Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: king tiger Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Lonewolf
Admin Group
Admin Group
Simge
Tekniker

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 437
Alıntı Lonewolf Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2006 Saat 19:31
Çok güzel olmuş, eline sağlık.
Kamuflaj, ve eskitme gerçekten iyi olmuş.

Sadece egzoslardaki pas rengi fazla canlı duruyor gibi (belki de fotoğrafdandır).
Gunze'nin pas rengi mi bu? Ben gunzenin pas renginin üzerine inceltilmiş burnt umber uyguluyorum, o şekilde biraz daha makul duruyor sanki.
Kaank
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2006 Saat 19:44
Orjinalini yazan: İdris

Gövdenin yanındaki sarı noktalar nedir?

501' e ait bi işaret olsa gerek..

Düzenleyen Batur
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2006 Saat 19:51

Gunze'nin pas rengi mi bu? Ben gunzenin pas renginin üzerine inceltilmiş burnt umber uyguluyorum, o şekilde biraz daha makul duruyor sanki.[/QUOTE]

haklısınız...ben bu tarz resimler gördüm gerçi ama orjinalinde bu kadar olmuyo galiba...burnt umber ı deneyeyim bakalım nasıl olacak....
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2006 Saat 23:54
Bunu buldum.

"332 also had a series of unusual cross-in-circle markings when it arrived at APG. These markings – a white cross on a round yellow or faded orange background approximately three inches in diameter – were painted on the glacis plate, on both sides of the hull, and on the rear plate. Some early sources speculated that this was a stylized version of the tactical marking of Heer s. Pz.Abt. 506, which also participated in the Ardennes Offensive (though not in the area of Kampfgruppe Peiper). Even the Patton Museum initially made this mistake in 1991, and identified 332 as having belonged to s. Pz.Abt. 506. However, the cross-in-circle cannot be a German tactical marking. The initial photographs taken by soldiers of the 463rd Ordnance Evacuation Company while they were recovering 332 in December 1944, and photos taken by other soldiers while the tank was at the Spa railhead, show no sign of the markings. They first appear in photographs after the Ordnance Technical Inspection Team had prepared the tank for transport to Antwerp, along with the O.T.I.T.-1 markings. In recent years there has been speculation that the O.T.I.T. added the markings to indicate balance points on the tank. The theory was that the markings showed center of gravity locations where the tank would pivot and start downward while being loaded onto a flatcar. This theory seems to have originated in a 1994 article in “AFV News” magazine. (9) This is probably not the correct explanation for the markings. The markings on glacis and rear plate weren’t near the center line of the vehicle, and those on the left and right hull sides were at different distances from the front of the tank. That they were applied by the O.T.I.T. or another US Army element seems certain, but the true purpose remains unknown."
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 10:34
http://fprado.com/armorsite/tigers.htm
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 11:58
elinde 501'e ait referans fotoları olan varsa sevinirim...ben tam anlamadım bu işaret olayını...varmı,yokmu nedir yani...
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 12:23
Resimleri bi vakitler bi rus sitesinden indirdim.
Benim eski makina yanınca adres filan kalmadı elimde.Rusça okuyamadığım için adını bile bilmiyorum.
CD ye kaydetmişim iyiki.

Ele geçirildiği zaman

Düzenleyen İdris
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 12:28
Taşınırken

Burada o haçlar var.

Düzenleyen İdris
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 12:35
Kapalı alanda.
Sağ tarafı.
Haçlar burada da var.

Dışarda

Düzenleyen İdris
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 12:40
Kesmişler garibi

Boyamışlar bide

Düzenleyen İdris
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 12:47
Yamayıp açık alana almışlar.

Bide boyamışlar.

Sanırım ilk hali böyleymiş.

Düzenleyen İdris
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 19:36
teşekkürler....o zaman bu haç işaretleri ele geçirildikten sonra konmuş...Dragon yanlış vermiş yani decal planını..silinecek..

not.resimleri kaydettim...bi sorun olmaması açısından isterseniz silebilirsiniz..
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/04/2006 Saat 21:02
Sanıyorum ortada bir karışıklık var.
1- Batur bey in yapmış oldugu tiger 312 taret nolu tank. Bu alet ardennes saldırısı sırasında terkedilmiş, ama Amerika ya gitmemiş. Bu yüzden yukarıdaki teze göre sarı işaretlerden taşımaması gerek. Zaten amerikaya giden tek tigerII de 332 taret nolu tank.

312 nin orjinal resmi.

Bu da 332 nin son hali

2- Dragonun yapım kılavuzunu inceledim. Sarı işaretleri sadece 334 taret nolu tank için vermişler. 312 numarası içinden cıkmasına rağmen, kılavuzda markingle alakalı, sarı işaret konusunda herhangi bir bilgilendirilme yapılmamış.
3- Yukarıda alıntılanan yazı ilginç bir yaklaşım olmuş. Ama genel bilgiye göre; normandiya da ağır kayıplara uğrayan ss101 ağır tank taburu, ağustos sonunda Almanya ya yeniden düzenlenmesi için çekiliyor. Eylül sonu ve Ekim başında, 509 Ağır Tank Taburundan 11 adet eski patterne göre boyanmış king tiger alıyor. Gelen tanklar bölükler arasında gelişigüzel olarak dağıtıldıktan sonra, aralık başında ardennes saldırısı için cepheye hareket ediyor. Genel kanı, 509 dan gelen tankların hepsinde bu işaretlerden bulunduğu.
Şimdi şöyle bir çelişki daha var. 501 in birinci bölüğünde kullanılmış olan 105 nolu tankta -509 dan gelen tanklardan birisi olmasına rağmen- bu markingi taşımıyor. Keza 334 ve 312 taret nolu tanklarda.
Sonuc olarak, pek sağlıklı bilgiler elimizde yok. Bu yüzden doğru bir sonuca ulaşmak oldukca zor. Su an Batur bey sarı işaretleri 312 taret nolu tanktan söktüğü anda herhangi bir şüphe kalmaz, yaptığı tankın doğruluğuna dair.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2006 Saat 03:16
Orjinalini yazan: judas

Genel kanı, 509 dan gelen tankların hepsinde bu işaretlerden bulunduğu.

Sarı yuvarlak içindeki beyaz haç 509 değil 506 nın işareti.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2006 Saat 03:25

Bu da 332 nin son hali

Bu son hali değil galiba.Bu şekilde boyalıyken tankın sol yanı açık sanırım.
Gerçi bu kamuflajla yolda da resmi var ama resim sağdan çekilmiş.
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2006 Saat 05:04

Doğrudur. Ama tankları 506 yerine 509 dan almışlar. Bu yüzden yandaki haçları buna yoruyorlar.

Bu son hali değil galiba.Bu şekilde boyalıyken tankın sol yanı açık sanırım.

Bildiğim kadarıyla ilk olarak orjinal kamuflajıyla sergiliyorlar. Sonra yanını acıp kendileri boyuyorlar, daha sonra uyduruk bir kamuflajla dışarıya cıkartıyorlar, sonra orjinal kamuflaja benzer olarak boyayıp içeri alıyorlar.
Yazık tanka, sonu pişmiş tavuka benzemiş.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2006 Saat 10:18

Doğrudur. Ama tankları 506 yerine 509 dan almışlar. Bu yüzden yandaki haçları buna yoruyorlar.

Bi karışıklık olduğu ortada zaten.
Söz konusu birlik 501,destek olarak 509 un tanklarını almış,ortada igisiz bi biçimde 506 nın işaretleri geziyor.
Gerçi en sonda bu işaretin neden ve kim tarafından konduğu belli değil,ama kesinlikle amerikalıların işi olduğu şeklinde noktalanmış olay.

Bunu yukarıda da basmıştım.

"332 also had a series of unusual cross-in-circle markings when it arrived at APG. These markings – a white cross on a round yellow or faded orange background approximately three inches in diameter – were painted on the glacis plate, on both sides of the hull, and on the rear plate. Some early sources speculated that this was a stylized version of the tactical marking of Heer s. Pz.Abt. 506, which also participated in the Ardennes Offensive (though not in the area of Kampfgruppe Peiper). Even the Patton Museum initially made this mistake in 1991, and identified 332 as having belonged to s. Pz.Abt. 506. However, the cross-in-circle cannot be a German tactical marking. The initial photographs taken by soldiers of the 463rd Ordnance Evacuation Company while they were recovering 332 in December 1944, and photos taken by other soldiers while the tank was at the Spa railhead, show no sign of the markings. They first appear in photographs after the Ordnance Technical Inspection Team had prepared the tank for transport to Antwerp, along with the O.T.I.T.-1 markings. In recent years there has been speculation that the O.T.I.T. added the markings to indicate balance points on the tank. The theory was that the markings showed center of gravity locations where the tank would pivot and start downward while being loaded onto a flatcar. This theory seems to have originated in a 1994 article in “AFV News” magazine. (9) This is probably not the correct explanation for the markings. The markings on glacis and rear plate weren’t near the center line of the vehicle, and those on the left and right hull sides were at different distances from the front of the tank. That they were applied by the O.T.I.T. or another US Army element seems certain, but the true purpose remains unknown."
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2006 Saat 10:22

Bildiğim kadarıyla ilk olarak orjinal kamuflajıyla sergiliyorlar. Sonra yanını acıp kendileri boyuyorlar, daha sonra uyduruk bir kamuflajla dışarıya cıkartıyorlar, sonra orjinal kamuflaja benzer olarak boyayıp içeri alıyorlar.

Yukarıdaki resimler yaklaşık olarak tarih sırasına göre dizilmiştir.
IP
<< Önceki Sayfa   5 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04