Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Boyalar
 Modelsitesi Forumu : Genel : Boyalar
Mesaj icon Konu: Metalik boyalara yikama Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: Metalik boyalara yikama
    Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 03:18
Selamlar. Uzunca bir suredir aklima takilan bir konu var, henuz tatminkar bir cevap bulamadim:

Metalik boyalarin ustune (Alclad ve Testors metalizer) yikama yapmak istiyorum. Ancak, bu boyalari future veya Tamiya X-22 ile kaplamak istemiyorum cunku metalik goruntuyu biraz degistirdiklerini dusunuyorum. Simdiye kadarki tecrubelerim ve cozum arayislarim soyle:

- Internette okudugumun aksine Alclad uzerine oil wash yapilirsa (mineral spirits + tup boya) Alclad ciddi zarar goruyor.

- Alclad uzerine turpenoid ile inceltilmis oil yikama denemedim ama ayni felakete yol acacagini dusunuyorum.

- Testors metalizer alclad'dan da hassas oldugu icin onun ustune oil yikama hic denemedim bile.

- Akrilik yikama hic denemedim. Tamiya akrilik boya, X-20A ile inceltilerek yikama olarak kullanilabilir mi? Alclad veya Testorsa zarar verir mi? Daha iyi bir yontem var mi?

-Promodelers gibi hazir yikama almak istemiyorum.

Eger bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Kisaca, vernik atilmamis metalik boyalara yikama yapmak istiyorum ama nasil yapilacagini bilmiyorum.

Bir de yeri gelmisken Testors metalizer boyanin tamiya bandina vs. cok dayaniksiz oldugunu okudum. Hakikaten oyle midir? Bu boyayi maske bandina dayanikli hale getirmenin yolu var mi? MM'in Metalizer sealerini denemistim ama hic sevmemistim.

Tesekkurler.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 11:48
Yykamadan kastynyz yaygyn olarak yapyldy?y gibi, parlak vernik üzeri bol bulamaç yyka/sil ise metalik boya üzerinde böyle bir lüksünüz olmady?yny dü?ünüyorum.
Kendi tecrübelerimden yola çykarak size iki yol önerebilirim.
1. Bütün dekal i?iniz bitsin, parlak vernik veya sealer sonrasy (ben sealery sadece dekallerin üzerine atyyorum, metal parlakly?yny korumak için di?er yüzeyleri oldu?u gibi byrakyyorum) koyu renk ya?ly boyayy sentetik tiner ile inceltiyorum. Oran : Bir pet ?i?e kapa?y dolusu tinere toplu i?ne ba?y kadar ya?lyboya gibi. Bu syvyyy elimdeki en ince fyrçayla detaya dokunduruyorum zaten gerisini tinerli kary?ym halediyor. Bir anda tüm detayy dolduruyor, kurudu?unda yeterli gelmediyse tekrarlyyorum. Bu ?ekilde silme yapmady?ynyz için metalik yüzeye de zarar vermiyorsunuz. Bu anlatty?ymy zaten makalelerde veya forumda yer alan yapym a?amasy yazylarynda bulabilirsiniz. Bu yöntemle yapty?ym bir maket.

2. Bu yöntem ise uzun zamandyr tüm maketlerimde yapty?ym bir ?ey. Çok çok inceltilmi? akrilik boya ve airbrush ikilisi ile eskitme. Bu yöntemle sonuca ula?mak bol pratik gerekmekte. Detaylyca anlatylacak bir ?ekli, yöntemi yok. Zamanla oturan bir yöntem. Bu yöntemle eskitti?im metalik bir yüzey:

Not : Yukaryda kullanylan boyalar Testors Metalizer serisidir.

Düzenleyen akhilleus - 03/01/2010 Saat 11:51

IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 12:43
Selam;

Karynca kararynca bir iki yardym çabasy.

Bildi?im kadary ile MM ve Testors' un Metalizer' lary ayny özelliklere sahip, sadece üretici adlary farkly. Dolayysyyla çyplak halde maskeleme olayyna gelmiyorlar. Tabii bu dediklerim "buffing" olanlar için geçerli. "Non-buffing" olanlarda durum nedir bilmiyorum.

Yine de "sealer" kullandy?ynyzda durum bazen zorda olsa hallediliyor.

E?er kö?eli bir maskeleme gerekiyorsa gazete ka?ydy ya da dergi sayfalaryny yslatyp kullanabilirsiniz. Islattyktan sonra ka?ytlary sykyp macun halinde ?ekil vermenize gerek yokç bant gibi kesip yslatyp yüzeye yapy?tyryn, suyun tutunma kuvveti ile hemen boyayy atyp kaldyryn. Tek dikkat edilecek ?ey ka?ydyn kurumadan bu i?lemin yapylmasy.

Di?er yandan yykama sonucunu elde edebilece?iniz bir di?er yöntemde sentetik tiner (turpenoid de?il) ve ya?ly/enamel boya (laker de?il) oranyny syrasyyla 10/1 ya da 10/2 tutup mevcut kary?ymy çok ince fyrça ile detay çizgilerinin kö?esinden veya kenarlaryndan dokundurmaktyr. Kary?ym çok syvy oldu?u için detay boyunca yürüyebildi?i kadar yürüyecektir. Fyrçayy dokundurdu?unuz yerlerdeki fazlalylary da kuruyunca temiz bir bezle uçu? hatty boyunca temizlerseniz kary?ymyn tortusu yüzeyde klas bile eskime gibi durur ama ço?unlukla sorun olmaz.

Ya da sulu boyanyn siyah tonun alyp biraz su çok az sa bula?yk deterjanyyla kary?tyryp uygulayyn. Bu da kolay bir yöntemdir.

En kötü suyla çözülebilen çini mürekkebi ya da rapido kalemi mürekkebi kullanyn.

Umarym alattyklarym yararly olabilir.

Yyi maketler!

Düzenleyen copilot_clumsy - 03/01/2010 Saat 12:43
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 15:22
Hayaty boyunca ya?ly boya yykamayy beceremeyen biri olarak ben "suluboya" ile yykama yapyyorum. Herhangi bir boya üzerinde tamamen hata affedici ve be?enmezseniz bol su ile iz byrakmadan silinebilen bir yöntem.

Kullandy?ym suluboyalar tüpte satylan cinsten. Ysterseniz tek tek tüplerde satylan büyük boylardan da alabilirsiniz. Benim ?u an kullandyklarym Pebeo' nun 12 renk setinde bulunan orta boylar. Yakla?yk 15 liraya her türlü renk elinizin altynda oluyor. Ynce partiküllü ve homojen eriyen kaliteli boya almaya dikkat etmelisiniz. Bol su ve biraz deterjan katkysy ile akycy bir yykama elde ediyorsunuz.

Suluboya yeterince kapatycy olur mu? Sorusu syk geliyor. A?a?ydaki model MM Blue Angels üzerine Kobalt mavisi ve beyaz kary?ymy ile yapyldy. Çok fazla girintili oldu?u için bu sefer daha koyu (neredeyse bulamaç) bir kary?ym hazyrlayyp tüm yüzeye yaydym. Kuruyunca nemli bir pamuklu bezle silindi. Epey bir kuma? gitti ama suluboyanyn iyi tarafy, yykanynca geçti :)...

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 19:09
Cok tesekkur ederim bu bilgiler icin. Suluboyayi hic denememistim. Belki onu bir denerim. Bir onceki kotu tecrubemden sonra petrol bazli tinerlere (mineral spirits, enamel tiner, turpenoid vs) guvenemiyorum. Bugun bir suluboya alip deneyecegim zannederim.

Tekrar cok tesekkurler!
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 22:03
Gördü?ünüz gibi her modelcinin yo?urt yemesi farkly. Ben en son yapty?ym modelde Promodeller (internet sitesinde model yapym videolaryny veren site) tarafyndan imal edilen eskitme setlerini kullandym. Bunlary fyrça ile modele adeta boca ediyorsunuz. Sonra 10 dakika kurumasyny bekleyip ka?yt mendil veya yumu?ak bir tuvalet ka?ydy ile siliyorsunuz: http://www.promodeller.com/buy-the-wash/

Video için: http://www.promodeller.com/promodellers-weathering-wash/

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 00:12
Tesekkur ederim. Evet, gormustum ben de promodelersin yikamasini ama surekli kendimin yapabilecegi bir yikama istiyordum. Bugun sulu boya denedim. Beni memnun edici sonuclar aldim diyebilirim. Temizlemesi biraz daha sikintili oil yikamalara gore (bir kac kez tatbik etmek gerekebiliyor) ama sonucta metalik yuzeylere hic zarar vermiyor.

Alttaki kanca kismini boylu boyunca gri boyayacagim icin yikama yapmadim.

Zannederim yaptigim bir hata siyah boyayi, rengini acmadan kullanmam oldu. Eger beyaz bir tup alip biraz siyahi kirsaydim daha guzel olurdu. Neyse, iyi bir tecrube oldu. Artik su bazli yikamadan cekinmeyecegim. Yine de favorim oil bazli yikama.

Tesekkurederim yardimlariniz icin.

Düzenleyen levburkara - 04/01/2010 Saat 00:15
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 00:36
Ya?ly boya çok güzel etki veriyor. Ancak etrafa bula?ty my ne kyyafet ne de tezgah temiz kalyyor.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 02:13
Oldukça temiz ve düzgün olmu?, elinize sa?lyk
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide