Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Figür Boyama ve Figür Hakkynda Temel Bilg Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   9 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KENAN
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 163
Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 21:59
Orjinalini yazan: KENAN

Sayn ares bir ricam olsa yaptygynyz bir kaç figür çaly?manyzy burda bizimle payla?a bilirmisiniz?
Lütfen mümkünse mümkün degin degilse yok deyin.
Uzun uzadyya bir ?eyler yazmanyza gerek yok.
Te?ekkür ederim.

Burda yanly? anla?ylma olmasyn;sadece yaptygynyz bir i?i görüp ,figür de uyguladygynyz aydynlatma ve gölgeleme çaly?malarynyzy merak ettigimdendir.Yoksa çocukca bir tarty?ma konusu yaratma hevesinde degilim.   
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 22:32
Orjinalini yazan: Holy Diver

Yukaryda hatyrlatyldy?y gibi burasy bir forum, iyi veya kötü, do?ru veya yanly?lar konu?ulup bir ortasy bulunur.

Sayyn admin,

Bu yazynyn konusu, Figür boyama ve Figür hakkynda temel bilgileri içeren bir ö?retidir.Temel bilgiler verilir ve a?ama a?ama figür boyamasy anlatylmaya çaly?ylyr.Bu ö?retinin kötüsü ve yanly?y yoktur ve konu?ulup bir ortasy da bulunmaz.

Bu anlatylan bilgilere cevap veren bütün arkada?lara soruyorum.

Bu yazynyn ba?langyç tarihi olan 24.12.2009 tarihinden bu tarihe kadarki geçen zamanda kim hangi figürü boyamy?, temizli?ini yapmy? ya da astar atmy?tyr ?

?imdiye kadar yazylanlardan kimler faydalanmy?tyr ve bu yazynyn ne gibi bir faydasy olmu?tur ?

Byrakynyz figür boyamanyn sanat olup olmady?yny tarty?mayy.
Byrakynyz bilgi denizinde bo?ulmayy.
?imdiye kadar yazylanlardan faydalanan yoksa, geçen bir ay içerisinde yazylanlardan istifade ederek figüre ba?layan bulunmuyorsa, demek ki bir aydyr havanda su dövülmü?.

Figür boyamayy ciddi olarak dü?ünen arkada?lara açyk tekliftir:

Müsait oldu?umuz cumartesi günleri gelin i?yerime, beraber boyayalym tarty?malardan uzak.

Selamlar
IP
Rahmi K.
Admin Group
Admin Group
Simge
+ + +

Gönderilenler: 1212
Alıntı Rahmi K. Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 22:53
Orjinalini yazan: zwan

Yukaryda hatyrlatyldy?y gibi burasy bir forum, iyi veya kötü, do?ru veya yanly?lar konu?ulup bir ortasy bulunur.

Sayyn admin,

Bu yazynyn konusu, Figür boyama ve Figür hakkynda temel bilgileri içeren bir ö?retidir.Temel bilgiler verilir ve a?ama a?ama figür boyamasy anlatylmaya çaly?ylyr.Bu ö?retinin kötüsü ve yanly?y yoktur ve konu?ulup bir ortasy da bulunmaz.

Ragyp Bey, ben genel olarak forum manty?yndan dem vurmu?tum. Kaldy ki bu konuda olayy kutsal kitap niteli?ine büründürmenin forum manty?yyla uyu?mady?y görülmekte. Arkada?lar eksik veya düzeltilmesi gerekti?i noktalarda fikrini belirtmi? veya kendi bilgileri dahilinde katkyda bulunmu?. Ynteraktif bir ortamda bunu engellemek pek mümkün de?il. Ben olaya ki?iselle?tirildi?i noktada müdahale ediyorum, di?er noktalar tarty?maya açyktyr. Yyi tarty?malar dilerim.

IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:03

Bu figürde metal bölgelere sadece ana renk vurulmu?tur.Figürü bu halde byrakyrsanyz görüntü yalynve gerçekci olmayan bir halde kalacaktyr(metal yüzeyler ,dogal y?ykta kendi gölgesini ve aydynlygyny yaratyr derseniz.)Sonuçta metallerdede veya düz satyhlarda da gölgeleme aydynlatma(tonlama) yapmalyyyz.

Metalik yüzeyde y?y?yn yönüne, açysyna göre kontrast zaten sa?lanaca?y için düz yüzeyde tonlamanyn ?art oldu?unu dü?ünmüyorum.

Mesela en basit ?ekliyle bir zyrh örne?i.
[IMG]http://students.ou.edu/E/Ryan.C.Emrick-1/knight.jpg" />

Ancak kyvrymlara, girintilere, perçin çevrelerine vs. hafif bir siyah ton verilebilir.

Figürün üstünde gördügünüz bütün her ?eyi tonlamalyyyz.

Buna da pek katylmyyorum ne yazyk ki. :)

Düzenleyen ardeth - 22/01/2010 Saat 23:55
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 67
Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:09

Belki faydasy olur dü?üncesiyle ekliyorum bu resmi. Çok iyi bir örnek olmasa da konumuzla ilintili. Görüldü?ü gibi bu büstte hem R.OY'un abartmaya yönelik ifadesine, hem de Kenan'yn metal yüzeylerde tonlama yapylmasy gerekti?ine dair sözlerine örnek te?kil edebilece?ini dü?ündü?üm bir büst çaly?masy. Yanaklardaki kyrmyzylyk fazlasyyla abartylmy? ancak abes durmady?y gibi çok canly bir ifade sa?lanmy?. Metaldeki ton farklaryny, gölgeleri ve parlamalary da görmek mümkün. Bence metaldeki tonlamada eksiklik oldu?u dahi söylenebilir. Yer yer daha bariz gölgeler de kullanylabilirdi. Zira yanaklarda abartyyy kullanan ki?inin metalde de dengeli ölçüde abartyyy devam ettirmesi daha ho? olurdu dü?üncesindeyim.
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:13

?imdiye kadar yazylanlardan faydalanan yoksa, geçen bir ay içerisinde yazylanlardan istifade ederek figüre ba?layan bulunmuyorsa, demek ki bir aydyr havanda su dövülmü?.

Bence bu kadar kesin olmamak lazym.

Anlatylanlaryn ne zaman, nerede ve/veya kim tarafyndan kullanylaca?y belli olmaz.

"Yyilik yap denize at" misali yapmaya çaly?ty?ynyz güzel çaly?mayy kysa vadede kar?ylyksyz olarak sunmanyn yarary olaca?yny dü?ünüyorum.

Yoksa, hemencecik alynacak bir kar?ylyk karete kursu tadynda **** çyrak ili?kisine dönmeye ba?layabilir ki memleketimiz modelcili?inde zaten yeteri kadar örne?i bulunmaktadyr. Kanymca da daha fazlasyna gerek yoktur.
(Olmasy gereken **** çyrak ili?kisinden uzakla?yldy?y için daha fazlasynyn olmamasy gerekti?ini dü?ünüyorum)

Sabyr ve iyi maketler!
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:25

Sayyn admin,

Ragyp Bey, ben genel olarak forum manty?yndan dem vurmu?tum. Kaldy ki bu konuda olayy kutsal kitap niteli?ine büründürmenin forum manty?yyla uyu?mady?y görülmekte. Arkada?lar eksik veya düzeltilmesi gerekti?i noktalarda fikrini belirtmi? veya kendi bilgileri dahilinde katkyda bulunmu?. Ynteraktif bir ortamda bunu engellemek pek mümkün de?il. Ben olaya ki?iselle?tirildi?i noktada müdahale ediyorum, di?er noktalar tarty?maya açyktyr. Yyi tarty?malar dilerim.

Kutsal kitap niteli?ine büründürmek hiç aklyma gelmemi?ti.Laf biraz a?yr kaçty.

Kysacasy konuyu ?öyle ba?layalym.Arkada?lar eksik veya düzeltilmesi gerekti?i noktalarda fikirlerini beyan etsinler.
Ben de herkese iyi tarty?malar diliyor ve bu tarty?ma içinde olamayaca?ym için fi?imi çekiyorum.

Sizlere iyi tarty?malar.
(Cevap yazmayaca?ym için lütfen yazyma farkly yorumlar katmayyn)

Düzenleyen zwan - 22/01/2010 Saat 23:28
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:30
sayyn ardeth;koydugunuz fotograf bir figure mi ait, yoksa gercek bir insan fotografy my?

Site sahiplerinin bu tarty?malara dahil olmadan önce sözlerini daha dikkatli seçmeleri gerektigini dü?ünüyorum.

Düzenleyen KENAN - 22/01/2010 Saat 23:46
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:39

Ayny büstün bir ba?ka elden çykmy? hali.Zyrhta daha fazla tonlama yapylmy? (Ylk baky?ta foto?raf çekilirken kullanylan y?yk miktaryndaki farklylyktan kaynakly bir koyuluk oldu?unu dü?ünmü?tüm ancak ayny büstün kasytly olarak daha az y?ykla çekilen bir ba?ka foto?rafyny gördü?ümde kysmen yanyldy?ymy anlamy? oldum).

Tabii herkesin dü?üncesine saygy duymak gerekiyor. Kar?y dü?üncelerde de olsak birbirimizden faydalanabilece?imiz noktalar muhakkak bulunur. Aslynda bu, tarz ve ekol meselesi. Biri gölgeleme yapmam derken di?eri abartyyy kullanabilir. Karary uygulamayy yapacak ki?i verir. Ancak taktiri ba?kalary yapar. Herkesin kendi do?rusu oldu?unu kabul etmekle birlikte kimi zaman ortak do?ruyu bulmak zaman alabilir.

Burada asyl amaç figüre ilgi duyan ki?ilerin dikkatini çekmek ve mümkünse figür boyayan ki?ilerin sayysyny artyrmak oldu?una göre bizler söylenmesi gerekenleri söyleyelim. Ylgisi olanlar bir yerden ba?lasynlar.
IP
ardeth
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1368
Alıntı ardeth Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 22/01/2010 Saat 23:49
Metalik boyamaya bir örnek daha.

http://www.coolminiornot.com/index/whatc/Historical/id/201475

Düzenleyen ardeth - 22/01/2010 Saat 23:54
Bu dünya fanidir sakyn aldanma, ma?rur olup tac-ü tahta dayanma, yedi iklim benim deyu güvenme...
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 00:02

Bu da bir di?er örnek. Kötü bir y?ykta çekilmi? olmasyna ra?men tonlamalar seçilebiliyor.
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 00:18

28 mm bir örnek.
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 00:22

?imdilik son bir örnek. Örnekler ço?altylabilir.
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 00:59
Arkada?lar bu tarz örnekler uzadykça uzar, en iyisi Kenan arkada?ymyz, kendi bildi?i do?rularyny bizlere sunmaya devam etsin. Böylece konuya ilgi duyanlar, bir yerlerden bu hobiye merak salabilir.

Ancak ?unuda belirtmeliyim ki Aygün arkada?ymyzyn vermi? oldu?u linkteki metal tonlamasyda tek renk de?ildir. Bence burada farkly bir teknik uygulamasy söz konusudur. Çok ince fyrça ile (000, belki daha ince, kullanycyya kalmy?) çe?itli metal, renk tonlary yüzeye tek renk gibi yedirilmi?tir. Çok dikkatli bakacak olursanyz, 2 resimde, y?yk gö?üsün üstüne dü?mesine ra?men fyrça izlerini göreceksiniz. Göremezseniz hemen altyndaki hiç y?yk almayan fotoya bakyn iç, içe geçen fyrça darbelerini ve renklerini göreceksiniz. Örnekler uzar gider demi?tim ancak konuyla ilgili bir örnekte ben vereyim.

Yapmy? oldu?um bir büst çaly?masy, sol tarafta, tek renk zyrh bayanmy?. Sa?da ise bahsetti?im teknik kullanylarak dört ton renk uygulanmy?tyr.

SAYGILAR SEVGYLER
Küçük ?eylere fazla önem verenler ellerinden büyük ?eyler gelmeyenlerdir. EFLATUN
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 01:08

Neyse ben sizi bilgi isalinizle ve dü?üncelerinizle byrakmak istiyorum

Site sahiplerinin bu tarty?malara dahil olmadan önce sözlerini daha dikkatli seçmeleri gerektigini dü?ünüyorum.

Sadece site sahipleri mi
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 01:11
Tabi ki bu teknik, sabyr synyrlarynyzy zorlayabilir.

Küçük ?eylere fazla önem verenler ellerinden büyük ?eyler gelmeyenlerdir. EFLATUN
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 01:21
Sayyn idris;ben orda hakaret veya a?agylayycy bir ?ey söylemedim(siz tabii ba?ka ?eyler çykartabilirsiniz).Söylemek istedigim;çok fazla bilgiye sahip olan ve bu bilgiler içinde bogulmu? olan insanlar için söylenen bir sözdür.Çok fazla ayryntyya takylmak,bizleri ?u anda ki konudan uzakla?tyryyor.

Ynsanlaryn bir konu hakkynda bir ?eyler biliyor olmasy,o konuyu hakim olduklary anlamyna gelmez.

Not:Site sahiplerine o kelimeleri sarf ederken ?unu anlatmak istedim.Herkes site sahiplerinin kimler oldugunu biliyor.Bu yüzden de kelimelerde daha seçici, tarafsyz ve duyarly olmalary gerektigini dü?ünüyorum .

Düzenleyen KENAN - 23/01/2010 Saat 01:34
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 23/01/2010 Saat 01:42
E?er ishal sözünü hakaret veya a?a?ylama olarak algylamyyor ve teorik bilgi olarak de?erlendiriyorsanyz bilgi ishali olan ?ahysyn yapty?y ve bu forumda payla?ty?y onlarca maketi hatyrlatmak isterim.
Yapty?y maketlerin kendisi hakkynda bir fikir verece?i kanaatindeyim.
IP
<< Önceki Sayfa   9 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04