Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
AFV
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : AFV
Mesaj icon Konu: dragon / tiger Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
idris
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 13:42
Ne demek?Görevimiz .
IP
vito
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 179
Alıntı vito Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 20:43
Bu resimler senin istediğin gibidir umarım. İyi durum da tank sanırım yakıtı bittiği için bırakmışlar. İlginç çünkü düşmanın eline geçmesini engellemek için müretabattın havaya uçurması lazımdı. Açeleyle terk etmişler sanırım.

I cannot speak, but I can listen
I cannot be seen, but I can be heard.
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 759
Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:16
benim tank bu işte,biliyordum zimmeritsiz olduğunu
yanlız spzabt 501'in işareti kaplan diye gördüm bir sitede,alttaki sarı beyaz işaret 506'ya ait.onlarda tunusta savaşmış galiba...kittende o işaret çıkıyor 501 olmasına rağmen...tunustan gelip 501'e katıldılar herhalde...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 772
Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:23
benden de var birkaç tane...Copyright olayı problem olabileceği için birkaç günden fazla tutamayabilirim resimleri....

Not: Resimler Concord-The Battle Of The Bulge adlı kitabından alınmıştır.

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:25
Bayagğı bir orjinal siyah beyaz resimde var. Neresi yapacağınızı kararlaştırdıktan sonra onlara da bakılabilir.
Kolay gelsin...

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:29
sağol judas,ben çektim resimleri...
ardennes 1944,501'e ait tankı yapıcam.yanına schwımmwagen ve dragonun 6002/6091 no'lu figür setlerini koyacam...

Düzenleyen Batur
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:33
Tamiya ya başlayayım bende. King Tiger yapmak istedim... ...

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:38
içinden çıkan figürleri kullanmayacaksan,belki takas yapabiliriz...
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 21:53
Tamiya ile Dragonu mu?
feed the troll
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 22:00
hayır
sendeki tamiyanın 35252 no'lu kiti galiba...kitin elemanlarını değilde,tri star falan bişey kullanacaksan,tankın mürettebatını başka bi figür setiyle değiştirebiliriz belki diye düşündüm....
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 22:06
Bendeki 35169 muş. Ondan da tek figür cıkıyormus.

Düzenleyen judas
feed the troll
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 22:10
35252'deki eleman çok havalıydı...aklım kaldı
IP
judas
Üye
Üye
Simge

Alıntı judas Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 22:28
Keşke onu alsaydınız, hatta bu daha ucuz olmalı dragona göre...
feed the troll
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 13/11/2005 Saat 22:43
yok,ikiside aynı para...kısmet bunaymış,yapalım bakalım neye benzeyecek
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 03:02
Biraz gec olacak ama hala ihtiyac duyan olursa okusun diye bildigim kadari ile yazayim:
Oncelikle Ardennes King Tiger'de zimmerit gerekli degil. 9 Eylul 1944 tarihli bir karar ile fabrikalarda zimmerit uygulanmama karari, zimmerit'in yuksek infilakli mermi ve (zirhi delemese de) dusuk kalibreli mermilerin etkisi ile alev alarak gereksiz kayiplara yol actigi yonunde bir "dedikodu" uzerine, alinmistir. 7 Kasimda da ayni karar cephedeki askerlere yonelik olarak alinmistir. Her ne kadar zimmerit'in oyle bir etki yaratmadigi ele gecirilmis bir T34 uzerinde denenip gorulmusse de bildigim kadari ile zimmerit uygulamaya donulmek uzere bir karar alinmamistir. Eylul 1944 ortasindan itibaren servise giren Tiger II'yi temsil eden modelde zimmerit uygulanmamasi dogru olur sonucuna varabiliriz.
s.SS Pz Abt. 501'den 332 numaralı King Tiger 3 renk kamo, 003(komutan tank galiba), 204 ve 222 ambush camo ve zimmeritsiz olarak fotograf ve/ve ya ilustrasyon olarak belgelenmislerdir (bunların hepsinin Henschel oldugunu soylemeye gerek yok galiba.)
204 la Gleize'de bozuldugu icin abandone edilmis halde Amerikalilarca ele gecirilmis olarak fotograflanmis. On zirhinda "...OUT BY ORDER...US ARMY" yaziyor fakat gerek foto kalitesinden gerek tankin uzerine uzunca bir sure kar yagmis oldugu icin okuyamiyorum tümünü. Boyle de dioramasi yapilabilir, eger eldeki Tiger II modeline kiyilabiliyorsa...
Istenildigi durumda elimdeki zimmeritli King Tiger fotolari hakkinda da verebildigim bilgiyi veririm (Rus cephesi, Temmuz-Eylul Fransa, Macaristan vb)
Gelelim 501'in tankinda o armanin ne aradigina...Aslinda o arma, gordugum sari daire uzerine beyaz hac ise, s. Pz.Abt.509'a ait. O tank aslinda 509 icin yapilmis ama Ardennes offensive'den once 501 45 Tiger'i tamamlasin diye 501'e yonlendirilmis; bir sebepten de 501 armayi kaldirmamis ama kendi numarasini eklemis. Bu ve benzeri bilgiler Osprey publishing'in new vanguard serisi king tiger (Jentz, Doyle, Sarson, "King Tiger Heavy Tank 1942-1945," Osprey Publishing, Oxford 1993) kitabından bulunabilir. Bu serinin modelciler ve tarih ile ilgilenen kisiler icin ozet ve kolay anlasılabilir fakat ilginc detaylarin bulunabilecegi bir kaynak olduguna inaniyorum.
(yanlis anlasilmaya yer vermemek icin ukalalik yapayim; Tunus'a king tiger gitmedi)
Zahmet edip (gene) gereginden uzun olan mesajimi okuyan modelcilere tesekkurler :) Bu kadar yazarken bir de foruma register olurken adimi dogru yazabilseydim ne guzel olacakti :)
Saygilar,
Lt. von Witzland
IP
Batur
Üye
Üye
Simge

Alıntı Batur Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 06:48
verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim...ben belirttiğim gibi alman zırhlıları hakkında pek bişey bilmiyorum...king tiger hakkındaki bilgileri aşagıdaki linkten aldım...burada 501'e ait birtakım tigerların tunusa gittiğinden,sarı daire içindeki beyaz haçında 506'ya ait olduğundan bahsediliyor...tabii benim yanlış anlayıpı uydurma ihtimalimde yüksek
http://www.fprado.com/armorsite/tigers.htm
IP
carlgustav
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 1190
Alıntı carlgustav Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 07:15
Erdem, sayende artık tarihi kesinlik konusunda sıkıntı yaşamayız umarım.
A critic, is a legless man who teaches running.
IP
Lt von Witzland
Üye
Üye

Gönderilenler: 159
Alıntı Lt von Witzland Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/11/2005 Saat 10:07
Umarim sizi hayal kirikligina ugratmam Barkin agabeyi:)Benim kaynaklarim (izin verdigim olcude :P) modelcilerin hizmetindedir. Ben zaten ne yazik ki maket yapamıyorum; yerine, burdan maket yapabilen abilerimi ablalarimi ve yasitlarimi hayranlikla izliyor, kucuklerimi takdir ediyor bol bol da tarih konusunda ukalalık yapıyorum...Maket yapmaktan bu kadar uzak iken neden modelcilikle ilgili bir siteyi takip
ettigim mesru bir merak konusu olabilir.

501 konusunda:
s.H.Pz.Abt.501'in Tiger I'leri 1942'de (kasim?) Tunus'da yesil yesil (e.g. Tiger 112) dolaniyorlardı. Fakat s.SS.Pz.Abt. 501 ile bu 501 ayni unite degil...Fark edilebilecegi gibi biri Heer iken digeri W-SS. W-SS olan zaten Eylül 1944'de s.SS.Abt101'den kuruluyor; yani, tarihlere bakilinca hemen dikkati cekecektir, tipki Eylul 1944'de ilk birimlere ulasan King Tiger gibi (Gander, Jane's Tanks of WWII, p87, Harper Collins Publishing, Glasgow, 1995,) s.SS.Pz.Abt.501 Afrika gunlerini kacirmistir. Saniyorum da "kum, gunes...tuh yazlik mekani kacirdik" diye yakinmamislardir. Uniteler, bulunduklari yerler/zamanlar, araclar, uniformalar vs. konusunda W-SS/Heer (hatta Luftwaffe) ayrimina dikkat etmekte fayda olabilir zaman zaman...

506-509 konusuna gelince:
Bahsi gecen Tiger II (332) cok meshur bir Tiger II'dir. Sebebi, buyuk ihtimal, saglam ele gecirilip Amerika'ya tasinmasidir. Halen Patton muzesi Fort Knox, Kentucky, ABD'de gorulebilir. Gene burada rahat rahat gorulebilecegi, muzeden izin alindigi durumlarda, alti silinmis ayakkabilarla uzerinde gezilebilecegi, altinda uyunabilecegi vs icin olacak cok modellenmistir (mesela Tamiya da yapmisti saniyorum.) Ne de olsa bati dunyasinda bildigim kadari ile sadece 7 Tiger II bugun gorulecek kadar hayatta kalmislardir; bu sebepten yakindan King Tiger gormek isteyenlerin, modellemek isteyenlerin vs Tiger II'ler arasindan Tiger II begenme, "bunun kamosu olmamis, bunun arkasinda kova var, bunun eskitmesi olmamis" gibi sebeplerle burun kivirma gibi bir durumu yok. (Hele hele "bunun kulesi donuyor mu?" diye namludan kuleyi itekleyenlere hic iyi yaklasmiyorlar...)Ben, mesela, Bastogne'a kadar gidip bir tane goremeden geldim. Halbuki eminim ilk bakista, kisa zamanda buyuk ask dogacakti aramizda. Lafi cok uzatmadan (zaten simdiden off-topic olmaya hak kazandi) ben o meshur tankin 509'a ait olup Eylul '44'de 501'e devredilen 11 TigerII'den biri olduguna inancimi, fazla israr etmeden, tekrar dile getirecegim. Internet'ten baktigimda ben de bir sitede daha o armayi 506'a ait sunulmus gordum ama 332'nin 509'dan geldigine ait baska birkac yerde daha bilgiye rastladim. Ben gene de internet kaynaklarina supheyle yaklasmaktan yanayim. Kolay ve ucuz olmakla beraber pek bir kontrolden gectiklerinden ve ya yazdigi konuyu profesyonelce calisan kisilerce hazirlandigindan emin olamadigim durumlar olmustur. Bu sebepten ben gene bu konuda Osprey'in King Tiger (kaynak onceki msj'da verilmistir) kitabinin 41 ve 47'inci sayfalarina referans yapayim en iyisi...Referans yapmanin guzel yani sorumlulugun sunumu yapanin uzerinden kalkmasi degil midir; ne de olsa, malum,ben henüz (!) Waffenamt'in dosyalarina goz atamadim :) Konuya aciklik getirmek isteyenlerin mesajlarini dort gozle bekler (ki eminim benden baska birileri daha bu meshur Tiger II hakkinda fikre sahiptir), aklima takilan bu soruya ragmen gece rahat uyayacagimi umarak bilgisayari kaparim. Zira yarin hala onumde yazmam gereken bir tez, arkamda ise bosa harcanmis haftalar (moralim bozulmasin diye aylar demiyorum) olacaktir yarin sabah...Rahat uyuyup, erken kalkip cok yol almak lazim...
Saygilar,
Lt. von Witzland
IP
<< Önceki Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma