Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Malzemeler
 Modelsitesi Forumu : Genel : Malzemeler
Mesaj icon Konu: Pre-HG dönem Gundam kitleri hakkynda Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
Akuma_Blade
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 19
Alıntı Akuma_Blade Cevaplabullet Konu: Pre-HG dönem Gundam kitleri hakkynda
    Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 12:47
Sayyn modelsitesi dostlary:

2000 ortalaryndan beri Gundam'la ilgilenmeye ba?ladym ve internette Gundam'y ara?tyryrken bu ilk dönemde gözüme ilk takylan ?eyin Full Armor ZZ Gundam [ Sentinels Version ]'yn konsept çizimleri olmasyndan dolayy uzun süre bu kiti arattym. MG yapmak gibi uzun hobi zamanym hiç olmady?yndan ve Gundam kolleksiyonuna filo yapma amaçly olarak en ba?tan 1/144 olarak ba?lady?ymdan Sentinels version'un 1988'de üretilip üretimi durdurulmu?, Pre HG dönemden kitini almayy hedef koydum. Yyllar süren aramalardan sonra -sayyn Ogün beyin de yardymlaryyla- kiti edinebildim. Fakat bu noktada ?öyle bir sorunla kar?y kar?yya geldim ki kysaca açyklayayym: Az biraz Mobile Suit yapmy? arkada?lar bilirler, HG'lerin alayy tak-yap sistemine göre yapylmy?tyr, çok istisnai olmadykça parça boyamanyz filan gerekmez. 1988 yylyna ait bu kit ise tak-geçir manty?yna sahip olmasyna ra?men parça inceli?inin dü?ük olmasyndan dolayy takty?ynyzda ne kadar syky?tyryrsanyz syky?tyryn 1 sn bile yerinde kalmyyor ve koldan ba?layarak farkettim ki neredeyse tüm parçalar için böyle. Pre-HG dönemden kitler hakkynda yapty?ym ara?tyrmalarda bu kitlerin yapym i?lemini bitirmek için yapy?tyrycy materyal, harç malzemesi ve boyama yapmak gerekti?ini gördüm. Sentinels version FAZZ zaten resimlerde de görece?iniz üzere tamamen kö?eli ve sade bir dizayn -Beam Saber ve gözler haricinde- boyamaya gerek olmayan renk paletinde gelmi?. Benim de sorunum yapy?tyrycy yada harç yöntemi olarak nasyl malzemeler edinmem gerekti?ini soracak olu?um. Aranyzda Pre-HG dönemden kit yapmy? olan var my? Bana ne tür yapy?tyrycy, harç yöntemi önerirsiniz? Saygylarymla...

Fikir vermesi için bazy resimler:

Kutu içi:

Konsept:

not: ?u an amacym harç i?lemini bitirmek, ama ileride kalem seti filan bulursam sonradan sade bir boyama da yapmak isterim.

Katkylar için ?imdiden te?ekkürler...

Düzenleyen Akuma_Blade - 05/01/2010 Saat 12:49
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 17:46
http://www.youtube.com/watch?v=c9HdzdJ_wfw

Bu adreste birinci party olan ve toplam 9 party bulunan bir videolu model yapym videosu

Bandai HGUC MSN-04 Sazabi & Bandai HGUC RX-93 Nu Gundam

isimli iki adet bandai marka hg gundam modeli yapylyyor ba?tan sona izlerseniz en azyndan napylmasy gerekti?ini biraz olsun anlarsynyz diye dü?ünüyorum.
IP
Akuma_Blade
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 19
Alıntı Akuma_Blade Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 22:40
Sanyrym anlatamadym. Bugüne dek 1/144 HGUC ve 1/144 HG Gundam 00 olarak 15 civarynda kit yapyp bitirdim. Benim sormak istedi?im soru, Bandai'nin "HG" standardyny oturtmady?y zamanlardaki ( 1996-1997 yyllarynyn daha öncesi ) çykarttyklary vintage kitler konusunda yardym almakty. Tak-yap olayyna ben de a?inayym ama bu aldy?ym kitte sadece tak birle?tir(meye) çaly? olayy yetmiyor maalesef. Her?eyden önce, birle?tirici harç türü bir?ey kullanmam gerekti?ini biliyorum ama ne tür ?eyler kullanmalyyym? gibi...

Düzenleyen Akuma_Blade - 05/01/2010 Saat 22:42
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/01/2010 Saat 05:12
Yapy?tyrycy ve macun olayyna girmeniz lazym.

Yapy?tycy olarak Tamiyanyn ye?il kapakly fyrçaly yapy?tyrycysyny, macun olarak ise Humbrol'un model macununu önerebilirim. Bu malzemelerin nasyl kullanyldy?y konusunda forumda arama yapmanyzy öneririm.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide