Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Bilim Kurgu
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Bilim Kurgu
Mesaj icon Konu: Klingon Bird of Prey Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Konu: Klingon Bird of Prey
    Gönderim Zamanı: 01/06/2011 Saat 21:09
Herkese selam,

Ankara yary?masynyn gazyyla uça?a doymu?ken ayba?y itibariyle yeni bir makete ba?layayym dedim. Dolaptaki yarym uçak kitlerinin tümü bitti?inden ve canym hiç AFV yapmak istemedi?inden elim önce Aeroscale'deki bir ortak proje için yapaca?ym Bf 110D'ye gitti.

Sonra farkettim ki uça?a fazla doymu?um, yapmak için itelemem gerekecek. Derken gözüm dolapta yatan yarym bilim-kurgu maketlerine ili?ti. Uzun bir süre önce kutusu atyldy?yndan parçalary da?ylmaya ba?layan Bird of Prey'i biraz toplamy?tym. Elim de?mi?ken bitirmeye karar verdim.

Öncelikle ba?a dönelim. Kitimiz bu (kutuyu atty?ym için planla idare edin). Fi tarihinde ITM'nin bir cumartesi açyly?ynda kendisini gaza gelip almy?tym.

Kit klasik AMT kiti. Parça sayysy az, plasti?i biraz le?enimsi ve garip oturma sorunlary var. Bakynyz bitti bile... Bird of Prey nerede derseniz "cloaked" halde, yani görünmezlik modunda saklanyyor.

Bu i?renç ?aka AMT'ye ait, planda böyle de bitirebilirsiniz hoh hoh hoo ?eklinde bir ibare mevcut.

Neyse, parçalary birbirine kavu?turmaca:

Böyle kite yaky?yr diye zamanynda bir Heller kitinden mi ne çykan plastik yapy?tyrycysyny kullandym. Biraz yo?un olmasy harici sorunsuz i? yapyyor.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/06/2011 Saat 21:12
Parçalaryn birbirine birle?ti?i yerde anlamsyz kovuklar, bo?luklar, vs var. Hiç düzeltmeye u?ra?asym yok.

Aletin syrf kanatlary bile epey uzun.

Bir çok modelci "saldyry" pozisyonunda kanatlar a?a?y katly yapmayy seviyor ama bence "gezinti" pozisyonu daha havaly. O yüzden kanatlar komple açyk yapaca?ym. Ynece?i zaman da kanatlary yukary kaldyryyor, tabii AMT kitinden o hali çykmamakta. A?a?y katly hücumsal kanatlar için ayry kanat parçalary verilmi?.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/06/2011 Saat 21:19
Son dolapta buldu?um hali de bu. Tek sorun hangi ye?ile boyady?ymy hatyrlamyyorum. Nette de herkes farkly takylmy?. Gerçi ye?ile çok takylmamak lazym, zira:

1. Klingonlar gerçekte yok. Varlarsa da henüz kendileriyle görü?medik, dilerim görü?meyiz.
2. Bu aletlerden birbirine benzeyen sürüyle farkly gemi var. Gemilerin hizmet süreleri çok uzun ve bir sürü bakym geçirmi? olmalary olasy.
3. "Uzay gemisi uzayda pislenmez/paslanmaz" tezi Klingon gemileri için pek geçerli de?il, zira Star Trek'e göre bu gemiler atmosfere girebildi?inden gezegenlere ini? yapabiliyor. Bataklyk gibi pis ve pasakly yerlere inmeyi seven Klingonlular "Ulan sava?makla me?gulüz kim gemi temizleyecek" diye dü?ündü?ü için de gemilerinde kir pas eksik kalmyyor.

Bu ko?ullary göz önünde bulundurarak internetteki örnekler üzerinden AMT planyndakine yakyn bir sonuç çykartmaya çaly?aca?ym. Artyk ye?ili çok ye?il kyrmyzysy çok kyrmyzy olursa da tek korkum Ares'in bu yöne do?ru Romulan veya Federasyon gemileri yollamasy.

Macera tekrar ba?lyyor.

Düzenleyen KucukEniste - 01/06/2011 Saat 21:20
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/06/2011 Saat 08:02
Ne yaptynyz Emre Bey :) Nereden çykty ?imdi bu acayip maket, Iwata falan yazyyor bir kö?ede. Olan var olmayan var :P Benim niye tamyam yok, benim niye edvartym yok ? Anne bizde niye yok ? Dur o ba?ka bir ?eydi :)
Bence de acymadan eskit. Bu seri hakkynda hakkynda pek fikrim yok ama referans olarak BSG'nyn son sezonunda görülen uzay aracy modellemelerini tavsiye ederim.

IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2011 Saat 22:59
Boyamaya devam. Öncelikle kanat altlaryndaki kyrmyzylary boyadym. Çyldyryp maskelemeye ba?lamy?tym ki, zaten epey eskiyip kirlenecek bir alette gösterdi?im özeni sorguladym. Sonra epey dikkatlice çok inceltilmi? boyayla tek tek bütün yapraklary boyadym. Kanat ba?yna 90 dakika falan sürdü, sonlara do?ru elim titredi?inden overpsrayler de oldu tabii. Olsun o kadar düzeltiriz diye devam ettim.

Sonrasynda i?in e?lenceli kysmy geldi. Kafadan bir asyrdan fazla hizmette olan bir geminin yamaly bohça gibi görünece?ini dü?ündüm. Kanatlardaki yapra?ymsy detaylar da bu i? için uygundu. Ba?ladym bir sürü ye?ili saryyy griyi birbirine kary?tyryp sa?yna soluna fyslatmaya. Y?in suyu çykmasyn diye ton farklaryny çok da abartmamaya çaly?tym ve film/dizide kullanylan maketlerden de biraz kopya çektim.

Sa?da poz veren bütün boyalar bir ?ekilde birbirine kary?ty. O kadar ki, "Seks boyahanesi mi lan burasy" diye byyykly bir amca beni odamdan çykartacak diye korkmadym de?il.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2011 Saat 23:03
Y?in en trajikomik yany ise eskiden boyady?ym ana renk ye?ilinin hala hangi boya oldu?unu çözememi? olmam. Koyu ye?illeri H302 yapmayy planlamy?tym. Açyklar da herhalde H303tür diye akyl yürüttüm, fakat boya yamarken farkettim ki H303 daha koyu... Acaba zinc chromate falan my bu boya, kokpit rengiyle uzay gemisi boyamak gibi olaylara girmi? olabilir miyim?

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/08/2011 Saat 22:48
Aradan biraz süre geçmi? ama napalym, evlilik tela?y-balayy-vs derken maketlerle ilgilenecek pek vakit olmady. Yeni düzeni oturtup bayram tatilini de yakalamy?ken Klingon gemisini de biti?e do?ru itelemeyi uygun buldum.

Parlak vernik ardyndan Mig Dark Wash yiyen geminin detaylaryny boyadym. Humbrol mat verni?i çaktym. Üstüne utanmadan arkadaki motorumsu zozikleri Testors Modelmaster'yn çelik rengiyle boyayyp biraz kararttym.

Geriye kanatlardaki silahlaryn boyamasy, sa?ynyn solunun y?yklary ve ?effaf parçalary kaldy. Bir de üzerinde duraca?y kaideyi boyamak lazym bilahare... Çok i?i yok vesselam.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/09/2011 Saat 08:15
Yyi kötü bu da bitti. Bu arada ana renk için gerçekten kendimi kaybedip Amerikan kokpit rengi olan Çinko Kromat kullanmy?ym. Kesin "Bu kadar boya bo?a gitmesin" çingeneli?i yapmy?ymdyr, durduk yerde çinko kromat renginin nasyl ?i?e dibini gördü?ü de böylelikle ortaya çykty.

Foto?raflar çok düzgün de?il zira alet o kanat açykly?yyla foto?raf kartonuma büyük geldi.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/09/2011 Saat 08:16
Tüm ihti?amyyla alyrsam böyle oluyor ama yanlardan boyahanenin kö?eleri de patlyyor. Foto?raf stüdyosu kuracak alan da yok, daha yeni evliyiz bir kriz yaratmayalym böyle idare edin :)

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/09/2011 Saat 19:19
Ku?u bilmem de, altyk hazyr my sen mi yaptyn Emre :))

Güzel bir çaly?maydy, seyretmesi zevk verdi...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/09/2011 Saat 09:29
Te?ekkür ederim Erhan. Senin 1/72leri artyk doldurur buna uçururuz.

Altlyk kitten çykyyor ama sary-siyah boyamak tabii ki benim zirzop fikirlerimden biriydi :)
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/09/2011 Saat 09:48
Anlamy?tym :))
IP
lunchweek
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
Alıntı lunchweek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2013 Saat 15:43
2 senelik post'u canlandyrmak olacak ama, yorum yapmadan da geçemedim, kusura bakmayyn.

Abi modelin bekledi?ine de?mi?, mükemmel i? çykarmy?syn, eline sa?lyk.
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2013 Saat 23:08
Be?endiyseniz ne mutlu. Ben de arada dolapta bakyp "Vay be fena da olmamy? aslynda" diyorum.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme