Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Diorama
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Diorama
Mesaj icon Konu: Ylk Ynsan ve Tanrylar Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
vayhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 40
Alıntı vayhan Cevaplabullet Konu: Ylk Ynsan ve Tanrylar
    Gönderim Zamanı: 03/06/2010 Saat 22:46
Ylk Ynsan ve Tanrylar - 1/35 Diorama

Kullanylan Kitler
Trumpeter Morser Karl-Gerat 040/041 (Initial Version) on railway transport carrier ( 00208 ) Trumpeter German Railway Track Set ( 00213 )

Alynacak Kitler
Trumpeter Kriegslokomotive BR52 ( 00210 ) veya Dampflokomotive BR86 ( 00217 ) - %100Trumpeter German Pz.Kpfw IV Ausf F Fahrgestell ( 00363) - %5Trumpeter German Railway Gondola ( 01517 ) veya German Railway Gondola ( 01518 ) Muhtemel ikincisi.

Öncelikle bu imkany bana veren e?ime sabryndan, o?luma da yardymyndan dolayy te?ekkür ederim.

Uzun zamandyr bir model yapmayy dü?ünüyordum. Kararly oldu?um tek ?ey diorama yapmakty ve bunun için internette takip etmi? oldu?um üretici ve modelcilik sitelerinden, forumlaryndan usanana kadar gezindim. Yurt içi ve yurtdy?ynda birçok ki?inin yapmy? oldu?u modelleri ve ve bu modelleri yaparken kullandyklary teknikleri inceledim. Uzun ara?tyrmadan sonra aklyma yatan Trumpeter’in Leopold ve Morser Karl modelleriydi. Bu iki maketi de detayly inceledim ve ara?tyrdym. Gözüme Morser Karl daha ho? göründü. ( Sary renk veya leopar deseninden çok ho?lanmyyorum ). Parça sayysyndan dolayy, satyn alyrken tereddüt etsemde, gözüm korksada kendimi elimde bir kutu ve bir sürü yardymcy malzemeyi ta?yrken buldum. ( HAZYRAN 2009 )

En zevkli kysym. Kutu açma kysmy. Biraz pimpirikli oldu?umdan dolayy öncelikle kutunun etrafynda deformasyon varmy diye kontrol ettim. ( Ara Not: Alyrken de kontrol ediyorum. Defalarca. Bu öyle bir duygu ki modeli satyn aldyktan sonra etrafynda etrafynda çizik var my? Varsa ne olacak sa bildi?iniz karton. Ama ben üzülüyorum. Moralim bozuluyor. ) Modelin etrafynda bulunan bantlary düzgünce kestikten sonra açyp, tüm parçalara teker teker bakyp üreticiye ki?isel notumu verdim. Kendime de. ( Aklynyza ilk gelen ). Yçinde bulunan kurulum kitapcy?yny 2 hafta boyunca okuyup hatim ettim. ( Çünkü genelde aldy?ym modele ba?lyyorum, sonra ah ?unu unuttum ah bunu unuttum, böyle yapsaydym daha iyi olurdu gibi olumsuzluklar olmasyn diye. )

Avusturalyaly Ian Hill’in ayny modeli,ne kadar ba?aryly ?ekilde uygulady?yny biliyordum. ( Satyn almama neden olan ki?i ) Onun yapty?y dioramayy örnek alark, onun kadar iyi uygulayamasamda elimden geleni yapmaya çaly?tym. Thanks Ian.

Tren Yolu:
Modelin içinden çykan raylaryn yetmeyece?ini dü?ündüm. Yapaca?ym eklerle birlikte ek set almam gerekti. Toplam 160cm. Alt tarafo 8mm mdf. Kenarlary modele oturacak ?ekilde boyuna ve derinli?ine göre 1mm alyndy.

FAZ 2.
Balastlaryn üzerine kum rengi ve de?i?ik renklerde zemin malzemelerini satyn almak için karar verdim ancak firmanyn elinde bulunmadygyndan kendimi balast konusunda beklemeye aldym.

Bundan sonra yapacaklarym ek malzemeler ve figurler. Dün gece uyku tutmady. Ba?layayym dedim geçen sene Ysviçreden aldym. Türkiye'de de satylyyor. ( Orada canym çok sykylmysty hafta sonlary ugradygym firmadan kendimi alyvermi? buldum )

De?i?ik eskitme teknikleri deniyorum. Son hali de?ildir. Üzerinde önce hafif pas ve sonra hafif toz veya çamur uygulayaca?ym. 03 Haziran 2010

Düzenleyen vayhan - 03/06/2010 Saat 22:50
IP
Boray
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 38
Alıntı Boray Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/06/2010 Saat 21:23
Süspansiyon kemerlerine yapty?ynyz pas çok kyrmyzy olmu? bence. Kuru pastel sanyrym o. Terebentinle yedirin derim...
IP
torabora
Üye
Üye

Gönderilenler: 388
Alıntı torabora Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2010 Saat 16:36
Kolay gelsin uzun metrajly bir çaly?ma olacak gibi.
Selamlar
AFV Matadoru
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2010 Saat 18:51
Tahtalary nasyl ve hangi renklerle boyadynyz acep?
Rivet Making Academy
IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2010 Saat 22:24
Kolay gelsin , seyretmesi çok zevkli:)
IP
vayhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı vayhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/06/2010 Saat 23:42
Orjinalini yazan: Boray

Süspansiyon kemerlerine yapty?ynyz pas çok kyrmyzy olmu? bence. Kuru pastel sanyrym o. Terebentinle yedirin derim...

Son rötü?ümde azaltabilirim.

Orjinalini yazan: torabora

Kolay gelsin uzun metrajly bir çaly?ma olacak gibi.

Sanyrym. 1 sene oldu. Bir yerlerde yanly?lyk yapyyorum ama :D

Orjinalini yazan: gokce

Tahtalary nasyl ve hangi renklerle boyadynyz acep?

Tahtalary ?öyle boyadym. fakat görüntüsü a?yry derecede ho?uma gitmedi. XF-64 Red brown ile bir kat attym. Yyice kuruduktan sonra Kulak temizleme çubu?unu Tamiya tinere dokundurdum. Fazla tineri çubu?u karton bir zemine dola?tyra dola?tyra orta seviye ysla?a getirdim. yani ne fazla ne az. Çubu?u, XF-57 çalkaladyktan sonra kapa?yndan biraz boya aldym. Tahta görüntüsünü verebilmek için ba?yndan sonunda kadar sadece düz hareketler yaptym. Böylece iki ton olu?tu. Renk geçi?lerini tiner ayarlady. Arada kahverengi ton olsun diye tahtanyn ortasyna tinerin suyunu bastyrarak çykardym ve tekrar düz hareketler yaptym.
Son olarak oil wash yapmak gerekiyor.

Orjinalini yazan: erhntly

Kolay gelsin , seyretmesi çok zevkli:)

Te?ekkür ederim.

Düzenleyen vayhan - 06/06/2010 Saat 23:47
IP
vayhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı vayhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 17/06/2010 Saat 23:14
Ek alet edevat, araç figür vs...

IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/06/2010 Saat 09:31
Fotolar maalesef benim PC'mde görünmüyor..
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
vayhan
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı vayhan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/07/2010 Saat 23:12
Bu aracida eklemeyi dusunuyorum. Fakat rolunu tayin edemedim. Elestirilerinizi bekliyorum. Cami sonradan yapistirdim.

IP
SweetChild
Üye
Üye

Gönderilenler: 372
Alıntı SweetChild Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/07/2010 Saat 17:04
abi çok güzel olmu? kübelin, küre?i metalik ksymyny gun metal ile boyayyp uç tarafa steel ile dökünme efekti yaparsan daha iyi olur gibi geliyor. ve küre?i tutan tutamaçta araç renginde olursa daha iyi olur gibi.
kolaylyklar dilerim.
SweetChild
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/07/2010 Saat 20:13
Çok ba?aryly, eme?inize sa?lyk...
erdinç