Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Tayyareler
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler
Mesaj icon Konu: F-15dj Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   4 Sonraki >>
Yazar Mesaj
levburkara
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 579
Alıntı levburkara Cevaplabullet Konu: F-15dj
    Gönderim Zamanı: 31/12/2009 Saat 20:48
Yeni yiliniz kutlu olsun. Su anda bir F-15 uzerinde calisiyorum. Scriber ile panel cizgilerini derinlestirdim, percin acmaya calistim, ve modeli genel itibariyle topladim. Tesviyesi ile ilgili bazi cekincelerim var. Acaba asagidaki fotograflardan dikkat etmem, duzeltmem gereken yerler konusunda yardimci olur musunuz? Birlesim yerleri hakkinda cok emin degilim. Biraz daha ugrasmam gerekiyor mu sizce? Astar icin Levelling thinner ile inceltilmis Surfacer 1200 kullanacagim. Boya icin Gunze akrilik kullanacagim. Su an emin olmadigim bu kisimlar, model bitince mat renkte olacak, dolayisiyla bazi hatalar asagidaki metalik renkte ortaya ciktigi kadar asikar olmayabilir sonunda. Ama nerde hatalari kapatmasi icin astar+boyaya guvenebilirim , nerde guvenmemem lazim bilemiyorum.

Bu arada, modelin yapim asamalarini Ihmpmuk'un forumlarinda yaziyorum. Umarim bu soruyu burda sorarak bir sorun yaratmiyorumdur (iki site icin de). Dusuncem teknik zorluklari sizlerden yardim alarak burda cozumlemek, yapim asamalarini diger forumda vermek. Ilginiz icin tesekkur ederim.

IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 31/12/2009 Saat 22:08
Merhaba;

Sanyrym kanadyn gövde ile birle?ti?i yerdeki çizgiyi biraz daha tesviye edip kaybetmeniz daha do?ru olacaktyr. Bu kadar u?ra?yyorken orasynyn demi? oldu?um gibi olmasy gerekir diye dü?ünüyorum.

Bir de havaalyklarynyn gövde uzantysyna birle?ti?i yerin uç kysymlarynda macun kullanyp kapatmanyza gerek yok, zira havalay?y yukary-a?a?y hareket etti?i için detay çizgisi olabilir. Belki o kysymlara çizgi çekebilirsiniz. Foto?raflarda hareketli olan kysma bakyp neresi oldu?unu anlayabilirsiniz.

Perçin olayy güzel olmu?, yapylasy bir olay.

Metalik boyanyp beliren tesviye hatalary ilerisi için bir haber niteli?i ta?yyor olabilir.

Yyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 01/01/2010 Saat 02:54
Kyvamly bir astar atyp akabinde öok ince zymparayla müdahale edebilirseniz radomdaki çizgiye o hatty kurtarabilirsiniz. Öte yandan ana kanat gövde ve ve dikey stabilizenin birle?im yerlerini syfyrlayacak ?ekilde komple macun çekmeniz yerinde olacaktyr.

Bu arada topnamlusuna da benim E modelinde yapty?ymy yapabilirseniz sorununuz çözülür.

Kaynak: Aircraft Resource Center

Alttaki foto?rafta netten bir yerlerden, Kanat gövde ba?lantysyny göstermesi açysyndan.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2010 Saat 08:31
Tesekkur ederim. Kanatlari ve dikey stableri tekrar yapiyorum. Umarim daha iyi bir sonuc elde edebilirim. Zannederim en sorun yasadigim kisim macun cekme oluyor. Ya cok fazla zimparaliyorum, ya da macun bosluklara tam dolmamis oluyor. Bakalim, zamanla gelisir umarim.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2010 Saat 09:17
Benim aklyma bir ?ey takyldy. Dikey stabilizede kullandy?ynyz beyaz parçalar ne için acaba? Ylk defa gördü?üm için merak ettim.
Bilgilendirebilirseniz sevinirim.
-Sorumluuu...
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2010 Saat 10:47
Merhaba. Soylediginiz parcalarin ne oldugu hakkinda bilgim yok (belki guclendirici olabilir?) 2 ay oonce kadar flicker'da baska birisinin yaptigi ayni f-15'e rastlamistim:

Model cok guzel yapildigi icin ben de onu ornek aliyorum yapim teknigimi gelistirebilmek icin. Acaba oyle bir parcanin olmamasi mi gerekiyordu?

Mudahelerden sonra Surfacer 1200 ile biraz astar attim. Ilk defa surfacer kullaniyorum biraz elim alissin istedim. O kadar ugrasmama ragmen tesviyeler bekledigim gibi olmadi. Bir de percin detaylarini tekrar acayim derken biraz bozdum. Bir de dikey stablerin arkalarina dogru ikiser cizgi iniyor. Sanki cizgiler birbirlerinin devami olacakmis gibi geliyor ama parca ustunde ne varsa onlari rescribe ettim ve dikmeleri dogru yere yapistirdigimi dusunuyorum. Cizgilerde neden bir kayiklik var bilemiyorum. O da yetmezmis gibi bir tanesi hafif egimli olmus :( Simdi herseyi sifirdan yapip yapmama arasinda bir ikilemdeyim. Belki bu modelde 'oldugu kadar' deyip bir sonraki asamalara gecerim. Ne diyorsunuz? Dikmeler yapismis haldeyken panel cizgisi ve percin acmak
oldukca zor oluyor cunku modeli dikkatli tutup kuvvetli destek alinabilecek pek bir konfigurasyon yok.

Düzenleyen levburkara - 02/01/2010 Saat 10:50
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/01/2010 Saat 12:31
Selam;

Ben olsam zaten bu kadar u?ra?ylan bir modelde canymy fazla sykmadan bitirmeye u?ra?yrdym. Bazy mevcut durumlarda gaz kaçmasy ?u an kapynyzy çalyyor olabilir.
Oysa ki bitti?inde çok güzel gözükece?ine inandy?ym bir maket. {Ne de olsa F-15, hem F-14' ten de güzel :) }

?aka bir yana hangimiz kusursuz bir maket yapabiliyoruz ki?

Kalyptan kaynaklanan çizgi kaymalary ço?unlukla ka?yla?ylabilen bir durum. Ama ya?anylmayacak bir durum de?il.

Bilgi için de te?ekkür,

Yyi maketler!
-Sorumluuu...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 00:11
Ana kanatla dikey stabilizeyi baya?y toparlamy?synyz elinize sa?lyk.

Arka yataylaryn oturdu?u yüzeyi de elden geçirmeniz durumunda oldukça tatminkar bir tesviye seviyesine ula?my? olacak model. E?er arka yatalary yere paralel yapacaksanyz arky kysmy ellemenize gerek bile yok, yalnyzca ön kysmyndaki yukary do?ry zikzak yapan bölüme ince bir kat macun i?inizi çözecektir.

Öte yandan Arkutun dedi?i gibi gaz kaçmasy gibi bir durum oluyorsa direkt bitirin yoksa bitmiyor bu tip projeler uzadykça.
Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 00:31
Tesekkur ederim. Oldukca fazla ugrasiyorum su tatil sirasinda. Yataylari parallel yapacagim ama dediginiz yeri anladim. Bayaa bir tesviye ettigimi dusunmustum ama hala iz var dediginiz gibi. Orasi hem dusuk flapla ortulecegi, hem de metalik yuzeyle kamuflajin ayrim cizgisi olacagi icin (yapim semasinda oyle goruyorum) pek dokunmayayim diyorum. Metalik boya oldugu icin su anda kaldirmayayim diyorum.

Ben de ici bos silindirik styrene aldim bugun. Sizin top agizina yaptiginiz gibi yapmaya caliscagim. Sizinki oldukca temiz olmus. Bu arada sizin modeldeki percinler (ucagin altinda goruyorum) maketin kendisinde var miydi yoksa siz mi actiniz? Cok duzgun gorunuyorlar.

Modeli bitirecegim. Bir an once boyama asmasina gelmek istiyorum. Az kaldi demek istiyorum ama hep yeni bir sey cikiyor.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 00:44
Boya ayrym çizgisiyse o hat kurtarabilir durumu. Bu tip tesviye sonrasy göçükler için macunu kyvamly olarak, zympara yapmadan 2 3 kat halinde alttaki katmanyn kurumasyny bekleyerek çekmek bir yöntem olabilir. Tesviye için Squadron'un sanding stickleri kullanyyorum ?ahsen, bu tip seviye toparlama i?lerinde oldukça yarar sa?lyyor.

O gördü?ünüz perçinler modelin kendisinden, kaybolan detaylar haricinde ekstra perçin i?ine girmedim kitte.

Silindirin aplikasyonu konusunda kendi yöntemimi anlatayym fikir vermesi açysyndan. Radius'u kurtaran bir boruyu önce içten yuvarlak profilli e?e ile incelttim. Akabinde bu boruyu yüksek açyyla kestim. Yuvaya oturtup yapy?tyrdym ve iyice se?lamla?tyktan sonra fazlalyklaryny byçakla aldym, son form yedirmesini ise sanding stick ile yaptym.
Ares
IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/01/2010 Saat 08:18
Selamlar,kuyruktaki kaymis panel cizgileri beni rahatsiz etmisti. super glue ile panelleri doldurdum, zimparaladim, ve tekrar rescribe ettim. Astardan sonra biraz daha iyi gorunmesini umuyorum.

Top cikisini da Ufuk Bey'den aldigim tuyoyla styreneden yapmaya calistim ama beceremedim. Ne yapayim diye dusunurken mr hobby macunuyla yapmaya karar verdim. Umarim boyadan sonra uygun gozukur.

On cami da tamiya bantla maskeledim dediginiz gibi. Tamiya liquid cement ile yerine yerlestirdim. Belki biraz macun cekmem gerekebilir.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2010 Saat 22:05
Selamlar, Surfacer 1200'u levelling thinner ile incelterek astarladim.

Resimde gordugum bazi arizalari da giderdim sayilir. Simdi boyaya hazirim. Ancak ongolgelendirme yapip yapmama arasinda henuz karar veremedim. Ongolgelendirme iyi olmazsa sonuclarin iyi olmadigini dusunuyorum o yuzden oldukca cekinceliyim. Istegim:

http://www.naritafamily.com/Scalemodel/airplanes/F15Jryu/pho to_gallery.htm

adresindeki gibi olmasi ama bilemiyorum. Sizlerin bir tavsiyesi var mi acaba?...
Tesekkur ederim.
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2010 Saat 22:25
Ön gölgelemeyi, memlekette yaygyn ?ekilde yapyldy?y gibi panelleri karartyp üstüne ana boya atma ?eklinde yaparsanyz o sonucu alamazsynyz. Ana boya ve tonlaryyla yapaca?ynyz bir çok post shade katmanyyla o sonuca ula?mak mümkün. Katmanlar ?u resimde net ?ekilde görülüyor.

Elinizde ba?ka maket varsa onun kanadyny vs. bu yöntemle boyayyn, be?enirseniz makete uygularsynyz. Ama ?unu da belirteyim;bu i?lem biraz zaman alyr, bir de maket büyük iyice yorucu olacaktyr. Benim de post shade a?amasynda bekleyen F-15'im var. Makete harcady?ym süreden fazlasyny post shade i?ine harcadym daha yarysy bitmedi, gaz kaçmasy nedeniyle bekliyor.

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2010 Saat 22:45
Tesekkur ederim, ben de aynen bu etkiyi istiyorum. Panel cizgileri ongolgelendirmeden dolayi koyu. Ancak ana boyadan sonra panel cizgilerine ongolgelendirmeden daha ince olacak sekilde acik renk surulmus sanki. Bu bana cok etkileyici geldi. Zannederim en son tonlama yapilmis, ve yikama ile bitirilmis. Bu benim tahminim, size de boyle mi geliyor? Dediginiz gibi uzun surecek bir is. Gosterdiginiz ucak 1:32, ne kadar surmustur tahmin bile edemiyorum.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2010 Saat 23:52
Öngölgelendirme hususunda Rahmi'nin dedi?i gibi memleketimizde düzgün sonuçlaryny görmek olasy de?il. Öngölgelendirmenin hakkyyla yapylmasy için modelcinin ince boya atymyna hakim olmasy gerekmekte ki bazy renk gruplarynda isterseniz ku? kondurun öngölgelendirme tatminkar sonuçlar vermez.
Bu tip bir etki için kendi yöntemimi yazayym ki Arkut'la Rahmi de benzer yöntemler kullanmaktadyr. Ana rengi ton olarak uygun bir renkle açyn. Uygun bir renkten kasyt her rengi açmak için beyaz basyn içine söyleminin kysmi olarak yanly? olmasyndandyr. Ayny husus rengi koyultmak içinde geçerlidir ama o esnada hile yapmaya olanak sa?layan özel boyalar mevcuttur.

Açylmy? renkle modeli komple boyayyn. Bu a?amadan sonra orjinal rengi açylmy? renge a?ama a?ama ekleyip kary?ymy inceltip random patterde olarak modele atyn.Bu esnada tabancanyn yüzeye olan mesafesini de de?i?tirmeniz boyanyn yo?unlu?unu etkileyece?i için ton üstüne ton elde edeceksiniz. Her a?amada kary?ymy inceltmek koyulan tonun yüzeye daha saydam dü?mesini sa?layaca?y için renkler birbirine yakla?acaktyr. Bu yöntemle belli bölgeleri açyk belli bölgeleri koyu byrakma ?ansynyz da olacaktyr. Bu ton farkynyn gerçekçi olmasy için ise referanslarynyzy kontrol edin. Fantom'dan örnek vermek gerekirse, gövde arkasynyn rengi misal her zaman daha solgundur.

Misal;

Arkut'un EURO1 48'lik Fantomu;

Benim HILL2 F48'lik Fantomum;

Bu altly?y hazyrladyktan sonra syra koyu panel çizgilerini yapmakta. Bu noktada ba?ta bahsetti?im hileye ba?vurmak olasy, o da orjinal rengi koyultmak yerine smoke tarzy bir renkle her panelin çizginin perçinin üzerinden geçmek. Hazyr satylan smoke boyalar haricinde parlak verni?e uygun oranda kyzylkahve ve siyah katarak ta bu boyayy elde etmeniz mümkün. Bu kary?ymy veya smoke rengini ne kadar inceltirseniz ve buna uygun olarak modele olan mesafeyi dü?ürür ve basyncy da azaltyrsanyz defalarca ayny çizginin üstünden geçmek suretiyle yukardaki keskinlikte (Naritanyn F15'indeki) hatlar elde etmeniz olasy. Son olarak bu hatlardan daha ince olarak uça?yn orjinal rengini gene çok inceltip hat keskinli?i arttyrmak suretiyle tatbikiniz halinde gerekli efekti yakalayabilirsiniz.
Ares
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 09/01/2010 Saat 23:58
...

Fikrimi sorarsanyz bence deneyin. E?er be?enmezseniz, gölgeleme i?lemlerinde kullanaca?ynyz boya çok çok ince oldu?u için yüzeyde kalynlyk olu?turmayacaktyr. En kötü ihtimal ana boyayy hepsinin üstüne atar, geçersiniz. Gölgeleme, ancak bol pratikle oturan bir yöntem.

Düzenleyen Holy Diver - 10/01/2010 Saat 00:06

IP
levburkara
Üye
Üye

Alıntı levburkara Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/01/2010 Saat 01:54
Bu bilgiler ve tavsiyeniz icin tesekkur ederim. Ben de postshading yapmaya calisiyorum ama preshading pek yapmamistim. Biraz o yuzden cekiniyorum. Light Ghost ve Dark Ghost Gray'den sonra modelin buyuk bir kisminin yesil ve siyah ile kaplanacagini dusunerek ongolgelendirme yapmaya karar verdim. Hic olmadi bir pratik olur. Govde harici parcalari kurban secerek Tamiya Flat Black ve German Grey karisimindan bir ongolgeledirme yaptim.

Daha sonra Narita'nin Su-27sinden aldigim bir tuyo ile once Hobby Color H308 ve ince uclu airbursh ile icerde kalan yuzeyleri boyadim (asagida sol parca). Sonra, basinci biraz yukselterek ve airbrushi uzaklastirarak yuzeyin tamamini boyadim (asagida sag parca).

Diger parcalari da bitirince H308'i acarak ve koyulastirarak postshading yapacagim. Zannederim sagdaki parcada ongolgelendirmeyi cok kapattim, siz ne dersiniz? biraz daha belirgin birakabilir miydim?
IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/01/2010 Saat 19:10
Sanirim resimdeki F-15` te bir oyun var. O da su...
Maketin ana boyasi atildiktan sonra ilk once detaylarin etrafindan smoke ile gecilmis. Sonra da smoke` un uzerini cok az kapatacak sekilde detaylarin ortasi maskelenmis ve acik kalan detay cizgilerinin uzerine ana renk ya da acik tonu atilmis.
Benzer mantik donanma ucaklarinin eskimesinde de kullaniliyor. Tek farki, smoke` u maskelemeden smoke uzerinden cok ince hat olarak ana rengin uygulanmasi ki gerceginde de yapilan bu aslinda, birlesme yerlerinin uzerini yenoden boyamak.

Ben bu etkiyi VF-1` de yakalamaya calismitim.

Umarim yazdiklarimin bir yarari olur, en azindan ufuk ve Rahmi` nin yazdiklarina ek olur.

Iyi maketler!
IP
Sayfa   4 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma