Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Phantoms Phorever
 Modelsitesi Forumu : Plastik Modeller : Tayyareler : Phantoms Phorever
Mesaj icon Konu: Hasegawa 1/48 F-4E Phantom Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Sayfa   3 Sonraki >>
Yazar Mesaj
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 3654
Alıntı Ares Cevaplabullet Konu: Hasegawa 1/48 F-4E Phantom
    Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 20:04
Kit Hasegawa'nyn 1/48 ölçekteki 30'ncu yyl Phantom modeli dolayysyyla 1/50'den büyük bir model (bu bilgi 1/50'nin 48'den büyük oldu?unu iddia eden bir buçuk modellik uzmanlara ithafen verilmi?tir). Yabancylaryn straightforward dedi?i tarzda kutudan çykty?y gibi toplandy. Ekstralary, folyodan mamul emniyet kemerleri ve gövde sa? üst arkada bulunan anten çykyntysy. Yürüme yollary daha önce 1/32'lik 2020 kitinde uygulady?ym, detayly açyklamasy Two Bob'un "Kara ?ahin" (Ömer Erkmen'in sansasyonel boyamasy) dekal setinde bulunan alany maskele, 3M sprey yapy?tyrycy syk, bebe pudrasyny boca et, fazlasyny üfleyerek uçur olayy. Toplam birle?tirme ve tesviyesi üç saatle synyrly. Emniyet kemerleri ve kokpit ise iki saat civarynda sürdü. Genel olarak ilk atty?ym renk Gunze Sangyo'nun H306'sy(FS 36270). Bu a?amada gördü?üm bazy tesviye hatalaryny ikinci rengi atmadan önce halletmeyi planlyyorum. Grinin üstüne sa?lam bir maske gelece?i için boyanyn kurumasy için 24 saat bekleyece?im. Bu modelin boyamasynda 32'lik Fantomu boyarken ilk kez kullandy?ym Badger'yn yeni Renegade R1 Velocity tabancasyny kullanaca?ym. Bu vesileyle bu tabanca hakkynda da kapsamly bir yazy hazyrlama ?ansyna sahip olaca?ym, keza 32'lik Fantom 6 gün gibi bir sürede bitti?i için konuya e?ilememi?tim. Ba?ka forumlarda bu tabanca hakkyndaki sorulara internette video izle ?eklinde verilen cevaplaryn önüne de bu sayede geçmeyi umuyorum keza R1V yapy olarak di?er Badger'lardan ayrylmakta ve bilmeden yapylan bir yönlendirmeyle direkt masraf kapysy olmaya namzet. Kysaca de?erlendirmek gerekirse tabancayy, son jenerasyon 100 serisinin dü?en kalitesini göz önüne alyrsam tahminlerimin çok üstünde bir performansa sahip ve tavsiye edilesi bir alet oldu?unu söyleyebilirim.

Ares
If you're in a fair fight, you didn't plan it properly...
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 04/12/2009 Saat 20:04
Ares
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 05/12/2009 Saat 11:22
Yary?ma syrasynda bu ölçek karma?asy tabi hepmizi zor durumda byrakty açykçasy... hepimiz 1/72nin 1/50 kucuk, 1/48in de buyuk kabul ediyoruz... tabi katylym syrasynda benim kafam kary?ty?y için ölçek farky olmayan uztalar katagorisine girdim ve derece almak da ironik tabi :)

Ufuk Bey, bu R1V model airbrushi nasyl elde ettiniz, yurtiçi imkanlarla my? Yoksa yurtdy?yndan getirtme midir? Ayryca kullanym olarak 100 serilerinin cok ustunde diyorsunuz ancak, iwata ve pasche kalitesiyle kar?yla?tyrdy?ynyzda nasyl bir sonuca varyrsynyz merak ediyorum...

Kolay gelsin.

Düzenleyen nezih - 05/12/2009 Saat 11:23
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 00:47
Nezih Bey, Renegade velocity bence Talon dahil hertürlü paasche'den üstün ancak ben yine de Badger 360 yn bu velocity den daha verimli oldu?unu dü?ünüyorum.Iwata konusunda ise bende sadece iwata CM plus var ve bu alet maalesef maket yapmak için tasarlanmamy?.çok fazla inceltilmi? akrilikler ile ancak bir ölçüde verim alynabiliyor yada ben bu airbrushy kullanmayy beceremedim.Bende neredeyse iki düzine pistole var ve ben yine de en çok 360 kullanmayy seviyorum.Bu arada Renegade nin kafa ve meme sistemi sökülemiyor.Bu sebeple de temizlenme güçlü?ü çekiyorum bu durum da syk kullanmaya engel oluyor.
Ufuk Bey Bu aygyt için detayly bir inceme makalenizi merakla bekliyorum.
saygylarymla.
IP
nezih
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1077
Alıntı nezih Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 04:00
Te?ekkurler Suat Bey bilgi için,
bahsetti?iniz bilgilerle ?u an kullanmy? oldu?um badger 100 serisinden daha ust bir model almak için acele etmemek gerek sanyrym.
Sonuçta herkesin kendi stiline göre uyum sa?lady?y birsuru iyi kalite airbrush var biraz ?ans devreye giriyor sanyrym
Saygylar.

Düzenleyen nezih - 06/12/2009 Saat 04:00
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 05:01
Orjinalini yazan: purdey

Bu arada Renegade nin kafa ve meme sistemi sökülemiyor.Bu sebeple de temizlenme güçlü?ü çekiyorum bu durum da syk kullanmaya engel oluyor.

Bir yanly?lyk olmasyn? (Resimler çok önceden, Badger 360 fine set ile kar?yla?tyrmak için çekilmi?ti, bu konuya özel de?ildir.)

Bu da 360 ile kyyaslamasy:

IP
arko
Üye
Üye

Gönderilenler: 212
Alıntı arko Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 09:06
Geçen gün Ufuk ile Velocity' nin verimi konusunda konu?urken kendisi bu tabancanyn Badger 100' ün eski kalitesi ayarynda oldu?undan bahsemi?ti. Biliyorsunuz, artyk Badger üretimini Çin' e kaydyrdy?yndan beridir kalitesi oldukça gerilemi?ti.
Özellikle bu tabancada yeniden eski kalitesini yakalamayy dü?ünmü? olmalylar ki kafa kysmyny Sotar' a benzer hâle getirmi?ler. Ve tekrar i?nenin ucundaki açyyy küçültmü?ler. (Eskiden 100' ün i?nesi küçük açyly idi, ama son 10-15 senedir kütle?tirmi?lerdi.)
Di?er yandan, bir Ywata ve onu üreten Olympos kullanycysy olarak ?ahsen her iki firmanyn CM ve MP serisini gayet de verimli buldu?umu söyleyebilirim.
Tabii ki her iki serinin kullanym amacy inceltilmi? boyalarla yapylan uygulamalardyr. Ama özellikle CM-C Plus biraz daha kalyn boya atymyna uygundur.
Hatyrlatmakte faydasy olur dü?üncesindeyim, üretilen boya tabancalarynyn neredeyse bütünü plastik model yapymy için de?il; aksine aslen grafik ya da rötü? çaly?malary içindir.
Kar?yla?tyrma demi?ken garip ama olan bir gerçe?i aktarmama izin verin.
Ywata' nyn ve Olympos' un CM-B ve MP-A/B serileri 0,18 mm inceli?inde memeye sahiptir. Ancak bu memelerin uçlary Olympos Sp serisinin 0,18 mm meme ucundan daha geni? uca sahiptir. Maharet, üretici firmlaryn tabancanyn içinden geçen havanyn kafa ucundan çykarken yaratty?y atomizasyon ile en iyi sonucu almasydyr. Bu yüzden meme ucunun bazy zamanlarda çok önemli olmady?yny belirtmek isterim.
Örnek; 0,15 mm kalynly?yndaki Grafo' mu yoksa Olympos MP-A' my derseniz ?ahsen Olympos derim.
Yyi maketler!

Düzenleyen arko - 07/12/2009 Saat 12:36
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 10:43
Üçüncü foto?raftan sonraki a?amada syralama teoride 100 serisinde de olan haznenin önündeki parçanyn sökülmesidir. 100 serisinde meme bu parçaya geçici olarak entegredir ve hatta balmumu türevi bir malzemeyle mühürlüdür. R1V'de meme de bu tip bir seal olayy olmayyp sökülmekte olup esas büyük parçayy söktü?ünüz takdirde tabanca garanti kapsamyna çykmaktadyr. Syrf memenin sökülmesi, o yolun çapynyn darly?yndan dolayy ciddi temizleme problemleri yaratmaktadyr. Yabancy sitelerde yapylan incelemelerin tümünde bu noktadan bahsedilmekte ve geleneksel temizleme aly?kanlyklarynyn i?e yaramady?y belirtilmekte. O parçanyn çykmamasy, Badger tarafyndan her daim i?nenin ortalanmasyny sa?lamak amacyna yönelik yapylmy? bir tercih. ?ahsen kafanyn sökülememesi beni ciddi olarak irrite etmi? durumda, keza ne yaparsanyz yapyn kafa ve hazneyi baryndyran ara yuva arasynda her daim boya arty?y kalmakta.
Memenin sökülme olayy ise ba?ta kafamy kurcalady?y için tabancayy zayi etmemek amacyyla konuyu Türkiye distribütörüne sordurdu?umda aldy?ym cevap, tabancanyn ucunu tinere yatyryn, i?neyle arkadan itin memeyi oldu. Benzer durumlarda yarylan memelerle kar?yla?ty?ym için cevaptan tatmin olmayyp ayny soruyu Badger'yn mü?teri destek hattyna da ilettim. Tabancanyn tasarymcysy tarafyndan bizzat atylan mailde bu i?lemi (arkadan i?ne ile ittirmek suretiyle memeyi sökmek) kesinlikle denememem söylendi. Tyrnak yoluyla sa? sol ?eklinde oynatylarak sökülmesini tavsiye ediyorlar.
Yo?un kullanymdan sonra syrf memenin sökülebiliyor olmasy, ciddi titiz bir yuva temizli?ini de beraberinde getiriyor tekrar ucun yerine düzgün oturmasy açysyndan. Bu a?ama ciddi zaman kaybyna neden olmakta.
Tolga bey, R1V de herhangi bir boyayla deneme yaptynyz my? Keza laker vesire gibi solventi kuvvetli boyalarda temizlik nispeten kolay olmakta ama ?ahsen Tamiya gibi hyzly kuruyan akriliklerde ciddi ba?ymy a?rytty benim.
Ares
IP
purdey
Üye
Üye

Gönderilenler: 196
Alıntı purdey Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 20:26
Tolga Bey,Ben kafa ve meme düzene?ini normal bir Badger prosedürü ile sökemedim. Yoksa amaç sökmek olduktan sonra illaki bir ?ekilde sökülür ama sonra pistole çaly?yr my bilemem. sizin uygulady?ynyz yöntemi ve bu konudaki tecrübenizi aktaryrsanyz bu cihaz kullanycylaryna gerçekten yararly olacaktyr.
Ufuk Bey, açyklama ve tespitlerinizi çok faydaly buldu?umu söylemeliyim.açyklamanyzdan benim gibi tecrübesiz kullanycylaryn bu çihazy kurcalamamsy sonucunu çykardym.güvenli bakym ve söküm tecrübenizi makale olarak yayynlamanyzy rica ediyorum.
Arkut beye ise bilinen ?eylerin tekrary olup,R1v konusu ile çok da alakaly olmasada açyklamalary için te?ekkür ederim.
saygylarymla.

Düzenleyen purdey - 06/12/2009 Saat 20:40
IP
tulgen
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 157
Alıntı tulgen Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 20:44
Benim R1V geldi?inde iç mekanizma cylk ya? içindeydi. Bu nedenle de el mahkum komple sökülüp temizlendi. Belki de bu ya? nedeniyle meme rahatlykla çykyyor yerinden. Gerçi benimki ilk 100 üretimden biriydi, daha sonra gördüklerimde bu ya? olayy pek yoktu. Ama dedi?im gibi herhangi bir zorlama olmadan tyrna?ynyzla çekebiliyorsunuz. Sökerken herhangi bir alet de kullanmadym. Geldi?inde de elinizle sökebilece?iniz kadar gev?ekti.

Enamel, laker dy?ynda Gunze ve Tamiya da kullandym. Metalizer boyalary bile rahat atarken akrilikler biraz sykyntyly. Yyi inceltip dü?ük basynç (boyanyn kurumamasy için). Buna ra?men en son Tamiya akrilik atamadym. Tykanyp durdu. Sanyrym kuru sycak yüzünden oldu. En son iptidai Herpa ile atmak zorunda kaldym.
Temizlik için memeyi çykaryp geni? tarafyndan fyrça ve tinerle giri?iyorum. Ama açykçasy do?ru dürüst temizlik için ultrasonik temizleyici aldym, bir ara tchibo' lara uygun fiyatly gelmi?ti. Tiner içinde 1 dk tutunca pyryl pyryl oluyor. 40TL civary bir fiyaty vardy.

Düzenleyen tulgen - 06/12/2009 Saat 20:47
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 06/12/2009 Saat 22:19
Suat bey;
Demi? oldu?um gibi kafa kysmyny Sotar' yn kafa yapysyna benzer halde yaptyklary için söküm a?amasy da yine Badger ürünü olan Sotar' ynkiyle ayny.
Sanyrym Ufuk' un ve sizin ya?amy? oldu?unuz sorun bir ?ekilde memenin oturdu?u yata?a dy? etkenler sebebi ile (örne?in boya kurumasy) yapy?masy olabilir. Bu yüzden parmakucuyla uygulanacak sa?a ya da sola kysa bir baskynyn sorunu halledece?ini tahmin ediyorum.
Yyi maketler!
Not: boya kurumasy derken tabancanyn fabrika çyky?y sonraki denenme sonrasy iyi temizlenmemi? olabilece?i olasyly?yny göz önünde bulundurmak gerekebilir.
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
ssgirit
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 181
Alıntı ssgirit Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 07/12/2009 Saat 12:31
Arkadaslar
Kullandiginiz butun tabancalar internal mix ( bilmeyenler icin- hava ve boyanin kafanin icerisinde karistigi ) turu tabancalar ve ozellikle meme ve kafa arasindaki bosluk inanilmaz onemli. takribi bosluk miktarinin 0.5 mm altinda oldugunu dusunurseniz, yapacaginiz en kucuk zorlma sonunda %1 lik bir degisiklik , yamuk atmaya , kesik kesik atmaya veya kaba atmaya sebep olabilir. bu yuzden sokerken kahramanlik yapmamanizi oneririm. Kafanin herhangi solvent icerisine govde uzerindeyken yatirilmesi olasi boya pigmentlerinin hava kanallarina girmesine ve geri donussuz olarak tabancayi zedelemesine sebep olabilir. Contalari da bozmasi ihtimali vardir. memenin , igne tarafindan itilerek cikartilmasi, yeni meme almaniza sebep olabilir.
Süleyman
modelciliğinize iyi bakınız yaşlanınca gerekli olacak
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2009 Saat 03:04
Arkut geldi tabancayy söktük inceledik, foto?raflar çektik ve haliyle temizledik (esasen Arkut temizledi sa?olsun). 32'lik Fantomu yaparkenki yo?un kullanym sonucunda çok enteresan maddeler çykty aletin içinden. Neyse temizlenmi? pistoleyle i?e devam ettim. Gunze H306'nyn iyice kemikle?ti?ine kanaat getirip maskeleri uygulamaya ba?ladym. Kullandy?ym maskeleri normal ?artlarda kendim çizip kestirmekteyim. Bu modele özel olarak Sayyn Erkmen'in yollamy? oldu?u uça?yn gerçe?i için hazyrlanmy? maskeyi küçültüp modele uyguladym. Bu noktada net olarak söyleyebilirim ki Hasegawa kitte bir miktar oran sorunu mevcut. Maskeleri kendi içlerinde oranlayarak modele oturttum. Normal uça?a oranla ufak yerle?tirme farklary mevcut maalesef.

Açyk grileri maskeledikten sonra Humbrol 125'i koyu gri olacak yerlere kulli miktarda incelterek attym.

Düzenleyen Ares - 10/12/2009 Saat 04:00
Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2009 Saat 03:06
Ku?un gözlerinin gelece?i yere ise Tamiya'nyn mat sarysyny alkolle incelterek tatbik ettim. Bir gün süreyle iyice kurumasyny bekleyip maske boya a?amasyna devam edece?im.

Ares
IP
Clumsy
Üye
Üye
Simge
Pervane Sever

Gönderilenler: 1408
Alıntı Clumsy Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2009 Saat 21:05
Renegade' i anladym da o Dagr ne i??
:)))
Bu arada, hatyrlady?ym kadary ile gerçek uçakta bile Ömer A?abey kesip biçme yapmy?ty, yoksa...?

Düzenleyen copilot_clumsy - 10/12/2009 Saat 21:05
-Sorumluuu...
-Yok, yoook kesinlikle sorumlu de?il canym. Olsa olsa ancak sorunlu olur!
-Peki o zaman. Sorunluuu...
IP
onurku
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 440
Alıntı onurku Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 10/12/2009 Saat 23:37
Model yapmany özlemi?iz Ufuk. Artyk biraz daha syk model yap zira kamuya mal olmu? bir model forumunu yönetiyorsun. Kolay gelsin bu arada ellerine sa?lyk.
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2009 Saat 03:49
DAGR bir sonraki modelin pistolesi (her modele ayry tabanca kampanyasy gibi bir olay).

Koyu grileri ve sarylary maskeledim. Bu a?amada orjinal maskeyi gerçek uça?a uygularken Sayyn Erkmen'in izledi?i yöntemi uygulayyp koyu grilerin kuyruk bölümünün maskesini tadil ettim. Modelin kuyruk bölümündeki açyk gri alan kaymalaryny daha sonraki a?amada düzeltece?im.

Akabinde uça?yn geneline Tamiya X-18 yary parlak siyahy alkolle inceltip attym. Alt ve burun kysmyny daha sonra boyamayy planlyyorum (pistolenin haznesini ikinci defa doldurmaya ü?endim de diyebiliriz)

Ares
IP
Ares
Admin Group
Admin Group
Simge

Alıntı Ares Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 11/12/2009 Saat 03:50
Ve maskeleri söktüm. Kalkan boyalar ve kaçan kysymlar siyah iyice kuruduktan sonra rötu?lanacak. Boyanyn iyice kurumasyny takiben maskeden kaynaklanan boyanyn kot farkyny da 2000 numara zympara ile halledece?im.

Ares
IP
Sayfa   3 Sonraki >>
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04