Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: F-4 B Sundowners (72/Hasegawa) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2434
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/04/2011 Saat 14:05
"F-4 LGB ta?ymaz" diye bir kaide yok tabii ancak F-4B modelinin hem görev hem de yapy bakymyndan LGB kullandy?y ?üpheli. Uçak da zaten F-4B de?il, maket güzel mi? Bence güzel, do?ru olmasy ?art midur?
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 00:25
?u görev ve yapy meselesini az daha açsak?
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 00:52
Görev daha çok bombacy eskortu. Bomba ta?yrlar, ?uursuzca ta?yrlar ancak genelde gittikleri, en azyndan VF-111'in gitti?i hedefler genelde yüksek önemli ve hassas hedeflerden çok yol, köprü, kamp vs gibi veya syky?an Deniz Piyadeleri'nin etrafyny temizlemek gibi "salla gitsin elde ne varsa" görevleri. Direkt hedef vurmaktan çok ilk mombalary byrakyp arkadan yük kamyonlary(A-7 veya A-6) gelirken hava sahasyny güvene almak. Vietnam sava?ynda Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyade havacylarynyn LGB kullandy?yny pek görmedimi konu hakkynda çok bilgim yok. Öte yandan F-4B'de genel olarak LGB güdümlemesi yapacak bir tertibat olmady?yny biliyorum. LGB atylacaksa bile bunu atacak daha uygun uçaklar vardyr. Senin verdi?in linkteki foto?raftaki arkada? ise F-4D, muhtemelen üzerinde özelle?mi? bir güdümleme mekanizmasy ile modifiye edilmi?(dikkat buyurursanyz syrtta ilginç bir takym antencikler de var) bir uçak. 1972'de çekildi?i yazyyor altynda, bu dönemde yanylmyyorsam F-105'leri azaltyp yük kamyonu olarak F-4C ve D kullanmaya ba?lamy?lardy syklykla. E'ler ise yukaryda VF-111'in F-4B'leri için yazdy?yma daha yakyn bir roldeydi.
Di?er yandan VF-111 1971'e kadar F-8 kullandy?y için huy olarak daha yakyna girip "it dala?y" yöntemi ile hava savunmasy yapan bir filo. Tabii F-8'deki 4 adet 20mm topun aksine F-4B'de gövdede bir ate?li silah bulunmady?yndan bu huylary de?i?mi?tir muhtemelen...ne dedim ben?
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 03:26
O dönemde gemide ba?ka avcy olmady?yna göre f-4 ün i?i do?al olarak eskort olmaktyr.
Ancak ?uursuz bir bombacy demek o dönem için pek geçerli olmasa gerek.Zira uçak av-bombardyman görevi için yapylmy?.Herhalde bomba ni?angahy vardyr.
Erken dönem f-4 lerde lazer güdümlü bombalary atmak için zaten harici podlar kullanylyyordu.Malum o tip bombalar f-4 ün yapyldy?y senelerde yeni geli?tiriliyordu.Vietnam sava?y LGB nin hem donanma hemde hava kuvvetleri tarafyndan ilk denendi?i yerdir.
Benim alynty yapma sebebim ise "F-4 ler eski kalyyor bildi?iö kadaryyla :)" bölümü.LGB lerin ilk kullanyldy?y uçaklardan biridir f-4.
Bu arada konu modelimiz olan f-4 ün kanatlaryna bakarak söyleyebilirimki kit "B/N".
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 03:46
Orjinalini yazan: Jolly Roger

muhtemelen üzerinde özelle?mi? bir güdümleme mekanizmasy ile modifiye edilmi?(dikkat buyurursanyz syrtta ilginç bir takym antencikler de var) bir uçak.

Syrttaki antenlerin bomba güdüm mekanizmasyyla ne alakasy var? ?a?yrma:)
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 10:14
"?uursuz"dan kastim "çok miktarda", bomba ni?angahy tabii var, bombalama görevlerine de gider. Uçak muhtemelen geç dönem N. Hava alyklarynyn üzerindeki IR zoziklerine(ya da her ne iseler) istinaden söyleyebülürük. Ben de "F-4 LGB için eski kalyr" söylemine katylmamaktayym(ve fekat o LGBler de Paveway II sanki, bilemedim). "Ta?ymaz" da demiyorum,dedi?im ?u ki "VF-111'in F-4B'lerinin LGB ta?ydy?y ?üpheli", yani çok muhtemel de?il ancak olabilir. Yaryca Pavespike gibi bir alet uçak üzerinde görünmemesine + olarak bu tip aletlerin uça?yn sistemleri ile uyumlu olmasy gibi bir gereklilik var sanyyorum. "Plug'n play" ?eklinde çaly?madyklaryny biliyorum. F-4B de eski bir modeli, ho? VF-111'in B'leri oldukça yeni üretim uçaklar, uyumlu olabilirler. Sonuçta demek istedi?im "F-4 LGB'ye biraz eski kalyr" diyebilecek insanlar var iken kanyt olmady?y sürece F-4B'ye LGB koymak böyle tarty?malar pörtletebilir. Bir daha yazyyorum, "maket güzel, do?ru olmasy ?art midur?".

"Muhtemelen" ile ba?layyp "de/da" ba?lacy ile bitirdim, demek ki anlatmak istedi?imi anlatamadym, benim hatam. O syrttaki yvyr zyvyr ECM-ECCM diye biliyorum zira Wild Weassel görevine giden elden geçirilmi? F-4D'lerde gördüm. Orada ?air okuyucuya sesleniyor ve diyor ki"Ey Fantor sever, bu aletin üzerinde oynanmy?, bu standart de?il, yüksek bir ihtimalle güdüm podu uyumlu olarak üretilmi?/tadil edilmi?tir" Yani bir nevi "Daha yolda bu kadar e?leniyorsak kimbilir orda ne kadar gülecez?"
Consume Ergo Sum
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/04/2011 Saat 10:34
?öyle bir foto?raf var. Sanki F-4N gibi.
Consume Ergo Sum
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2011 Saat 01:27
Bu uçak Vietnam sava?y sonrasynda hiç uçmady my yani?
Neden illa sava? dönemi B modelidir diye bir kysytlama olsun ki?Sava? sonrasy olabilir mi acaba modellenen?
IP
burcinemren
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 38
Alıntı burcinemren Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2011 Saat 10:24
arkadaslar,
saniyorum (pave penny) veya (pave knife) isimli iki pod kullanilmis 70 li yillarda.. bu podlarla desteklenmis F-4 ler LGB kullanmislar , veya kanat ucaginda LGB takili , destek ucaginda da pod lardan birisi takili ve destek ucagi LGB leri yonlendiriyor gibi birseyler.. son donem saldirilarinda A-7 lerle desteklenmis saldirilarda saniyorum bu sekilde bazi onemli hedefleri imha etmi F-4 ler.
''bunlar oyuncak degil kardesim olcekli model , anlayin artik yaw''
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2011 Saat 18:22
Ba?lykta yazana istinaden konu?uyoruz ama Ydris abi:}
Tarty?ty?ymyz F-4 mü, ba?lykta modellendi?i söylenen VF-111 F-4B'lerinin LGB ta?ymasy my yoksa Bitmi? modelin ba?lykta oldu?u ?ey olup olmady?y my? Durduk yere kural kitaby modelcisi pozisyonuna dü?tüm ya hadi neyse:} Modele isteyen istedi?i ?eyi koyar, ayry mesele. Olur mu olmaz my o da ayry mesele. Güzel görünmesi mi do?ru olmasy my ayry hedefler, amacyn ne oldu?una göre de?i?ir. F-4 alt modelleri Vietnam'da LGB ta?ydy my; ta?ydy. Yukaryda uça?yn VF-111'e ait bir F-4B oldu?u söyleniyor mu evet, bu filonun bu dönem zarfynda LGB kullanmy? olmasy muhtemel mi...dü?ük ihtimal. Ymkansyz my? Valla adamlar A-1'e klozet, F-4C'ye 12 tane MG podu taktyktan sonra bence her?ey mümkün. Benim dedi?im "F-4 LGB'ye eski kalyyor" diyen birine kanyt olarak gösterilen referansyn çok somut bir kanyt olamayabilece?i. Zira farkly yerlerde farkly modeller.   
Consume Ergo Sum
IP
KucukEniste
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2741
Alıntı KucukEniste Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/04/2011 Saat 18:38
Üstelik isabet yüzdesinin oldukça dü?ük olmasyna ra?men klozet kullanymyna devam etmi?ler, hatta A-7'den atmayy bile denemi?ler. Demek ki her ?ey mümkün.
"Ye?il Vadi bizim."
"Hayyr bizim".
"Öaaaaööa"
"Tutmayyn küçük eni?teyi!"
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2011 Saat 02:07
2.sayfa,3. mesajdan önce(senin mesajyn coli) Vietnam lafy ba?lyk dahil hiçbir yerde geçmiyor yada ben göremedim.
Daha önceki mesajlarda da J model demi?sin ama bu bir B/N model (daha çok N gibi).
VF 111 e ba?ly B/N modeller sava?tan sonra da kullanyldy?yna göre"F-4 LGB'ye eski kalyyor" do?ru bir tanymlama de?il,dolayysyyla model sava? sonrasy döneme göre de de?erlendirilmeli.

IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/04/2011 Saat 19:49
Do?rudur.
Consume Ergo Sum
IP
<< Önceki Sayfa   2