Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Oberfeldwebel Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   2 Sonraki >>
Yazar Mesaj
nezih
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Konu: Oberfeldwebel
    Gönderim Zamanı: 01/01/2010 Saat 21:59
Selamlar, Kenan Bey'in uygulamaly anlatymyny vesile sayyp ilk 1/16 figurume ba?ladym ö?renme adyna.
Figür, Stalingrad ku?atmasynda sava?my? 6.ordu üstçavu?u ve klasik Dragon kalitesinde.
Duru?u ve sade olamsyyla ilk figur için basit oldugunu dusunuyorum.

Öncelikle tesviyesi malum herzamanki gibi bitti.
Dramel ile sildikten sonra askylaryny yo?urt kabyndan yontarak ekledim ki bu asky noksanly?y kitin eksilerinden. Sonrasynda astarladyktan sonra ten kysymlaryny boyamaya ba?ladym.

Saygylar

Düzenleyen nezih - 01/01/2010 Saat 22:06
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 02:10
Ba? kysmyny boyayyp bitirdikten sonra, gövde kysmyny genel olarak renklendirdim, ya?lyboya ile detaylaryny belirginle?tirdim ve parlak vernil attym. Zemin için mantar pano ve izolasyon köpü?ü kullanaca?ym.

Düzenleyen nezih - 04/01/2010 Saat 02:17
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 02:28
Sakaly nasyl yaptynyz?
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 09:37
ten renginin icine biraz siyah kattim, ve o kisim cok ama cok az puturlu...
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 163
Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 10:13
Figürün kafasy gayet güzel görünüyor.
IP
gokce
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 383
Alıntı gokce Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 12:36
Merhaba Nezih Bey;
çaly?manyzy hevesle takip ediyorum pek yakynda figür boyalmalryna da geçmem gerekiyor.Kysaca surat kysmyny nasyl ve hangi renklerle anlatabilirmisiniz, zahmet olucak...
Yyi modeller dilerim
Rivet Making Academy
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 13:32
Tesekkurler Kenan Bey, devamini getirmeye calisiyorum.

Gökçe Bey, herkesin kendi boya kullanim tarzi farkli tabi. 35 ölcek figur boyarken ki teknigim genellikle airbrush ile genel renkleri enamel boyalarla boyadiktan sonra yagli boya ile rötu? yapmakti. Ancak su an farkli bir teknik kullanarak airbrushi bir kenara biraktim ve tamamen Vallejo'nun panzer color serisi akrilik figur boyalarini kullaniyorum.
Parzer Color serisinde ten rengi icin koyu orta ve acik olmak uzere 3 farkli ton mevcut ve gayet basarili, keza akrilik figur boyalari enamel veya akrilik airbrush boyalarina nazaran cok rahat ve firca izi birakmadan tatbik edilebiliyor. Umarim yardimci olabildim.

Saygilar, iyi modeller.

Düzenleyen nezih - 04/01/2010 Saat 13:40
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 14:47
Elinize sa?lyk Nezih Bey.

Vallejo akrilik "Panzer color" setinin methini daha önce de duymu?tum. Edinilesi bir ?ey gibi görünüyor :).

Sipari?te bir hata olmamasy babynda;
herhangi bir varyasyonu var mydyr? Mümkünse kod numarasyny rica edebilir miyim?

Kolay gelsin.
Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 22:27
Nezih bey merhaba;
Bugün yazynyzy ikinci kez okuduktan sonra bir noktayy atladygymy gördüm.Yanly? anlamazsanyz bir soru sormak istiyorum.

Kafada ki parlamalaryn yagly boyadan kaynaklandygyny dü?ünmü?tüm(okurken gözümden kaçmy?).Kafayy bitirdikten sonra neden parlak vernik atma ihtiyacy duydunuz?

Düzenleyen KENAN - 04/01/2010 Saat 22:28
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/01/2010 Saat 23:50
Orjinalini yazan: Clio172

Elinize sa?lyk Nezih Bey.

Vallejo akrilik "Panzer color" setinin methini daha önce de duymu?tum. Edinilesi bir ?ey gibi görünüyor :).

Sipari?te bir hata olmamasy babynda;
herhangi bir varyasyonu var mydyr? Mümkünse kod numarasyny rica edebilir miyim?

Kolay gelsin.

Te?kkür ederim.
Geç cevap verebildim kusura bakmayyn.
Kullandy?ym boyalaryn resimlerini ekledim. Su ana kadar sürerken istedi?im sonucu ve kyvamy elde etti?im ilk boya kysacasy. Sanyrym gerekli tüm renkleri elde etmekte fayda var ancak biraz tuzlu bir marka malum.

Selamlar

Düzenleyen nezih - 05/01/2010 Saat 00:14
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 00:06
Orjinalini yazan: KENAN

Nezih bey merhaba;
Bugün yazynyzy ikinci kez okuduktan sonra bir noktayy atladygymy gördüm.Yanly? anlamazsanyz bir soru sormak istiyorum.

Kafada ki parlamalaryn yagly boyadan kaynaklandygyny dü?ünmü?tüm(okurken gözümden kaçmy?).Kafayy bitirdikten sonra neden parlak vernik atma ihtiyacy duydunuz?

Kenan Bey selamlar,
Rica ederim tabiki yalny? anlamam hatta dikkat etmeniz sevindirdi beni. Dedi?im gibi hepimiz model yaparken farkly teknik geli?tiriyoruz ve bildi?iniz gibi parlak akrilik vernik atma sebebim boyayy sabitlemek. Sebepse sonrasynda terebentin ile sulandyrylmy? ya?ly boyayy model üzerine çok küçük dokunu?larla tatbik edebilmek. Bu aky?kan kyvam yayylarak ince detaylary belirginle?tiriyor ama yapylan hataly bir dokunu? yada kyvam kaçmasy sonucu, kontrolsüz yayylmalar veya kirlenmeler berbat edebiliyor modeli malum. Akrilik vernik sizinde bildi?iniz gibi terebentinden etkilenmedi?i için temizlemek hatta kuru bir fyrça ile emdirerek alttaki boyaya zarar vermeden daha konrollu detaylar elde etmeye yardymcy oluyor. Sonrasynda mat vernik uygulamasy her?eyi syfyrlyyor tabi :)) Umarym açyklayabildim biraz kar?yk ve me?akatli gibi görülebilir ama denendi?inde ilginç sonuçlar elde edilebiliyor.

Selamlar. Saygylar.

Düzenleyen nezih - 05/01/2010 Saat 00:12
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 00:27
Zemin çaly?masynda mantar pano, izolasyon köpü?ü ve tahta parçalary kullandym. Ayryca çimleme için de hazyr çim kullandym ama pek gerekli olmayacak gibi. Airbrush ile genel boyayy attyktan sonra ya?ly boya ile gerçek renklerini, y?yk ve gölge çaly?malaryny ilerlettim.

Sonrasynda figürü zemine birle?tirdim çünkü sonrasynda eskitmeyi ve rötu?lary paralel devam ettirmedi?imizde kopuk bir görsellik elde edilecek kanattimce, figür zemin üzerinde e?reti duracaktyr. Devam...

Selamlar
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 00:50
Cevabynyz ve anlayy?ynyz için te?ekkür ederim.
?u anakadar akrelik üstüne terebentinli yagly boyayy denemi? degilim(kesinlikle deniyecegim,sonucu görmek adyna).

Yapmy? oldugunuz i? ortada,biraz daha üstünde çaly?tygynyz zaman daha da güzel sonuçlar ortaya çykacagyndan hiç bir ?üphem yok.
Sadece akrelik boyalarla çaly?arak da iyi sonuçlar çykarabileceginize eminim.

Yyi ak?amlar

IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 09:28
Ufak bir ayrynty gözüme çarpty: Figürün sa? a?a?y sanyyorum ta? üzerinde. Bu nedenle sa? dizin biraz kyryk olmasy gerekir. Veya askerimiz topaldyr :) Yki ayak da düz zemine basarsa sanyrym daha iyi olur...
Ellerine sa?lyk.
Tolga
IP
Erdinç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 103
Alıntı Erdinç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 09:59
Ta? (kaldyrym) zaten toprakla ayny seviyede. Yapym fotolaryndan gözüküyor, dolayysyyla ne asker topal ne de yerini de?i?tirmeye gerek var. Zemin de model de çok ho?uma gitti do?rusu, ellerinize sa?lyk.

Düzenleyen Erdinç - 05/01/2010 Saat 10:00
erdinç
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 11:52
Tolga Abi selam tesekkur ederim yorumlanrina, su an monte islemi biraz egreti. Erdinc Bey'in belirttigi gibi zemin ve topragi ayni seviyede yaptim cunku figurde iki bacak da duz pozisyonda ve tam oturacagini varsayarak ilerledim ama zemine oturtunca sag bacagin havada kaldigini yani kisa oldugunu farkettim. Yapilacak sey sag tarafin yani topragini birazcik yukseltmek ve sonradan ekleyecegim harabe parcalari ile butunlugu yakalamak... Bu arada size de tesekkur ederim Erdinc Bey

Selamlar. Saygilar.

Düzenleyen nezih - 05/01/2010 Saat 11:54
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 13:34
Madem suç Dragon'da (belki modelleme yaptyklary asker topaldyr, malum sava? ?artlary) o zaman botunun altyna ek topuk;)
Kolay gelsin, yeni figürlerini bekliyoruz.
Tolga
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 14:19
Orjinalini yazan: nezih

Orjinalini yazan: KENAN

Nezih bey merhaba;

Kenan Bey selamlar,
Rica ederim tabiki yalny? anlamam hatta dikkat etmeniz sevindirdi beni. Dedi?im gibi hepimiz model yaparken farkly teknik geli?tiriyoruz ve bildi?iniz gibi parlak akrilik vernik atma sebebim boyayy sabitlemek. Sebepse sonrasynda terebentin ile sulandyrylmy? ya?ly boyayy model üzerine çok küçük dokunu?larla tatbik edebilmek. Bu aky?kan kyvam yayylarak ince detaylary belirginle?tiriyor ama yapylan hataly bir dokunu? yada kyvam kaçmasy sonucu, kontrolsüz yayylmalar veya kirlenmeler berbat edebiliyor modeli malum. Akrilik vernik sizinde bildi?iniz gibi terebentinden etkilenmedi?i için temizlemek hatta kuru bir fyrça ile emdirerek alttaki boyaya zarar vermeden daha konrollu detaylar elde etmeye yardymcy oluyor. Sonrasynda mat vernik uygulamasy her?eyi syfyrlyyor tabi :)) Umarym açyklayabildim biraz kar?yk ve me?akatli gibi görülebilir ama denendi?inde ilginç sonuçlar elde edilebiliyor.

Selamlar. Saygylar.

Naçizane bir önerim olacak. Renklendirmede kullandy?yn akrilik boyalaryn kurumasyny bekledikten sonra ( En az iki gün) Parlak vernik atmadan ve ya?lyboyayy terebentin ile inceltmeden direkt olarak akrilik boyanyn üzerine sürüp, daha sonra yumu?ak bir pamuklu bez ile komple silebilirsin.

Böylece akrili?e nüfuz eden ya?lyboya, akrili?in çi? rengini öldürecek ve daha do?al bir renk ortaya çykmasyna neden olacaktyr.Hem de ton geçi?lerinde
farklylyk olmayacaktyr.

Terebentin kary?tyrdy?yn ya?lyboya, silerken akrilik ana boyaya zarar verebilir fakat direkt ya?lyboya, akrilik olan ana boyaya zarar vermeyecektir.
IP
Sayfa   2 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04