Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: F-18F 1:48 Hasegawa Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: F-18F 1:48 Hasegawa
    Gönderim Zamanı: 03/05/2010 Saat 14:55
Selamlar, bir suredir bu model uzerinde calisiyorum. Sizlerle paylasmak istemistim fotograflari, ancak simdi uygun oldu.

Ilk defa detay seti kullaniyorum (Aires). On paneli modelden kesip Airsein parcasini oturtmak biraz macun gerektirdi. Koltuklari henuz boyamadim:

Modelin tesviyesi de oldukca zahmetliydi. Butun panel cizgilerini ve percinleri yikamayi iyi tutsunlar diye derinlestirdim:

Astar olarak Surafcer 1200 kullandim:

Düzenleyen levburkara - 03/05/2010 Saat 14:58
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/05/2010 Saat 15:03
On tarafin tesviye ve detay aciminda hatalar vardi, onlari da duzeltmeye calistim. Daha sonra Gunza Aqueous'un 307 ve 308 numarali boyalari ile ana renkleri uyguladim.

Bu asamalardan sonra biraz tonlama yapmaya calistim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/05/2010 Saat 15:12
Tonlamayi cogu yerde begenmedim. Elimden geldigi kadariyla duzeltmeye calistim. Cok icime sinmese de artik yapabilecegim cok sey yok :) Parlak vernik ve dekalleri uyguladim. Vernik icin amonyakli camsille incelttigim future'i kullandim. Dekaller Two Bobs'dan ve cok inceler.

Bir sonraki asama dekallere mikrosol surmek ve yikama uygulamak. Tuz eskitmesi de yapmayi dusunuyorum ama henuz tam karar veremedim, yapamazsam felaket olur diye dusunuyorum.

Acikcasi bu gri kamuflaj oldukca monoton. Resimlerde de bir cok hata goruyorum ama genellikle geri donusu olmuyor maalesef. Bakalim, umarim yikama biraz hayat verir modele.

Kritik goruslerinize her zaman oldugu gibi acigim, simdiden tesekkur ederim.
IP
KFKF
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 378
Alıntı KFKF Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2010 Saat 10:42
Merhaba,

Bence tonlama uygun olmu? ve tuz eskitmesine gerek yok. Yykama ile devam etseniz iyi olur.

Koray
Koray Fenman
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2010 Saat 16:18
Artyk yapabilece?im çok ?ey yok yazmy?synyz, bu do?ru de?il :)

Ayny gerçek donanma uçaklarynda oldu?u gibi boya/dekal/mat vernik üzerine kirletme (toz pastel ve airbrush ile) arkasyndan da gene airbrush ile gri tonlamalarynda touch-up yapabilirsiniz. Ne kadar farkly pislik ve gri tonu kullanyrsanyz o kadar gerçekçi görünür.

Gerçek uçaklaryn fotolaryny inceleyin, gemide de ayny i?lem uygulanyyor, belli rötu? patternleri var
Güzel gidiyor, kolay gelsin :)
Yeminli modelci
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/05/2010 Saat 20:29
Koray Bey, Kaan Bey, tesekkur ederim gorusleriniz icin. Tuz eskitmesini bir denemek istiyorum ama korkuyorum. Belki eski bir modeli kurban secip onda bir deneme yaparim. Bu da CAG ucagi oldugu icin (CAG ne demek acaba?..) alsinda cok da eskimese iyi olur dediginiz gibi.

Fotograflari cok inceliyorum ama gordugum paternleri yapamiyorum. Bu ucakta denedim bir kac sey, olmadi kapattim. Temel neden airburshi hala cok yakin ve dusuk basincta uygulamadigim icin zannederim (biraz aceleden, biraz da sabit bir elim olmadigi icin). Ikinci ve daha ciddi problemimse cesaret bulamadagim icin tonlamayi cok siddetli yapamamam. Fazla tezat yok yani. Parlak vernik de tonlamanin etkisini iyice kistigi icin sonucta oldukca monoton bir hal aliyor model. Neyse, artik bir ara soyle ucuz ve cabuk yapabilecegim bir model edinirsem belki biraz daha rahat olabilirim.

Biraz sevkim kirildi acikcasi cunku son anda dekali degistirdim (low-viz'den hi-vize gectim) ve simdi oyuncak gibi gorunuyor gozume :) Belki parlak vernigin de etkisi var boyle gorunmesinde. Neyse, yazdiklarimi hizlica bi okuyunca psikolojik bir bunalimda oldugumu dusundum o da baska bir konu :) Sanirim bir sonraki fotolar artik bitmis modelin resimleri olur.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 01:41
Commander Air Group, uçak gemisinde konu?lu bütün filolaryn ve dolayysyyla tüm hava operasyonlarynyn komutany, mühim insan.
Burun nahiyesindeki alt üst birle?mesindeki tesviye haricinde gözüme takylan bir nokta olmady, eline sa?lyk. Kaan'yn dedi?i gibi rötu? olayyna girebilirsin, galeri kysmynda bir kysym örnekler mevcut
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 07:53
Genel bir kural olarak yeni denenecek teknikler her zaman önce bir eski maket üzerinde denenmeli (bence).
Airbrush konusunda da single action internal mix bir airbrush tavsiye ederim (Badger 200 gibi). Double action'lara göre daha az el hassasiyeti gerekir, bir kere ayarlarsynyz, sonra geriye sadece teti?e basmak kalyr. Gunze leveling thinner (normal tineri de?il) ile de kullanyrsanyz gayet problemsiz ve zevkli boyamalar yapabilirsiniz.

Bu arada ben de artyk foruma falan bakyp yazdy?yma göre ufaktan gazlara geliyor muyum ne :)
Yeminli modelci
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 07:56
Selam,
Gözüktügü kadariyla çok sorun yok. Ama Ufuk'un dedigi yer benim de gözüme takildi. Bunun disinda, eskitme olarak belki bir kaç yerde bariz olanlari eklemeniz gerekebilir. Ne bileyim, bu uçaklarda özellikle motorun altindan ve kanat katlama yerlerinde bariz yag akintilari oluyor. En azinda A-D modelleri için. Ve bu akintilar nedense boyanarak kapatilmaz gibi duruyor hep.
Belki kanat katlama menteselerinde olmayabilir ancak özellikle motorun altina dikkat edilmesinde fayda olabilir.
Son olarak, küçük birsey ama fotografta büyük duruyor, sol aleronun yapistirilamsinda bir düzenleme yapilabilir mi acep?
Bunlari söylemisken, siddetle imrendigimi belirtmek isterim.
Ìyi maketler!
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 13:38
Selamlar,

Çaly?manyzy çok be?endim. Panel çizgilerini ne ile derinle?tirdinizi ö?renmek siterim. Ayryca perçinleride derinle?tirmi?siniz galiba, bunlaryda "Rivet Scriber" ile mi yaptynyz?

Yyi modeller,

Farhad
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 15:13
Tesekkur ederim yorumlariniz ve verdiginiz bilgiler icin. Saniyorum biraz daha kirletme yapacagim. Artik kurbanlik oldu model :)

On camin onundeki alt-ust birlesim yerinde haklisiniz. Onceki postumda belirtmeyi unutmusum; aldigim uyarilardan sonra o cizgileri duzeltmistim. Orjinal hali soyleydi:

Sonraki hali:

Sag taraf da benzer islemi uyguladim. Uzun bir zimparalama isine girmistim, ve boya astar hepsini yeniden yapmistim. Sol kanattaki flap konusunda haklisiniz, duz durmuyor (tembellikten). O bolge dort parcadan olusuyor: iki mentese (altta), bir aleron, bir de aleronla ana kanadi birlestiren yerdeki koruyucu. Bu son parcayi dry-fit etmedim!

En son yagli boya yikama yaptim. Yikama rengini Siyah-Beyaz-Mavi karisimindan elde ettim (2:2:1 oraninda). (Mesgul etmeyeyim diye finale kadar resim eklemeyeyim demistim ama...)

Koyu oldu biraz yikama, keske biraz daha beyaz katsaydim. Artik bir sonraki modele tecrube diyerek kendimi avutayim. Dedigim gibi iyi bir kurbanlik oldu model. Tonlama ve eskitme islemini korkmadan deneyecegim.

Farhad Bey, su aletleri kullaniyorum:

Tamamen kaybolan veya hic olmayan percinleri acmak icin Trumpeterin rivet makeri, acilmis percinleri derinlestirmek icin dikis ignesi, cizgiler icin Hasegawa'nin scriberi, ve gerektiginde Hasegawa'nin ince testereleri. Cizgi hic yoksa, dymo tape kullaniyorum hiza almak icin. Testerler aslinda oldukca yararli fakat tam randimanli kullanamiyorum henuz (bazen cok derin aciyorum cizgileri). Modeldeki butun percinleri tek tek derinlestirdim, bu da benim icin bir ilkti :)

Düzenleyen levburkara - 05/05/2010 Saat 15:15
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 19:48
Orjinalini yazan: KaanX

Bu arada ben de artyk foruma falan bakyp yazdy?yma göre ufaktan gazlara geliyor muyum ne :)

Kaan Bey, cok da guzel olur tekrar baslasaniz. Var mi boyle bir niyetiniz hakikaten? Forumda F-104 sayfalarinda gezinirken zamaninda ortamin ne kadar hareketli oldugunu farkettim. Tekrar oyle bir canlilik getirirsiniz.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 20:44
Orjinalini yazan: KaanX

Ara gaz niyetine; :P Revell'in yeni çykartty?y 1/32 Eurofightery görmü? müydün ? :D

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/05/2010 Saat 06:20
Merhabalar. Modelim murdar oldu. Tonlama isine gordim ama pek dikaktli degildim. Biraz acele, biraz da konsantrasyon eksikligi. Kurtarmaya calisirken iyice gitti. Cok uzulmuyorum, ama zannederim bu haliyle daha ileriye gitmek istemiyorum. Asagida bir kac resim bulabilirsiniz. Cekebildigim kadar yakin cektim ki arizalar acikca gorunsun. Boya sokucu sprey ile bir ihtimal boya ve dekalleri sokup sifirdan baslayabilirim. Ancak, seffaf parcalare zarar verip vermedigini bilmiyorum. Acaba bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz? (Kaynak vs. cok iyi olur). Sifirdan baslamak icin bir cekingem yok, ancak kokpit ve on panel cami dusunduruyor. Belki oncami da cikarmam gerekecek. Tabi yeni dekal de edinmem gerekecek. Neyse, olmadi bir sonraki modele dogru yol alacagim.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/05/2010 Saat 07:39
Internette easy off denilen urunun bu is icin uygun oldugunu ogrendim. On cami ayirdim ve modeli, yakit tanklari, yatay stab vs. ile birlikte torbaya koydum. Icine de bu easy off'dan bolca doldurdum. Kaan Bey, artik hakikaten geri donusu yok :) Bakalim, simdi merakla bekliyorum ne olacak diye.

Düzenleyen levburkara - 07/05/2010 Saat 07:57
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/05/2010 Saat 08:01
Selam;

Bu durumda hepimizin bütün maketleri çöpe atmamyz gerekiyor galiba?

Resimlerden ne demek istedi?inizi anlayamadym?
Tek görebildi?im ini? takymlary yuvasynyn beyazynyn bir iki yerde zarar gördü?ü ki rötu?la hallolmaz myydy? Tabii ki olurdu!

Sanyrym Süleyman Abi' nin sürekli yineledi?i sözü hatyrlatmakta fayda var:
"A?yry mükemmelliyetçilik sizleri iyiden bile uzakla?tyryr"
Kaldy ki bu maket de?il iyiden uzakla?mak, iyinin kat be kat ilerisindeydi.

Yoksa ba?kalarynyn yaptyklaryyla kar?yla?tyryp bu yüzden mi canynyz sykyldy? Bence bu yapty?ynyz en büyük hata! Tabii ki örnek alabilrsiniz ama onlaryn do?ru oldu?u ne malûm? Göze güzel gözüküyor diye illaha ki do?ru olmasyna gerek yok ki. Uça?yn foto?raflaryna bakyp kendi de?erlendirmenizi yapmak çok daha do?ru olacaktyr derim.

Yyi maketler!

Düzenleyen copilot_clumsy - 07/05/2010 Saat 08:43
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/05/2010 Saat 08:03
soyle bir baktim, fircayla eseledim, boya ve dekaller yumusamis:

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/05/2010 Saat 08:26
Arkut Bey, simdi gordum mesajinizi. Zannetmiyorum ama umarim kimseyi bilmeden kirip, hayal kirikligina ugratmamisimdir. Kimseye telkinde bulunmak da istemem, yani baskalari yapmasin tabi benim yaptigimi (veya cope atmasinlar, aman diyim).

Aslinda bu modelin kendisinden ziyade benim bu modele yaklasimimla ilgili. Yine de boyamada benim gozume gorunen ciddi hatalar olustu. 2 hafta once alkolle bazi yerleri temizlemeye calistim olmadi. Dun de ayni sey olustu. Bunun ustune bir de bazi dekalleri fazlaca kapattim. Butun bunlar, modelin kendi kafamda tasarladigim modelden uzaklasmasina yol acti. Tabi modeli oldugu gibi bitirmek iyi oldurdu ama ben bu tur seylere kendimce tecrube olarak bakiyorum (yanlis anlasilmasin, baskalari tabi ki oyle bakmayabilir).

Dedigim gibi bunun kimseye ornek olmasini istemem. Yine de burdaki arkadaslarin bu pek konvansiyonel olmayan adimi gormek isteyebileceklerini dusundum, o yuzden post ettim. Belki buna modelcilik spektrumda biraz anlamsiz, inatci, ve uretkenligi kostekleyici bir adim desek anlasir miyiz? Ancak, konu rahatsizlik uyandiriyorsa hemen kaldirayim.

Düzenleyen levburkara - 07/05/2010 Saat 08:29
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma