Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapim Teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Ahşap Modeller : Yapim Teknikleri
Mesaj icon Konu: Ya?lyboya eskitme Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Dragut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 66
Alıntı Dragut Cevaplabullet Konu: Ya?lyboya eskitme
    Gönderim Zamanı: 19/01/2011 Saat 18:34
Arkada?lar merhaba
?imdiye kadar yapty?y maketlerde hiç eskitme yapmamy? baya?y tembel bir modelci olarak yava? yava? eskitme i?ine de giri? yapayym dedim.En son yapty?ym maketlerde ön gölgeleme yapmy? biri olarak yapty?ym i?ler benim için tatmin edici oldu (Bu kysmy sorunsuz hallettik). Artyk ya?ly boya i?ine gireyim dedim.Birazda bunu elimdeki stoklara göre yapaca?ym için elimdeki malzemeleride açyklyyayym bir sürü 1/72 sava? uça?y maketi ,boyalar humbroll enamel, vernikler humbrol gloss cote satin cote mat cote,ya?ly boya, terebentin vs.Bu forumu açmadan önce yeterince bu konuyu ara?tyrdym.Aklymda bir takym sorular olu?tu i?te sorular:
1- Yukarydaki malzemeyi kullanyrsak ya?ly boya terebentin ikilisi boya ve verni?i hasar u?ratyr hissine kapyldym okudularymdan.Bunun yerine yaply boyayy ne ile inceltebiliriz? sentetik tiner olabilir mi?
2-Forumlarda akrilik vernik tavsiye ediliyor son kat olarak yukarydaki humbrol enamel boya+vernik üzerine akrilik vernik uygulasak onun üzerine ya?ly boya eskitme problem çykarma ihtimli olur mu ?
3-Bir forumda tüpte satylan sulu boyalar eskitmede ya?ly boya yerine teknik olarak tavsiye edilmi? marka ismi verebilirmisiniz kaliteli olmasy açysyndan.
4-Ya?ly boya eskitmedede gerçekçilik açysynda ayny boyalarda oldu?u için 1/72 ölçek için yapyldy?y gibi bir renk açma i?lemi yapylyyor mu?

IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2011 Saat 20:20
Selamlar, enamel bazli yikama yapacaksaniz (cogu yagli boyalar) akrilik vernik (future, Tamiya X-22) kullanmakta fayda var. Vernigin iyice kurumus olmasi onemli (2 gun civarinda). Yagli boyayi mineral spirits veya terebentin ile inceltiyorum. Sentetik tiner ile inceltmeyin, her turlu vernigi kaldirip goturur.

1. Humbrolun gloss coatu enamel bazliysa mineral spirits veya terebentin kullanmayin derim, enamel enameli kaldirir kanimca. Sentetik tiner ile yikamayi hic denemeyin derim.

2. Boyalardan sonra akrilik vernik uygularsaniz ve kurumasini beklerseniz hem enamel bazli hem de suluboya bazli yikama yapabilirsiniz.

3. ..

4. Bence yikamayi ana boya renginden boraz daha koyuca olacak sekilde yapmakta fayda var. Saf siyah kanimca cok tezat olusturuyor, cok hos durmuyor. Ben koyu gri veya kahverengi/mavi/siyah/beyaz karisimlariyla elde ettigim yikamayi kullanmaya gayret ediyorum.
IP
Dragut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Dragut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2011 Saat 23:39
Anlady?ym kadaryyla enamel boyanyn üzerine akrilik vernik uygulanabilir de?il mi? Birde bu akrilik vernikler ne ile ne miktarda inceltiliyor? Cevaplarynyz için te?ekkürler.

Düzenleyen Dragut - 19/01/2011 Saat 23:40
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/01/2011 Saat 00:37
Maketinizin boya ve decal i?ini tamamladyktan sonra tüm maketi akrilik vernikle kaplayyn.
Akrilik verni?in üstüne ya?lyboya yykama yapyn.
Yykama i?leminden sonra kurumasyny bekleyin ve son kat olarak ister akrilik olsun,ister enamel olsun vernik atyn.
Vernik inceltmesi markadan markaya az da olsa farklylyk gösterir ama sonuçta bu i?lem boya inceltmeden çok da farkly de?ildir.
Yyice kuruduktan sonra enamelin üstüne akrilik veya tam tersi akrili?in üstüne enamel sürülebilir.
Tüpte suluboya diye bir?ey duymadym hiç.Suluboya su ile kary?tyrylynca elde edilen katy bir ?eydir.O bilgiyi yanly? yorumlamy? olabilirsiniz.
Ya?lyboya için winsor-newton markasyny kullanabilirsiniz.
Ya?lyboyanyn tonunu açmak pekde mantykly de?il.De?i?ik boyalary kary?tyrarak diledi?iniz tonu yakalarsynyz zaten.
IP
Dragut
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı Dragut Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/01/2011 Saat 01:49
Ydris bey cevaplar için çok te?ekkürler
Tüpte suluboya olayyny kary?tyrmy? olabilirim çünkü baya?y forumlary ara?tyrdym.Sündüre sündere maket yapmy? oldu?umuz için biraz geriden geliyoruz amacym bütün teknikleri denemek.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/01/2011 Saat 03:04
Guaj boyadyr onlar. Suluboya gibi suyla inceltilerek kullanylyrlar.
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma