Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Figür Boyama ve Figür Hakkynda Temel Bilg Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
<< Önceki Sayfa   9 Sonraki >>
Yazar Mesaj
nezih
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 09:52
Orjinalini yazan: zwan

Orjinalini yazan: nezih

Dayanykly ve kalyn bir astar astar için benden de bir öneri; 500 numara Mr.Color Surface Premier (airbrushla atylyr, sprey de?ildir)

Selamlar

Kalyn bir astar, figürün detaylaryny kapatmasy riski açysyndan kullanylmamasy gereken bir astardyr.

Anladim, peki ayni urunun 1000 numara olanini önerir misin Ragip Abi. Tesekkurler Selamlar
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 67
Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 10:00
Arkada?lar, söylemek istedi?im bir kaç ?ey var müsaade ederseniz payla?mak istiyorum.
Hepimizin ?ahit oldu?u gibi yazy yazarken kullanylan ifade biçimleri her zaman hissedileni çok iyi veremeyebiliyor. Okuyan ki?inin o anki ruh hali ile söylenilen farkly da algylanabiliyor. O yüzden bilgi payla?ymyny amaçlayan bu yazylarda birbirimize olabildi?ince ho?görülü olunmasynyn daha sa?lykly bir yakla?ym olaca?yny dü?ünüyorum.

Sevgili Artt, sadece ?unu belirtmek istiyorum ki Ragyp Oy bu i?e meraky olan ve ö?renme veya bilgilerini peki?tirme arzusu bulunan ki?iler için bulunmaz bir kaynaktyr. Ynsan tarafyny çok sevdi?im birikiminden de synyrsyz bir ?ekilde istifade etti?im için bunu gönül rahatly?yyla söyleyebilirim.

Kenan ?ahin de ayny ?ekilde bilgiyi saklamayy de?il payla?mayy seven yapysyyla iyi niyetli olarak böyle bir konuyu payla?yma açty. Gerçekten art niyetsiz olarak, belki çekinildi?inden belki bilinmedi?inden uzak durulan ve ancak belirli bir mesafeden takip edilen figürcülü?ün biraz dahi olsa geli?mesi için inanylmaz istekli ve özverili. Tüm bilgi ve deneyimini bizlerle payla?mak için ciddi bir u?ra? veriyor ve bu kararlyly?y gösteriyor.

Bu forum bir payla?ym yeri o yüzden ne kadar çok bilgi payla?yrsak o kadar faydaly olaca?yny aklymyzdan çykarmayalym lütfen.

Astar konumuza dönecek olursak Ares in söylediklerinin ço?una katylyyorum ancak ?u anda pistolem olmady?y için astarlamayy bahsetti?i ?ekilde uygulama ?ansym yok. ?unu söyleyebilirim ki, uzun süredir Tamiya nyn primerini kullanyyorum ve iyi netice alyyorum. Ancak astar atym anynda etrafy da batyrmyyor de?ilim. Bunun önüne kysmen geçebilmek için syklykla kullanylan bir yöntemi uyguluyorum o da büyük bir koliyi yan yatyryp figürü onun içinde astarlamak.

Tecrübe etti?im bir husus daha var o da figürün metal ya da iyi kalitede resin olmasynyn sayysyz avantajy oldu?u. Metal figürler göreceli olarak pahaly ancak defalarca söküp boyamaya elveri?li bu yüzden pek çok tekni?i ayny fügür üzerinde de?i?ik zamanlarda uygulamanyz mümkün oluyor. Sabrynyzla do?ru orantyly olarak tabii.
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 10:56
Sevgili arkada?lar,
En ba?ta bazy arkada?lara tepki vermemin nedeni ?udur.

Figür boyamanyn yaygynla?mamasy sebeplerinden bir tanesi, çok detayly ve karma?yk bir boyama gerektirdi?inin sanylmasydyr.Burada amaç, figür boyamaya en basit yöntemle ba?lamak ve detay karma?asynyn içinden çykyp, sadeli?i yakalamaktyr.

Bunun için de yapylmasy gereken, her insanyn kolayca bulabilece?i malzemeleri seçip, figüre ba?lamaktyr.Muhakkak ki sadece astar için bir çok seçenek mevcuttur.

Yukaryda verilen astar örne?i, her yerde bulunabilen ve fiyat açysyndan da oldukça hesaply olan bir üründür.

Bu i?in olmazsa olmazlaryndan biridir figürü temizledikten sonra astar atmak.

Nezih'in söyledi?i astary da kullanabilirsiniz, Kenan' yn dedi?ini de, Tamiya astary' da. Burada önemli olan özü anlamak ve uygulamak. Bu i?in özü de PRIMER ASTAR kullanmaktyr. Marka ve model teferruattyr. Lütfen detaylarda bo?ulmayalym.

Yaryn Kenan göz boyamayy anlaty?ynda ve kendisi 0 numara Habico fyrça kullanyyorsa, " 0 numara winsor&Newton olur mu? " gibi sorular gelecektir. Bu i?in özü de YNCE UÇLU fyrça kullanmaktyr. Gerisi teferruattyr.

Lütfen detaylarda kaybolmayalym.

Selamlar
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 511
Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 12:33

Sevgili arkada?lar,

Figür boyamanyn yaygynla?mamasy sebeplerinden bir tanesi, çok detayly ve karma?yk bir boyama gerektirdi?inin sanylmasydyr.Burada amaç, figür boyamaya en basit yöntemle ba?lamak ve detay karma?asynyn içinden çykyp, sadeli?i yakalamaktyr.

Bunun için de yapylmasy gereken, her insanyn kolayca bulabilece?i malzemeleri seçip, figüre ba?lamaktyr.Muhakkak ki sadece astar için bir çok seçenek mevcuttur.

Yukaryda verilen astar örne?i, her yerde bulunabilen ve fiyat açysyndan da oldukça hesaply olan bir üründür.

Nezih'in söyledi?i astary da kullanabilirsiniz, Kenan' yn dedi?ini de, Tamiya astary' da. Burada önemli olan özü anlamak ve uygulamak. Bu i?in özü de PRIMER ASTAR kullanmaktyr. Marka ve model teferruattyr. Lütfen detaylarda bo?ulmayalym.

Yaryn Kenan göz boyamayy anlaty?ynda ve kendisi 0 numara Habico fyrça kullanyyorsa, " 0 numara winsor&Newton olur mu? " gibi sorular gelecektir. Bu i?in özü de YNCE UÇLU fyrça kullanmaktyr. Gerisi teferruattyr.

Selamlar

Figür gibi detay boyama çaly?malarynda biz bilmeyenler do?al olarak detaylarda bo?ulacak sizler gibi ba?arysyny kanytlamy? u stalar da bizi kurtaracaksynyz. Teferruatlar i?in güzelli?indeki en büyük etken. Merak edilen ve önemli olan da bunlar.

Yoksa "astar at, vallejo akrilikle boya, ink uygula, ya?ly boya ile detaylandyr, gölgeleme yap, aralarda da vernik atmayy unutma". Y?te bitti figürümüz.

Amaç bitirmek de?il nasyl sizler gibi ba?aryly yapylyry ö?renmek.

Saygylar.

Hakan Yalcinkaya
M-41 "Bulldog", M-36 "Jackson" R.I.P. (2002-2011)
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 13:01
Orjinalini yazan: Clio172

Sevgili arkada?lar,

Selamlar

Figür gibi detay boyama çaly?malarynda biz bilmeyenler do?al olarak detaylarda bo?ulacak sizler gibi ba?arysyny kanytlamy? u stalar da bizi kurtaracaksynyz. Teferruatlar i?in güzelli?indeki en büyük etken. Merak edilen ve önemli olan da bunlar.

Yoksa "astar at, vallejo akrilikle boya, ink uygula, ya?ly boya ile detaylandyr, gölgeleme yap, aralarda da vernik atmayy unutma". Y?te bitti figürümüz.

Amaç bitirmek de?il nasyl sizler gibi ba?aryly yapylyry ö?renmek.

Saygylar.

?una karar verdim, ben yazymda hiç bir ?ey anlatamyyorum.

Benim bahsetti?im (Pardon bahsedemedi?im)figür boyamadaki detay de?il, malzeme alymyndaki marka detayydyr.
Bu kadar my yanly? anla?ylyr.

Moderatör arkada?lardan ricam, bu konunun içindeki yazylarymyn silinmesidir. ?imdi farkettim, Kenan' yn makalesini alt-üst etmi?im.E?er yazylarym silinirse, hiç de?ilse konu da?ylmamy? ve Kenan' yn figür ö?retisi devam etmi? olur.

Selamlar
Ragyp Oy

Düzenleyen zwan - 29/12/2009 Saat 13:07
IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 67
Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 13:16
Burada bir takym ?eyler anlatylmaya çaly?ylyrken clio172 nin olaya ve yazylanlara yakla?ymyny do?ru bulmuyorum.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 13:55
Orjinalini yazan: modelchi

Burada bir takym ?eyler anlatylmaya çaly?ylyrken clio172 nin olaya ve yazylanlara yakla?ymyny do?ru bulmuyorum.

Bakynyz, makale yazmakla bir i?i interaktif ö?retmek arasyndaki temel fark gelen sorulara syca?y syca?yna cevap vermek ve konuyu anla?ylyr kylmaktyr. Sizin birtakym ?eyler diye belirtti?iniz, temel figür boyama tekniklerinden bir tanesinin interaktif olarak anlatylmasydyr. Bu tip bir çaly?tayda (workshopun ?imdiki tanymy, YTÜ ve ODTÜ'lüler sa?olsun) konuya yabancy olan ki?ilerin soru sormalaryndan daha do?al bir süreç olmasy mümkün de?ildir. Do?ru bulmadyklarymyzy irdelemeye kalkarsak bende mantykly soru sorana fyrça atma tadynda mesaj atma ve kynamayy do?ru bulmuyorum misal. Ama öte yandan ?unu da unutmayalym, burada bu prosesi anlatanlaryn hepsi bu i?i hobi olarak yapmakta ve normal hayatta çe?it çe?it meslek alanlarynda çaly?maktalar. Dolayysyyla profesyonel bir ö?retim elemanynyn sabryny ve yakla?ymyny da beklememek lazym. Burada orta yol mümkün oldu?unca açyk anlatyp sabyrla sorulara cevap vermektir.
Lütfen konunun ba?ly?yndan çykmadan bu hususlary göz önüne alarak devam edelim.
Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 13:57

...Benim bahsetti?im (Pardon bahsedemedi?im)figür boyamadaki detay de?il, malzeme alymyndaki marka detayydyr...

Figür bu alynan malzemelerle yapylmyyor mu?

Do?al olarak neden bu malzemelerin kullanymynyn uygun oldu?unu soraca?ym.

Örne?in, Ares'in "astar" konusunda yazdyklary, malzeme seçimi konusunda çok ö?retici oldu.

Sizin gibi bir u stadan bekledi?im de bu tarz bir yazy. Tabii ki "sebebini bilmiyorum" ya da "böyle ö?rendim" diyebilirsiniz.

Saygylar.
Hakan Yalcinkaya
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 14:08
Merhaba,
Ragyp Bey alynmy? de?ilim endi?elenmeyin :)
2 yyldyr 1/72 ölçekli büyük bir diorama üzerinde çaly?yyorum ?u an 162. figürü boyuyorum ki 30-35 tane daha var. Boyayyp bitirdi?im figürleri deneme amacyyla yerlerine yerle?tirdi?imde bazylarynyn boyalary dökülünce tahmin edersiniz moralim bozuldu. O yüzden astar konusunu görünce balyklama atladym. Gerekli bilgileri aldym te?ekkür ediyorum.
Kenan Bey,
Ynanyr mysynyz göz boyamayy beceremem korkusuyla 1/72 ve 25mm'den büyük figür boyamyyorum. Belki bizim didi?melerimizden fyrsat bulup göz boyamayy anlatabilirseniz büyük figür boyamayy da deneyebilirim :)
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 14:10
Orjinalini yazan: z_g_h

...

Boyady?ym metal figürler'de(30+) daha önce hiç boya dökülmesi ile kar?yla?madym; hiç birinde astar kullanmy?ly?ym da yoktur. Bu sebepten yazdy?ynyz "kesin yargy"ya katylmady?ymy belirttim. Yani astar atmadan da boya metale tutunabilir.
Consume Ergo Sum
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 14:14
Konuyu toparlayyp asli meselemiz figür boyamaya dönsek?
Kenan Bey, merakla yazynyn gerisini bekliyoruz.
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 14:22
Daha fazla kary?yklyk yaratmamak amacyyla yazylarymyn silinmesini rica ediyorum.
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 15:14
Sevgili arkada?lar,
Ortamyn gerginli?i beni fazlasyyla rahatsyz etti.
Yazdy?ym cevaplarda kesinlikle artniyet aramamanyzy rica ederim.
Bütün amacymyz, figür boyamayy bir kaç arkada?a daha a?ylayabilmek. Figür konusunda ?imdiye kadar ya?amy? oldu?umuz birçok olumsuzluklar nedeniyle sinirlerimiz oldukça gergin. Bu yüzden bazy arkada?laryn kalbini kyrdyysam onlardan özür diliyorum.

Lütfen, yukaryda yazylan bazy olumsuzluklaryn hiç yazylmady?yny dü?ünerek, Kenan arkada?ymyzyn konuyu devam ettirmesine izin verelim(Ben dahil)

Sevgilerimle
Ragyp Oy

Düzenleyen zwan - 29/12/2009 Saat 15:15
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 15:30
Sa?duyunuz için te?ekkür ederim
Ares
IP
Clio172
Üye
Üye
Simge

Alıntı Clio172 Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 29/12/2009 Saat 16:03
Forumdan bir ki?iyi dahi mesajlarymla rencide ettiysem özür dilerim.

Kenan Bey konuya devam etmenizi diliyorum.

Saygylar.
Hakan Yalcinkaya
IP
idris
Üye
Üye

Gönderilenler: 3861
Alıntı idris Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/12/2009 Saat 05:11
Orjinalini yazan: nezih

Anladim, peki ayni urunun 1000 numara olanini önerir misin

Surfacer 1000 in kutusunda "beyaz metal den mamül objeler içindir" ibaresi var.
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 163
Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 01:14

Herkese merhaba;

Hepinizin yeni yylyny kutluyorum ve kaldygymyz yerden devam ediyorum.

Sanyldygy kadar zor bir olay degildir göz boyama.Dogru fyrçayla her ?ey çok basittir(kürdana veya kaleme ihtiyaç yoktur göz bebegini koymak için).Dikkat etmemiz gereken husus,göz akyny boyarken,boyayy göz çukurundan dy?aryya ta?yrmamaya özen göstememiz.Pratik yapa yapa çok kolay oldugunu göreceksiniz.

Bu göz boyama teknigini 28 mm,54 mm ve 75 mm figürlerde kullana bilirsiniz(bu ebatlaryn dy?ynda figür boyamady?ym için diger ebatlar hakkynda yorum yapmaktan kaçynyyorum).

Son olarakta,boyadygymyz figüre düzgün bir ifade vermeye çaly?malyyyz.?öyle açyklamak istiyorum;Kafasy sag tarafa bakmy? bir figürün , gözleri sol tarafa veya ortaya bakamyyacagy gibi(yazdygym bir örnekti lütfen abartylmasyn).Figürde dogru baky?y siz kendiniz bulacaksynyz.
Örnek

Gelelim kullanacagymyz malzemelere

0 numara fyrça (ben winsor newton fyrça kullanyyorum,isteyen tercih ettigi bir fyrça kullana bilir.)

Siyah, beyaz ve ten rengi boya(ben vallejo kullanyyorum, isteyen tercih ettigi boyayy kullana bilir.)

Palet (ben wet palet kullanyyorum , isteyen tercih ettigi her hangi bir ?eyi palet olarak kullana bilir.)

Sizlere yapycagymyz gözü , bir çizim?e anlatmak istiyorum.

Figürümüzün göz çukurunu a?agydaki çizim olarak dü?ünelim.

Gözün içini kyrylmy? beyazla boyuyoruz.(beyaz ve çok az ten rengi kullanarak)

Göz çukuruyla göz kapagynyn birle?tigi yere siyah bir hat çekiyoruz.

Son olarakta göz bebegini koyuyoruz

Kullanycagym kafa jmd firmasyna aittir. Ylk yapacagymyz i?lem astarymyzy atmak.

Devam etmeden önce bir tavsiyede bulunmak istiyorum.Figürün kafasyna kullanacagynyz ana (base) ten rengini vurduktan sonra göze geçerseneniz çok daha iyi olur.Bunun söylememin nedeni gözü boyadyktan sonra teni boyamak ,boyanyn yanly?lykla göz çukurlaryna gelmesine neden olabilir.Gözü düzeltmeye çaly?maktansa , ten rengine göz yapylyrken ta?an boyalary düzeltmek çok daha kolay olacaktyr.

Göz çukuruna kyrylmy? beyaz ile boyuyoruz.Ben elimde bulunan light flesh boyayla gözü boyadym.Elinizde bu boya yok ise beyaz ve çok az bir ten rengiyle beyazy kyrabilirsiniz

(fotograflary beyaz y?yk altynda çektigim için bu a?amanyn fotografyny koyamyyorum)

Devamynda ise Göz çukuruyla göz kapagynyn birle?tigi yere siyah bir hat çekiyoruz.Bu i?lemi yaparken ben,kafayy arkaya dogru yatyryyorum.Böylece siyah hatty çekecegim yeri çok daha net görüyorum.

Umarym resimlerden anla?ylyyordur.Fotograf makinam bu tip i?lere çok uygun degil.

Son i? olarakta göz bebeginin boyamaya geldi.Syfyr numara fyrçamyzla,bir nokta koymak.Koyacagymyz nokta , göz kapagynyn altyna çizdigimiz siyah bölüm ve alt göz çukurun bitimine temas etmeli(yukaryda ki son çizim gibi).

Umarym faydaly olabilmi?imdir.

Bir daha ki yazymda akrelik boyalardan bahsedecegim.

Yyi ak?amlar
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 03/01/2010 Saat 01:23
Hemen ilk soruyu sorayym. Bu kadar ince bir hat ve nokta boyarken boyanyn detay haricine yada yüzeye syva?mamasy için nasyl bir inceltme orany kullanyyorsunuz ve / veya belli bir tekni?i var my?
Ares
IP
<< Önceki Sayfa   9 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04