Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Anytime baby
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Anytime baby
Mesaj icon Konu: Hasegawa F-14A "VF2 Bounty Hunters" Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Farhad
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 332
Alıntı Farhad Cevaplabullet Konu: Hasegawa F-14A "VF2 Bounty Hunters"
    Gönderim Zamanı: 14/04/2010 Saat 22:03
Çe?itli AFV modellerinden sonra beni maket yapmaya heveslendiren, belkide birçok jet modelcisinin hevesi olan F-14’ü bende yapmaya niyetlendim. Piyasadaki en iyi diye tabir edilen ama do?rulu?unun yany syra zor montajyyla ünlü olan Hasegawa F-14’ü yapmaya karar verdim, vermi?tim. Ylkini 2007 yylynda almama ra?men iki ay öncesine kadar bir türlü cesaret edip ba?layamamy?tym. Maalesef tam bir hüsran oldu ve saç ba? byrakmady. Her?ey güzel gidiyor gibiyken hava allyklary bütün resmi mahvetti.   Ama yylmadym hatalarymy hatyrlayyp hemen bir ikincisini sipari? etmeye karar verdim ve ?u a?a?ydaki kiti almaya karar verdim. Model 1976 F-14-A’laryndan birini temsil ediyor.

-     Hasegawa F-14 “VF2 Bounty Hunters”
-     Quick Boost F-14A/B Ejection Seats
-     Eduard F-14A Zoom Set

Bunlary kullanarak bu ku?u bitirmeye çaly?aca?ym. Uçaklar konusunda tecrübeli arkada?lardan yardym etmelerini rica ediyorum, çünkü uçak konusunda acayip tecrübesizim. Yardymlar ve Öneriler için ?imdiden te?ekkürler.

Düzenleyen Farhad - 14/04/2010 Saat 22:44
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2010 Saat 22:08
Bir önceki tecrübemden dolayy bu modele öncelikle hava allyklaryndan ba?lamaya karar verdi. Umarym bu modeli yapmaya niyetli benim gibi arkada?lar varise yardymcy olurum. Öncelikle bazy kalyptan kaynakly bo?luklary Tamiya Putty ile doldurdum.

Bu arada dry fit yapynca bu modelle gelen hava allyklarynyn di?er model göre daha iyi oturdu?unu farkettim.

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2010 Saat 22:12
Planyn aksine önce Jet Intake'leri yapmaya çaly?yyorum. Burada Jet Intake'in devamy olan parçalar alt gövdedeki çykyntyya sürttü?ünden oturma problemlerine yol açyyor bu sebeple parçalaryn üst kysmyny kestim ve yapy?tyrdym. Bu bölüm görünmeyecek.

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 14/04/2010 Saat 22:13
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2010 Saat 22:04
Hasegawa F-14'un en zor yeri herhalde bu bölüm olsa gerek. Bol putty harcanacak...

Jate intake'le ilgili biraz daha çaly?tym ?imdilik bir öncekine göre daha iyi gidiyor. Ayryca "D4" parçasyny üst ve alt gövdeyi birle?tirmeden yapy?tyrmaya karar verdim. Böylece hava allyklarynyn montajinin daha çok kontrol altynda olaca?yna inanyyorum.

IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/04/2010 Saat 22:14
Valla size ?imdiden kolaylar gelsin yakla?yk 10 yyl önce ben de bi Academy F-14 yapmy?tym.Sonradan ö?rendim ki Hasegawa kalypmy?... O hava alyklaryny o gunku becerimle toparlayana kadar baya bi u?ra?tyrmy?ty.
Rivet Making Academy
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2010 Saat 00:43
Academyde Hasegawa kalyp F-14 yok.
IP
KaanX
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 883
Alıntı KaanX Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2010 Saat 09:00
Allah kolaylyk versin. Ynsany zymparadan detay açmaktan tiksindiren bir makettir kendileri. Ama stres testini geçerseniz sonuç çok güzel oluyor. Zaten tomcat karizmadan 1-0 önde ba?lyyor her zaman...
Yeminli modelci
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/04/2010 Saat 13:44
Fujimi Hasegawa diye kalmy?tyr Gökçe'nin aklynda.
Öte yandan yanly? hatyrlamyyorsam hindi diye de ça?yrylan bir uça?yn neresi karizmatiktir anlamyyorum :P

Düzenleyen copilot_clumsy - 23/04/2010 Saat 07:41
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2010 Saat 00:35
Orjinalini yazan: idris

Academyde Hasegawa kalyp F-14 yok.

Müracat; 1995 li yyllarda dönemin hediyelik e?ya reyonunda gorevli olan sevgili Erdinç abimiz...
Arkutcugum ; o yyllarda varly?yndan haberdar olmady?ym bir markayy Hase ile kary?tyrmam pek mümkün de?il...
Hem olsun bitmi? halini hatyrlayanlar varsa (Yran F-14) ,benim gonlümmde Hase idi ''O'' kit... :)
Rivet Making Academy
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2010 Saat 01:16
Orjinalini yazan: copilot_clumsy

Fujimi Hasegawa diye kalmy?tyr Gökçe'nin aklynda.

Fujimi oldu?unu da sanmyyorum.
IP
idris
Üye
Üye

Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 24/04/2010 Saat 01:17
Orjinalini yazan: gokce

Hem olsun bitmi? halini hatyrlayanlar varsa (Yran F-14) ,benim gonlümmde Hase idi ''O'' kit... :)

:)
IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/05/2010 Saat 21:57
Bol putty ve zymparalama sonrasy Tamiya X2 uyguladym. Jet intake’yn ucunun gelece?i yerleri de zymparalayyp Tamiya ye?il kafayla yapy?tyrdym. Galiba bu yöntemle ?imdilik bu hava alyklary olacak gibi gözüküyor. Yapy?tyrmaya uçtan ba?ladym iyice kuruduktan sonra gövdenin arkasyny yapy?tyraca?ym. Gene bol putty kullanylacak gibi...

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 13:54
Hava alyklarynyn montajyny tamamladym. Yapylan bu i?lemle planyn aksine alt ve üst gövde yapy?tyrylmadan bu bölüm alt gövdeye yapy?tyryldy. Gövdenin önünden ba?lanarak arkaya do?ru yapy?tyrdym. Bazy bo?luklar ve aralyklar olu?tu. Y?te burda üst gövdenin yapy?tyrylmamasynyn faydasyny gördüm. Putty kullanarak bir sürü zymparalama yerine önce ön yüzeyden ye?il kafa uyguladym. Yç taraftan ise Tamiya beyaz kafayy geçtim. Ufak tefek aralyklar kaldy. Onlaryda gene tersten Mr.Surfacer 500 sürdüm. Sonuç ?öyle oldu...

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 14:00
Gene üst gövdenin montajini yapmamanyn faydasyny görerek "Weel Bay" (Bunun türkçesi nedir bilmiyorum, söyleyen olursa sevinirim) iç duvarynyn montajini bitirdim. ?imdi üst gövdeyi yapy?tyryp gerekli putty i?lemlerini yapmayy dü?ünüyorum. Ayryca panel çizgilerini ve perçinleri derinle?tirmek için ne kullanabilirm diye ara?tyryyorum... Kafama yatarsa bunu yapacam?ym ama bu ebattaki ilk proje için gözümde büyüyor!

IP
levburkara
Üye
Üye

Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 19:39
Cok temiz monte etmissiniz hava aliklarini. Bu kadar ugrasmisken panel cizgilerine de el atsaniz cok iyi olur sanki. Scriberiniz yoksa toplu igne veya dikis ignesi ile cizgileri acanlar da var zannediyorum. Belki scriber kadar duzgun olmayabilir ama deneyebilirsiniz. Bir kere baslarsaniz gerisi gelir aslinda.

Düzenleyen levburkara - 05/05/2010 Saat 19:40
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/05/2010 Saat 20:50
Orjinalini yazan: Farhad

Ayryca panel çizgilerini ve perçinleri derinle?tirmek için ne kullanabilirm diye ara?tyryyorum...

Çelik diki? i?nesini keserek kysaltyp, maket byça?y sapyna tutturup kullanabilirsiniz. Detaylar çok mu zayyf, neden böyle bir ihtiyaç hissettiniz ?

IP
Farhad
Üye
Üye
Simge

Alıntı Farhad Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/05/2010 Saat 07:35
Aslynda detaylar gayet güzel. Ancak bu kit baya macun zympara istiyor. Bu zymparalamalar zaten panel çizgilerinin bir kysmyny uçuruyor. Hazyr gidenleri açmak gerekirken di?erlerinide derinle?tireyim diye dü?ündüm. Böylece panel çizgilerine yykama yapmak daha kolay olur herhalde.

Ayryca genel gördü?üm Mr.Surfacer 1200 ile astar atyldy?y bu nednelede panel çizgilerini derinle?tirmek lazym sanki? Yada astar ?art my? Ben AFV'lerde astar kullanmam. Preshading amaçly tüm kiti siyaha boyarym. Genel olarak forumlarda gördü?üm sadece panel çizgilerinin siyah ile geçildi?i. Hepsini siyaha boyayyp sonra göve rengini panel panel atyncada herhalde paneller çok belirgin olmuyorki bu ?ekilde yapylyor diye tahmin ediyorum?!

Scriber önerileri için çok te?ekkürler. Bende Excell maket byça?y var zanedersem ona i?ne takabiliirim...

Düzenleyen Farhad - 06/05/2010 Saat 13:08
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma