Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tuaf F-16C Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2011 Saat 05:11
Sa?lyk olsun, USAF olarak bitmeye yakla?sa da oldukça leziz olmu?. Boyadan kaynakly mental donmalara kar?y önerebilece?im tedavi boyanyn yo?un dü?tü?ü bölgelere iyice yslak olarak tatbik edilmesi gereken 2000 numara zympara, hem alttaki boya ile blend etkisi yaratmasy hem de boyanyn istemsiz kalynly?yny almasy açysyndan.

Nozzle idareten duruyor yanylmyyorsam bu arada.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/03/2011 Saat 05:18
Sagolun Ufuk Bey. Hmm, ince zimpara yapmak aklima gelmemisti, ilginc bir fikir. Evet, giris noktasindaki maskelemeden dolayi nozzle idareten duruyor. Orda da bir miktar islem gerekecek.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2011 Saat 05:45
Selamlar, en son bir kisim detaylarla mesguldum. Egzoz cikisindaki gumus halkayi maskeleyerek boyadim.

Formasyon isiklarini parafilm ile maskeledikten sonra once gumus, daha sonra clear red ve blue ile boyadim.

Egzozun patel aralarini da maskeleyerek boyadim.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2011 Saat 05:47
Nihayet sonuna gelebildim. Final resimlerini su adreste bulabilirsiniz:

https://picasaweb.google.com/110067636253319648868/2010_11_tamiya_48_f16c?authkey=Gv1sRgCMqwq5bc1u_-KA#

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2011 Saat 06:02

Kuyruk tam olarak oturmamis gordugum kadariyla, biraz daha ilgilenmem gerekecek. Onun disinda sizce yapabilecegim baska eklemeler veya degisiklikler var mi? Cok ince parlak vernikle bazi panelleri koyulastirip belirginlestirebilirim diye dusunuyorum. Onun disinda yapim ve bitis hakkinda diger kritikleriniz varsa onlari da ogrenmek cok iyi olur ilerisi icin.

Simdi bir sonraki modeli dusunmeye basladim. Elimde yapilmamis su maketler var:

Hepsi icin ayri fikirlerim var ama Tornado ile Tomcat'i ileriki bir zamana saklayacagim. Kolay yapabilecegim bir proje dusunuyorum. Gecenlerde aldigim F-16F (Tuaf D modeli yapacagim) ya da F-15'e baslayabilirim. F-4'u Tuaf SEA kamuflaj yapacagim, o da biraz emek gerektirecek.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2011 Saat 09:34
Burak bey merhaba ;
Model çok güzel olmu?. Tebrik ederim.

Üst üste F-4, F-14, F-16 yapmak sykycy olmaz my ? Siz yapty?ynyz modellerin uzun sürdü?ünü dü?ünürken ayny tip modellerle iyice bunalyp, yapym esnasynda hyzynyzyn kesilece?ini dü?ünüyorum. Belkide arada de?i?ik modeller nefes aldyryr. Ne dersiniz ?

1)
Herkes kalitesinden çok memnun.

2) Burunda acy vermez + kanat alty yükü ve de?i?ik kamolary olan herkül

3)Kysa bir zaman içinde almak istiyorum. Ama "Aero" versiyonunu :-)

Yukaryda verdi?im örnekler için genel olarak olumlu yazylar mevcut. Bizde de örnekleri ya az, ya da yok. Seversiniz diye dü?ünüyorum.

Saygylar.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
Toughbeard
Moderator Group
Moderator Group
Simge

Gönderilenler: 405
Alıntı Toughbeard Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2011 Saat 09:46
Çok ?yk Olmu? :)
Toughbeard

--------------------------
"Even Impossible says I M Possible" - Internetten alinti
IP
elyesa84
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 21
Alıntı elyesa84 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/03/2011 Saat 14:57
Ellerinize sa?lyk burak bey gerçekten çok güzel olmu? ama gönül isterdiki kaplan filonun yanynda bir akyncy olsun kysmet bol maketler.
IP
Burak Öztan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 682
Alıntı Burak Öztan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/03/2011 Saat 01:55
O son fotodan çykarylabilecek tek yorum "Anytime Baby!" ;)
E?er ba?larsanyz, verdi?iniz ara gazla ben de 32 tamiya ya ba?larym. (tabi kucakta nereye kadar gidebilirim orasy soru i?areti)
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/03/2011 Saat 16:07
Tesekkur ederim herkese. Dun burda IPMS'in 4. bolge yarismasi Tricon 2011'e katildim (http://tricon.tripms.org/). Oldukca heyecan vericiydi. Bir cok modelci ile tanisma firsatim oldu. Zannederim 450 kadar model vardi.

Gunun en buyuk surprizi internette uzunca bir zamandan beri bildigim Cek modelci Jon Vojtech ile tanistimam oldu.

http://www.umm-usa.com/about/about.html

Muthis detayli modeller yapiyor. Belki biliyorsunuzdur, 2009 IPMS Nationals yarismasinin sonlarina dogru bazilarin skandal olarak nitelendirdigi bir durum olmustu. Kendisinin 1/32'lik F-15 (5000 parcadan olusmus modeli) ile baska bir F-14 arasinda birincilik konusunda karar veririken juriler son anda F-14'u secmisler vs. Uzun tartismalar var bu konuda halen internette. 2009'da bu konudaki bir forum soyle:

http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?showtopic=198374

Neyse, kendisi cok mutevazi ve baskalarina yardimci olmaya calisan birisi. Hic anlam verememis sonradan olan tartismalara, jurilerin telefon aramalarina, hyperscale, FSM ve diger magazinlerin konuyu biraz saptirmasina, kendisin agzindan soylenenleri vs. Isi geregi kurdugu standi vardi, bir kac alet edevat aldim. Kendi urettigi bir cok scriber, testere, percin acici vardi, onlarin kullanimini gosterdi. Getirdigim modellere bakip goruslerini anlatti. Ilginc seyler soyledi, dekaller panel aralarina veya detaylara oturmadiginda solusyon olarak dikkatli bir sekilde sentetik tiner kullandigini soyledi. Modele ilk yaklastiginda inceledigi noktalari gormek, isigi elleriyle manipule etmesi ilginc geldi.

Bu yarismada, konvansiyonel yarismalarin aksine oldukca az sayida genel kategoriler vardi. Open Judging dedikleri bir sistem uyguladilar. Her model kendi icinde degerlendiriliyor. Bu sisteme gore bir kategoride butun modeller derece alabiliyor, veya hic biri odule layik gorulmeyebiliyor. ****, amator, 48, 32 gibi klasmanlar yoktu. Bir tek gencler icin ayri bir kategori vardi sanirim. Anladigim kadariyla katilan modellerin kabaca %10'u altin, %15'i gumus ve %15'i bronz aliyor.

Fotograf cekmeye calistim ancak tripod ve isik yetersizliginden pek iyi olmadi. Su adreste cektigim 3 dakikalik bir videoyu (unlisted) bulabilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=JNg8h2Hui2Y

Eger arkadaslarin cektigi resimleri bulabilirsem onlari basmaya calisacagim.

Ben de F-18, QF-4 ve en son yaptigim F-16'yi goturmustum. F-18 altin, QF-4 gumus, F-16 bronz madalya aldi. Juri uyeleri ile sonradan konusma firsatim oldu. Insan bir kez daha anliyor ki en onemli husus temel yapim asamalari. Ilk baktiklari noktalar inis takimlarinin dogrulugu ve simetrisi, tesviyenin temizligi, zimparada kaybolan detaylarin acimi, yapistirici izleri, kanopinin govdeye baglanti noktasi ve temizligi, radarlarin, pitot tuplerinin hizalari, kanatlarin simetrisi, yukseklikleri ve hizalari, dekallerdeki parlamalar gibi seyler oluyor. Acikcasi juriler nerdeyse sadece bu noktalara odaklaniyorlar desem yeridir. Boyanin duzgunlugu ve eskitmelere de dikkat ediyorlar ancak temel yapim kadar degil. Uc modelde de oldukca fazla sorun vardi ama modellerin baskalari tarafindan yakindan dikkatle incelenip kritik edilmesi cok yararli bir proses.

Neyse, boylelikle bu konunun da sonuna geldim. Yeni calismalari paylasmaya calisacagim.
IP
Ruhi BAYRAKTAR
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 74
Alıntı Ruhi BAYRAKTAR Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 00:53
Merhabalar...
Öncelikle modelleriniz ve aldy?ynyz dereceler için sizleri tebrik ederim. Bende F-16'nin 1/32 ölçe?ini yapmy?tym, 151.filo olarak. Tamiya'nyn kiti idi, gerçekten mükemmel bir kit. Resimleri ve yapym a?amalaryny www.modelcilikkulubu.org adresinden Teknikler ve Galeri kysmyndan görebilirsiniz/ula?abilirsiniz.

Düzenleyen Ruhi BAYRAKTAR - 29/03/2011 Saat 00:58
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 04:18
Dereceler için kutlarym; F-16'nyn bronz almasyna sebebini kritik ederken belirttiler mi acaba? Nerelere takylmy?lar?
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 06:35
Cok tesekkur ederim. Ruhi Bey, F-16'nizi inceledim. Oldukca temiz gozukuyor. Ozellikle egzoz ve yatay stablerin on tarafindaki acik gri guzel gozuktu (site ilgincmis bu arada, tesekkur ederim, bilmiyordum).

Jurilere ben de sordum hangi kisimlari incelediklerini. F-16 icin genel itibariyle sunlari soylediler:

- Egzoz ici gercege gore cok kaba olmus. Ic taraf o kadar kabartili olmamaliydi. Ic tarafin rengi de cok koyu. Daha beyazimsi olmasini bekliyorlarmis.

- Sag ana inis takiminda tekerlek yere tam olarak dik durmuyor. Hafif bir egim var.

- Ust arka govdede gumus isiklar (dikey stab koku yanlarindaki) ayni degil, sag taraftaki daha buyukce.

- Sol kanat ucundaki gri AMA poduna ustten bakinca pylona oturmasi icin plastikte var olan bosluk gozukuyor. Macun ile doldurmam lazimdi.

- Yakit tanklarinin pylonlari yere tam dik degil.

- Kanopinin sag on tarafinda cerceve-saydam kisim esiginde boya kalin kurumus.

- Yatay stablerin govde birlesim yerinde olusturduklari araliklar ayni degil. Sag stab onu sola gore biraz daha acikta duruyor.

- Dikey stabin hucum kenarindaki alti centikli cikinti (radar? pitot?) gumus renkli olmaliydi.

Bu gozlemlerin belki sonuncusu haric hepsine katiliyorum. Bu sorunlarin bir kismini yukarida basmadigim ama su adreste bulunan resimlerde gorebilirsiniz:

https://picasaweb.google.com/110067636253319648868/2010_11_tamiya_48_f16c?authkey=Gv1sRgCMqwq5bc1u_-KA#

Benim ayrica hata olarak gordugum bir kisim da on gosterge panelinin siyah tavani (HUD'un oldugu kisim, IP shroud, Turkce?) govdeyle tam birlesmiyor. On ve yanlarinda buyuk bosluklar var. Tamiyanin bu parcasi bu sekilde oturuyor ancak boslugu doldurmakta yarar var bence.

Bana kalirsa QF-4'te cok daha fazla sorun vardi. Ama belki phantom oldugu icin gormemezlikten gelmislerdir :)

Düzenleyen levburkara - 29/03/2011 Saat 06:36
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/03/2011 Saat 08:32
Bu saydyklarynyzdan herhangi üçünü pe?pe?e syralady?ynyzda byrakyn katylmayy, ki?isel hakaret kabul edilip, adam dövülecek kyvama geldi hobi i?i buralarda :) Byrakyn bu saydyklarynyzy çok büyük mantyk ve montaj hatalary baryndyran modellere bile bir ?ey demeye gelmiyor.
Neyse bu konu kangren oldu?u için fazla uzatmaya gerek yok. Bunlary dikkate alanlaryn i?leri ortada. Siz de mükafatyny almy?synyz zaten, tebrik ederim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2011 Saat 15:57
Selamlar, gecmis bir konuyu tekrar acmam umarim sorun degildir ancak konuyla iliskili bir sorum vardi. Acaba hava kuvvetlerimizde Advanced F-16C/D Block 50+ alim plani var mi? Bir kac yerde bununla ilgili birsey okudum ama tam emin olamadim.

Merak ettigim asil konu govde ustu konformal yakit tanklari (CFT) olacak mi F-16'larimizda yakin zamanda? Bilgileriniz varsa paylasabilir misiniz?

Bu arada Block 50+ modellerin hepsinde CFT oldugu varsayimindan yola cikiyorum ancak hataliysam duzeltirseniz sevinirim.

Tesekkurler.
IP
oy61
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1471
Alıntı oy61 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/05/2011 Saat 17:33
Hava kuvvetlerimiz F-16C ve D Block 50+ aldy. Hatta ilki bu ay sonuna do?ru teslim edilecek diye biliyorum. C ve D'de CFT bulunmakta. D modelinde ekstra olarak dorsal spine'de var.
Hayat bos!!!
Öyleyse epoxi ile dolduralim       
IP
<< Önceki Sayfa   3
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma