Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Figür
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Figür
Mesaj icon Konu: Figür Boyama ve Figür Hakkynda Temel Bilg Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   9 Sonraki >>
Yazar Mesaj
KENAN
Üye
Üye
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 163
Alıntı KENAN Cevaplabullet Konu: Figür Boyama ve Figür Hakkynda Temel Bilg
    Gönderim Zamanı: 24/12/2009 Saat 12:08
Herkese Merhaba;
Çok uzun zamandyr uzaktan takip etti?im figür'e ,burdan elimden geldigimce figür ile ilgili bilgiler payla?acagym sizlerle.
Figürcülerin iki elin on parmagyny geçmedigini herkes bilmekte.Buradaki tek amacym bu hobiye ba?lamak istiyen ama nereden ba?lyyacagyny bilmeyen ki?ilere yardymcy olmaktyr.
Figür boyamada bizlerin neden geri kaldygy hakkynda bir teorim var.Figürle ugra?an o kadar az insan varki kimse birbirinden bir ?ey ögrenemiyor.Forumlarda da sadece yapylmy? olan figürleri görme fyrsaty buluyor insanlar.Kimse bir göz nasyl boyanyr? veya ne biliyim bir saç bir ten nasyl boyanyr bunla ilgili çok az meteryal var elimizde türkçe yazylmy?.
Bu yüzden de belki bir kaç ki?iye yardymcy olurum diye ba?layacagym figürü elimden geldigince anlatmaya.
Son olarakda ; Ben profesyonel bir figür boyama u stasy sy degilim.Ragyp OY ve kendi çabalarymla ögrendim ben figür boyamayy.Burda anlattyklarym sadece temel bilgiler oldugu için ki?ilerin daha çok figür boyuyarak kendini geli?tirecegini inanyyorum.
Umarym Figür boyamak isteyen arkada?lara az da olsa yardymym dokunur.
Kysaca nelerden bahsedecegim sizlere;
Göz boyama
Ten boyama
Gölgeleme
Aydynlatma
Metal Boyama
Figürler hakkynda genel bilgiler
Akrelik boyalar hakkynda bilgiler
Fyrçalar
Wet palet gibi teknik bilgiler vermeye çaly?acagym.
Bunlaryn bir çogunuda uygulamaly olarak (fotograflayarak)gösterecegim.

Ylk konumuz Göz boyama olacak.Bu ayyn 26 veya 27 'de yayynlayacagym.

Düzenleyen KENAN - 24/12/2009 Saat 16:24
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 03:08
Pek isabetli ve faydaly bir eylem. Merakla takip edece?im. Figür boyayan da yapty?y dioramada figüre özen gösteren de az.
Consume Ergo Sum
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 634
Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 16:17
ölçek farkedecek mi? 72 ölçekte i?ime yarar bilgiler çykar diye umuyorum özellikle astar konusunda sykyntylarym var.
Tüfek icad olundu mertlik bozuldu...
http://medievaldio72.blogspot.com/
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 16:50
Burda anlatacaklarym temel bilgilerden ibaret olucak ama zaman zaman ölçek ayrymynada girebilirim.
Yazynyzy okuduktan sonra i?e biraz daha geriden ba?lamaya karar verdim.Ylk önce figür hazyrlygyndan bahsetmek çok daha uygun olacaktyr diye dü?ünüyorum.
Yaryn figür hazyrlygyndan bahsedecegim ,ertesi günde tekrar göz yapymyna geçecegim.Umarym i?inize yarar.
IP
zwan
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 204
Alıntı zwan Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 22:45
Kenan ellerine sa?lyk. Yn?allah yararlanacak bir kaç ki?i bulunur. Yyllardyr bir türlü figür boyamayy yaygynla?tyramadyk. Dedi?in gibi figür boyayan da ?u anda çok çok az.

Yazdy?yn konularda yardymym dokunursa, seve seve yardymcy olurum.

Selamlar

Ragyp Oy

Düzenleyen zwan - 25/12/2009 Saat 22:46
IP
rudder
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 63
Alıntı rudder Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 25/12/2009 Saat 23:35
Ben aportta bekliyorum. :)
Iyi Modeller
Ahmet
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2009 Saat 12:55
Merakla takip ediyoruz, ?imdiden kolay gelsin...
IP
Atilla Güç
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 193
Alıntı Atilla Güç Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 26/12/2009 Saat 18:05
Figür i?çili?i ile ilgili her türlü bilgiye hasretizdir.
Ylgiyle takip ederim, kolay gelsin, bu konuyu dü?ündü?ünüz için te?ekkürler Kenan bey. Katkylarynyza ?imdiden te?ekkürler Ragyp bey.
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 01:03
Herkese tekrar merhaba;

Biraz sizlere figürden ve çe?itlerinde bahsetmek istiyorum.
Figür sanaty ne kadar avrupada geli?mi? olsada Türkiye de pek geli?memi?dir.Bunun nedenlerine de?inmiyece?im.Avrupada yaygyn olarak üretilen figürler metal ve resin (reçine) olarak üretilmektedir.Bu iki çe?it üretilen figürler ne kadar pahaly olsada en kalitelileridir.Bunlarla çaly?mak diger figürlerden daha kolay ve daha zevklidir.Detaylara daha çok önem verilmi?tir bu figürlerde.Özellikle figürlerde en önem verilen yüz kysmy detaylary daha iyi oldugundan çok daha tatmin edicidir.
Figürlerde kendi içinde boyut olarak ayrylmaktadyrlar.28 mm , 54 mm , 90 mm ,120 mm ve flat figür olarakçe?itleri vardyr.28mm figürler genellikle fantastik figürlerdir.54 mm figürlerde her tarz üretim yapylmaktadyr.90 ve 120 mm figürler diger boyutlary kadar ra?bet görmemektedir.Ne yazyk ki bu figürler sadece yurt dy?ynda satylmakta ve üretilmektedir.

Türkiyede de bu i?i ba?aryyla yapan bir kaç ki?i de vardyr. Benim tanydy?ym ve bu i?e soyunmama neden olan Ragyp OY (zwan) bunlardan bir tanesidir.Ragyp oyun yurt dy?ynda aldygy ödüllerde bulunmaktadyr.Bu ödüllerden sonra da figür üstüne yurt dy?ynda yary?maya katylan pek kimseyi de tanymyyorum.Umarym bir gün tekrar yurt dy?yndan ödüllerle döneriz ülkemize.

Biraz kafanyzy ?i?irdikten sonra gerçek konumuza dönebiliriz.

?imdi anlatacaklarym aslynda herkesin bildigi,bir çok yerde yazylyp çizilen ?eyler.

Bize yardymcy olacak figürümüz Latorre modele aittir.

Figürü hazyrlarken kullanaca?ym malzemeler;
?arjly matkap(manderen kysmy sonradan alynmy?tyr)
0,1 mm matkap ucu
Plastik tel fyrça
Keski
Zympara(en küçük numaraly)
Marshall sprey astar boya
Magic sculp (bo?luklary doldurmak için ama hiç ihtiyaç duymadym bugün)
E?e
Falçata
Pattex yapy?tyrycy(isteyen istedi?ini kullanabilir)

Ylk önce dikkat edece?imiz nokta , Figürde bulunan kalyp izlerini e?e , zympara veya falçata yardymyla temizlemek.Bu i?lemi yaparken dikkat etmekte fayda var kullandygynyz a?yndyrycy malzemeler figürün ayryntylaryny yok edebilir.

Ykinci a?amamyz ise figür parlatma ,yag tabakalryndan aryndyrma i?lemidir.

Bu i?lem için kullanylan pek çok malzeme mevcuttur.Benim burda kullandy?ym , plastik tel fyrçadyr.Bu fyrçayy kullanmamyn sebebi a?yndyrycylyk özelliginin olmamasy..Fyrçayy ?arjly torna vidaya aldygym aparatla kullanmaktayym.(Ben bu figürde tüm parçalary yapy?tyrdyktan sonra parlatma i?lemini yaptym.Bu i?lemi parçalary birle?tirmeden önce yapmanyzy tavsiye ederim)

Bir örnek vermeye çaly?tym umarym fotograflardan göre bilirsiniz.

Bu fotografta temizlenmemi? bölümü görebilirsiniz.

Burda da temizlendikten sonra ki halini görebilirsiniz.

Üçüncü a?amamyz parçalary Pimlemek.

Pimlememizin birkaç nedeni olabilir.Bir parçanyn yapy?tyrdygymyz yerden a?yrly?y yüzünden ayrylma ihtimali olabilir.Di?er bir neden ise parçalaryn birbirlerini daha iyi tutmalaryny saglamak.
Bu figürde parçalarypimlemeye gerek görmedim çünki yapy?tyrycy bir çok yerden parçalary tutabilecek durumdaydy.Sadece ayak kysmyna pim çaktym.
Yine ?arjly matkapla (0.1 mm uç ile) uygun noktadan ayagy deldim.Ataçtan uygun bir parça keserek yerine yapy?tyrdym.

Dördüncü a?amamyz parçalary birle?tirmek.

Parçalary birle?tirmeden önce ilk yapmamyz gereken ,parçalaryn birbirine uyumunu kontrol etmek.Diger hus**** yapy?tyraca?ymyz parçalaryn , boyama syrasynda bize engellememesi.Eger bir parçanyn bizi engelledi?ini dü?ünüyorsak , bu parçayy figürün üstüne yapy?tyrmadan bayomamyzda fayda var.

Be?inci a?amamyz figürün temizli?i.

Figürümüzü evde kullandy?ymyz pril ve bir di? fyrçasy yardymy ile temizliyebiliriz.Bunda ki amacymyz figürü tamamen kalyp yagyndan aryndyrmaktyr.

Ve son a?ama astarlama

Ben figüre ba?ladygymdan beri hep marshall astar kullandym.Daha iyi astarlarynda oldugunu biliyorum ama diger markalary kullanmaya gerek görmedim.

Astar atarken dikkat edecegimiz husus , boyayy direk figürün üstüne bo?altmamak.Sprey figüre uzak bir noktadan sykylmaya ba?lanyp,figürün üzerinden geçirilir.Bu i?lem her yönde ayny ?ekilde uygulanyr.Astar figürün ayryntylaryny kapatmayaçak ?ekilde dikkatli sykylyr.Son olarak da sykycagynyz mesafede önemlidir.Sag elinizin dirse?ini karyn kysmyna dayayyn , diger elinizide ileriye dogru uzatyn.Bu mesafe figürün astary çok fazla almamasyny önliyecektir.

Bu da astarlanmy? hali.

Burdan sonrada artyk boyamaya geçebilirsiniz.

Biraz geç yazdygym için sizlerden özürdiliyorum.Bazy bölümleri kysaca anlattym daha sonra bu konulara video ve foto yardymlaryyla açyklayaca?ym.

Ylk defa bu kadar uzun figür üstüne bir yazy yazyyorum.Çok zor bir i?mi?.Yaptygym imla hatalaryndan dolayy affedin.Umarym biraz da olsa faydaly olabilmi?imidir.

?imdilik ho?ca kalyn.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 01:22
Ben elimdeki metal figürleri(25mm) astarlamak syradan bir sprey gri boyayla boyadym, kuruduktan sonra elime aldy?ymda bazy yerlerinde boya çatlayyp döküldü sökmek zorunda kaldym. Bunun sebebi astar de?il de normal boya kullanmy? olmam my yoksa astarda da ayny problemin ya?anmasy ihtima?i var mydyr?
Te?ekkürler
(Ba?ka sorularym da var ama syrasy gelsin diye bekliyorum)
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 11:50
Astar modele tutunur boyada astara tutunur diye söylenir. Benim bildi?im kadaryyla boya direkt metale tutunamaz zaten o nedenle astarlanyyor.
IP
Artt
Üye
Üye
Simge

Alıntı Artt Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 13:48
Plastik için ayry metal için ayry astar my var? Bu marshall astary plastik için de kullanabilir miyiz?
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 19:03
Artt;Kullandygyn sprey boya zannedersem astar boya de?ildi.Astar boyalar normal sprey boyalara göre daha incedir(tamiyanyn astary marsahallynkinden daha incedir).
Çatlamalarda büyük ihtimalle o yüzden olmu? olabilir.Karaköye yakynsan(her yerde bulunmuyor)sahil kysmynda marshall boya satanlardan temin edebilirsin.Ayry astar boyalar kullanmana gerek yok.Hepsi için ayny sprey boyayy kullanabilirsin.

Zgh;güzel bir noktaya deyinmi?sin.Astary nenden atty?ymyzy yazmayy unutmu?tum.Te?ekkürler.

IP
modelchi
Yeni Üye
Yeni Üye
Simge

Gönderilenler: 67
Alıntı modelchi Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 19:19
Bir ilave not olarak yazmak istiyorum; Andrea'nyn, Tamiya'nyn ve Berliner'in gri,beyaz ve siyah astarlary (primer)var. Hatta bazylarynyn inceleri (fine)de mevcut.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 20:01
Dayanykly ve kalyn bir astar astar için benden de bir öneri; 500 numara Mr.Color Surface Premier (airbrushla atylyr, sprey de?ildir)

Selamlar
IP
Jolly Roger
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 2435
Alıntı Jolly Roger Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 20:44
Orjinalini yazan: z_g_h

Astar modele tutunur boyada astara tutunur diye söylenir. Benim bildi?im kadaryyla boya direkt metale tutunamaz zaten o nedenle astarlanyyor.

Katylmyyorum.
Consume Ergo Sum
IP
Metin TÜRKO?LU
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 435
Alıntı Metin TÜRKO?LU Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 21:56
Kenan yazy dizini merakla takip ediyorum ve ellerine sa?lyk diyorum. Figürçülü?ün; sanyldy?y kadar korkutucu olmady?yny göstermek için, böyle bir çaly?maya ihtiyaç vardy do?rusu. Malesef bende 6-7 aydyr elime fyrça alamadym. Umarym bir ?ekilde bende gaza gelir ve tekrar figürlerime ba?larym. Sana kolaylyklar diliyorum ve iyi çaly?malar diliyorum.

SAYGILAR
Küçük ?eylere fazla önem verenler ellerinden büyük ?eyler gelmeyenlerdir. EFLATUN
IP
KENAN
Üye
Üye
Simge

Alıntı KENAN Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 27/12/2009 Saat 23:03
Te?ekkür ederim metin.Eline neden fyrça almady?yny tahmin edebiliyorum.Alty aydyr bende elime fyrça almyyorum.

Aslyna bakarsan benim ki son bir çyrpyny?.Bu i?in ****sy olan ki?iler , bu i?i yayamyyorlarsa benim ki belkide bo? bir ugra?.Hala forumlarda figüre vernik atylmalymy atylmamalymy diye tarty?malar uzayyp gitmekte.Sonuçta biz figür de çok geri kalmy? durumdayyz(çok fazla üstünde durmak istemiyorum bu tip konularyn ama elimde de?il dayanamyyorum.herkesden özürdiliyorum).

Bu yazy dizisine ba?lamamyn sebebi figürle ugra?mak isteyen insanlaryn oldugunu ama nedense figürün bu insanlara zor geldigini hissettim.Bu yüzden de bu i?e ba?ladym.

Benim merak etti?im konu(acayip merak ediyorum),neden figürün bu kadar az ragbet görmesi.

Göz boyamayy unuttugumu zannetmeyin.Hafta içi bununla ilgili yazyya ba?lyyacagym.

Hepinize iyi ak?amlar.

Düzenleyen KENAN - 27/12/2009 Saat 23:06
IP
Sayfa   9 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma