Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: F-18F 1:48 Hasegawa Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2010 Saat 16:13
Tesekkur ederim Arkut Bey. Iyi bir yuzey hazirlamanin onemini daha cok kavriyorum bu son zamanlarda. O yuzden toplama, tesviye, ve astar isi oldukca uzun suruyor benim icin. Bu arada firsattan istifade; bazen cogu arkadas icin bilinen/basit adimlari uzata uzata anlatiyorum, farkindayim. Biraz sikici olsa da yeni baslayan arkadaslara yardimci olur umuyorum. Bunun disinda eger bazi noktalari daha yakindan gormek isteyen arkadaslar olursa o kisimlarin da resmini cekip post edebilirim.

Model bitiminde yapimdaki aksakliklari, dikkatsizlikleri vs. belgeleyen bir dizi resim paylasmayi da dusunuyorum bu sefer. Onlarin da yararli bir tartisma firsati olacagini umit ediyorum.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/08/2010 Saat 16:59
Orjinalini yazan: levburkara

Tesekkur ederim Arkut Bey. Iyi bir yuzey hazirlamanin onemini daha cok kavriyorum bu son zamanlarda. O yuzden toplama, tesviye, ve astar isi oldukca uzun suruyor benim icin. Bu arada firsattan istifade; bazen cogu arkadas icin bilinen/basit adimlari uzata uzata anlatiyorum, farkindayim. Biraz sikici olsa da yeni baslayan arkadaslara yardimci olur umuyorum. Bunun disinda eger bazi noktalari daha yakindan gormek isteyen arkadaslar olursa o kisimlarin da resmini cekip post edebilirim.

Model bitiminde yapimdaki aksakliklari, dikkatsizlikleri vs. belgeleyen bir dizi resim paylasmayi da dusunuyorum bu sefer. Onlarin da yararli bir tartisma firsati olacagini umit ediyorum.

Yardymcy oluyor Burak bey. "eger bazi noktalari daha yakindan gormek isteyen arkadaslar olursa o kisimlarin da resmini cekip post edebilirim." demi?siniz ya, bu da son derece yardymcy olur yeni ba?layanlar ve kendisini geli?tirmek için.... Ama nasyl ? :
Siz fazladan 20 resim eklediniz diye de?il. Bir elinizde hava tabancasy, di?er elinizle nintendo wii de nasyl rakete vuruyorsunuz diye de de?il. Forumlaryn ki?isel web sitesi de?il, payla?ym üzerine kurulu platformlar oldu?unun bilincinde oldu?unuz için ve kendinizce bir katkyda bulundu?unuz için faydasy olur. Öyle ya... Foruma üye yüzlerce üye vardyr. Bir ço?u gün içerisinde aktif oluyor, tahminen makette yapyyorlar, hatta hiç bir ?ey bilmeseler bile, en azyndan tecrübe ettikleri bir ?eyler vardyr. Ama olmaz. Ayyp olur sonra.

Yabancy bazy forumlara üyeyim. Birinde aktif olarak konu açyyorum. Hatta bilgi sahibi maketçilerin, en basit terimleri bile oralardan ö?rendiklerini dü?ünüyorum. Mesela boya için denir ya "süt kyvamynda" diye. En basit örne?i mesela. Bu forumlaryn geneli için ?unu diyebilirim. Adamlar tamamen hobi amaçly maket yapyyor, 2 plastik parçasyny sulu boya ile bile boyasan "çok güzel görünüyor" "devamyny sabyrsyzlykla bekliyoruz" gibi mesajlar yazyyorlar. Yyi yapan zamany veya imkany oldu?undan, kötü yapan kompleksi olmady?y ve makete baky? açysyndan, yapty?y makedide sergiliyor, bildi?inide payla?yyor çünkü ady üzerinde : Adam bir "forumda" bulunuyor, kendine ait ki?isel maket sitesinde de?il. Ülkemizde ingilizcesi iyi olan, zamany ve parasyda varsa ( yetenek dememe bilmem gerek var my ? )ilerlemi?, ancak payla?mayy ö?renememi?. Her ?ey makalelerden ibaret de?il, anlyk bir bilgi ihtiyacymyz, güncel bir geli?me için akyl, teknik dany?maya ihtiyacymyz forumlarda giderilemeyecekse açalym o zaman kendimize bir site, egomuzu orada tatmin edelim. Ufuk bey yyllyk domain ücreti öderken araya kaynak yapmayalym.   
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/09/2010 Saat 03:54
Gri renk ile yikamayi yaptim. Dogru rengi tutturmak biraz zor oluyor.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/09/2010 Saat 04:58
Mat vernik (biraz yari-mat vernik de var) ve extra parcalardan sonraki durum:

Kanopide korktugum seyler basima gelmemis neyse ki. Yapim olarak arka lastikler ve iki koltuk kaldi. Koltuklari nasil yapacagim halen bilemiyorum (2 deneme yaptim ikisi de olmadi. Sifirdan basliyorum).
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/09/2010 Saat 04:57
Modeli sonunda bitirebildim.

http://picasaweb.google.com/levburkara/2010_09_hasegawa_48_f18f?authkey=Gv1sRgCJjp78-glpSyqQE# adresinde resimlerin tamamini bilabilirsiniz. Yapim suresince gosterdiginiz ilgi ve yorumlarininz icin cok tesekkurler.

Düzenleyen levburkara - 10/09/2010 Saat 04:58
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/09/2010 Saat 05:00

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/09/2010 Saat 05:02

Düzenleyen levburkara - 10/09/2010 Saat 05:03
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/09/2010 Saat 15:06
Co-pilot beni bekliyor herhalde :-) Bin git misali net bir model olmu?. Ne denir ??? "Eline sa?lyk karde?" denir. ( Lastiklerin beyaz yanaklarymy var, yoksa jant my onlar ? )
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/09/2010 Saat 23:45
Elinize sa?lyk çok güzel olmu?. Tebrikler.
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 12/09/2010 Saat 14:28
Yzlemesi gerçekten çok keyifli oldu :)
erdinç
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 02:40
Cok tesekkur ederim. Yapim sonunda hatalari belgeleyen bir dizi resim hazirlamayi dusunuyordum ama biraz tembellik basti. Zaten resimlerden cogu belli oluyordur. Kisaca ozetlemem gerekirse su sorunlar mevcut:

- On govdenin sag ve sol tarafinda yikama fazla koyu ve belirgin.

- Bazi noktalarda panel cizgileri ve percinler yeterince derinlestirilmedigi icin yikama tam oturmamis.

- On inis takiminin ucundaki katapult tutunma cubugundaki siyah bant daha egimli olmaliydi.

- Kanopinin sag kenarlarinda boya kalkmasi ve boya sizintilari mevcut. Kanopi maskelemeyi henuz tam oturtabilmis degilim.

- Koltuk kemer tokalari yercekimi yokmus gibi havada duruyor.

- Eksoz cikislarinin sonradan govdeye ilistirildigi cok bariz. Zannederim en zayif noktalarindan bir tanesi bu.

- Alt taraf fazla temiz duruyor.

- Dusurulmus ana flaplardaki su/sivi sizintilari cok gercekci durmuyor. Tabancayla boyandigi belli oluyor.

- Son olarak, kanopi fazla yukari kalkmis gibi hissediyorum. Bunu tam kanitlayamadim. Photoshopda kanopisi acik gercek ucukla modelin yandan resimlerini ust uste koydum ve cizimlerle profillerini cikarttim. Kanopi dogru acida gozukuyor. Yine de modele baktigimda kanopi fazlaca acilmis gibi hissediyorum, bir sey yanlis duruyor.

Bu gozlemleri genc arkadaslar icin not etmek istedim, modele baktigimda neler gordugumu izah edebilmek icin. Gecen senelere kadar bu tur noktalari dikkate almazdim, ancak simdi daha cok gozume batiyor.

Düzenleyen levburkara - 13/09/2010 Saat 02:59
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 04:00

Biraz daha kapatmak gerekecek sanyrym.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 04:05

Yine de modele baktigimda kanopi fazlaca acilmis gibi hissediyorum, bir sey yanlis duruyor.

Biraz da geride olacakmy?.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 04:31
Orjinalini yazan: idris

Yine de modele baktigimda kanopi fazlaca acilmis gibi hissediyorum, bir sey yanlis duruyor.

Biraz da geride olacakmy?.

Foto ebady diye bir kavram??

Modele dönersek, ?ahsi fikrim altyna bir kysym da eskitme istedi?i yönünde, tamamen subjektif yorumumdur. Onun haricinde cidden leziz oldu model eline sa?lyk.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 04:51
Orjinalini yazan: Ares

Foto ebady diye bir kavram??

Makine kafasyna göre takylyyor p.
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 04:52
Idris Bey, gozleminize katiliyorum. Dun kanopiyi cikarip tekrar yapistirayim dedim. Japon yapistirici kullanmistim beton gibi olmus. Citirdama sesleri geldi sagindan solundan cekindim :( Bundan sonra kanopileri beyaz tutkalla yapistirmaya calisacagim bu tur durumlara karsi.

Tesekkur ederim Ufuk Bey. Gecen sene 48'lik terminatorum uzerine yolladiginiz gozlemler yapim ve tesviyeye daha kritik bir gozle bakmami sagladi. Onun cok etkisi oldu dikkat ettigim noktalari degistirmemde.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 05:01
Rica ederim, sonuçta konuyu analitik olarak ele alyyorsunuz, dolayysyyla elde etti?iniz sonuç çok ?a?yrtycy olmady bu modelde kendi açymdan.
Japon konusunda iki adet riskli yöntem mevcut, ilki çatyrdatmak, sonuçta japon esneyemedi?i için o çatyrdamalar japonun kyrylma sesleri, ama ayary kaçyryp kanopiyi ha?at etme ihtimali de yüksek. Ykinci yöntem fyrçayla ince ince aseton sürmek japonun üstüne. Aseton malzemeyi yumu?atyp sakyz kyvamyna getirir. Ama dedi?im gibi ikisi de risk yapy?ma derecesini ve yüzey alanyny bilmedi?im için. Ben genelde yanly?lykla vurup defalarca japonlu kanopiyi yerinde söktü?üm içim rutine ba?lamy? durumdayym bu hus**** ama stresi de fazla haliyle.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/09/2010 Saat 07:44
Ymrendi?imi söyleyip böyle kendim içn bir sonuç için uzun yyllar hayal kurmaktan korktu?umu iletmek isterim.
Yyi maketler!

-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
<< Önceki Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma