Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: 1/48 Tuaf F-16C Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: 1/48 Tuaf F-16C
    Gönderim Zamanı: 16/01/2011 Saat 23:25
Selamlar, yeni modele bir kac gun once basladim. Aklimda F-16D vardi ancak dayanamayip Tamiya C'de karar kildim. Su anda parcalarin temizligi ile ugrasiyorum. Hakikaten cok guzel bir kit, parcalarda kalip izi neredeyse hic yok ve parcalar cok guzel oturuyor.

152. filo (Akinci), Blok 50 yapmayi planliyorum. Okuduguma gore multirole SEAD gorevinde kullaniliyormus. Asagidaki hususlarda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

-Karartilmis cam kullanmam dogru olur mu? Eger olursa, hem ana kanopinin hem de arkadaki ucgenimsi kucuk camin karartilmis olmasi dogru mu? Resimlerden tam bir sonuca varamadim.

-Yuk olarak: Kanat uclarinda AMRAAM, dis kanat altlarinda AIM-9M (veya bos), ic kanat altlarinda yakit tanklari, ve gobekte AN/ALQ-184 ECM pod kullanmayi dusunuyorum. Ozellikle ALQ-184 hava kuvvetlerimizde var mi ve varsa 152. filo icin kullanmam dogru olur mu?

-Hava kuvvetlerimizde AGM-88 Harm fuzesi var mi? Varsa bu ucak icin kullanmam dogru olur mu?

-Son olarak hava kuvvetlerimizde Aim-9X var mi? M modelini gordum sanirim ama X modelini gormedim saniyorum. Yardimlariniz icin cok tesekkurler!

Düzenleyen levburkara - 17/01/2011 Saat 07:26
IP
jet x
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 131
Alıntı jet x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/01/2011 Saat 23:48
- Karartylmy? cam uygulamasy mevcuttur, bazy uçaklarda ana kanopi koyu iken arkada kalan kysym renklendirilmemi? saydamlykta olabiliyor.
-Blok 50 F-16'larymyz da bildi?im kadary ile elektronik harp sistemleri yoktur, di?er bloklardaki uçaklar ise gövde içine entegre EH sistemleri kullanyr ve gövde dy?yndaki tek parçalary hava aly?y ile kuyruk para?ütünün her iki yanynda bulunan antenlerdir.
- 151. filo SEAD görevleri amacy ile HARM füzeleri ile donatylmy? bir filodur. Dolayysy ile HARM yüklemek için 151. filoya ait bir uça?y modellemeniz kanaatimce daha do?ru bir tercih olacaktyr.
- ?u anda Hava Kuvvetlerimiz de sidewinderyn "x" modeli kullanylmyyor , ancak bununla ilgili anla?malar yapyldy?yny duymu? olsam da ne kadar gerçek ne kadar yalan bilemiyorum.
Yyi çaly?malar dilerim Burak bey ...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2011 Saat 17:05
Cok tesekkur ederim verdiginiz bilgiler icin. Oyleyse AN/ALQ-184 podu olmamasi lazim anladigim kadariyla. Halbuki cok da heveslenmistim. Bu konuda ek bilgisi olan arkadaslarin onerileri varsa cok sevinirim. Herkese iyi modeller.

Düzenleyen levburkara - 17/01/2011 Saat 20:04
IP
KursadA
Üye
Üye

Gönderilenler: 608
Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2011 Saat 18:04
Sorularinizin bir kismina cevap verilmis, projenizi merakla bekliyoruz. Bir duzeltme: Birkac yil once satin alinan fuzelerin teslimiyle birlikte Turk Hava Kuvvetleri F-16 ucaklari en az son bir bucuk senedir yaygin olarak AIM-9X kullaniyorlar ve bu fuzeleri tasiyan Turk F-16 resimleri yeni yeni gorunmeye basladi. Sanirim ilk Turk AIM-9X fotograflarini Ilker Basbug'un Nisan 2010'daki us ziyaretinde gorduk; onumuzdeki yillarda daha cok fotograf gorecegimizden eminim. Asagidaki fotograf Turk Hava Kuvvetleri'nin 2011 takviminden:

Düzenleyen KursadA - 17/01/2011 Saat 18:25
IP
KursadA
Üye
Üye

Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2011 Saat 18:34
Referans olmasi acisindan Basbug'un gezisinden Turk F-16'larinda AIM-9X kullanilmaya baslandigini belgeleyen birkac fotograf. Ozellikle ikinci fotografta Basbug'un arkasindaki fuze arka kanatciklarin govdeye baglandigi yerdeki AIM-9X'e ozgu baglanti noktasindan da anlasilabilecegi gibi AIM-9X.

Düzenleyen KursadA - 17/01/2011 Saat 18:36
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2011 Saat 20:06
Cok tesekkur ederim. Harika referanslar. Gelismeleri sizlerle paylasacagim. Oldukca heyecanliyim.

Düzenleyen levburkara - 17/01/2011 Saat 20:07
IP
jet x
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 131
Alıntı jet x Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/01/2011 Saat 22:21
Kür?ad bey ,foto?raflar ve bilmeyerek vermi? oldu?um yanly? bilgi hakkynda düzeltme için te?ekkür ederim . Bu mühimmata sahip F-16'lary ilk kez gördüm ,Artyk kitlerden çykan sidewinder x'ler yedek parça kutusuna gitmekten kurtuldu demektir.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/01/2011 Saat 20:07
Selamlar, ilk once motor aliklari ustunde calismak istedim. Parcalari birlestirmeden once bantla birlesim yerlerini acik birakacak sekilde maskeledim. Ardindan iki kat beyaz Tamiya liquid surfacer primer surdum.

Sonra kucuk tutacaklara yapistirdigim zimpara kagitlariyla birlesim yerlerini zimparaladim. En son alkolle ustunden gectim. Birlesim cizgisi olukca kayboldu.

Aliklarin icini ya airbrush ile ya da latex boyayi icine boca edip boyamayi dusunuyorum. Ikisinin de artilari eksileri var, henuz karar veremedim.

Düzenleyen levburkara - 16/02/2011 Saat 05:36
IP
Glock
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
Alıntı Glock Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/01/2011 Saat 15:04
Lateks boyayy içine doldurarak kullanma opsiyonunu iki defa oldukça ba?aryly bir ?ekilde uyguladym. Sonuç gayet tatminkar. Airbrush ile ne kadar alçak basynçta atarsanyz atyn boru ?eklindeki yapydan dolayy içeride türbülans olu?uyor ve tozla?ma yapyyor. Ek olarak gövde üst kysmy ön ve arka olarak iki parça halindedir. Bunlary birle?tiriken kendinize iyi bir yöntem belirleyin çünkü kitin geri kalany gibi sorunsuz oturmuyorlar aksi halde güzelim detaylary zymparayla yemek zorunda kalyrsynyz.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/01/2011 Saat 03:56
Tesekkur ederim, dediginiz gibi ben de latex boyayla yaptim. On ve arkasini birlestirdim ve bunlari kavrayan diger parcalarla dry fit yaptim, hersey oturacak gibi. Aligin agzina kadar boyayi doldurdum ve alttan banti actim. Sonuc beni tatmin etti simdilik (aligin girisindeki ince cerceve parcayi yapistirinca nasil olacak bilemiyorum).

Kanopideki kalip izini de once flexifile ve farkli zimparalarla zimparaladim. Ardindan compund ile parlattim ve future banyosu uyguladim.

IP
KursadA
Üye
Üye

Alıntı KursadA Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/02/2011 Saat 03:36
Oyle gorunuyor ki yakin zamanda Turk F-16'larinda kullanilan modern silahlarin arasina AGM-84H SLAM-ER fuzesi de eklenecek. Projeniz icin bir secenek olabilir:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2011 Saat 20:31
Tesekkur ederim Kursad Bey. Su anda amraam ve sidewinder dusunuyorum sadece ancak fikrim surekli olarak degisiyor bildiginiz gibi :)

Aligin en ucundaki parcayi taktinca birlesim yerini begenmedim. Aligi alkol banyosuna yatirdim ve butun boyayi soktum. Yapistirilmasi gereken butun parcalari yapistirdim. Aligin icindeki dik destek parcasini sonradan takabilmek icin ust kisimda ufak bir operasyon yaptim.

Tekrar latex boyayla aligin icini boyadim.

Kuruduktan sonra aligin icini bantla maskeledim ve FS 36270'e biraz siyah ekleyerek agiz kismini boyadim.

Lastiklerin disleri tesviyeden sonra kayboldu. Testere ve steren parca yardimiyla bu disleri tekrar acmaya calistim. Steren parcalari testereye farkli fakat esit aralikli yukseklikler vermek icin kullandim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2011 Saat 20:36
Kokpiti de once XF-19 ile boyadim. Ardindan maskeleyip siyah ile panelleri boyadim. Gri ile panel aralarina, siyah ile kokpitin icine yikama uyguladim. Ardindan metalik renkle kuru fircalama yaptim ve en son kurdanla dugmeleri boyadim.

Pilot ve koltugu da boyama asamasindayim. Pilotun oksijen hortumunu gitar telinden yapmaya calistim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2011 Saat 20:53
Beyaz parcalarin temizligi ve boyamasi da biraz zaman aldi. Beyazi boyamak icin Tamiya white primer ile astar uyguladim, ardindan Tamiya X-2 beyaz ile son rengini verdim. Beyazi boyamak biraz zahmetli geliyor ama baska turlu de yeterince renk derinligi olusturmak zor oluyor sanki.

Tamiya'nin eksoz cikisi kanimca oldukca duz ve basit verilmis. Eksozun ic kismindaki girintili cikintili dokuyu nasil veririm diye bayaa bir kafa yordum. Bir kac basarisiz denemeden sonra folyo ile bir deney yaptim. Folyo uzerine kalemle eksoz yapraklarinin boylarini isaretledim. Sac kesme makinasindan cikan bir basligi cetvel yardimiyla iki kez folyo uzerine cizdim.

Makas ve falcata ile parcalari kestim (toplam 24 adet) ve Japon yapistiricisi ile yerlerine tatbik ettim.

Cok iyi olmadi ama hic yoktan iyidir diyerek kendimi avutuyorum. Motorun diger parcalarini da degisik renklerle, yikamalarla ve kuru fircalama ile boyamaya calistim. Aligin sonunda kompresore yakin olan kismi da kahverengi ve siyah ile bir nebze kirlettim (aliklara onden bakilinca boyle bir renk gorulebiliyor sanki). Alik bitince onden resmini koymaya calisacagim. Eksozun folyo ile yaptigim kismina en son bir yikama uygulamam gerekecek.

Simdilik boyle. Biraz yavas ilerliyor ancak simdiye kadar kendi yaptigim hatalrin disinda cok buyuk bir sorun yok. Umarim sonunu getirebilirim yakin zamanda :)
IP
onuresenlik
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 26
Alıntı onuresenlik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/02/2011 Saat 22:12
levburkara bey elinize sa?lyk. modelinizi ilgiyle takip ediyorum; ?öyle ki ilginç ilginç yöntemler görüyorum. yakyn zamanda yapmayy dü?ündü?üm f-16 için güzel fikirler veriyorlar.

motor alyklarynyn boyamasynda kullandy?ynyz latex boya nedir acaba?
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2011 Saat 04:03
Tesekkur ederim Onur Bey. Latex boya saniyorum plastik boyaya tekabul ediyor. Su ile inceltilebilen, boya badana islerinde kullanilan boya. Ben iyice karistirarak fakat inceltmeden kullaniyorum. Kalinligi oda sicakliginda pekmezden fazla baldan az diyebilirim.

Aligin sonuna yaklastim gibi.

(Duzeltme: Yukaridaki resimler alik yanaklarinin yenilenmis seklini gosteriyor. Yanaklardaki boya gecislerinde beyaz kisma dekal uyguladim, boya sizintisini bir nebze giderdi).

Maskeleme gecislerinde ozellikle yanaklara dogru arizalar var gordugunuz gibi. Falcata ile kazimaya calistim ama pek bir ise yaramadi. Ayrica aligin ic kismina dogru birlesim yeri oldukca belli. Ancak uc kere sifirdan baslamanin verdigi sikintiyla artik oldugu gibi birakiyorum. Ileride tekrar yapacak olursam en son yaptigim gibi aliga ait butun parcalari birlestirip oyle boyarim diye dusunuyorum. Maskeleme ve tesviyeye biraz daha dikkat tabi ki.

Düzenleyen levburkara - 16/02/2011 Saat 05:59
IP
onuresenlik
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 26
Alıntı onuresenlik Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/02/2011 Saat 21:55
"oda sicakliginda pekmezden fazla baldan az"

açyklama için te?ekkürler:)
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 16/02/2011 Saat 03:42
Oldukça ba?aryly gidiyor, bence egzos patelleri durumu kurtarmy?.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04