Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Off-Topic
 Modelsitesi Forumu : Genel : Off-Topic
Mesaj icon Konu: Kyrtasiyelerde maket bulabiliyormusunuz ? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Kyrtasiyelerde maket bulabiliyormusunuz ?
    Gönderim Zamanı: 13/06/2011 Saat 00:19
Herkese selam ;
Özellikle Anadolu' da ya?ayan üyelere sormak istiyorum. Ynternet harici maketlerinizi ya?ady?ynyz ?ehirde nerelerden temin ediyorsunuz ? Örne?in 80 li yyllarda hepimiz kyrtasiyelerden maket alyrdyk. Dnr ?ubeleri bulunan ?ehirlerde bu firmayy hariç tutarsak, kyrtasiyelerden alym yapabiliyormusunuz ?

Te?ekkürler.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/06/2011 Saat 08:31
Çocuklu?umda bulunurdu. Çocuklu?umda ya?ady?ym ?ehirde sadece maket ve rc model satan bir dükkan bile vardy. ?imdi aradan 10-15 yyl geçmi? olmasyna, bu ?ehir çok daha fazla geli?mi? gibi görünmesine ra?men bu saydyklarym ?u anda bulunmuyor. Bunun da sebebi ekonomik sebeplerden ötürü insanlaryn bu tip u?ra?lara bütçe ayyramamasy ve bu yüzden bu tür ürünlerin ancak meraklysyna hitap eden ma?azalarda satylabilmesi sanyrym.

O kyrtasiyelerde yyklym yyklym satylan PM modelleri artyk bulmak bir hayli güçle?ti. Belki de modelcili?e insanlary çocuk ya?ta özendiren ba?lyca etkenlerden biri PM modellerinin vitrinlerdeki raflardaki renkli renkli kutularyydy.
IP
oruç reis
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 934
Alıntı oruç reis Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/06/2011 Saat 13:03
Sadece çocuklu?umda kaldy.
Bolu-Angara'ly Modelci
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/06/2011 Saat 21:05
Arkada?lar cevaplarynyz için te?ekkür ederim. Anla?ylan maketler kyrtasiyelerden çekilince, 90' ly yyllardan itibaren önce konsol oyunlary ardyndan internet bu güzel hobinin geli?mesini engellemi?. Artyk bunlarda syradan olunca gözler tekrardan maketlere yönelebilir ve yeni bir modelci neslin yeti?mesi bence maketlerin kolay ula?ylabilir olmasyna ba?ly.

Saygylar.
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2436
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/06/2011 Saat 00:25
Evet, bulabiliyorum.
Consume Ergo Sum
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/06/2011 Saat 10:44
Yeni nesil maketlere nasyl ula?yr bilmem ama Jolly'nin kyrtasiyecisi dy?ynda çok da ula?ylabilir olmady?y kesin. Kaldyki yeni nesil için söylenebilecekler, güya bilinçli ebeveynlerin ilkokulda ba?layan synav maratonunda o yary? atynyn, böyle encük cüncük plastikler ile u?ra?masyny ne kadar nitelikli bir faaliyet olarak gördükleri de ayry bir konudur. Ynterneti de konsol oyunlaryny da kaçamak yaparsynyz ancak maket tezgahyny da saklamak zordur. Küçükken ders kitaby arasynda okudu?um Zagor vb. çizgi romanlary hatyrladym da...
IP
Burak
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1559
Alıntı Burak Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 22:11
10bin liraya alynan F-16yy iade edip 5er bin liradan bir F-5A ve F-5B aldy?ym günü hatyrladym Yzmir Kar?yyaka'da. Bir kyrtasiyeden almy?tym. Bugün aldy?ym hiçbir maket beni o günkü gibi heyecanlandyramaz mutlu edemez. ?imdiki çocuklaryn hayatlary Facebook'tan ve Hürrem Sultan'dan ibaret, onlar adyna üzülmemek elde de?il..
IP
zuni60
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 16
Alıntı zuni60 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 15/06/2011 Saat 23:30
Samsun'da Çiftlik Caddesi'nde bir kyrtasiye vardy. Ylkokul 2. synyftaydym, yyl 1982 yada 83 olmaly. Uçaklary o zaman da seviyordum.
Üzerinde oldukça gerçekçi bir resim olan kutuyu vitrinde görünce nasyl heyecanlandy?ymy ve merak etti?imi ?imdi bile hatyrlyyorum. Oyuncak de?ildi. Peki ya neydi? Ylk maketim PM (ya da Pioner de olabilir)'nin T-38'i.
Anneme yalvardym ve O da aldy bana. ?imdi hatyrlamyyorum fiyatyny. Maketi mahvettim ama UNUTMADIM. Beyaz plasti?e kalyplanmy?ty. Decalleri yapy?tyrmasy çok zevkliydi...
XXX
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/06/2011 Saat 09:32
Orjinalini yazan: zuni60

Samsun'da Çiftlik Caddesi'nde bir kyrtasiye vardy. Ylkokul 2. synyftaydym, yyl 1982 yada 83 olmaly. Uçaklary o zaman da seviyordum.
Üzerinde oldukça gerçekçi bir resim olan kutuyu vitrinde görünce nasyl heyecanlandy?ymy ve merak etti?imi ?imdi bile hatyrlyyorum. Oyuncak de?ildi. Peki ya neydi? Ylk maketim PM (ya da Pioner de olabilir)'nin T-38'i.
Anneme yalvardym ve O da aldy bana. ?imdi hatyrlamyyorum fiyatyny. Maketi mahvettim ama UNUTMADIM. Beyaz plasti?e kalyplanmy?ty. Decalleri yapy?tyrmasy çok zevkliydi...

Hepimizin duygularyny, anylaryny çok iyi anlatan bir mesaj. Te?ekkürler.

Sayyn Mehmet ?EKERCYO?LU' na selamlar. O öncüydü, bayra?y devralma ve ileriye götürme görevi bizlerde.

Saygylar.
IP
RED BARON
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 12
Alıntı RED BARON Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/07/2011 Saat 08:22
denizli'de maket satan yer kalmady.en son ulusal oyuncak zincirlerinde vardy.onlar da anla?ma sona erdi diye raflardaki her ?eyi kaldyrdylar.maket,boya,yapy?tyrycy,vs. hiçbir?ey yok artyk.
denizli dn'r'da da yok maket.

Düzenleyen RED BARON - 10/07/2011 Saat 08:24
a little less conversation,a little more action please..
IP
smartsly
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 17
Alıntı smartsly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/10/2011 Saat 17:16
Byrakyn anadolunun ufak ilçelerini büyük diyebilece?imiz bir çok ?ehirde dahi maket,model vs. bumak gerçekden zor.Bence bunun en büyük nedeni bu i?in kar marjynyn çok dü?ük olmasy ve di?er arkada?alarynda katyldy?y gibi ?imdiki çoçuklaryn maket kutularyna bön bön bakmalary.Burun kyvyrmalary. :( Nereden mi biliyorum.Ben ufak bir ilçede ya?yyorum.Adapazary merkezde dahi maket satan bir yer oldu?unu dü?ünmüyorum.Ben de en temizi yaptym.Hediyelik e?ya dükyanyma 1 hafta önce 1000 TL. civarynda Revell maket aldym.Diyeceksinizki satabilecmisin karde?im.Ynanyn pek ümidim yok.:( Peki neden aldyn diyeceksiniz kendim yapmak için. :) Hadi hayyrlysy.Revell ihtiyacy olan bana ula?yn :) Öyle bir konu açmy?synyzki tam yaramyzy de?tiniz... :)
IP
Metin Özrek
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 4
Alıntı Metin Özrek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/10/2011 Saat 17:33
90'larda Sirkecide toptancylar vardy,o yyllarda açylan büyük marketlerde revell italeri kaynardy.Kyrtasiyeler ayry.Ystanbul'da Ysmi belli oyuncakçylarda dahi bulmak zor.
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 34
Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2011 Saat 16:33
25 sene falan oldu Adapazarynda liseye giderken lisenin kar?ysynda eski bir ev vardy altyda kyrtasiye idi maketçili?e ordan aldy?ym maketlerle ba?lamy?tym daha sonra adam ölünce kapanyp gitmi?ti. gene ayny okulun yanynda belediyenin yaptyrmy? oldu?u dükkanlar vardy oradaki kyrtasiye de getiriyordu ama tek tük orasyda kapanynca maketçilik hayatym kysa bir süre sekteye u?ramy?ty 4-5 seneden beri internetin yayylmasy ve her nekadar kyzsamda AVM lerin ço?almasy ile (çünkü oradaki oyuncak ma?azalary maket getiriyor) tekrar maketçili?e ba?ladym ama inanyn aradaki 20 yyl bana çok ?ey kaybettirmi? o zamanlar elde imkanda yoktu yurtdy?yndan getiresin...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide