Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: Zvezda M-3 Armored Scout Car Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
erhntly
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/05/2011 Saat 18:10
Sevgili Ranger,

Modelcilik malzemeleri ve kimyasallary süreç içinde çe?itleniyor elbette. Amaç yapylan modeli do?alla?tyrmak, gerçek haline yakla?tyrmak oldu?u için, tertemiz boyanmy? maketin ölçekli bir model haline gelmesi için türlü tenikler, malzemelerle vs. ler kullanyyoruz.

Bunlaryn hepsinin ba?langyçta temin edilmesi ve ayny anda da kullanylmasy çok mümkün olmady?y gibi çok da gerekli de?il bence, her modelde ilerleme, deneme yanylma, el aly?kanly?y, malzemeyi tanyyyp en uygun anda, a?amada ve yerinde kullanmak gerekiyor.

Bu nedenle çok da kavramlary kary?tyrmadan, pasteller ile i?e ba?lanabilir, sonrasynda tatmin olma düzeyine göre farkly malzeme arayy?laryna girilebilir. Bu arada özelde site içinde yazylmy? makalelerden, forumun derinliklerinden, genelde de internetin bilgiye ula?ma konusundaki kolaylyklaryndan yararlanylarak bilgiler artyrylabilir. Malzeme seçimleri edinilen teorik bilgilerden sonra ve tabiki sormaya devam ederek yapylabilir.

Modelin in?asyny bekliyor, kolaylyklar diliyorum...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/05/2011 Saat 20:28
Orjinalini yazan: ranger

MIG pigment'i ilk defa duydum. Nasyl kullanylyyor acaba? Pastel gibi bir?ey mi o da?

MIG bir üretici, firmanyn ismi yani. Pigmentler de bildi?imiz boyanyn özünü olu?turan partiküller. Görünü? olarak toz pastele çok benzerler, biraz daha kyvamly ve yo?undur. Ysterseniz önce pastelle deneme yapyn. Sonra bir pigment alyp onu da denersiniz.

Ben ?ahsen toz pasteli fazla zayyf buluyorum ve istedi?im sonuçlara onunla ula?amyyorum. Di?er yandan ba?ka arkada?lar da pigmentleri sevmiyor. Bu durumda hepsini farkly ?ekillerde deneyip sizin isteklerinizi neyin kar?ylady?yny tespit edin derim.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 140
Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/05/2011 Saat 21:07
erhntly ve KucukEniste vermi? oldu?unuz bilgiler için çok te?ekkür ederim.

Elbette forumda ve internetteki di?er bilgi kaynaklarynda ara?tyrma yapmak mümkün (ve dahi yapyyorum da) ama model yapmaya bile ak?amlary yarym saat ayyrabilirken bu konuda ara?tyrma yapmaya zaman ayyrmak her zaman mümkün olmuyor. Biraz "armut pi? a?zyma dü?"çü gibi görülebilir ama durum böyle :)

Pigment bana birazcyk daha zor bir teknik gibi geldi ?imdiden... Hazyr setler ya da toz pastelle ba?layaca?yz gibi duruyor...

Modelin montajy ve boyamasy bittikten sonra zaten çok fazla tecrübem olmayan vernik atma i?ine girip sonra modeli kirletece?im. Bakalym bu konuda neler yapabiliyoruz...

Düzenleyen ranger - 25/05/2011 Saat 21:08
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/05/2011 Saat 12:34
?ase montajyny bitirdim gibi. Boya kuruyunca birazdan resimlerini atarym. ?imdi ?aseyi boyamy?ken kirletmek gerekir mi? Malum altta ya? izleri falan olmaly. Kirletmek gerekirse nasyl yapmaly?
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/05/2011 Saat 17:15
Son durum bu devam ediyoruz tabii:

https://picasaweb.google.com/107576543266808824201/Zvezda_2?authkey=Gv1sRgCO6H_cSe8sDGsAE&feat=directlink

Yukaryda modeli boyadyktan sonra kirletmeli demi?iz ama bu kuru fyrçalama gibi teknikler için de geçerli mi yoksa sadece pastel için mi geçerli? ?imdi mesela koltuklary eskitmek istesem nasyl yapmalyyym? Koltuklary baz rengine boyayyp sonra hemen kuru fyrçalamaya geçebilir miyim? Yoksa koltuk kirletmek te en sona my kalmaly?

Düzenleyen ranger - 28/05/2011 Saat 17:22
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/05/2011 Saat 17:59
Resimleri foruma bassan daha iyi olacak :)

Montaj sürecinde,daha sonra müdahale edemeyece?in yerleri tamamlayarak (ne yapylacaksa hepsi yapylarak) devam etmekte fayda var elbete.

Genelde her yi?idin yo?urt yiyi?i vardyr. Ben tüm modeli tamamlayarak boyuyor ve komple eskitiyorum. (Sonradan ula?ylamayacak ama görünen yerler istisna tabiki) Koltuk kirlenecekse ve üstü kapanacaksa aracyn, önce kirlenmeli sonra kapatylmaly tabiki...

Tüm eskitme teknikleri boya/vernik üzerine yapylyr.. sonra tekrar vernik atylarak korumaya alynyr...

Kolay gelsin :)
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/05/2011 Saat 18:39
O zaman bu durumda koltuklary baz renge boya --> vernikle --> eskit mi? Yoksa boya --> eskit --> vernile mi?
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/05/2011 Saat 19:55

Bu vatanda?yn yapty?y ?ey benzeri yapmak istiyorum. Bu bendeki ayny maketin bir parçasy. Sanki burada vernik yokmu? gibi geliyor öyle de?il mi?
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/11/2011 Saat 23:06
Koltuklaryn oturma ve syrt yerlerinin kahverengi (leather) olmamasy gibi bir durum söz konusu mu? Aslynda kylavuzda bazy koltuklar "field drab" renginde gözüküyor. Bazylarynda ise hiç renk belirtilmemi?. Koltuklaryn ye?il olmasy enteresan. Ynternette ara?tyrdym birisi tüm oturma yerlerini kahverengi+siyah bir kary?ymla boyamy? ki bana da mantykly geldi. Ne dersiniz?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2011 Saat 00:28
Deriden ziyade ye?il kanvas olabilir koltuklar. Suni deri daha çok Alman araçlarynda kullanylyyor ve siyah veya bordo/kahverengi onlarda yaygyn. Müttefiklerde ise daha çok ye?il tonlary yaygyn. Örne?in Willys Jeeplerde de koltuklar deri de?ildir.

Google'a M3 halftrack interior diye bir sorun, ne demek istedi?im daha iyi anla?ylabilir.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2011 Saat 08:23
Evet gerçekten de ye?il kanvasmy? koltuklar. Keyword çok yardymcy oldu... Sa?olun...
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2011 Saat 12:23
Yardymcy olabildiysem ne mutlu :)

Üstte mayys ayyndan kalma bir mesaj var. Orada yapan ki?i sanyrym sürtünmeye ba?ly yüzey a?ynmasy yapmaya çaly?my? ama bence hem biraz abartyly hem de gerçekçi durmuyor. Muhtemelen fyrçayla veya kuru fyrçalama yöntemiyle çok geli?igüzel yapmy?. Bence örnek almayyn.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2011 Saat 14:26
Ben de içeriye kuru fyrçalama yaptym biraz önce bu vatanda?yn yapty?yny referans alarak. Birazdan resimlerini koyarym... Bence de çok güzel olmady ama. Acemilik modelleri oldu?undan ö?renme a?amalary olarak de?erlendiriyorum...
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2011 Saat 14:35

IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/11/2011 Saat 14:36
Evet görüldü?ü gibi ön koltuklara yapty?ym kuru fyrçalama açyk renkten ötürü (sand) baya?y bir abarty durdu... Daha sonra sand'y field drab'la kary?tyryp üstünden bir daha geçtim. Etkisi biraz daha azaldy tabii ama yine de fazla.
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2011 Saat 12:17
Son durum bu arkada?lar:

Tek sorunum yine aracyn altynyn çolak kalmasy. Yani tekerleklerden birisi havada duruyor. Galiba ana ?aft yamukmu?. Bunu nasyl düzeltebilirim? Alt tarafy biraz ysytyp üstüne a?yrlyk koyup bekletme gibi fikirlerim olsa da pek cazip gelmedi sonradan.

?imdi syrada ö taraftaki çekme halaty motoruna telden halat yapmak ve ön yzgarayy söküp yine telden daha güzel gözüken yzgaralar yapmak. Ayryca farlaryn önündeki koruyuculary da kesip yeniden yapmayy dü?ünüyorum. Bu hevesle gidip bakyr tel aldym elektrikçiden ama hem kalyn gözüktü hemde o kadar kolay sarylmyyor silindirin etrafyna. Bunun için özel malzemeler mi var?

Düzenleyen ranger - 04/12/2011 Saat 12:21
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2011 Saat 12:59
Daha ince bakyr tel :)

özel çekme halatlary satylmakta tabiki benim kullandyklarym a?a?yda. MMuhtelif çaplarda bulabilirsiniz ben sadece bir örnek gönderdim...

http://www.jadarhobby.pl/eureka-lh04-towing-cable-set-for-afv-kits-11mm-p-12399.html
IP
ranger
Üye
Üye
Simge

Alıntı ranger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2011 Saat 13:02
Elektrikçiler bir garip, daha incesini istedikçe abi kalyny iyidir diyip vermeye çaly?yyorlar :D ?aka bir yana incesini bulamadym bir türlü. Bulabildi?im en incesi bile kalyn oldu.
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04