Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Tamiya X22 Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 24
Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Konu: Tamiya X22
    Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 17:50
Sevgili profiler,
tamiya boyalara yeni geçi? yaptym. Boyalary %50distile su %50 izopril alkol kary?ymyyla sorunsuz inceltip kullanyyorum. Fakat x-22 konusunda hiçbirfikrim yok, forumlarda mesajlarda aradym inceltme için,sadece x20nin bahsi geçiyor ve bende yok yaryna elimdeki modeli do?um günü hediyesi olarak bitirmi? olmam da lazym olunca tykandym. Elimde ?uanda kullanabilece?im synyrsyz alkol,distile su, revell enamel incelticisi ve selülozik tiner var, bu seçeneklerden hangisini kullanabilirim ve inceltme hususunda kullanmam gereken % oranlary nedir?
?imdiden te?ekkürler.
:))
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 18:10
Her yi?idin yo?urt yi?i?i farklydyr buna uygun bir söz bence. Bunun bir formulü yok, deneyerek kendi tekni?inize en uygununu bulabilirsiniz. Ben selülozik tiner kullanyyorum. Bazy arkada?lar alkol...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 18:11
Hamit bey merhaba ;
?u linke bir göz atarmysynyz ? Bugünleri dü?ünüp, bir soru listesi hazyrlamy?tym zamanynda. Umarym faydasy dokunur.

Boya + Astar + Vernik Sorulary ve Cevaplary

Saygylar.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 18:18
Bary? bey çok te?ekkür ederim, Nezih bey valla model tezgahymyn kahramany gibisiniz, ne zaman syky?sam burdasynyz, ben pm atmaya utandym bu kez siz yine yeti?tiniz.Çok te?ekkürler.
IP
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 18:25
son bir sorum daha olacak, x-22 ile x21'i kar?ytyrarak mat vernik elde edebildi?imiz gibisinden bir?ey okudum forumlarda. Do?ruluk payy nedir yoksa ben mi yanly? algyladym?
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 18:43
Do?rudur, ancak dikkatli olmakta yarar var. Fazla X-21 katarsanyz, matla?tyrycy fazla gelip beyazlar.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 18:52
tecrübeye dayaly bir oranty mevcutmudr deneme yanylmamy yoksa ??
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 19:59
Ben hiç vernik amacyyla kullanmady?ym için bilemiyorum. Azar azar miktar attyrylarak bulunabilir, az katty?ynyzda saten verni?e ula?yrsynyz, daha bol katynca matla?yr. Ancak ince bir denge, biraz kaçyrdy?ynyz zaman beyaza dönüyor ve kurumadan belli etmiyor. Bende X-21'i epey fazla kaçmy? bir ?i?e vardy, dökülmü? ky? kamuflajyndaki kireç rengi için kullanyyordum. Ne kadar beyazlayabilece?ini siz dü?ünün.

Ylla Tamiya lazym de?ilse, akrilik saten ve mat vernik olarak Microscale firmasynyn da Vallejo firmasynyn da ürünleri mevcut. Hazyr olduklary için bir kary?yma da ihtiyaç duymuyorlar.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 20:24
Peki mesela modeli dekallemeden önce tamiya x22 (elimde 5 ?i?e mevcut aryya gitmesin manty?y) atsam,sonra da Vallejo ya da microscale mat vernik atsam bigün sonra problem olur mu??
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 20:53
Verniklerin üstüste uygulanmasy bir önceki kat kuruduysa sorun yaratmaz. Ancak i?leri bir güne syky?tyryrken dekaller için kullandy?ynyz su veya dekal solüsyonlary (Microsol, Microset, Decalfix, vb) X-22'de çykmayacak beyaz lekeler veya bozulmalar yapabilir. ?ahsen böyle bir sorun ya?adym, dikkatli olun derim.

"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
IP
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 20:55
çok te?ekkür ederim, ?imdi x22yi attym, gece 1-2 gibi decalleri basar,sabaha da matt verni?i atarym. Yn?allah bir problem çykmaz. Yardymynyz için çok te?ekkür ederim.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 21:49
Orjinalini yazan: KucukEniste

Ylla Tamiya lazym de?ilse, akrilik saten ve mat vernik olarak Microscale firmasynyn da Vallejo firmasynyn da ürünleri mevcut. Hazyr olduklary için bir kary?yma da ihtiyaç duymuyorlar.

Ve Gunze.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 22:01
Orjinalini yazan: Hamit Egüz

Bary? bey çok te?ekkür ederim, Nezih bey valla model tezgahymyn kahramany gibisiniz, ne zaman syky?sam burdasynyz, ben pm atmaya utandym bu kez siz yine yeti?tiniz.Çok te?ekkürler.
Rica ederim, cekinmeden yazabilirsiniz PM olarak da, bu arda Gunze'nin de vernigi gayet iyidir. Ayrica genel tavsiyem, en iyi ogrenme ve gelisim yolu uretim, ucuz ve basit modeller uzerinde akliniza gelen her soruyu tecrube ederseniz cikan sonuclar hem gelismenizi hem de nelerden uzak durmaniz gerektigini gosterecektir. Uretim asamalarinizi da burada paylasirsaniz ben ve cogu arkadasim yorum yapacaktir gidasat ile ilgili. Iyi modeller.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 22:06
Bu arada ben, X22 attiktan sonra decal islemini microsol kullarak bitiriyorum, sonra tekrar bir kat parlak vernik. Yagliboya yada diger eskitme islemleri bitip kuruduktan sonra da en son Mat vernik islemi uyguluyorum. Ama tekrar belirtiyorum bu bir yol, sonuca hangi yoldan gittiginiz degil ulasip ulasmadiginiz onemli :)
IP
Hamit Egüz
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Hamit Egüz Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 23:49
Nezih bey siteye üye olduktan sonra ba?lady?ym bütün modeller hala yarym durumda,elime platin takylmasy vs derken ancak toparlayabiliyorum,tezgahtakiler macun ve boyamayy bekliyorlar,ama yaryndan sonra henüz bitmemi? olan yapym a?amasyndakileri severek payla?acam,en azyndan faciayy bi nebzede olsa önlemi? oluruz.Tekrar te?ekkür ederim Nezih bey.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04