy?ym Trumpeter Rivet Maker'yn kabyz yapysy nedeniyle bi i?e yarayamayaca?yny anlayynca i? ba?a dü?tü. Bütün perçinleri 1000 zympara ile incelttim. Komple uçurmadym. Az byrkty?ym izlerin üzerinden bistüri ile çevireee çevire tek tek geçtim.

Ylk tecrübe oldu?undan ilk önce kanadyn altyndan ba?ladym.Görüldü?ü gibi çaplary,hizalary hepten kötü.

Üst kysyma geldi?imde elim biraz daha aly?ty herhalde ki burada hizalama ve çaplary bakymyndan alt kysyma göre daha iyi.

Uça?yn tüm formasyon y?yklary kanatlarla birlikte yekpare çykyyor. Hepsini uçurdum. Arta kalan cam çerçevelerinden kendim imal ettim.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 02:44
Di?er kanatlary gösterirken nasyl yapty?ymy anlatayym.

Önce cam parçayy gerekti?i ölçüde kesip kanata likit ile yapy?tyrdym.

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 02:45
Sonra zympara ile ?ekline uydurdum.

Son olarak compound ile ovaladym. (Bu a?ama çok gerekli miydi bilmiyorum, nasyl olsa en son 1000-1500 gibi zympara çekilmi?ti.)

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 02:45
Alt gövdenin hali ?u an böyle. Yni? takym yuvalary ile hava aly?y arasyndaki bo?lu?a plastik levha uydurdum. Hava lyklarynyn gövdeye temas eden yerlerine Humbrol macun çekildi. Öndeki temas yerlerine Mr.White Putty uygulandy.

Yeni temin etti?im bu macundan(beyaz macun) çok memnun kaldy?ymy belirtmek isterim. En güzel tarafy kö?e kuytu yerlerde çok kolay i?leme olana?y vermekte. Sürdükten sonra yakla?yk 10 dakika sonra asetona daldyrdy?ym kulak temizleme çubuklaryyla kabasyny çok temiz bir ?ekilde hallettim. geriye kuruduktan sonra, 800,1000 vb. numara ile ince i?ini yapmak kaldy. Bu i?lem bana Testorsun macununu hatyrlatty. O da güzeldi. Hala var my acaba?

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 02:46
Gövde formasyon y?y?y yine ayny ?ekilde içi bo?altylyp, cam çerçeveden yaptym.

Gövde arkasy. Çok feci.

Ylk içe detaya çevirme pratikleri.(dikdörtgen,çember)
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 03:02
?imdi bir sorum olacak. Kit bitti?izaman tayfa bu veya buna yakyn bir konumda olacak.

Ben ilk ba?ta pilot dü?ünmedi?imden motorlar kapaly olur o zaman bu da böyle olur diyerek a?a?ydaki foto da gözüktü?ü gibi(biri açyk, biri kapaly) yapy?tyrmayy dü?ünüyodum.

Vaziyet böyle oldu?unda nozul konumu nasyl olmalydyr? öss sorusu gibi :)
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 14:40
Cok guzel gidiyor Burak Bey, ilgiyle takip ediyorum. Belki nozzlelarin ayni sekilde olmasi (ikisi de acik veya kapali) dogru olabilir.

Trumpeter percin aletini ilk basta ben de begenmemistim, kalin duvarlar gorusu engelliyordu. Ancak aleti asagidaki gibi modifiye ederseniz fena bir urun degil aslinda. Diger kisimlarda percin acacaksaniz yararli olabilir. 32'lik olcek icin uygun olacagini dusunuyorum.

Düzenleyen levburkara - 12/09/2011 Saat 14:41
IP
lamurt
Üye
Üye

Gönderilenler: 144
Alıntı lamurt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 15:08
Orjinalini yazan: Burak Öztan

...Vaziyet böyle oldu?unda nozul konumu nasyl olmalydyr? öss sorusu gibi :)

uçak yerdeyken VE motorlary çaly?yr durumdayken her 2 egzos açyk durumda olmaly, 2. resimde soldaki nozzle gibi.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 16:12
Evet, egzoslar açyk konumda olmasy iyi olacaktyr. Öyle yapayym. Te?ekkürler.

Levent Bey,
Görü? alanyny engelleyen o parçayy ben de trimledim. Fakat benim açabildi?im deliklerin etrafynda + ?eklinde bir iz byrakmasy gibi bir durum olu?tu. Ayny eksen üzerinde gitmek zorla?yyor. Belki ben beceremedim bilemiyorum.

Siz o delikleri tek seferde mi yoksa üstünden birkaç defa geçerek mi açtynyz?
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2011 Saat 17:30
Evet o delikler tek geciste acildi. Bir kac kez uzerlerinden tekrar gecme gafletinde bulundum, ayni noktaya isabet ettiremezseniz cok kotu bir goruntu oluyor. + seklinde bir doku olusmuyor bende ancak resimdeki gibi kraterler ortaya cikiyor, onlari da zimparalamak lazim. Su an fazla detaya girmek istemiyorum ama daha fazla bilgiye ihtiyaciniz olursa yardimci olamay calisirim.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2011 Saat 04:14
Burak bey bilgilendirme için te?ekkürler. Detaylary açma a?amasyna geldi?imde bahsetti?iniz ?u modifikasyonu rivet maker'a uygulayyp, tekrar bir ?ansymy deneyece?im.

Yni? takymlarynyn üst gövde bölümünde yer alan detaylary Narita'dan bakarak yapmaya çaly?tym. Burayy dümdüz vermi?ler. Plastik düz tabakam olmady?y için adyny bilemedi?im ama kesimi oldukça kolay olan ba?ka bir malzeme kullandym.

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2011 Saat 04:15
Kokpit arka duvary bombo?. Elimiz de?mi?ken doldurayym istedim.

Kokpitin içine dekal vermeyi uygun gören Tamiya zihniyeti, burun içinde yerle?ik detayly radary vermeyi ihmal etmemi?. Nasyl olsa yapmayacaktym. Bu radaryn tabak gibi parçasyny kullandym. Siyah ile boyayyp, gümü? ile kuru fyrça çektim. Zymparaladym, uydurdum.

Bo?lu?a bakmaktan iyidir.

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2011 Saat 04:19
Burun gövdesi ile oyalanyrken farkettim ki top namlu çyky?y da dümdüz. Bistüri ile deldim. Deldikten sonra olu?an bo?luktan uça?yn içini rahatlykla görebilme durumu olu?unca topu da yapayym dedim.

Eski maketlerin arta kalan parçalaryndan bir silindirik plastik parçayy gözüme kestirdim. Namlulary ataçtan yaptym. Ataçlaryn tellerinin üstündeki kaplamayy çykaryp (hani elektrikçiler yapar ya. yan keskiyle kablonun dy? etini söker. o mantyk) silindire göz karary bir dairesel hatla yapy?tyryldylar. Namlu ucu delme gibi bir zahmetden de kurtulmu? oldum.

Topun gerisindeki bo?lu?u kapamasy için yine arta kalan parçalardan bir duvar uydurdum. Yçini siyaha boyadym.

Cihazy(top) Humbrol Gun Metal ile boyadym. Silver ile kuru fyrçalama yaptym.

Üstüne duvary bu ?ekilde uydurdum.

IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/09/2011 Saat 04:21
Kalyplamadan kaynakly bir sorun sanyrym, arka nozulu yerle?tirdi?imde her ikisinde de alt gövdeden dy?a do?ru bel veren V ?eklinde bir et kalynly?y vardy. Buralary spatula maket ucuyla tra?layyp, zympara ile son halini verdim.

IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/09/2011 Saat 08:47
Orjinalini yazan: lamurt

Orjinalini yazan: Burak Öztan

...Vaziyet böyle oldu?unda nozul konumu nasyl olmalydyr? öss sorusu gibi :)

uçak yerdeyken VE motorlary çaly?yr durumdayken her 2 egzos açyk durumda olmaly, 2. resimde soldaki nozzle gibi.

"A" modelinde e?er motorlar kapaly ise bir nozul açyk, di?eri kapaly oluyormu?.

http://www.modelsitesi.com/forum2/forum_posts.asp?TID=4371&PN=1
Koray Fenman
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma