Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: Airfix SKYHAWK A4D-1 1:72 ( 00022 ) Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   2
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/09/2010 Saat 21:24
Tamam Ydris abi.
Bu arada enamel humbrol sipari?i verdim. Gunze Sangyo Akrilik H45 parlak göründü gözüme. Aldyklarym a?a?yda yazyly. Bazy 72 ölçekleri saymazsak 48 ve 32 ölçek çaly?maya ba?layana kadar renk uyumu ve benzeri uygulamalara de?ilde, tecrübe edinmeye yo?unla?aca?ym. Tezgahtakiler hariç 15 tane model var elimde bu ?ekilde çaly?aca?ym. Özen gösterip yapmayy dü?ündü?üm 7 taneyi de en sona saklyyorum. Bu sebeple akriliklere ?imdiden geçip el aly?kanly?ym olsun istemi?tim.

Burun : 127 Satin "U.S. Ghost Grey"

Rudder : 89 Matt "Middel Blue"

Saygylar.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2010 Saat 02:18
1)Her?eyden önce boyanyn mat veya parlak olmasy çok farketmez uçakta.Decal basmadan önce parlak vernik kullandy?ynyzy hatyrlayyn.

2)Y?inize yarayan renklerle yaramayan renklerin fiyatlary ayny.

3)Uygun renkleri aramak bir disiplin i?idir.Hem iyi bir aly?kanly?ynyz olur,hemde her makete ba?lamadan önce uygulamanyz gereken prosedürlere aly?yrsynyz.

4)Boyayy do?ru yerlerde kullanmak,boyayy tanymak lazymdyr.Her uça?yn boyasyny ara?tyryn,renklerin marka marka alternatiflerini bulun,hepsinden önemlisi mümkün oldu?u kadar çok çe?itli markalary kullanyn.Bu size en uygun olan markayy (gerek kyvamy,gerek fiyaty,gerek miktary) bulmanyzy sa?lar.

5)48 ve 32 ölçeklere ba?lady?ynyz zaman geli?igüzel boyamalarynyzyn yeteri kadar tecrübe kazandyrmady?yny göreceksiniz.
Boya kaç saate kurur,kaç saat sonra maskelenebilir,de?i?ik maskeler (syvy,hard mask veya bant)boyayy bozar my,vernik kaç saate kurur,vernik alttaki boyanyn tonunu ne derece de?i?tirir,yapylan rötu?lar belli olur mu vs gibi sorularyn cevabyny ancak ciddi bir çaly?ma sonucu bulabilirsiniz.
72 ölçekleri yaparken gösterilmesi gereken ciddiyet, 48 veya büyük ölçek yaparken gösterilmesi gereken ciddiyetten farkly de?ildir.

Sonuçta alynan maketler ucuz olduklary için veya küçük ölçekli olduklary için bittiklerinde kötü duruyor de?ildir.E?er kötü duruyorlarsa bu kötü yapyldyklary içindir.
Yapty?ynyz her maketi yapylabilecek en güzel,en do?ru ?ekilde bitirmeye çaly?yn.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/09/2010 Saat 20:34
Ydris abi tespitlerini hem bana hem bu vesile ile genele yapty?yny dü?ünüyorum. Kendi adyma bazylaryny not ettim.

1- Vallejo' nun vernikleri mevcut. Fyrça ile tad vermedi?i için syralamayy bilsemde hep dekal sonrasy eskitme öncesi a?amada kullanmy?tym. Bu sebeple verni?in mat veya parlak boyadaki etkisini test etme ?ansym olmady. Yazman çok iyi oldu.

2- Fiyata de?ilde artyk airbrush kullanycysy olarak daha sa?lykly ve ço?unlu?un kullandy?y akriliklere geçi?e odaklandy?ymy belirtmem gerekir. Özünde do?ru, ancak genele hitap eden bir tespit oldu?unu dü?ünüyorum.

3- Bende bu yönde bir adym atmy? ve yapym syrasyna koydu?um 5 model için kutularda veya planlarda yazyly boyalary sipari? vermi?tim. Pilotun ten rengi için belirtilen renk stoktaydy almy?tym, çoraby için verilen renk stokta yoktu alamamy?tym. ( airfix humbrol satylsyn diye çok fazla renk öneriyor. Farketmeme ra?men "artyk bir yerden ba?lamak lazym" diyerek sipari?i geçmi?tim. Gerçi bunuy belirttim ama konu vesile olup, vurgu yapman çok güzel.

4- Bazy çok eski deneyimlerim olsada, aradan geçen yyllary yok sayyp bugünkü durumuma bakty?ymda hem kendim hem ilk adymlary atan di?er üyeler için son derece do?ru bir tespit.

5- Geli?igüzel demeyelim. Airbrush ile kasty?ymy ve kendimi ister astar, ister boyama gibi konularda kasty?ymy farketti?ini dü?ünüyorum. "Boya kaç saatte kururdan.." ba?layan ve bir çok soruyu tek ba?lykta toplayan bir konu bile açmy?tym. O sorularyn do?ru oldu?unu dü?ündü?üm ( aksi mesaj yazylmady di?er üyelerden ) cevaplary sonrasy geriye sadece tecrübe etmek kalyyor. Bu tecrübenin ciddiyeti direkt çöpü boylamasy gereken bu maketin elimden geldi?ince toplanmasy için sarfetti?im çabayla ortaya çykmy?tyr diye dü?ünüyorum. Ama hazyr yazyyorken genele yönelik bir not olmaly yazdy?yn.

Son cümlelerin için kendi adyma pay çykartmak gerekirse. Fyrça ile boyanmy? ve "kutudan çykty?y" gibi yapylmy? 3 modelin ( HE-162, P-40B, F-86 ) eli yüzü düzgün oldu?unu dü?ünüyorum. P-40' da Arkut bey "burun önü birle?im yerini kaçyrmy?syn", Suat beyde ( Purdey ) "byrak bu ini? takymy hidrolik syzyntylary masalynyda, bombanyn birle?im yeri kabak gibi meydanda" diye yazynca F-86' ya ayry bir özen gösterip daha iyi olmasyny sa?lamy?tym. Hatalar mevcut ancak -ilerleme de mevcut- durumu vardy yani. :-))

Son söz olarak, anafikir anla?ylmy?tyr. Sadece bazy tespitlere parantez açtym.

Görü?mek üzere.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
<< Önceki Sayfa   2
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04