Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Ba?langyç malzemeleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
janberc
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 4
Alıntı janberc Cevaplabullet Konu: Ba?langyç malzemeleri
    Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 20:16
Öncelikle herkese selamlar.

Bendeniz genç bir modelci. Modelcilik i?ine girmek istiyorum. Ancak huyum gere?i bir i?e ba?lamadan önce deneyimlilerden bilgi almayy tercih ediyorum.

Ara?tyrdy?ym kadaryyla ba?langyç için çe?itli malzemeler almam gerekiyor. Maket alma i?i tamam. Gidece?im, seçece?im, alaca?ym. Basit bir kitle ba?layaca?ym. Ancak bu maket için almam gereken malzemeler hakkynda detayly bir bilgi alabilirsem çok sevinirim.

Anlady?ym kadaryyla almam gereken boyalaryn bir kaç farkly türü var. Plastik modeller için hangi boya türünü önerirsiniz?

Yapym a?amasynda maket byça?y, i?ne uçlu yapy?tyrycy, zympara ve fyrça dy?ynda ne almam gerekir?

Alaca?ym zymparanyn türü ne olmalydyr?

Alaca?ym fyrçalaryn türü ne olmalydyr? Ya da evimde daha önceden bulunan çe?itli fyrçalarla idare edebilir miyim?

Zemin yapymy için ne tür malzemelerden yararlanmam gerekir?

Atlady?ym ve almam gereken malzemeler varsa yardymcy olursanyz çok mutlu olurum.

Te?ekkürler...

IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 21:07
http://www.modelsitesi.com/makaleler/koray/index.htm
IP
janberc
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı janberc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 18/02/2010 Saat 21:24
Hayret. O kadar forumda dola?ty?ym halde hiç görmemi?tim. Çok te?ekkür ediyorum...
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 385
Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 19/02/2010 Saat 11:45
Merhaba ;
Bilgileri güncellemek adyna deneyimlerimi payla?mak istiyorum.

Putty denen macun türevlerini tüpten bo? bir alana sykty?ynyzda kyvamlary çok yo?un olur bu sebeple önce bir kürdanla yo?urun,ardyndan bir kaç damla bayanlaryn oje sökmede kullandy?y x bir marka aseton ile inceltin. Asetonu kulak pamu?u çubu?a sürüp macunlady?ynyz yerdeki fazlalyklary macun kurumamy?ken silebilirsiniz, macunu düzle?tirebilirsiniz ( kuruyunca plastik gibi düz bir zemin hazyrlama açysyndan )

Enamel ( veya almanca e-mail )boyalary mutlaka tanynmy? bir markanyn sentetik tineri ile inceltin. E?er kutunun tamamyny kullanacaksanyz bir kutu enamel boyaya eczaneden ücretsiz alaca?ynyz burun damlaly?y ile 3 burun damlaly?y kadar ( damla de?il, 3 burun damlaly?y kadar ) sentetik tiner koyabilirsiniz. Oradan yola çykarak di?er az miktar boyada kullanaca?ynyz tineri ölçeklendirebilirsiniz. Tineri önceden çalkalamanyz, önceden kary?tyryp ters olarak bekletti?iniz boyayy daha iyi inceltmenizi sa?lar.

Revell marka ( özellikle kapa?ynda mat yazanlar ) enamel boya almayynyz..

Falçata ile daha kaba i?leri, kretuar denen ve ne?ter kadar keskin aletlede ince kesim i?lerini çok ama çok dikkatle ve her kullanymdan sonra ucunu kapa?y ile kapatarak kullanabilirsiniz. Kretuary daha sonra mutlaka çok güvenli bir yerde saklayynyz. Kretuar fiyatlary falçata fiyatlary kadar olup, uçlary de?i?ebilmektedir.

Fyrça netameli bir konudur. Samur olursa 110, sentetik olursa 123 serisi ( kalynlyk de?il, seri )almanyz iyi olur. Samur fyrçada sable yazar, di?erinde sentetik. Elinizde 2,3,4 ile 00 ( veya 2/0 da yazabilir ), 000 ve 00000 ( 5 syfyr ) kalynlyklarynda fyrça olmasy iyi olur. Rakam yükseldikçe kalynlyk artar.

Zympara 600, 1000, 2000 kalynlyklarynda olabilir. Rakam yükseldikçe zympara incelir.

Syvy ?eklinde uygulanan ve kyvrymly cam yüzeyler ile çok minik parçalary maskeleme için micro marka maskeleme ürünü ile gene cam parçalary yapy?tyryrken iz kalmasyn diye ayny marka kristal klear adly ürünü almanyz size büyük kolaylyk sa?lar.

Bu ürünleri ankara da satan büyük bir firma var, profesyonel maketçilik dahil tüm yvyr zyvyrlar burada bulunuyor, tek seferde alyp elinizin altynda makete ba?lamanyz iyi olur.

* Kesinlikle eski yyllara ait kalyplarla üretilmi? ve parçalary uyumsuz maketlerle bu i?e girmeyin, maketçilikten so?ursunuz. Ucuz olmaly ama dandik olmamaly yapaca?ynyz maket. Jet uçaklar daha az oyuncakly yapysyyla hatayy kolay affeder, pervaneli uçaklar daha ince i?çilik ister bilginize.
Dü?ünenin gücü, dü?leyebildi?i dü?üncelerin synyrlary kadardyr.
IP
janberc
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı janberc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 01:17
Verdi?iniz bilgiler için te?ekkür ediyorum. Ancak neden Revell markasynyn enamel boyasyny almamalyyym?

Birde fyrçayla boyama i?leminde kalan fyrça izlerini nasyl yokedebilirim? Olabildi?i kadaryyla.

Te?ekkürler
IP
invocat
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 6
Alıntı invocat Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 01:48
Merhabalar,
Fyrça izi ile ilgili naçizane tavsiyem boyayy yary yaryya, belkide biraz daha fazla incelterek kullanyn.Yassy ve çok ince olmayan fyrçalarla gövde, geni? alan boyamasyny daha rahat yapabilirsiniz.Tek seferde boyanyn kapatycy olmasyny denemek yerine 3-4 (olabildi?ince ince) kat boyamak daha uygun gibi.3 syfyr, 5 syfyr gibi ince fyrçalary detay boyamakta kullanabilirsiniz.
Humbrol bulamyyorsanyz, Revell'de kullanabilirsiniz bence, ikiside yeterince i? görüyor gibi.
Bir de boya kutusuna tiner katmamanyzy öneririm, ayry bir kapta (gazoz kapa?y,palet vs) inceltirseniz boyayy bozulmadan uzun süre kullanabilirsiniz.
Yyi modeller!

Düzenleyen invocat - 20/02/2010 Saat 01:52
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 10:34
Orjinalini yazan: janberc

Verdi?iniz bilgiler için te?ekkür ediyorum. Ancak neden Revell markasynyn enamel boyasyny almamalyyym?

Birde fyrçayla boyama i?leminde kalan fyrça izlerini nasyl yokedebilirim? Olabildi?i kadaryyla.

Te?ekkürler

Revell boyalary süreye dayanyksyz, durdukça kalitesinde dü?ü? gösteren boyalar. Bir kutunun tümünü veya tümüne yakynyny kullanacaksynyz kutuda, az miktar kullanacaksanyz kutu dy?ynda bir kapta sentetik tiner ile inceltebilirsiniz. Revell boya, iz byrakmasyn diye terebentin kullanyldy?ynda da terebentinle sorun çykartan bir yapyda. 2 gr. boya bu kadar sorunluysa ( özellikle mat olanlaryn kalitesi tarty?ylyr )kendinizi üzmenize gerek yok. Ama siz çok iyi uyum sa?larsynyz, veya sizin kalite algynyz farklydyr ona bir ?ey diyemem, yazdyklarym tamamen kendi dü?üncelerimdir, beni ba?lar.

Herkese iyi maketler diliyorum.
IP
janberc
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı janberc Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 11:12
Anladym. Söylediklerinizi aklymda bulunduraca?ym.
Cevap için te?ekkürler.
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 20/02/2010 Saat 19:14
Orjinalini yazan: Bary? Can

Orjinalini yazan: janberc

Te?ekkürler

Revell boyalary süreye dayanyksyz, durdukça kalitesinde dü?ü? gösteren boyalar. Bir kutunun tümünü veya tümüne yakynyny kullanacaksynyz kutuda, az miktar kullanacaksanyz kutu dy?ynda bir kapta sentetik tiner ile inceltebilirsiniz. Revell boya, iz byrakmasyn diye terebentin kullanyldy?ynda da terebentinle sorun çykartan bir yapyda. 2 gr. boya bu kadar sorunluysa ( özellikle mat olanlaryn kalitesi tarty?ylyr )kendinizi üzmenize gerek yok. Ama siz çok iyi uyum sa?larsynyz, veya sizin kalite algynyz farklydyr ona bir ?ey diyemem, yazdyklarym tamamen kendi dü?üncelerimdir, beni ba?lar.

Herkese iyi maketler diliyorum.

Bary? bey geçenlerde bir konunuzda boyanyn kapa?y açyldymy atarym tekrar tekrar kullanmam derken ve daha bi aylyk bi model sevdalysyyken ve forumda bitmi? bir modeliniz bile yokken revellin boyalary hakkynda bu kadar net yorumlary hangi tecrübeyle yapty?ynyzy merak ediyorum. Revell boyalary için terebentin zaten uygun bir inceltici de?ildir tinerle inceltilmelidir. Uygun ?ekilde kullanylan hiçbir boya durdukça kalitesini kaybetmez. Sadece boya partikülleri dibe çöker düzgünce kary?tyrylmasy gerekir e?er kary?tyrylmaz ise bozuldu?u sanylabilir diye dü?ünüyorum.

Bary? bey yanly? anlamayyn sizi rencide etmek gibi bir niyetim yok tarty?ma çykarmak gibi bir niyetimde yok sadece yeni birini yanly? yönlendirmek istemiyorum.

Tamam revell boya on numara süper bir boya de?ildir ancak hiçbir ?ekilde adi bir boya de?ildir. Hatta airbrushu olmayan fyrça kullanan birisi için dü?ünülürse on numara boyadyr. Boya çekmecemde yakla?yk 90-100 tane hatta belki daha fazlasy vardyr. Yçlerinde bir yyllyk olan bile vardyr ve hepsi sa?lam kullanylabilir bir durumdadyr. Tavsiye ederim.
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 12:31
Merhaba zgh. Dedi?in gibi tarty?ylacak bir ?ey yok ortada. Ama sert girmi?sin, ilk okudu?umda direkt "hesap my verece?im" dedim sonradan nelere kaç bin cümlelik ?eyler yazmadym ki buna açyklayycy bir ?eyler yazmayayym dedim. Adym adym gidelim....

1- Boya ucuz bir malzeme, kapa?y açyldymy ben pimpirikli adamym içim rahat etsin diye bir daha kullanmayacakmy? gibi tineri ( veya her ne kullandyysam ) içine atar kullanyrym dedim. Siz de kar?y çykmy?tynyz "aman atmayyn ataca?ynyza ba?ka yerde inceltin, hatta atmayy dü?ündü?ünüz boyalara ben talibim" dediniz bende tmm ba?ka yerde inceltiriz beni boya katili gibi görmeyin yazdym.... Yukaryda ne yazyyor ? Okuyalym : "Bir kutunun tümünü veya tümüne yakynyny kullanacaksynyz kutuda, az miktar kullanacaksanyz kutu dy?ynda bir kapta sentetik tiner ile inceltebilirsiniz." Bende bir dei?i?iklik veya sapma yok, kutunun tümünü kullacaksanyz tineri içine koyun demi?im ama ekonomik kullanymy göz önüne alarak di?er seçene?ide yazmy?ym.

2- Bir aylyk model sevdalysy de?ilim. Ylk modellerimi ( günün ?artlarynda eskitmeleri ve dü?mü? uçak diolary ile birlikte ) 1980 li yyllarda yapyyordum. Aralyk 2009 dan itibaren forumlarda yazmaya ba?ladym, o tarihten itibaren tekrar maketçili?e dönü? yaptym, hiç bilmiyor gibi yeni teknikleri ö?renme maksatly forumlarda ( bu ve plasticbattle.com ) sorularym oluyor. Beni tanymadan yorum yapmy?synyz. Ancak "her ?eyi bilen adam" filmindeki ba?rol oyuncusuda ben de?ilim :-)

3- Forumda bitmi? ve vernikleme sorunu sebebiyle dü?mü? bir uçak diosunda kullanaca?ym maketim var. Ancak bu bir kystas de?il, hiç olmayabilirdi, 500 tanede olabilirdi. Yapmak güzel, do?ru, ( hatta ?u an bir Saab yapyyorum vernikledim, eskitip dekalleyece?im )ancak bu benim dü?üncelerimi beyan etmeme izin verecek bir vize (!) de?il, önce ailem, sonra i?im ( i?im olmazsa maket alamam ), ardyndan hobim gelir.

4- Daha önce bu ve di?er forumlarda de?i?ik kereler yazdym. P.M. maketlerini sevmem ancak zamanynda p.m. marka boyalar vardy ( eskiler hatyrlar )onlar bile daha iyiydi diye, + boyalary aldy?ym yerin müdürü ile ahbabyz sorunumu açyklayynca ( aslynda dertle?ince ) aly? faturalaryndan ürünleri alma tarihlerini çykarttyrdy merkezlerini arayarak. Oradan biliyorum 2008 senesinden kalmy? boyalar ?u an piyasada. Zaten ilk açyldyklarynda tinerimsi bir koku kokmuyor ?üphelendiklerim. Acymsy bir kokulary oluyor.

5- Burasy ady üzerinde forum. Herkes payla?acak, ya bildiklerini, ya bildi?ini sandyklaryny... Yaz yaz sonra "yanly? anlamayyn, sizi rencide etm...nbjnbjg" Biliyor veya bildi?inizi sanyyorsanyz, yaz karde?im tutan my var ?? Mesela invocat dedi?im gibi yapmy?, ben yazdyktan sonra kendiside kendi do?rularyny yazmy?.   Daha önemlisi yazymda demi?imki : "yazdyklarym tamamen kendi dü?üncelerimdir, beni ba?lar."

6- Revell "bence, benim 20 sene önceki tecrübelerim y?y?y altynda, yapty?ym onca maketin sonunda"....

Dandik bir boyadyr, ben revell boyalary fyrça ile kullanyyorum, memnun kalamadym !

Peki siz bunu özel mesajdan yazsaydynyz ne olurdu ? bunu ben bilirdim, siz bilirdiniz, siz herkes içinde döktürmemi? bende herkes içinde cevaplamamy? olurdum. ?imdi bunlary yazdym "samimi bir ?ekilde, forumda ayyp olmasyn manti?i ile kerhen de?il yani" sizinle bu konuyu kahvelerimizi içerken ( e?er bir gün cemiyet içinde filan kar?yla?yrsak ) uzun uzunn tarty?yryz, siz revellerinizi bende hangi boyadan memnunsam onu överiz. Tamam ?...

*** NOT : Koyu renkle yazylan kelimeleri sonradan ekledim, bazylaryny vernelledim ba?ka edit yok mesajymda.

Düzenleyen Bary? Can - 26/02/2010 Saat 10:31
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 12:41
Bary? bey in?allah dedi?iniz gibi bir ortam olu?ur in?allah kar?ylykly oturup birer kahve e?li?inde muhabbet etme ?ansy buluruz. Oturup tarty?mayy o kadar isterimki anlatamam. E?rileri do?rulary masaya yatyrmak muhabbet etmek hatta önümüze bi model alyp kar?ylykly yapmak çok keyifli olurdu.

(Burada tarty?mak kavga etmek de?ildir)

Sonradan ekleme yapyyorum;

Boya maalesef ucuz bir malzeme de?il çekmecemdeki boyalaryn hepsi kullanylmy? boyalar düz hesap 100 tane desek tanesi 4 liaradan 400 lira yapar.

Kullanmakta oldu?um kompresörümü 220 liraya tabancamy ise 170 liraya aldy?ymy dü?ünürsek tabanca ve kompresörümün ederinden fazla parayy boyaya harcamy?ym.

Ama kompresör almak için uzun süre para biriktirmeye çaly?ty?ym halde bu boyalary hiç dü?ünmeden almy?tym. Aslynda boyalar daha masrafly bence.

Düzenleyen z_g_h - 21/02/2010 Saat 12:46
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 12:43
Tmm. Kahveyi sütlü severim ona göre :-))
IP
z_g_h
Üye
Üye

Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 12:50
Kaynamy? süte kahve dökerekmi yoksa coffe mate'li mi
IP
Baris Can
Üye
Üye
Simge

Alıntı Baris Can Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 13:00
:-)) tmm içerken söylerim
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 21/02/2010 Saat 21:19
Bence Türk kahvesi içmeniz daha iyi olur.
(Dostlu?un peki?mesi açysyndan) :)

Düzenleyen Artt - 21/02/2010 Saat 21:20
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme