Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Yapım teknikleri
 Modelsitesi Forumu : Genel : Yapım teknikleri
Mesaj icon Konu: Uça?yn burnuna ne kadar a?yrlyk koyulmaly??? Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
z_g_h
Üye
Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Konu: Uça?yn burnuna ne kadar a?yrlyk koyulmaly???
    Gönderim Zamanı: 29/10/2009 Saat 23:54
Arkada?lar benim merak etti?im uça?yn burnuna ne kadar a?yrlyk koymalyyyz veya koydu?umuz a?yrly?yn yeterli olup olmady?yny nasyl anlaryz bunu ö?renmek istiyorum mümkünse.

Geçenlerde ba?lady?ym pm modele ait 223 flamingo modelinin burnuna iki adet cam misketle iki adet metal bilye koydum her iki tarafa birer adet koydum ve mümkün oldu?unca önde olacak ?ekilde ayarladym. Ancak uça?yn montajy bitince ön teker havaya kalkty uçak kuyru?un üzerine oturdu. Bende bir güzel parçaladym burnunu ve içine iki adet daha metal bilye koydum arkasyndanda buldu?um her bo?lu?u evde ne bulduysam doldurdum. Sonunda burnu yere de?di ancak parçalady?ymla kaldym. Gerçi sonradan uzun zympara seanslaryyla toparladym ancak i?kencesi bol oldu.

Bu veya bunun gibi bi durumla kar?yla?mamak için nasyl bir yol izlemeliyim. Aslynda olta ucu a?yrlyklaryndan koysam belki hiç problem ya?amazdym ama elimdekiler biraz büyük geldi sy?madylar küçü?ünü de aramadym cam bilyeyle metal bilye olur diye dü?ündüm olmady.
IP
balpete?i
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 386
Alıntı balpete?i Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2009 Saat 00:22
valla senin uça?yn a?yrlyk noktasynda sakyn bir bozukluk olmasyn? yani foto?rafta baya bir bilye gözüküyor.

tamiya/italeride ne kadar a?yrlyk koyman gerekti?ini yazyyor veya kutu içinden a?yrlyk çykyyor. örne?in italeri 1/48 A-10 için yanylmyyorsam 80 gram a?yrlyk yazyyordu. di?er markalary bilemem ama deneme-yanylma en kesin yol.

bu arada bazy dergilerde burna cam macunu benzeri a?yrlyklar kondu?unu gördüm ama nedir ne de?ildir açykçasy ara?tyrmadym.

Düzenleyen balpete?i - 30/10/2009 Saat 00:22
161...
IP
z_g_h
Üye
Üye

Gönderilenler: 273
Alıntı z_g_h Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 30/10/2009 Saat 18:16
Balpete?i yorumun için sa?ol. Uçaklaryn a?yrlyk noktasyndan pek anlamam ancak bu uçakta tekerlerkler çok çok önde geldi bana en azyndan jetlere göre pervanelileri pek bilmiyorum tekerler bu kadar önde mi oluyor. A?yrlyklary koydu?um yer ön tekerin hemen üzerine denk geliyor.

Bu arada a?yrlyklaryn hepsi bilya de?il. Büyük olan metaller bilya 4 adet var 2 adette mavi cam bilye var. Gerisi ufak olanlar tyrnak makasynyn kuyru?u olan içi bo? metaller. Buldu?um her bo?lu?a syky?tyrdym a?yrly?y arttyrmak için.
IP
tozbek
Üye
Üye
Simge

Gönderilenler: 1151
Alıntı tozbek Cevaplabullet Gönderim Zamanı: 02/11/2009 Saat 00:35
Ke?ke kokpit panelini çykartyp bunlary yerle?tirseydin. Daha az i? çykardy.
Tolga
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.04