Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Maskeleme Bandy Önerisi. Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Konu: Maskeleme Bandy Önerisi.
    Gönderim Zamanı: 25/04/2010 Saat 13:34
De?erli forumda?larym ;
Kysa süre önce Real market kyrtasiye bölümünde ke?fetti?im bir maskeleme bandyny kullandym ve gayet iyi sonuçlar aldym.

Bant, aydynger ka?ydy özelli?ine sahip. Çok güçlü yapy?ma özelli?i var ancak kolayca yapy?tyryldy?y yerden sökülebiliyor. Alttaki boyayy kaldyrmyyor, boyayy syzdyrmyyor, ?effaf oldu?u için detaylary görmenizi engellemiyor. Ayny zamanda tahminen hemen hemen tüm kyrtasiyelerde de bulunabilir. 7.5 metre uzunlu?unda, 18mm geni?li?inde. P-40B maketimi yaparken kullandym, özellikle kanopi boyarken boyayy çok fazla sürdüm, banamysyn demedi.

Yapysyndan dolayy e?er yapy?ty?y yerde psikolojik olarak "acaba" derseniz ve iyice yapy?syn, syzdyrmasyn diye kenarlaryyla çok oynarsanyz, naylon bant gibi olmady?yndan "minik minik kyrylabiliyor"... Bu duruma dikkat etmeniz halinde bir sorun çykarmaz.

Artylary : Ucuz, bulunabilir, ?effaf, görevini iyi yapyyor.

Eksileri : Yapysy sebebiyle çok esnek de?il ancak kabul edilebilir bir açyyla, yeteri kadar e?ilip bükülebiliyor. A?yry baskyya çok minik parçalaryn kopmasyyla cevap veriyor. Ama hiç o kadar basky uygulamanyza gerek yok, zaten bir ?ey syzdyrmyyor.

Fiyat : Real Market Kyrtasiye Bölümü / 3.50 TL

Herkese iyi maketler diliyorum.

Düzenleyen Bary? Can - 25/04/2010 Saat 13:37
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/04/2010 Saat 14:48
Bu tür ürünleri maskeleme amacyyla de?il ancak "test fit" amacyyla kullanabilirsiniz.Ayryca alttaki boyaya zarar vermedi?ini hangi tür boyalarda ve ne kadar test ettiniz.Her boyada ayny sonucu alabiliyormusunuz? Ben on yyllardyr yokluk dönemlerinden itibaren bir çok ürün denedim hiç biri istikrarly ve kalycy olarak ayny sonucu vermedi. Hem artyk yokluk dönemi de olmady?yna ve Tamiya maske bandynyn kolaylykla bulunabildi?ine göre bu tür maceralara gerek var my? tamiya maske bandynyn bir kusurunu mu tespit ettiniz? bu konuda bilgilendirirseniz bizler de ö?renmi? oluruz.
iyi modeller.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/04/2010 Saat 15:22
Suat bey merhaba ;
Tamiya bant hiç kullanmadym. 6mm di galiba, almak istedi?imde dist. olan MMY' de ve di?er satycylarda kalmamy?ty. Maketleri enamel boyalar ve bildi?iniz gibi fyrça ile boyuyorum. Süre olarakda ?u ?ekilde bilgi verebilirim; bant i?lerim sebebiyle maket üzerinde günlerce kaldy. Hem ilk yapy?tyrdy?ym gün, hemde daha sonraki günlerde defalarca makedi suyla temas ettirdim, buna ra?men kullanym sonrasy bir bozulma olu?mady. Ylk mesajymda enamel boya diye belirmeyi atlamy?ym. Herhalde forumu kullananlar bunu tahmin ederler diye dü?ündüm, tabii bilmeyenlerde olabilir, pardon. Bence denemenin faydasy var, zarary yok. Hani bu bir "öneri" oldu?u ve ben tespit etti?im tüm arty/eksi yönlerini belirtti?im için, alypta be?enmeyen üyeler bandy ba?ka i?leri için kullanabilirler. E?er deneyip, sonuç alyrlarsa ne mutlu bana. :-)

IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/04/2010 Saat 17:47
Demi?sinizki 18 mm geni?li?inde 7,5 metre uzunlu?unda 3,5 lira.

Bende diyorumki tamiya maske bandy 18 mm geni?li?inde 18 metre uzunlu?unda 5,78 lira.

Bu i? için yani model için üretilmi? bir band ve de geni?lik ve uzunluj hesaby yaparsak e?er sizin önerdi?iniz banttan daha ekonomik bir bant yani tamiya bant var iken bu tarz denemeler yapmaya gerek varmy.

Ekonomik deseniz ekonomik de?il tamiya bant daha ekonomik ve üretim amacy modelcilik.

Son olarak modelizmoda bulunmaktadyr tamiya bant.

http://www.modelizmo.com/urunler_detay.asp?id=2336&gid=234

Scotch bandy görürseniz mutlaka alynyz duvarlara veya çaly?ma masasynyn tahtalaryna ka?yt veya poster gibi ?eyler yapy?tyrmada ideal bir bant sökerken hiç iz ve yapy?kan byrakmayan iyi bir ürün. Tam ?effaf olmasy ve yapy?ty?y yerde belli olmamasyna ekstre özelli?i. Ama modelde maske için kullanacaksanyz Tamiya alynyz tavsiye olunur.

Düzenleyen z_g_h - 25/04/2010 Saat 17:56
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/04/2010 Saat 22:13
Do?rudur Günce bey. Te?ekkürler verdi?iniz bilgiler için.

IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/04/2010 Saat 19:41
Tamiya banty ben de tavsiye ederim. Ayryca Mavi 3M bant da kullanabilirsiniz.
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/05/2010 Saat 09:55
De?erli forumda?lar ;
Açty?ym konulary e?er süreleri çok önceki bir tarihe ait de?illerse takip etti?imi ve zaman zaman güncelledi?imi biliyorsunuz.

Dün bu ürüne ait bir fiyat bilgisi edindim. Sizinle payla?mak istiyorum. Real markette ayny tamiya gibi plastik kaby içerisinde 33 metrelik olanyny buldum ( 19mm geni?li?inde )ve fiyaty 7.50 TL

Yani ben bu üründen alyrken 33 metrelik olanyny görmemi?im, di?er versiyonlaryndan almy?ym. Fiyatynyn makul oldu?unu kesinle?tirmi? oldum yani.

Bir di?er geli?mede, kullanym kolayly?yny bizzat test etmem.. Ürün ?effaf oldu?u için kes-yapy?tyr de?il, yapy?tyr-kes manty?y ile kullanylabiliyor olmasy. Böylelikle hiç bir detay kaçyrmyyorsunuz ve ürünü maket üzerinde alttaki detaylara göre kesip kullanyma hazyr hale getiriyorsunuz, sinir bozucu milimetrik ölçümler, cetvel ile düz bir hatta kesme i?kenceleri ortadan kalkmy? oluyor. Gene en önemli kysyma de?inece?im. Sentetik tiner ile inceltilmi? Humbrol marka enamel boyalarla denedim, syzdyrmyyor, alt tabakalardaki boyaya zarar vermiyor. Ancak uyarmalyyym, siz maket üzerinde de?il, kullanmady?ynyz parçalar üzerinde kendi denemelerinizi yapynyz.

Bu ürünün üzerinde durmamyn sebebi kolay eri?ebilir bir ürün olmasy. Her maketçi Ystanbul gibi büyük ?ehirde oturmuyor, otursa bile Ystanbul bir ülke büyüklü?ünde, tek ba?yna maskeleme bandyna ihtiyacy olan maketçiler ekstra kargo ücreti veya yol parasy vermeden, semtlerinde bulunan kyrtasiyelerden, marketler bu ürüne kolayca ula?abilir. A?a?yda bahsetti?im ?ekilde kullanymyna ait örnek resimler bulunuyor. Takdir size ait.

IP
erhntly
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 824
Alıntı erhntly Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/05/2010 Saat 11:09
Ylginç olan,
bir üyenin hevesle bir alternetifi tanytmasy, di?erlerinin ise gereksiz muhalefeti...isteyen istedi?ini kullansyn, alternatifleri sadece dinleyin, gereksiz muhafazakarly?a ne gerek varki...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/05/2010 Saat 17:26
Erhan bey ;
Objektif baky? açynyz için te?ekkür ederim. Önceki mesajymda yazdy?ym gibi. "Takdir sizlere ait"

Herkese iyi forumlar diliyorum.
IP
Atilla Güç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 193
Alıntı Atilla Güç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/05/2010 Saat 17:45
?effaf olmasy büyük bir avantaj sevgili Bary?, bulabilirsem deneyece?im. Te?ekkürler.
IP
Gargadar
Üye
Üye

Gönderilenler: 103
Alıntı Gargadar Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/05/2010 Saat 09:38
tüm büyük hipermarketlerde bulunabilir. ancak dedi?iniz gibi sert oldu?undan dolayy yypratyrsanyz yapy?tyryrken kullanylmaz hale gelir. tamiya bulamayan arkadaslar 3M'in mavi bandina ulasabilir. ben tamiyadan dahi daha iyi oldu?unu dü?ünüyorum.

sevgiler
IP
murat34
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1
Alıntı murat34 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 08/06/2010 Saat 09:51
tamiyam bitsin deneyece?im...

iyi modeller...
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/06/2010 Saat 10:09
Bary? Bey,

Eme?inize ve payla?ymynyz için te?ekkür ederim. Alternatif önerenler ve önerilenlere de her zaman kapymyz açyk olmaly de?il mi?

Ylk fyrsatta deneyece?im.

Yyi modeller,

Farhad

Düzenleyen Farhad - 09/06/2010 Saat 10:11
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2010 Saat 16:58
Arkada?lar ;
Normalde eski konulary kurcalamady?ymy bilirsiniz. Sadece bazy hallerde ve aradan çok uzun zaman geçmediyse, kendi açty?ym konulary revize ederim.

Ancak az önce ?ansa youtube' da buldu?um bir videoda "yalnyz de?ilmi?im" dedirten bir sahneyle kar?yla?tym. Videonun çekim kalitesine bakynca 1990' ly yyllaryn ba?ynda kaydedildi?ini dü?ünüyorum.

Bu karde? ayny marka ve gördü?üm kadaryyla ayny tipte bandy ( hemde benim kullandy?ym ?ekliyle ) kullanyyor. :-)

Tamam izafiyet teorisinin çözümünü ke?fetmedim ama bari birebir olmasaymy?, fakat genede sizlere do?ru bir fikir önerdi?im için mutlu hissediyorum kendimi.

Ylgili sahne : 04:50 den itibaren...
Video için tyklayynyz
IP
Burakkun
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 14
Alıntı Burakkun Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/07/2011 Saat 16:11
Çok güzel bir alternatif. Payla?ymynyz için te?ekkürler.
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide