Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: linkteki malzeme Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 34
Alıntı spike73 Cevaplabullet Konu: linkteki malzeme
    Gönderim Zamanı: 25/11/2010 Saat 18:00
Merhaba Arkada?lar youtube da gezinirken a?a?ydaki linkte vermi? oldu?um diorama çaly?ma videosunu buldum merak etti?im bir konu var ?eritler halinde kary?yma bastyrdy?y malzeme nedir ka?yt kuma? veya Türkiyede bulunabilecek bir malzememi birde o kary?ym anlady?ym kadaryyla alçy bu kadar ince oldu?u zaman kyrylmamasyny o malzeme mi sa?lyyor ????

http://www.youtube.com/watch?v=C4T4F3YwHiY
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2010 Saat 00:50
Malzemeyi bilmyorum vinyl bir malzemeye benziyor ancak
kagit mufak havlusu da ayni gorevi gorur. Sulandirilmis saten alciya bandirip calistiginiz zemine uygularsaniz
ayni sonucu elde edersiniz. Evde gayet rahat uygulayabileceginiz bir yontem malzeleri heryerde bulursunuz keza.

Iyi modeller

Düzenleyen nezih - 26/11/2010 Saat 00:50
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2010 Saat 02:43
Nehih Bey hakly, hiç ihtiyaç duyulacak bir malzemeye benzemiyor. Ben yyllardyr zemini tutkalla yslatyp üstüne ka?yt havlu, tuvalet ka?ydy veya kurumu? yslak mendil yerle?tiriyorum. Zemine yapy?tyktan sonra da üzerini tutkalla kaplyyorum. Para harcamaya de?ecek bir ürün de?il.
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2010 Saat 15:58
Sayyn Nezih ve Artt verdi?iniz bilgiler için te?ekkür ederim peki mesajymda sordu?um bir soru daha vardy bu kadar ince alçy çaly?malar esnasynda kyrylma ve çatlama yapmyyormu çünkü ka?yt havlu, tuvalet ka?ydy vb. veya linkteki ürün herneyse bunlar zaten ince ürünler birde saten alçyya batyrylynca dayanykly oluyormu acaba
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/11/2010 Saat 16:59
Ben alçy yerine beyaz tutkal kullanyyorum. Tutkal syvyyken yüzeyin ?eklini alyyor, kuruduktan sonra elastik yapyda oldu?undan kyrylma veya çatlama olmuyor. Dedi?im gibi yüzeye tutkal sürün va ka?ydy bastyrarak zemine tutunmasyny sa?layyn. Sonra üzerini bir çubuk veya fyrçayla pasta kekini kremayla kaplar gibi tutkalla kaplayyn. Çok kolay ve pratik.

örnek

Buradaki çok iyi bir örnek de?il ama birinci resimdeki kulenin altyndaki kayaly?y koli bandy ile sardy?ym gazete ka?ydyny ka?yt havlu ile kaplayarak yaptym.

Düzenleyen Artt - 26/11/2010 Saat 17:04
IP
spike73
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı spike73 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2010 Saat 10:04
Çok te?ekkür ederim Sayyn Artt verdi?iniz bilgiler çok yararly oldu çaly?manyzda çok güzel bu arada
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2010 Saat 13:31
Rica ederim, ba?ka takyldy?ynyz yerler olursa sormakta çekinmeyin. Ben de sorarak ö?rendim :)
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/11/2010 Saat 20:45
Rica deriz, Sayin Artt'in da belirttigi gibi tutkal ve saten alci karisimi catlamak bir yana gorup gorebileceginiz en sert ve saglam maddelerden biri oluyor kuruduktan sonra. Bu anlamda bildiginiz hamur hazirlar gibi goz karari ile saten alciya beyaz tutkal karistirak (hic su katmadan) bir hamur elde edebilirsiniz. Bu hamur, cabuk donmasina karsin o surecte kum torbalari, cesitli esyalar... akliniza ne giliyorsa uretebilirsiniz. Dikkat etmek gereken donduktan sonra hic bir delici veya kesici aracla mudahale dememeniz.

Malesef canlandirma(diorama) ben dahil ureten cok az kisi var , uretenlerin de uzun zamandir tezgahi bos ya da yapilanlar paylasilmiyor su donemde. Sahsi gorusum, canlandirmalar modelcilikte doruk noktasi, gerek arastirma surecinin onemi, gerekse kompozisyon ve hikayenin kurgulanma asamasinda modelciye katkisi, dioramaya eklenen modellerin uretim kalitesi... butun bunlar bir araya gelince izlemesi muthis modeller ortaya cikiyor. Basta kendi adima olmak uzere, umarim ilerleyen surecede daha cok uretim yapar yarismalarda bu kategorilerin acilmasina vesile oluruz.

Herkese iyi modeller selamlar.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 28/11/2010 Saat 21:05
Küçük bir ekleme yapayym: Tutkal-alçy katy?ymyna toz boya katarak farkly renkte malzeme de üretebilirsiniz. Örne?in tu?la üretmek için kary?yma elekle kahverengi toz boya katarsanyz üretimden sonra tek tek boyamak zorunda kalmazsynyz.
Nezih bey,
Ben kendi adyma öyle bir diorama üzerinde çaly?yyorum ki tam dedi?iniz gibi ara?tyrma, kompozisyon, planlama, malzeme tedariki ve in?a derken 3(üç) yyl oldu. Biraz daha di?imi sykarsam bu sene bitecek in?allah :)
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/11/2010 Saat 01:38
Orjinalini yazan: Artt

Nezih bey,
Ben kendi adyma öyle bir diorama üzerinde çaly?yyorum ki tam dedi?iniz gibi ara?tyrma, kompozisyon, planlama, malzeme tedariki ve in?a derken 3(üç) yyl oldu. Biraz daha di?imi sykarsam bu sene bitecek in?allah :)

Umarim en kisa zamanda bitirirsiniz, keyifle izleriz.
Uretim sureci evet tek bir model uretmeye nazaran mesakatli olsada, yavasligimizi ve tembelligimizi isin icine katarsak, diger ulkelerde ki modelcilerden geride olmamiz gayet normal. Iyi yada kotu bir sekilde uretmek lazim, malum isleyen modelci isildar :))

Herkese iyi modeller.

Düzenleyen nezih - 30/11/2010 Saat 01:41
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma